Ant puoduko: kūdikių mokymo metodas (174)
Tikslas ir rezultatas. Atsisakyti sauskelnių anksčiau, nei vaikas galės savarankiškai naudotis tualetu. Tikėtinas rezultatas: sulaukęs metukų vaikas jau geba gana nuosekliai pranešti apie savo poreikius, savarankiškai naudotis tualetu išmoksta anksčiau, nei pradėjus mokymą vėlesniu amžiaus tarpsniu.
Kokio amžiaus vaikui šis metodas tinka? Šis metodas tinka tvirtai (be paramstymų) sėdintiems vaikams (paprastai nuo 4-7 mėn. amžiaus).
Metodo esmė. Tėvai stebi kūdikį ir išmoksta atpažinti kūdikio siunčiamus ženklus apie artėjantį tuštinimąsi bei išmoko kūdikį perspėti tėvus apie savo poreikius.
Kaip tai daroma. Mokymas vyksta trimis etapais:
Pirmo etapo metu puodukas pastatomas taip, kad visada būtų vaiko akiratyje. Kai pastebite, kad vaikas nori ant puoduko (iš grimasų, elgesio ar panašiai), pasodinkite jį ant puoduko 3 minutėms. Jei per tą laiką vaikas ką nors padaro, pagirkite jį, parodykite, kad šis pasiekimas jūs labai nudžiugino. Jei per 3 minutes nieko neįvyko, neverskite vaiko sėdėti ilgiau. Jei mažylis padaro į kelnes, tiesiog pakeiskite jas, tarsi nieko neįvyko, nerodydami jokių emocijų. Jokiu būdu nebarkite jo. Etapas laikomas baigtu, kai vaikas bent 18 kartų padaro į puoduką ir bent 8 dienas iš 10 kelnės lieka sausos ir švarios.
Antro etapo metu puodukas pastatomas šalia mažylio – jo žaidimų zonoje, manieže taip, kad jį mažylis nesunkiai galėtų pasiekti. Kai vaiko kūno kalba išduoda, kad jis nori ant puoduko, žodžiu paskatinkite jį paliesti puoduką arba švelniai nukreipkite vaiko rankas link jo. Tuomet pasodinkite jį ant puoduko 3 minutėms. Sodinti ant puoduko reikia ir tuo atveju, jei vaikas puoduką sugriebė netyčia, o taip pat tuomet, kai padarė į kelnytes. Antras etapas laikomas baigtu, jei vaikas 4-6 dienas iš eilės pats (be paskatinimo) praneša jums bent pusę visų atvejų, kai jam tikrai reikia ant puoduko, o „nelaimės“ nutinka labai retai.
Trečias etapas iš esmės yra toks pats, kaip antras, tačiau puodukas pastatomas toliau – 2-4 metrus nuo kūdikio žaidimo vietos (tai priklauso ir nuo to, kaip gerai mažylis šliaužia ar ropoja). Mokymai laikomi baigtais, jei vaikas iš 18 mokymo dienų 15 baigia be „nelaimių“ arba kai dauguma jo bandymų pasiekti puoduką būna rezultatyvūs (t.y. puodukas nelieka tuščias).
Sunkumai. Kaip ir ankstyvo mokymo atveju, vaikas yra visiškai priklausomas nuo tėvų, nes dar neturi reikiamų motorinių įgūdžių. Jei jūsų šeimos filosofija yra tokia, kad sauskelnių norite atsisakyti kuo anksčiau, susitaikykite su mintimi, kad daugiau ar mažiau „nelaimių“ vis tiek nutiks, ir visai išvengti skalbimo nepavyks. Dažnai tokio amžiaus vaikai išgyvena „atradimų“ laikotarpį ir taip įsitraukia į veiklą, kad pražiopso organizmo siunčiamus signalus. Kad ir kas nutiktų, išlaikykite pozityvų požiūrį į situaciją.
Viskas gerai, sueis du metai ir situacija pageres... neverskit sestis, bet pasakokit, veskites i tusleta, rodykit kaip pati darote, kad i kelnias nedarote ir pan. Nera cia kur lenktyniauti ir skubeti jei vaikas dar nera pasiruoses...