Ant puoduko: kūdikių mokymo metodas (160)

Kūdikis daro į puoduką

Tikslas ir rezultatas. Atsisakyti sauskelnių anksčiau, nei vaikas galės savarankiškai naudotis tualetu. Tikėtinas rezultatas: sulaukęs metukų vaikas jau geba gana nuosekliai pranešti apie savo poreikius, savarankiškai naudotis tualetu išmoksta anksčiau, nei pradėjus mokymą vėlesniu amžiaus tarpsniu.

Kokio amžiaus vaikui šis metodas tinka? Šis metodas tinka tvirtai (be paramstymų) sėdintiems vaikams (paprastai nuo 4-7 mėn. amžiaus).

Metodo esmė. Tėvai stebi kūdikį ir išmoksta atpažinti kūdikio siunčiamus ženklus apie artėjantį tuštinimąsi bei išmoko kūdikį perspėti tėvus apie savo poreikius.

Kaip tai daroma. Mokymas vyksta trimis etapais:

Pirmo etapo metu puodukas pastatomas taip, kad visada būtų vaiko akiratyje. Kai pastebi, kad vaikas nori ant puoduko (iš grimasų, elgesio ar panašiai), pasodink jį ant puoduko 3  minutėms. Jei per tą laiką vaikas ką nors padaro, pagirk vaiką, parodyti, kad šis pasiekimas tave labai nudžiugino. Jei per 3 minutes nieko neįvyko, neversk vaiko sėdėti ilgiau. Jei vaikas padaro kelnes, tiesiog pakeisk jas, tarsi nieko neįvyko, nerodydama jokių emocijų. Jokiu būdu nebark vaiko.  Etapas laikomas baigtu, kai vaikas bent 18 kartų padaro į puoduką ir bent 8 dienas iš 10 kelnės lieka sausos ir švarios.

Antro etapo metu puodukas pastatomas šalia mažylio – jo žaidimų zonoje, manieže taip, kad jį vaikas nesunkiai galėtų pasiekti. Kai vaiko kūno kalba išduoda, kad jis nori ant puoduko, žodžiu paskatink paliesti puoduką arba švelniai nukreipk vaiko rankas link jo. Tuomet pasodink vaiką ant puoduko 3 minutėms. Sodinti ant puoduko reikia ir tuo atveju, jei vaikas puoduką sugriebė netyčia, o taip pat tuomet, kai padarė į kelnytes. Antras etapas laikomas baigtu, jei vaikas 4-6 dienas iš eilės pats (be paskatinimo) praneša tau bent pusę visų atvejų, kai jam tikrai reikia ant puoduko, o „nelaimės“ nutinka labai retai.

Trečias etapas iš esmės yra toks pats, kaip antras, tačiau puodukas pastatomas toliau – 2-4 metrus nuo kūdikio žaidimo vietos (tai priklauso ir nuo to, kaip gerai mažylis šliaužia ar ropoja).  Mokymai laikomi baigtais, jei vaikas iš 18 mokymo dienų 15 baigia be „nelaimių“ arba kai dauguma jo bandymų pasiekti puoduką būna rezultatyvūs (t.y. puodukas nelieka tuščias).

Sunkumai. Kaip ir ankstyvo mokymo atveju, vaikas yra visiškai priklausomas nuo tėvų, nes dar neturi reikiamų motorinių įgūdžių.  Jei jūsų šeimos filosofija yra tokia, kad sauskelnių norite atsisakyti kuo anksčiau, susitaikykite su mintimi, kad daugiau ar mažiau „nelaimių“ vis tiek nutiks, ir visai išvengti skalbimo nepavyks. Dažnai tokio amžiaus vaikai išgyvena „atradimų“ laikotarpį ir taip įsitraukia į veiklą, kad pražiopso organizmo siunčiamus signalus. Kad ir kas nutiktų, išlaikykite pozityvų požiūrį į situaciją. 
 

Naujausi komentarai

 1. Neegzistuojantis vartotojas
  prieš 1 m.

  Linute777 parašė:
  O pas mus vargo vakarienė, pradėjom vasarą šiuos reikalus, kai mažiukui buvo 9- 10 mėn...be šansų! Toks įspudis kad jį kas pjauna...ir keitėm puodukus ir tarpus dar…

  Vargstat, nes butent 9-10 menesi vaikai jau buna prarande instinkta pasisakyti, kad nori ant sysiu/kaku. Reikia pradet ant puoduko pratint truputi ankciau, arba gerokai veliau.

 2. Meilybe
  Meilybe prieš 1 m.

  Mums atrodo jau viena menesi beveik visada pasipraso ir nakti jau beveik be pamperio miega keles pasisioti i puoduka. o pries savaite vel nakti prisisioja lova. na pradejau deti pampersa nes visa savaite vargau be tai ploviau kiekviena diena patalyne. diena irgi kaku daro i puoduka o sysiu tai i kelnes., va dabar vel pradeda po biski sakyti. ar tiesiog turi pats vesti karts nuo karto pats nelabai pasako .

 3. 3Neštukė3
  3Neštukė3 prieš 1 m.

  sveikutes, pradedu sodinti savo maziuka, sisiuka padarom i puoduka aisku nevisada spejam, nes dar nesipraso, o vat kakucio tai net pedkelniu nespeju numaut,... vaikstom su pampiu del visa ko, gal reikia tada nuimt? gal atpras taip greit daryt??
  :))

 4. nykstukai
  nykstukai prieš 1 m.

  Nuo 8 mėn sodint pradėjau, nes keičiant pampersą vis apsiusiodavo... dabar 1m. 3mėn. jau gyvenam kurį laiką visai be pamperso dieną ir uždedu tik nakčiai

 5. User has not uploaded an avatar
  Kumute prieš 5 mėn.

  Guminis meskiukas parašė:
  Vaikai pajegus parodyti, kad nori ant puoduko, pajegus sulaikyti slapinimosi procesa, tik pasieke tam branda, t.y 18-30men, todel ir rekomenduojama pradeti mokyti t…

  turiu katiną- rankinuką, t.y. visur tampausi su savim, puikiai matau kada nori sisiot ar kakot. O čia kalbat apie vaiką...