Ant puoduko: kūdikių mokymo metodas (168)

Kūdikis daro į puoduką

Tikslas ir rezultatas. Atsisakyti sauskelnių anksčiau, nei vaikas galės savarankiškai naudotis tualetu. Tikėtinas rezultatas: sulaukęs metukų vaikas jau geba gana nuosekliai pranešti apie savo poreikius, savarankiškai naudotis tualetu išmoksta anksčiau, nei pradėjus mokymą vėlesniu amžiaus tarpsniu.

Kokio amžiaus vaikui šis metodas tinka? Šis metodas tinka tvirtai (be paramstymų) sėdintiems vaikams (paprastai nuo 4-7 mėn. amžiaus).

Metodo esmė. Tėvai stebi kūdikį ir išmoksta atpažinti kūdikio siunčiamus ženklus apie artėjantį tuštinimąsi bei išmoko kūdikį perspėti tėvus apie savo poreikius.

Kaip tai daroma. Mokymas vyksta trimis etapais:

Pirmo etapo metu puodukas pastatomas taip, kad visada būtų vaiko akiratyje. Kai pastebi, kad vaikas nori ant puoduko (iš grimasų, elgesio ar panašiai), pasodink jį ant puoduko 3  minutėms. Jei per tą laiką vaikas ką nors padaro, pagirk vaiką, parodyti, kad šis pasiekimas tave labai nudžiugino. Jei per 3 minutes nieko neįvyko, neversk vaiko sėdėti ilgiau. Jei vaikas padaro kelnes, tiesiog pakeisk jas, tarsi nieko neįvyko, nerodydama jokių emocijų. Jokiu būdu nebark vaiko.  Etapas laikomas baigtu, kai vaikas bent 18 kartų padaro į puoduką ir bent 8 dienas iš 10 kelnės lieka sausos ir švarios.

Antro etapo metu puodukas pastatomas šalia mažylio – jo žaidimų zonoje, manieže taip, kad jį vaikas nesunkiai galėtų pasiekti. Kai vaiko kūno kalba išduoda, kad jis nori ant puoduko, žodžiu paskatink paliesti puoduką arba švelniai nukreipk vaiko rankas link jo. Tuomet pasodink vaiką ant puoduko 3 minutėms. Sodinti ant puoduko reikia ir tuo atveju, jei vaikas puoduką sugriebė netyčia, o taip pat tuomet, kai padarė į kelnytes. Antras etapas laikomas baigtu, jei vaikas 4-6 dienas iš eilės pats (be paskatinimo) praneša tau bent pusę visų atvejų, kai jam tikrai reikia ant puoduko, o „nelaimės“ nutinka labai retai.

Trečias etapas iš esmės yra toks pats, kaip antras, tačiau puodukas pastatomas toliau – 2-4 metrus nuo kūdikio žaidimo vietos (tai priklauso ir nuo to, kaip gerai mažylis šliaužia ar ropoja).  Mokymai laikomi baigtais, jei vaikas iš 18 mokymo dienų 15 baigia be „nelaimių“ arba kai dauguma jo bandymų pasiekti puoduką būna rezultatyvūs (t.y. puodukas nelieka tuščias).

Sunkumai. Kaip ir ankstyvo mokymo atveju, vaikas yra visiškai priklausomas nuo tėvų, nes dar neturi reikiamų motorinių įgūdžių.  Jei jūsų šeimos filosofija yra tokia, kad sauskelnių norite atsisakyti kuo anksčiau, susitaikykite su mintimi, kad daugiau ar mažiau „nelaimių“ vis tiek nutiks, ir visai išvengti skalbimo nepavyks. Dažnai tokio amžiaus vaikai išgyvena „atradimų“ laikotarpį ir taip įsitraukia į veiklą, kad pražiopso organizmo siunčiamus signalus. Kad ir kas nutiktų, išlaikykite pozityvų požiūrį į situaciją. 
 

Naujausi komentarai

 1. Garela221 prieš 2 m.

  LiukaM parašė:
  o kur jus taip skubat? dar ne laikas vaikui reiskia... per prievarta tikrai nereikia nieko daryt, nes tik priesinga reakcija isugdysit... maniskis ant puodo dabar s…

  Jau greit keliaus i darzeli, o cia pas mus sake turi moket ant puoduko daryt, nes pampiu nekeicia. Kiek tiesios nezinau, bet jeigu su saviskiu neskubesiu, gtai su pampersiukais jis vaikscios iki 3 metu.

 2. User has not uploaded an avatar
  rasiukas_rasiukas prieš 2 m.

  GaVasBe parašė:
  Jau greit keliaus i darzeli, o cia pas mus sake turi moket ant puoduko daryt, nes pampiu nekeicia. Kiek tiesios nezinau, bet jeigu su saviskiu neskubesiu, gtai su p…

  Teko girdeti tokia pat istorija is drauges, kad vienam darzelyje taip prigrasino. Tai leido i privatu. Bet pagal taisykles jos neturi teises to reikalauti. Juk buna ir metinuku grupes, jie ant puoduko juk dar nesedi

 3. irasirt
  irasirt prieš 2 m.

  Sveikos! Manasis jau nuo 11 men kartais sedasi ant puoduko, kai nori. Reikia uztaikyti momenta. Iskart is pirmo karto padare ir karta net pakakojo beda tik tame, kad jis beveik niekada nenori ten sestis bet per prievarta ir neverciu. Pasiulau, jei ne - tai ne...

 4. User has not uploaded an avatar
  BaltaLelija prieš 2 m.

  GaVasBe parašė:
  Jau greit keliaus i darzeli, o cia pas mus sake turi moket ant puoduko daryt, nes pampiu nekeicia. Kiek tiesios nezinau, bet jeigu su saviskiu neskubesiu, gtai su p…

  O kodel nekeicia ? Paklauskit kaip jos elgiasi, jei vaikas nemoka daryti...ar atnesti 10 poru kelniu (kas manau nera sunku).
  p.s. mano nuomone tokios aukletojos ne vieta lopselinej grupej.

 5. Garela221 prieš 2 m.

  BaltaLelija parašė:
  O kodel nekeicia ? Paklauskit kaip jos elgiasi, jei vaikas nemoka daryti...ar atnesti 10 poru kelniu (kas manau nera sunku).

  Tauragej nebera lopseliu.