Ant puoduko: kūdikių mokymo metodas (174)

Kūdikis daro į puoduką

Tikslas ir rezultatas. Atsisakyti sauskelnių anksčiau, nei vaikas galės savarankiškai naudotis tualetu. Tikėtinas rezultatas: sulaukęs metukų vaikas jau geba gana nuosekliai pranešti apie savo poreikius, savarankiškai naudotis tualetu išmoksta anksčiau, nei pradėjus mokymą vėlesniu amžiaus tarpsniu.

Kokio amžiaus vaikui šis metodas tinka? Šis metodas tinka tvirtai (be paramstymų) sėdintiems vaikams (paprastai nuo 4-7 mėn. amžiaus).

Metodo esmė. Tėvai stebi kūdikį ir išmoksta atpažinti kūdikio siunčiamus ženklus apie artėjantį tuštinimąsi bei išmoko kūdikį perspėti tėvus apie savo poreikius.

Kaip tai daroma. Mokymas vyksta trimis etapais:

Pirmo etapo metu puodukas pastatomas taip, kad visada būtų vaiko akiratyje. Kai pastebite, kad vaikas nori ant puoduko (iš grimasų, elgesio ar panašiai), pasodinkite jį ant puoduko 3  minutėms. Jei per tą laiką vaikas ką nors padaro, pagirkite jį, parodykite, kad šis pasiekimas jūs labai nudžiugino. Jei per 3 minutes nieko neįvyko, neverskite vaiko sėdėti ilgiau. Jei mažylis padaro į kelnes, tiesiog pakeiskite jas, tarsi nieko neįvyko, nerodydami jokių emocijų. Jokiu būdu nebarkite jo.  Etapas laikomas baigtu, kai vaikas bent 18 kartų padaro į puoduką ir bent 8 dienas iš 10 kelnės lieka sausos ir švarios.

Antro etapo metu puodukas pastatomas šalia mažylio – jo žaidimų zonoje, manieže taip, kad jį mažylis nesunkiai galėtų pasiekti. Kai vaiko kūno kalba išduoda, kad jis nori ant puoduko, žodžiu paskatinkite jį paliesti puoduką arba švelniai nukreipkite vaiko rankas link jo. Tuomet pasodinkite jį ant puoduko 3 minutėms. Sodinti ant puoduko reikia ir tuo atveju, jei vaikas puoduką sugriebė netyčia, o taip pat tuomet, kai padarė į kelnytes. Antras etapas laikomas baigtu, jei vaikas 4-6 dienas iš eilės pats (be paskatinimo) praneša jums bent pusę visų atvejų, kai jam tikrai reikia ant puoduko, o „nelaimės“ nutinka labai retai.

Trečias etapas iš esmės yra toks pats, kaip antras, tačiau puodukas pastatomas toliau – 2-4 metrus nuo kūdikio žaidimo vietos (tai priklauso ir nuo to, kaip gerai mažylis šliaužia ar ropoja).  Mokymai laikomi baigtais, jei vaikas iš 18 mokymo dienų 15 baigia be „nelaimių“ arba kai dauguma jo bandymų pasiekti puoduką būna rezultatyvūs (t.y. puodukas nelieka tuščias).

Sunkumai. Kaip ir ankstyvo mokymo atveju, vaikas yra visiškai priklausomas nuo tėvų, nes dar neturi reikiamų motorinių įgūdžių.  Jei jūsų šeimos filosofija yra tokia, kad sauskelnių norite atsisakyti kuo anksčiau, susitaikykite su mintimi, kad daugiau ar mažiau „nelaimių“ vis tiek nutiks, ir visai išvengti skalbimo nepavyks. Dažnai tokio amžiaus vaikai išgyvena „atradimų“ laikotarpį ir taip įsitraukia į veiklą, kad pražiopso organizmo siunčiamus signalus. Kad ir kas nutiktų, išlaikykite pozityvų požiūrį į situaciją. 
 

Naujausi komentarai

 1. karolinaZub prieš 3 m.

  Garela221 parašė:
  Maniskiui greit 1m 10men, bet ant puoduko per visa ta laika t.y. nuo 7men padare tik viena karta... Kazkokia tragedija su tuo puoduku, ir kiek besodinciau iskart st…

  Viskas gerai, sueis du metai ir situacija pageres... neverskit sestis, bet pasakokit, veskites i tusleta, rodykit kaip pati darote, kad i kelnias nedarote ir pan. Nera cia kur lenktyniauti ir skubeti jei vaikas dar nera pasiruoses...

 2. Neegzistuojantis vartotojas
  prieš 3 m.

  karolinaZub parašė:
  Na, nemanau, kad čia tėvų tinginytė, pirmą vaiką sodinau nuo puses metų, pradėjo daryt rytais kaku i tualeta, nes kasryt tuo pačiu laiku darydavo, po to prasidėjo n…

  As tai nesuprantu kaip vaika ismokint daryt kazka, apie ka jis visai neturi jokio suvokimo 🤷‍♀️ O dar kai paskaitai komentarus "gerus", kad mamos tingi uzsiimt su vaiku ir pacios nemokina ant puoduko ar wc daryt reikalu ir laiko vaika su pampiu iki 2-3 metu, ir cia jau kazkas nesuvokiamo ir baisaus tai isvis juokas ima. 😅 as savo sunu pradejai mokinti nuo metuku laiko, isigijom puoduka, pradejau pasakoti, i wc visada kartu einam, dar jis kita kart praso, kad leisciau jam nuleist vandeni 🙈😅😅 nu ir ka, metus laiko mokinames, bandom sesti, o vaikas iki siol (2m) nedaro nes matau, kad jis dar neturi suvokimo ka ten daryti, nors yra aiskinama praktiskai kas dien. Ir budai visi isbandyti, kurie parasyti. Aisku tik per prievarta nesodinu ir nelaikau. Nes tai vaiko kankinimas (pagal mane). Ir nematau nieko baisaus, kad mano dvimetinukas dar pilnu tempu nesioja pampersus. Ateis laikas prades daryti i wc ar puoduka 🙂

 3. Mama liūtė
  Mama liūtė prieš 3 m.

  Mano vyresnėlis į puodą pradėjo daryti 2,5 metų. O su mažėliu yra reikalų. Jam balandį bus trys metai. Rimtą reikalą spėju sugaudyt,nes visada prieš padarydamas šaukia :"nenoriu kakū".
  Kai būna nuogu užpakaliu, bėga sėstis ant puoduko . Bet vos tik apmaunu kelnytes,sysiukas keliauja ten. Ir jokio diskomforto būdamas šlapiomis kelnėmis jis nejaučia😳

 4. very_berry
  very_berry prieš 3 m.

  Gryni žaidimai. Kas neturi kuo daugiau užsiimti o tik gaudyt sysius ir kakius, tai valio, blogiau aišku nebus. Bet geriau irgi ne, nes ne faktas kad padarydamas nuo pusės metų į puodą (net ne sąmoningai darydamas, o pagautas iš mimikų, elgesio ar kt kaip straipsnyje rašoma), darys taip pat ir metukų ar 1.5 aš už mokymą sąmoningame amžiuje, nuo 1.4 vyresnėlis buvo mokinamas po truputį. Nuo 1.10 atsisakė dieną pampersų. O nuo 2.4 ir naktį.bet kai įsibėgėjom mokytis visur sąžiningai tampiausi puodą su savimi :))

 5. IngaGab prieš 3 m.

  Su pirmu vaikų, primokinta aplinkinių, sodinau nuo pusės metų. I daržą išėjo jau be pampio, bet norint, kad nepridarytu į kelnes reikėdavo valandomis sodinti. Pats nei pasakydavo, kad nori, nei kazkaip pranešdavo. Ir tik gerokai virš 3 metu amziaus pradėjo sakyti kad nori,mums didele atspirtis buvo svetimi tuoletai ar tie bio kur parkuose, nes jam labai patikdavo ten daryti viską 🤗🙂 ir tiesiog kazkaip savaime vaikas pribrendo. O mažajam savaitę iki daržo(buvo 1.10men.) tiesiog nuimiau pampi dienos metu ir jis super greitai perprato ko iš jo tikimasi. Plius aišku matydavo, kad brolį girdavau vyresni, kai jis pasirašydavo 🤗