Dubens uždegiminė liga (DUL)
Dubens uždegiminė liga (DUL) – tai gimdos, kiaušintakių ir juos supančių audinių uždegimas. Ja dažniausiai serga lytiškai aktyvios 15–25 m. merginos.
Šią ligą reikėtų pradėti gydyti kuo anksčiau, vos pajutus pirmuosius simptomus, nes ji gali lemti nevaisingumą, taip pat negimdinį nėštumą arba lėtinį pilvo apačios skausmą.
Dubens uždegiminės ligos priežastys
DUL sukelia bakterinė infekcija, prieš tai kilusi makštyje ar gimdos kaklelyje.
DUL siejama su lytiniu keliu plintančiomis infekcijomis, pavyzdžiui, gonorėja ar chlamidioze, nes tos pačios bakterijos sukelia tiek lytiškai plintančias ligas (LPL), tiek ir DUL.
Tačiau pasitaiko atvejų, kad DUL suserga ir moterys, niekada nesirgusios jokiomis LPL: tokiu atveju DUL prasideda veikiant virusams, pakitus makšties, žarnyno mikroflorai ir bakterijoms prasiskverbus į gimdą, kiaušintakius bei juos supančius audinius.
Tikimybė susirgti DUL padidėja ir sergant bakterine vaginoze.
Taip pat bakterijos į lytinius organus gali patekti gimdymo ar persileidimo metu, atliekant abortą, endometriumo biopsiją ir kitais atvejais.
Didesnę riziką susirgti DUL patiria anksti lytinį gyvenimą pradėjusios, dažnai lytinius partnerius keičiančios, barjerinių kontracepcijos priemonių nenaudojančios moterys.
Liga kur kas dažnesnė tarp rūkančių, gimdos spiralę turinčių bei cukriniu diabetu sergančių moterų.
Dubens uždegiminės ligos simptomai
- Šiek tiek pakilusi temperatūra;
- Apatinės pilvo dalies nuolatinis, maudžiantis nestiprus arba vidutinio stiprumo skausmas, kuris stiprėja intensyviau judant, sportuojant, lytinių santykių metu;
- Dažnas ir skausmingas šlapinimasis;
- Nemalonaus kvapo pūlingos išskyros;
- Skausmingi lytiniai santykiai;
- Nereguliarios mėnesinės;
- Kraujavimas iš makšties ne mėnesinių metu.
Vėlesnių ligos stadijų simptomai, kai infekcija išplinta – stiprus skausmas pilvo apačioje, gelsvai žalsvos spalvos makšties išskyros, karščiavimas, pykinimas ir vėmimas.
Atkreipkite dėmesį: kartais pasitaiko ir besimptomės DUL atvejų, ypač jei ligą sukėlė chlamidijos.
DUL galima įtarti, jei dalis išvardytųjų simptomų pasireiškia mėnesinių pabaigoje arba iškart joms pasibaigus.
Dubens uždegiminės ligos diagnozavimas
Jei pajutote DUL simptomus, būtina apsilankyti pas gydytoją ginekologą.
Ligą rodo netipinės išskyros iš makšties ir gimdos kaklelio, todėl gydytojas paims tepinėlį ir atliks kitus reikiamus tyrimus. Dažnai išskyrose fiksuojamas didesnis nei įprastai leukocitų kiekis.
Taip pat DUL diagnozė patvirtinama, jei gonorėjos arba chlamidiozės testas yra teigiamas.
Kraujo tyrimas taip pat parodys uždegimą, todėl leis lengviau diagnozuoti DUL.
Kaip pagalbinė diagnostinė priemonė gali būti atliekamas ir ultragarso tyrimas vaginaliniu davikliu. Sergant DUL padidėja kiaušintakiai ir kiaušidės.
Dubens uždegiminės ligos gydymas
Gydytojas patikslins diagnozę ir paskirs reikiamą gydymą. DUL dažniausiai gydoma antibiotikais. Rekomenduojamas lovos režimas. Jei ligos simptomai labai stiprūs ir nepraeina ilgesnį laiką, jei ligonė nėščia, gydoma ligoninėje intraveniniais antibiotikais, nuskausminamaisiais.
Jei susidarė pūlinys, gali prireikti ir chirurginio DUL gydymo.
Nustačius LPL, reikia gydyti ir partnerį, antraip gali pasikartoti ir LPL, ir DUL.
Dubens uždegiminės ligos keliamos rizikos ir komplikacijos
- Laiku nepastebėtos, negydomos ar uždelstos pradėti gydyti DUL sunkiausia komplikacija – nevaisingumas. Tačiau jau vien tai, kad susergama šia liga, gali reikšti 50 proc. padidėjusią nevaisingumo riziką.
- Negydant ligos gali susidaryti randų ir pūlinukų, išplintančių kiaušintakiuose ir slopinančių lytinių organų normalų funkcionavimą.
- Net iki 10 kartų didėja negimdinio nėštumo rizika.
- Kai kurioms moterims visiškai išgydžius DUL pilvo apatinės dalies skausmas išlieka.
Dubens uždegiminės ligos profilaktika
Norint išvengti DUL, reikėtų stengtis neišbalansuoti natūralios makšties mikrofloros dažnu prausimusi, prausimosi priemonėmis ir kt.
Svarbu vengti lytiškai plintančių ligų, t.y. naudoti prezervatyvus (jie būtini, jeigu lytiniai santykiai atsitiktiniai ar su nauju partneriu).
Taip pat siekiant, kad mikroorganizmai iš tiesiosios žarnos nepatektų į makštį, šluostytis reikėtų iš priekio užpakalio link.