Ant puoduko: naujagimių mokymo metodas (115)
Tikslas ir rezultatai. Šio mokymo metodo tikslas – anksti atsisakyti sauskelnių, ir tuo pačiu išvengti su sauskelnių dėvėjimu susijusių problemų. Iki 1-1,5 vaikas tualetu naudotis dar nesugeba dėl motorinių įgūdžių stokos , tačiau jau 6-12 mėn. kūdikis vienokiu ar kitokiu būdu praneša, kad nori ant puoduko ir sauskelnių tokio amžiaus vaikui dienos metu praktiškai nebereikia. Mažylis išmoksta tualetu naudotis visiškai savarankiškai iki 2-2,5 metų. Šio metodo šalininkų teigimu, svarbiausia nekelti nerealių tikslų – kad ir kaip norėtum, 6 mėn. kūdikis niekaip nesugebės nusimauti kelnių, nuleisti vandens ar nusivalyti užpakaliuko.
Kokio amžiaus vaikui šis metodas tinka? Rekomenduojama šį metodą pradėti taikyti nuo gimimo iki mėnesio amžiaus. Kai kurie specialistai rekomenduoja palaukti iki 3-6 mėn. Pradėjus mokyti vėliau, šis metodas retai kada būna veiksmingas.
Metodo esmė. Mama stebi kūdikį ir išmoksta atpažinti kūdikio siunčiamus ženklus apie artėjantį tuštinimąsi. Tai gali būti kūdikio veido grimasos, gestai, specifinis verksmas, judesiai ar elgesys. Tuomet ji paima kūdikį į „tuštinimosi“ pozą (pavyzdžiui, laiko virš klozeto, kriauklės, puoduko arba tiesiog pasisodina pusiau gulomis sau tarp kojų) ir leidžia su tuštinimosi procesu susijusi garsą (pavyzdžiui, „sssss-sss“ šlapinantis). Vaikas įpranta tuštintis ar šlapintis būtent tokiomis aplinkybėmis, lydimas specifinių garsų ir ilgainiui išmoksta šiek tiek pristabdyti tuštinimosi procesą, iki atsidurs įprastoje pozoje ir išgirs atitinkamą garsą.
Kaip tai daroma. Visų pirma turite stebėti savo mažylį ir išsiaiškinti, ar yra koks nors dėsningumas, pagal kurį vaikas tuštinasi ar šlapinasi. Pavyzdžiui, gal jis tuštinasi nubudęs arba pavalgęs? O gal akimirką iki „įvykio“ pasikeičia jo veido išraiška, jis ima inkšti, muistytis ar duoti kokius kitus ženklus? Tai bene svarbiausias etapas, nes nuo jo priklausys viso mokymosi sėkmė. Kad stebėti būtų paprasčiau, galite laikyti kūdikį be vystyklų.
Pastebėję, kad mažylis nori tuštintis, paimkite jį ir laikykite virš puoduko, klozeto ar kriauklės, bei pradėkite leisti garsą „sssssss“ (lyg šlapintumeisi) – kad vaiko sąmonėje atsirastu tvirta asociacija. Visiškai mažučius kūdikius galima pasisodinti pusiau gulomis tarp kojų ir leisti daryti į sauskelnes. Vyresnius, sėdėti išmokusius vaikus, galima sodinti ant puoduko (prieš pasodindami, nukreipkite kūdikio žvilgsnį į puoduką – taip padėsite jam susivokti, kad šie specifiniai artėjančio tuštinimosi pojūčiai yra susiję būtent su puoduku).
Visą tai turite daryti nuosekliai ir kartoti daugybę kartų. Jei yra rezultatas, „apdovanokite“ mažylį už nuopelnus pamaitindami jį, pamyluodami, ar pakalbindami. Teigiama, kad tokiu būdu mokomas vaikas sulaukęs 4-5 mėnesių įgunda perspėti, kad nori tuštintis, ir bando susirangyti į jam įprastą „tuštinimosi“ pozą.
Sunkumai. Susitaikykite su mintimi, kad tokiam mokymui turėsite skirti nemažai laiko ir pastangų, kad ne viskas eisis sklandžiai ir švariai. Būkite kantrūs, pozityviai nusiteikę ir su humoru žiūrėkite į „nelaimes“ (kurių tikrai bus). Atpažinti „didelį“ reikalą nebus labai sunku, nes net ir kelių mėnesių naujagimiai tuštinasi sąlyginai retai ir vienaip ar kitaip išsiduoda. Sunkiau seksis su šlapinimosi valdymu, nes kūdikiai šlapinasi dažnai (naujagimiai – apie 20 kartų per dieną) ir negausiai (paprastai tai daro būdami budrūs). Tad tai tikrai nėra paprastas metodas, nors tikrai turi privalumų.
Mes naudojam daugkartines sauskelnes arba vilnones kelnytes su palute ir mums 9 men. nuo kokiu 6 men., kai jau pats pradejo tvirciau sedeti pradejo sakyti pshshshsh ir pabandziau pasodinti ir ka jus manot- eme ir pasisiojo viena karta, kita karta, paskui is miego atsikelusi pradejau sodinti ant puoduko, tai siai dienai kakuti jau pilnumoj daro i puoduka, na nebent pucia pilvuka, tai kartais nepavyksta, o sisiuka ivairiai, buna, kad visa diena lieka sasas ir visus kartus i puoduka atlieka reikalus, o buna, kad nespejam... taciau siai dienai pradewjo sakyti pshhshshshs, kai jau reikalas padarytas ant puoduko sedi noriai, buna kad nori pakelti, bo jau gana sedeti 15 min, ar 10 min, o jis stumia mano rankas, tai leidziu dar pasedeti, tai jis pasedi ir prisedi
tai tuo klausimu dziaugiuosi, kad siokia tokia pradzia jau yra, reik tiketis, kad taip ir toliau vaikutis draugaus su puoduku ir ismoks galutinai visus reikalus atlikti i ji...