Vaikas tranko galvą į sieną (34)

Vaikas tranko galvą į sieną

Ritmingas galvos trankymas į sieną (ar kokį kitą kietą objektą) yra vienas labiausiai tėvus neraminančių vaikų įpročių. Iš dalies nerimas yra pagrįstas, nes tai gali būti  autizmo požymis.

Tačiau, kad ir kaip keistai tai skambėtų, tai gali būti ir visiškai normalus sveiko kūdikio elgesys. Ritmingas galvos trankymas (o kartais sykiu ir kūno lingavimas į priekį ir atgal) kai kuriems kūdikiams padeda atsipalaiduoti, nusiraminti ir užmigti: manoma, kad tai – savotiškas supimo ar čiūčiavimo pakaitalas (štai kodėl vaikai taip mėgsta supynes!)

Galvą tranko apytiksliai kas penktas vaikas, ir dažniau tai daro berniukai. Šis įprotis atsiranda apie aštuntą – devintą mėnesį, o išnyksta savaime iki antro-trečio gimtadienio. Jei jis trunka ilgiau, reikėtų pasitarti su specialistais. Net jeigu galvą tranko vyresnis nei aštuoniolikos mėnesių kūdikis, pagrindas sunerimti ir įtarti autizmą yra tik tada, kai yra kitų neįprasto elgesio požymių, tokių kaip rankų kratymas, įkyriai kartojami veiksmai, meilumo stoka. Autizmą galima įtarti, jei 14 mėn. kūdikis nerodo į daiktus pirštu, jei neseka suaugusių žingsnio ir nežaidžia su įsivaizduojamais objektais.

Kita dažnai pasitaikanti galvos trankymo priežastis – noras palengvinti skausmą, pavyzdžiui, sukeliamą dantukų dygimo ar ausų infekcijos. Jeigu mažylis tranko galvą tik persirgęs sloga, būtų neblogai patikrinti ausytes. Galvą taip pat dažniau krato vaikai, kuriems trūksta aplinkos dirgiklių (nematantys, negirdintys kūdikiai, taip pat tie, kurie jaučiasi vieniši) – taip jie kompensuoja dirgiklių stygių.

Tėvai baiminasi, kad trankydamas galvą vaikas gali susižeisti – tačiau vargu ar tai atsitiks, nes kūdikis ar mažas vaikas neturi pakankamai jėgos, kad susitrenktų išties stipriai. Be to, jį stabdo skausmo baimė.

Ar gali toks trankymas paveikti vaiko raidą? Vieno tyrimo rezultatai buvo gana netikėti: galvą trankančių mažylių judesių koordinacija vystėsi sparčiau ir jie anksčiau pradėjo vaikščioti. Taigi trankymas, kad ir kaip neraminančia jis atrodytų, nebūtinai yra žalingas vaikui, bet gali net ir padėti jam vystytis!

Naujausi komentarai

 1. Neegzistuojantis vartotojas
  prieš 7 m.

  Ka teigia paskutinis sakinys gal nera tiesa.Trankymas tikrai nepades vystitis, o tai tik pozymis, kad vaikas vystosi greiciau
  Ir mano berniukui prasidejo, bet itariu dantis.

 2. User has not uploaded an avatar
  jolantukia prieš 6 m.

  Vakar buvau as su savo vaiku pas daktaro ir jis turi itarimu kad mano vaikas gali sirgti autizmu tipo be rekcijos jis,nors tada jam jau buvo laikas miegot ir nenorejo zaist su zaislais niekuo ...buna aisku kad ir galva patranko bet cia kai dantukai augdavo jis is to skausmo manau cia tranke nes jam po 4 iskarto dygo vienu metu . Dabar jau isvis bijau atrodo kad kiekvienas jo judesis man nebenormalus . Namie ir zaidziam ir juokiames ir po kaldra palapine pasistatom jam dar 1,5 metu tera moka pora zodziu pasakyt .Man jau isikale i galva ta liga ir viskas jau .

 3. adriuke
  adriuke prieš 5 m.

  Navy parašė:
  Sutinku, kad mama geriausiai zino savo vaika. Neisizeiskit. Neskiriu jums jokiu diagnoziu. Labiau norejau atkreipti demesi, kad tai gali buti ir liga.

  Autizmas ne liga.

 4. Zylė27
  Zylė27 prieš 4 m.

  jolantukia parašė:
  Vakar buvau as su savo vaiku pas daktaro ir jis turi itarimu kad mano vaikas gali sirgti autizmu tipo be rekcijos jis,nors tada jam jau buvo laikas miegot…

  Ar pasitvirtino?

 5. User has not uploaded an avatar
  Melanijaaa prieš 3 m.

  Chuu, pasiskaičiau straipsnį ir kiek nusiraminau