Ar sloguojantį vaiką galima leisti į darželį?

Berniukas serga sloga, pučiasi nosį Onjira Leibe | Shutterstock.com

Sloga – bene dažniausia vaikų liga. Darželinukui suslogavus mamos nežino, ką daryti: ar leisti vaiką į darželį, ar likti su juo namie. Pastaruoju atveju tenka imti nedarbingumą, o juk slogos rimta liga įprastai niekas nė nelaiko. Taigi, ką reikia numatyti ir į ką atsižvelgti darželį lankančiam vaikui sloguojant?

Jei tik yra galimybė, geriau vaiko į ugdymo įstaigą neleisti. Kai vaikas lieka namie, jis turi galimybę pailsėti, atsigauti, ilgiau pamiegoti, geriau maitintis, todėl sloga greičiau praeina, rečiau komplikuojasi į sunkesnes ligas, kaip, pavyzdžiui, ausų uždegimą.

Kokių nuostatų laikosi ugdymo įstaiga?

Pirmiausia reikia įvertinti, kokių nuostatų laikosi ugdymo įstaiga. Pavyzdžiui, kai kuriuose daželiuose tėvai turi sutikti su būtinąja sąlyga – įsipareigoti nevesti sergančio (net ir sloguojančio) vaiko, tai įforminama sutartyje.

Rinkdami ugdymo įstaigą vaikui pasidomėkite ir atsižvelkite į gana svarbų veiksnį: kokia daželyje sergančių vaikų politika?

Argumentai, kodėl sloguojančio vaiko geriau neleisti į darželį

Kai vaikai leidžia laiką kartu ir glaudžiai kontaktuoja, sudaromos palankios sąlygos virusams plisti. Ypač greitai infekcijos plinta tarp kūdikių ir mažų vaikų, besidalijančių žaislais, kuriuos prieš tai jie laikė rankose ar net buvo įsikišę į burną.

Keli esminiai argumentai, kodėl sloguojančiam vaikui verčiau likti namuose:

  • Namuose galėsite labiau rūpintis vaiku, nei tai įstengtų padaryti darželio darbuotojai;
  • Vaikas efektyviau apsaugomas nuo slogos komplikacijų (sinusito, ausies uždegimo ir kt.);
  • Vaikas neužkrės kitų vaikų, nes sloga dažnai gali būti ir didesnių susirgimų simptomas.

Sloga ir karščiavimas

Jei vaikui pasireiškė viršutinių kvėpavimo takų ligų simptomai (sloga, kosulys ar gerklės skausmas), vaikas turėtų likti namie, net jeigu ir nekarščiuoja. Karščiuojančio vaiko numušus temperatūrą vaistais leisti į darželį negalima.

Į darželį vaiką galima leisti, kai jis nekarščiuoja mažiausiai 24 valandas. Tiesa, turėtumėte įvertinti ir bendrą jo būklę: jeigu mažylis irzlus, daugiau nei įprastai verkia, jam sunku kvėpuoti arba atsirado bėrimų,  taip pat kurį laiką geriau vengti būti kolektyve.

Kas nurodoma įstatymuose ir higienos normose?

LR sveikatos apsaugos ministro įsakyme, kuriuo patvirtinama higienos norma HN 75:2016, nurodoma, kad „vaikai ugdyti pagal ikimokyklinio ir (ar) priešmokyklinio ugdymo programą nepriimami, jei turi užkrečiamųjų ligų ar kitų ūmių sveikatos sutrikimų požymių (karščiuoja, dūsta, skundžiasi skausmu, viduriuoja, vemia, turi nežinomos kilmės bėrimo elementų), taip pat turi utėlių ar glindų.“

Taigi, iš šio dokumento galima suprasti, kad tik sloguojantį, tačiau kitų simptomų neturintį vaiką į darželį leisti galima, nes anksčiau galiojusiose teisės akto suvestinėse buvo nurodoma, jog į ikimokyklinio ir priešmokyklinio ugdymo įstaigas „draudžiama priimti sergančius ar (ir) turinčius užkrečiamųjų ligų požymių (karščiuoja, skundžiasi skausmu, viduriuoja, vemia, kosti, yra išskyrų iš nosies ir kt.) vaikus <...>“.

Akivaizdžiausias rodiklis, padėsiantis priimti sprendimą – vaiko savijauta

Sloga nelygu slogai: tą gali patvirtinti ir suaugusieji. Ta priimdami sprendimą atsakykite į kelis klausimus:

  • Kas yra slogos sukėlėjas? Pavyzdžiui, jei sloga prasidėjo dėl peršalimo ir greta jos pasireiškia ir gerklės, galvos skausmas, kosulys, laužo kaulus ir vaikas jaučiasi prastai, į darželį jo leisti nereikėtų. O jei sloga – labai lengva, manote, kad ją sukėlė, pavyzdžiui, alergija dulkių erkutėms ar žiedadulkėms, tokiu atveju į darželį vaikas gali eiti.
  • Kaip vaikas jaučiasi, kokia jo būklė? Taip pat vaikas į darželį galėtų eiti lengvai sloguodamas, kai sloga jau beveik praėjusi, jis jaučiasi gerai, neturi temperatūros, nekosti, jam neskauda gerklės. Tačiau būtų geriau, jei tokiu atveju vaikas dėvėtų medicininę kaukę ir reguliariai plautų bei dezinfekuotų rankas: tai svarbu norint apsaugoti kitus vaikus.
  • Kiek intensyvi sloga? Pirmomis dienomis nosis bėga labai stipriai, ją reikia išsipūsti kas kelias ar keliolika minučių, tad nė pačiam vaikui nebus malonu laiką leisti darželyje. Jei sloga jau beveik baigėsi ir užtenka tik, pavyzdžiui, porą kartų išplauti gleives iš nosies, tokiu atveju vaikas į darželį jau galėtų eiti.

Plačiau skaitykite:

Susiję straipsniai

Alerginė sloga ar peršalimas? Kaip atskirti?

Peršalimas yra liga, kurią sukelia įvairūs virusai, o alergija yra organizmo reakcija į aplinkoje esančias daleles - alergenus.

Atviras sąkandis: kas tai?

Atviras sąkandis – vienas iš netaisyklingo dantų sąkandžio tipų. Sukandus dantis tarp priekinių ir šoninių dantų lieka atviras tarpas.

Kūdikio nosies valymas: kaip tą daryti teisingai?

Kokie būdai norint išvalyti kūdikio nosį – patys efektyviausi ir saugiausi?