Peršalimas nėštumo metu (660)
Nėštumo metu moters imuninė sistema paprastai susilpnėja – kad kūnas neatmestų vaikelio kaip svetimkūnio. Todėl prie nėštukės lengviau „limpa“ ligos, tarp jų ir peršalimas, sloga, kosulys ar gripas. Kaip gydytis nėštumo metu?
Nepradėkite gydyti peršalimo vaistais
Prisiminkite, kad dauguma vaistų turi vienokį ar kitokį šalutinį poveikį, tad nepasitarusi su gydytoju ir neperskaičiusi pakuotės lapelio nenaudokite jokių vaistų, net ir homeopatinių, ypač pirmojo trimestro metu, kai vystosi svarbiausi vaikelio organai ir sistemos.
Atsiminkite, kad dauguma vaistų nuo peršalimo iš tiesų veikia ne peršalimo priežastį, o tik malšina peršalimo simptomus (temperatūrą, skausmą, nosies užgulimą). Tai yra, jie padeda geriau jaustis, tačiau su virusu ar bakterija organizmui kovoti nepadeda.
Jei temperatūra nėra labai aukšta, neskubėkite jos numušti: būtent pakilusi temperatūra rodo, kad organizmo imuninė sistema sėkmingai kovoja su virusu.
Dauguma specialistų laikosi nuomonės, kad jei temperatūra ar skausmas yra nepakeliami, saugiausia nėštumo metu gerti paracetamolį, tačiau ir juo piktnaudžiauti negalima.
Kompleksinius vaistus nuo peršalimo simptomų (pavyzdžiui, „Gripex“, „Coldrex“ ir panašiai) nėštumo metu geriau pamirškite.
Jei peršalimas nedidelis, bandykite įveikti jį senais gerais natūraliais būdais:
- Ilsėkitės. Kai sergate, svarbu tausoti jėgas, gerai pailsėti ir išsimiegoti – miegas padeda organizmui gydyti pačiam save.
- Gerkite daug šiltų gėrimų. Geriausiai tiks įvairios žolelių arbatos, karštas vanduo su citrina, imbieru ir medumi, pašildytos sultys. Gerdama šiuos gėrimus, atstatysite skysčių balansą, padėsite organizmui kovoti su peršalimo simptomais. Jei kamuoja padidėjęs rūgštingumas, galite gėrimus labiau atskiesti arba išmėginti erškėtuogių arbatą – joje taip pat gausu vitamino C.
- Valgykite tinkamai subalansuotą maistą. Tai gali būti sunkiai įgyvendinamas patarimas, ypač jei kamuoja rytinis pykinimas, tačiau tinkamai maitintis šiuo metu yra labai svarbu. Jei rimtiems patiekalams neturite apetito, rinkitės sriubas, vištienos sultinį ar pieno kokteilį, užkąskite dažnai, kad ir nedidelėmis porcijomis.
- Jei skauda gerklę, prieš miegą paskalaukite ją šiltu vandeniu su jūros druska.
- Jei kamuoja sloga, pabandykite garų terapiją: į karštą vandenį įlašinkite keletą lašų eukalipto aliejaus (jei nesate jam alergiška), užsidenkite galvą rankšluosčiu, kad garai neišsisklaidytų, ir pamėginkite pakvėpuoti pro nosį. Tiesa, jei nosis užgulusi, tačiau nėra kitų peršalimo simptomų, tai gali būti taip vadinama nėštumo sloga, kai nosis tampa užgulusi dėl hormonų poveikio.
Kada dėl peršalimo būtina kreiptis į gydytoją?
Jei peršalimas stiprus ir temperatūra aukštesnė nei 37.5-38⁰C, kreipkitės į gydytoją nedelsdama.
Net jei peršalimas nedidelis, pasveiksite greičiau, jei dieną - kitą pabūsite namuose. Jei dirbate, į gydytoją galite kreiptis jau vien dėl to, kad išduotų jums laikino nedarbingumo pažymėjimą.
Kitais atvejais, kreipkitės į gydytoją, jei per parą savijauta nepagerėjo, net jei nesijaučiate labai blogai, taip pat jei tiesiog jaučiate menkiausią abejonę dėl savo būklės.
Geriausias būdas pasveikti yra nesirgti
Tad saugokite save, stiprinkite organizmą ir venkite užkrato:
- Nepervarkite: nuovargis ir kasdienis stresas yra geriausias ligų draugas.
- Sportuokite: įrodyta, kad fiziniai pratimai ar net lengvas pasivaikščiojimas lauke stiprina natūralią organizmo apsaugą.
- Valgykie sveiką maistą: natūralius vitaminus organizmas įsisavina lengviau, tad valgykite kuo daugiau šviežių vaisių ir daržovių.
- Renkitės pagal sezoną: laikykite kojas, rankas, galvą šiltai – sušalus galūnes, tikimybė peršalti daug didesnė.
- Pabūkite namuose: venkite masinių susibūrimų vietų, ypač kai siaučia virusai.
- Dažnai plaukite rankas: tai vienas patikimiausių būdų apsisaugoti nuo užkrečiamų ligų, taip pat ir peršalimo.
- Dėvėkite apsauginę medicininę kaukę: vaistinėje galite įsigyti vienkartinių, nebrangių medicininių kaukių. Jos padės apsisaugoti nuo aplinkoje siaučiančių virusų ir bakterijų. Užsidėkite kaukę besilankydama masinėse žmonių susibūrimo vietose (ypač, jeigu lankotės gydymo įstaigose).
- Naudokite apsauginius purškalus nuo virusų: specialūs purškalai nosies gleivinės paviršiuje suformuoja drėkinamąją apsauginę plėvelę, neleidžiančią peršalimą sukeliantiems virusams įsitvirtinti ir daugintis. Purškalai naudingi tiek, kaip prevencinė priemonė, tiek ir jau susirgus.
Diskusija perkelta iš kitos temos
Vaikeliui pakenkia ne persalimas, o auksta temperatura arba prasidejes uzdegimas. Temperatura su paracetamoliu muskite nuo 38 laipsniu. Zemesnes nepatartina, nes ji padeda organizmui tvarkytis su infekcija. Nosi skalaukite juros vandeniu, darykit garu inhaliacijas. Ir max siltu skysciu. Tik ne vaistazoliu arbatos, o vaisines arba raudonoji arbata. Arba uogiene, skiestos sultys🙂 galit ir tiesiog silta virinta vandeni su medum ir citrina. Kuo daugiau. O jeigu savijauta negeres ar laikysis auksta temperatura, atsiras komplikaciju (sinusitas ar kitoks uzdegimas), butinai kreipkites i gydytoja.