Vaiko kalbos raida: 2–3 metai (121)

2–3 metų vaiko kalbos raida

2-3 metukų vaiko klausymo įgūdžiai.

Vaikas jau atpažįsta garsus – pavyzdžiui skambinančio telefono, durų skambučio ir, juos išgirdęs, atitinkamai reaguoja (pvz. ima telefoną ir sako „alio“ ar bėga prie durų).

Vaikas jau gali ilgesniam laikui sutelkti dėmesį, pavyzdžiui, prieš miegą klausytis sekamų pasakėlių.

Ką supranta 2-3 metukų vaikas?

Vaikas supranta vis daugiau būdvardžių – „didelis“, „laimingas“ ir pamažu turi suprasti antonimus – pavyzdžiui, didelis – mažas, karšta – šalta, eiti – stovėti, aukštyn – žemyn ir panašiai.

2-3 metų vaikas jau žino, ką reiškia „ant“, „po“, gali suprasti ir įvykdyti ne tik paprastus nurodymus („Atnešk žaisliuką“), bet ir sudėtingesnius dviejų pakopų paliepimus („Atnešk žaisliuką ir duok sesei“).

Kaip 2-3 metukų vaikas kalba?

Vaiko žodyne ima sparčiai daugėti žodžių, ir, sulaukus trejų, jų gali būti apie 800-1000. Pamatęs pažįstamą daiktą rodo į jį ir sako pavadinimą. Jei vaikas nežino jį sudominusio daikto pavadinimo – klausia („Kas čia?“). Paklaustas, vaikas gali pasakyti savo vardą, amžių, lytį.

Kalbėdamas nuo dviejų žodžių junginių pamažu pereina prie trijų žodžių sakinukų, atsako į paprastus klausimus, pradeda naudoti daugiskaitą, kalboje daugėja veiksmažodžių, atsiranda būtasis, būsimasis laikai, kalbos struktūra įgauna vis daugiau norminės kalbos požymių, gramatika tampa taisyklingesnė.

Dauguma tokio amžiaus vaikų jau gerai taria priebalses t, d, k, g, tačiau vis dar gali kilti keblumų su č, dž. Namiškiai paprastai be vargo supranta, ką sako vaikas, tačiau svetimiems dar gali reikėti „vertėjo“. Dažnai tokio amžiaus vaikai žaisdami pradeda kalbėtis su savimi.

Kaip paskatinti vaiko kalbos raidą?

Kalbėkite trumpais sakiniais, kuriuos vaikas pajėgus suprasti ar pakartoti. Jie turėtų būti 1-2 žodžiais ilgesni, nei tie, kuriais vaikas jau kalba. Vaikas noriau kalbės, jei supras kalbos teikiamą naudą, todėl, jei vaikas ko nors nori, nesistenkite atspėti patys, verčiau perklauskite jo ir leiskite jam pačiam įvardinti savo pageidavimus.

Formuluokite klausimus taip, kad vaikas negalėtų atsakyti tiesiog „taip“ arba „ne“. Pavyzdžiui, vietoj klausimo „Ar nori sausainio?“ geriau klauskite „Ko nori – sausainio ar obuolio?“ arba „Pasakyk man, ko nori?“. Tačiau, jei matote, kad vaikas neranda tinkamo žodžio, nekamuokite jo, verčiau paprašykite parodyti norimą daiktą ir įvardinkite daikto pavadinimą balsu.

Jei vaiką sudomina koks daiktas, papasakokite apie jį plačiau. Pavyzdžiui, jei vaikas rodo į batuką ir sako „Mano batukas“, gali pratęsti: „Taip, tai tavo batukas. Tavo batukas mažas. Aš padėsiu tau apsiauti batukus ir eisime į lauką pažaisti.“

Kalbos, supratimo raidai paskatinti, skaitykite kartu knygeles, kuriose gausu iliustracijų, o sakiniai trumpi ir paprasti: sudėtingiau šiuo atveju nereiškia geriau. Vaiko kalbos raidą taip pat labai skatina bendravimas su kitais vaikais.

Susiję straipsniai

Vaiko mokymasis kalbėti: viskas, ką reikia žinoti

Yra du dalykai, kurių labiausiai laukia visi naujai iškepti tėvai: vaiko pirmasis žingsnis ir vaiko pirmasis žodis.

Vaikas kalba dviem kalbomis: naudinga ar žalinga?

Šiais laikais nebestebina nei dvikalbės šeimos, nei dvikalbiai vaikai. Gyvenimas yra dinamiškas: mes daug keliaujame, bendraujame.

Artikuliacinė mankštelė pradedantiems kalbėti vaikams

Artikuliacinės mankštos yra skirtos tobulinti kalbinę motoriką – judesius, reikalingus sklandžiam ir raiškiam kalbėjimui.

Naujausi komentarai

 1. galadriel
  galadriel prieš 5 m.

  A ir G parašė:
  Labai sunku pasakyti, nes jam dar tik du metukai, o gal ir motiniška širdis vis pateisina kiekviena požymį...

  O kokia aplinka namie? Gal mato barnius, pykcius? Daug drausminamas yra?
  Maniskis kai buvo 2 m tai tik antra zodi buvo ismokes "mama". O taip viska " tete" vadino. Iki 3 m buvo 3 zodziai: mama, tete, jane (batonas). Didzioji dalis pykciu vykdavo del nesusikalbejimo butent.
  Tiek kad maniskis be kompleksu, nieko nebijo, visur drasus.

 2. Neegzistuojantis vartotojas
  prieš 5 m.

  galadriel parašė:
  O kokia aplinka namie? Gal mato barnius, pykcius? Daug drausminamas yra?
  Maniskis kai buvo 2 m tai tik antra zodi buvo ismokes "mama". O taip viska " tete"…

  Oj ne. Pas mus su vyru santykiai ypatingai geri, net gincu vaikai nemato, stengiames kuo mažiau įtampos kelti.
  Maniskis irgi drąsus.
  Buvom aukle spicealiai susirade tam kad paziuret kaip jis kitur elgsis, vėžėm pas ja i namus. Aukle isgyre kad vaikas begalo savarankiskas ir geras. Tai labai nustebino.
  Kadangi turim rupestingus senelius isleidom 3savaitem pabut pas juos, Nu žodžiu gavau daug uzuojautos žodžių, jie nesupranta, kaip aš susitvarkau su juo ir dar keliu mėnesių dukra. Bet jis klausė ten vieno žmogaus- senelio. Seneliui su juo problemų faktiskai nebuvo.. Tai va, arba vaikas su labai astriu charakteriu ir atsiskleidzia tik su tam tikrais žmonėm, arba jis turi sutrikimu..
  Laiko klausimas, vis su kiekviena diena tikiuosi pagerėjimo, nes tuoj pačiai reikės kreiptis i medikus, manau lankysiu pati psichologa, kai vaikas pradės vaikščioti i darziuka.

 3. Neegzistuojantis vartotojas
  prieš 5 m.

  Be to, iki metu laiko skiepo vaikas buvo idealus, gerai uzmigdavo, miegodavo, valgydavo, keliaudavom kartu, niekur problemų nekele, net sakydavo skiemenis. Po skiepo mes ji parsivezem rekianti ir drebanti, jis jau metai laiko nenustoja rekt.. Bet vistiek bijau būtent tai kaltinti, bijau ir skiepo atsisakyti, kažkokia kryžkelė

 4. galadriel
  galadriel prieš 5 m.

  A ir G parašė:
  Be to, iki metu laiko skiepo vaikas buvo idealus, gerai uzmigdavo, miegodavo, valgydavo, keliaudavom kartu, niekur problemų nekele, net sakydavo skiemenis. Po skiep…

  Na pas maniski tai realiai nuo 1 men problemos lysti pradejo visokios. Kas liecia kalba tai po MMR skiepo nutolo, tad toliau jokiu skiepu nebebus.

 5. viksriukas
  viksriukas prieš 5 m.

  A ir G parašė:
  Oj ne. Pas mus su vyru santykiai ypatingai geri, net gincu vaikai nemato, stengiames kuo mažiau įtampos kelti.

  Esu skaiciusi,kad vaikai geba isbuti svetimoje aplinkoje be tevu tiek dienu,kiek metu, o trys savaites yra tikrai labai ilgai..