Ant puoduko: naujagimių mokymo metodas (115)

Naujagimio pratinimas prie puoduko

Tikslas ir rezultatai. Šio mokymo metodo tikslas – anksti atsisakyti sauskelnių, ir tuo pačiu išvengti su sauskelnių dėvėjimu susijusių problemų. Iki 1-1,5 vaikas tualetu naudotis dar nesugeba dėl motorinių įgūdžių stokos , tačiau jau 6-12 mėn. kūdikis vienokiu ar kitokiu būdu praneša, kad nori ant puoduko ir sauskelnių tokio amžiaus vaikui dienos metu praktiškai nebereikia. Mažylis išmoksta tualetu naudotis visiškai savarankiškai  iki 2-2,5 metų. Šio metodo šalininkų teigimu, svarbiausia nekelti nerealių tikslų – kad ir kaip norėtum, 6 mėn. kūdikis niekaip nesugebės nusimauti kelnių, nuleisti vandens ar nusivalyti užpakaliuko.

Kokio amžiaus vaikui šis metodas tinka? Rekomenduojama šį metodą pradėti taikyti nuo gimimo iki mėnesio amžiaus. Kai kurie specialistai rekomenduoja palaukti iki 3-6 mėn. Pradėjus mokyti vėliau, šis metodas retai kada būna veiksmingas.

Metodo esmė. Mama stebi kūdikį ir išmoksta atpažinti kūdikio siunčiamus ženklus apie artėjantį tuštinimąsi. Tai gali būti kūdikio veido grimasos, gestai, specifinis verksmas, judesiai ar elgesys. Tuomet ji paima kūdikį į „tuštinimosi“ pozą (pavyzdžiui, laiko virš klozeto, kriauklės, puoduko arba tiesiog pasisodina pusiau gulomis sau tarp kojų) ir leidžia su tuštinimosi procesu susijusi garsą (pavyzdžiui, „sssss-sss“  šlapinantis). Vaikas įpranta tuštintis ar šlapintis būtent tokiomis aplinkybėmis, lydimas specifinių garsų ir ilgainiui išmoksta šiek tiek pristabdyti tuštinimosi procesą, iki atsidurs įprastoje pozoje ir išgirs atitinkamą garsą.  

Kaip tai daroma. Visų pirma turite stebėti savo mažylį ir išsiaiškinti, ar yra koks nors dėsningumas, pagal kurį vaikas tuštinasi ar šlapinasi. Pavyzdžiui, gal jis tuštinasi nubudęs arba pavalgęs? O gal akimirką iki „įvykio“ pasikeičia jo veido išraiška, jis ima inkšti, muistytis ar duoti kokius kitus ženklus? Tai bene svarbiausias etapas, nes nuo jo priklausys viso mokymosi sėkmė. Kad stebėti būtų paprasčiau, galite laikyti kūdikį be vystyklų.

Pastebėję, kad mažylis nori tuštintis, paimkite jį ir laikykite virš puoduko, klozeto ar kriauklės, bei pradėkite leisti garsą „sssssss“ (lyg šlapintumeisi) – kad vaiko sąmonėje atsirastu tvirta asociacija. Visiškai mažučius kūdikius galima pasisodinti pusiau gulomis tarp kojų ir leisti daryti į sauskelnes. Vyresnius, sėdėti išmokusius vaikus, galima sodinti ant puoduko (prieš pasodindami, nukreipkite kūdikio žvilgsnį į puoduką – taip padėsite jam susivokti, kad šie specifiniai artėjančio tuštinimosi pojūčiai yra susiję būtent su puoduku).

Visą tai turite daryti nuosekliai ir kartoti daugybę kartų. Jei yra rezultatas, „apdovanokite“  mažylį už nuopelnus pamaitindami jį, pamyluodami, ar pakalbindami. Teigiama, kad tokiu būdu mokomas vaikas sulaukęs 4-5 mėnesių įgunda perspėti, kad nori tuštintis, ir bando susirangyti į jam įprastą „tuštinimosi“ pozą.

Sunkumai. Susitaikykite su mintimi, kad tokiam mokymui turėsite skirti nemažai laiko ir pastangų, kad ne viskas eisis sklandžiai ir švariai. Būkite kantrūs, pozityviai nusiteikę ir su humoru žiūrėkite į „nelaimes“ (kurių  tikrai bus). Atpažinti „didelį“ reikalą nebus labai sunku, nes net ir kelių mėnesių naujagimiai tuštinasi sąlyginai retai ir vienaip ar kitaip išsiduoda. Sunkiau seksis su šlapinimosi valdymu, nes kūdikiai šlapinasi dažnai (naujagimiai – apie 20 kartų per dieną) ir negausiai (paprastai tai daro būdami budrūs). Tad tai tikrai nėra paprastas metodas, nors tikrai turi privalumų.
 

Susiję straipsniai

Vaikas bijo tuštintis: ko imtis tėvams pasireiškus puoduko baimei?

Paprastai dėl šlapinimosi vaikams didesnių problemų nekyla, tačiau „didelio reikalo“ vaikas gali neiti net dvi ar tris dienas.

4 pagrindinės odos iššutimų priežastys

Naujagimių ir kūdikių odelė – gležna, jautri ir neatspari aplinkos poveikiui. Neigiamą efektą paaštrina dar ir sauskelnės: odą nuolat veikia drėgmė.

Vasara – tinkamiausias metas atpratinti vaiką nuo sauskelnių

Prasidėjus vasarai daugelis tėvų išsikelia tikslą vieną kartą ir visiems laikams atsisveikinti su sauskelnėmis. Vasara – tinkamiausias tam laikas.

Naujausi komentarai

 1. Neegzistuojantis vartotojas
  prieš 10 m.

  Mes naudojam daugkartines sauskelnes arba vilnones kelnytes su palute ir mums 9 men. nuo kokiu 6 men., kai jau pats pradejo tvirciau sedeti pradejo sakyti pshshshsh ir pabandziau pasodinti ir ka jus manot- eme ir pasisiojo viena karta, kita karta, paskui is miego atsikelusi pradejau sodinti ant puoduko, tai siai dienai kakuti jau pilnumoj daro i puoduka, na nebent pucia pilvuka, tai kartais nepavyksta, o sisiuka ivairiai, buna, kad visa diena lieka sasas ir visus kartus i puoduka atlieka reikalus, o buna, kad nespejam... taciau siai dienai pradewjo sakyti pshhshshshs, kai jau reikalas padarytas ant puoduko sedi noriai, buna kad nori pakelti, bo jau gana sedeti 15 min, ar 10 min, o jis stumia mano rankas, tai leidziu dar pasedeti, tai jis pasedi ir prisedi
  tai tuo klausimu dziaugiuosi, kad siokia tokia pradzia jau yra, reik tiketis, kad taip ir toliau vaikutis draugaus su puoduku ir ismoks galutinai visus reikalus atlikti i ji...

 2. murka123
  murka123 prieš 9 m.

  Daskaiciau iki to momento, kad viakas ismoksta pats i puoduka nuo 2 -2,5 m, na jei nesodinsit ant puoduko iki 2 metu, vaikutis irgi ta pati darys, nes tik tada mazdaug subresta sitam reikalui.

 3. Neegzistuojantis vartotojas
  prieš 8 m.

  murka123 parašė:
  Daskaiciau iki to momento, kad viakas ismoksta pats i puoduka nuo 2 -2,5 m, na jei nesodinsit ant puoduko iki 2 metu, vaikutis irgi ta pati darys, nes tik tada mazd…

  aga, as vaika 2 metu per 2 dienas ismokinau, o cia du metus kankintis,bet rezultatas tai toks pat
  nors sutiksiu, jei mokint tai arba nuo mazu dienu,arba teks laukt kol pats nuspres kad jau atejo laikas.
  Maniskis grieztai nesedo, ir staiga uzplauke jam

 4. User has not uploaded an avatar
  JoMe prieš 8 m.

  Oi kokia neišsemema tema
  Man labiausiai patinka istorijos kur vaikai nuo 5 mėn. prašosi ant puoduko Nu negaliu skaityti . Čia ne jie prašosi o Jūs mielos mamos juos taip išmuštruojat , pagaunate tiesiog tą reikalą
  Dar vienas dalykas , mamos kurios dar nesėdinčius kūdikius ant puodų sodinate , vadinate tinginėmis tas kurios tai pradeda daryti tada kada vaikas pradeda kažką suprasti , šaukiat kad kaip nesveika pampersai , bet nu sorry kodėl vystiklų nenaudojate , tyngite ?

 5. Fyja
  Fyja prieš 8 m.

  As saviske ant puoduko sodinau nuo 8 men nesitikejau jokiu stebuklu bet pratinau prie pioduko vis sodindavau pries po miegeliu grizus is lauko ir kartais pavykdavo kartais ne. Db dukrytei 1m 2men kai tokios siltos dienos laksto namie tik su triusikeliais aisku daznai ir i juos padaro bet taip pat ir i puoda paklausi kur reikia daryti sysi parodo su pirsteliu bet nemanau kad supranta jei suprastu uzsimanius sestu ant puodo o ne sisotu i triusikelius ir ant grindu