Migrena: kodėl ji trigubai dažnesnė moterims? (97)

Moteris susiėmusi už galvos, migrena sebra | Shutterstock.com

Dažnai pasikartojantys migrenos priepuoliai sutrikdo gyvenimo ritmą, darbingumą ir apskritai itin pablogina gyvenimo kokybę, todėl migrenos nereikėtų ignoruoti. Jeigu migrena ilgesnį laiką negydoma, ją išgydyti bus kur kas sunkiau.

Kas yra migrena?

Migrena – tai epizodinis, itin stiprus, dažnai vienoje galvos pusėje kylantis, „pulsuojantis“ ir ilgai trunkantis galvos skausmas.

Migreną neretai lydi ir kiti sutrikimai, pavyzdžiui, kamuoja pykinimas, vėmimas.

Migrenos simptomai

  • Aštrių priepuolių lydimas galvos skausmas;
  • Pykinimas, vėmimas;
  • Gausesnis prakaitavimas;
  • Kalbos, regėjimo sutrikimai;
  • Padidėjęs jautrumas šviesai ir garsui.

Migrenos priepuolių stadijos

Migrena prasideda ir baigiasi palaipsniui, todėl dažnai minimos 4 migrenos priepuolio stadijos:

  • Prieš prasidedant galvos skausmui akys tampa jautrios šviesai, padidėja jautrumas garsams, kvapams, gali sutrikti dėmesys, kalba, pasidaro šalta, sumažėja apetitas, stinga energijos ir kt.
  • Prieš pat priepuolį jaučiami galvos kraujagyslių spazmai, juos lydi mirgėjimas akyse, įvairių kūno dalių tirpimas.
  • Priepuoliui prasidėjus galvos kraujagyslės išsiplečia, sumažėja jų tonusas, kraujagyslės nebesusitraukia, tad lėtėja ir kraujo cirkuliacija.
  • Sveikimo stadija, kurios metu galvos skausmas atslūgsta ir galiausiai praeina, tačiau priepuolį patyręs žmogus dar kurį laiką gali jausti nuovargį, dirglumą ir būti nedarbingas.

Kaip atskirti: migrena ar galvos skausmas?

Kai kuriais atvejais migrenos priepuoliai kyla kartu su lėtiniu galvos skausmu, todėl sudėtinga atskirti, ar pradėjo skaudėti galvą, ar tai jau migrenos priepuolis.

Sergant migrena dažniausia jaučiamas skausmas viršutinėje galvos dalyje – ties akiduobėmis, smilkiniais, kaktos srityje – bei ties pakaušiu.

Jeigu asmuo migrena serga dažnai ir liga įsisenėjusi, skauda visą galvą: sergančiajam sunku nusakyti, kurioje tiksliai dalyje jis jaučia skausmą.

Migreninio tipo skausmas – labai stiprus, intensyvus, pulsuojantis, galintis stiprėti net nuo elementarių galvos ar veido dalių judesių. Migrenos priepuoliai – ilgi, trunkantys nuo 4 valandų iki net 3 parų. Paprastas galvos skausmas gana greitai praeina.

Be to, migrenos kamuojami žmonės yra labai jautrūs garsui ir šviesai, juos gali pykinti, kilti vėmimas, mušti prakaitas ir pan.

Migrenos priežastys

Mokslininkai iki šiol dar negali tiksliai įvardyti migrenos priežasčių, tačiau daroma prielaida, kad ligą provokuoja kelių skirtingų tipų faktoriai, kaip, pavyzdžiui:

  • Paveldimumas. Polinkis sirgti migrena, ypač moterims, yra paveldimas;
  • Įtemptas gyvenimo būdas, stresas;
  • Dienos režimo nesilaikymas ir su tuo susijęs nuovargis;
  • Kai kurių maisto produktų (pvz., kakavos, šokolado) vartojimas ir badavimas;
  • Alkoholinių gėrimų vartojimas;
  • Staigios orų permainos ir kt.

Kodėl migrena moterims pasitaiko dažniau nei vyrams?

Manoma, kad migrena moteris kamuoja vidutiniškai net 3 kartus dažniau negu vyrus.

Moterys dažniau paveldi ir polinkį sirgti migrena.

Manoma, kad labiausiai migrena kamuoja vaisingo amžiaus moteris.

Ši liga siejama su endokrinologiniais pokyčiais. Nustatyta, kad nedidelei daliai moterų migrenos priepuoliai susiję su ciklu, t. y. prasidėjus mėnesinėms kyla ir migrenos priepuolis, o tarp ciklų priepuoliai nevargina. Kintant moteriškųjų lytinių hormonų pusiausvyrai mėnesinių metu migrenos priepuoliai tampa stipresni ir ilgiau trunka.

Pastebima, kad nėščiąsias, taip pat moteris, kurioms prasidėjo menopauzė, migrena vargina kur kas rečiau.

Migrenos gydymas vaistais

Prasidėjus migrenos priepuoliui griebiamasi vaisų nuo skausmo, tačiau jie nepašalina ligos priežasties, o tik slopina skausmą.

Taigi šiuo metu migrenai gydyti naudojami naujosios kartos medikamentai – triptanų klasės vaistai.

Šie vaistai siaurina smegenėlių išorėje ir kaukolės viduje esančias kraujagysles, stabdo periferinių trišakio nervo neuronų veiklą, blokuoja trišakio nervo branduolio impulsus, tokiu būdu mažindami pykinimą, vėmimą, šviesos ir garsų baimę. Plačiausiai žinomi iš triptanų – naramigas ir imigranas. Šiuos medikamentus skiria gydytojas neurologas.

Tiesa, jie tinka gydyti ne visoms migrenos formoms, todėl gali būti skiriama ir kitokių vaistų.

Profilaktinis migrenos gydymas

Labai svarbu pašalinti migrenos atsiradimo priežastis ir skirti dėmesio profilaktikai. Su migrena kovoti padeda:

  • Autogeninės treniruotės, paremtos saviįtaiga ir atsipalaidavimu.
  • Manualinė terapija, t. y. gydymas rankomis, masažais.
  • Veiksnių, provokuojančių migreną, sumažinimas iki minimumo. Pats pacientas gali stebėti, kokie veiksniai (tam tikro maisto, gėrimų vartojimas, pervargimas, miego stygius, stresas ir pan.) išprovokuoja migrenos priepuolius. Jų vengiant galima sumažinti migrenos priepuolių dažnį ir intensyvumą, o kartais – net ir visai nugalėti migreną.

Susiję straipsniai

Gimdos abrazija: kodėl ir kaip ji atliekama?

Gimdos abrazija dažniausiai yra siejama su persileidimu arba abortu, tačiau iš tikrųjų procedūra dažniausiai atliekama visai kitais tikslais.

Gimdos kaklelio uždegimas

Nustatyta, kad gimdos kaklelio uždegimu bent kartą gyvenime yra sirgusios maždaug pusė moterų.

Padidėjęs hormono prolaktino lygis ir pastojimas

Prolaktino kiekio padidėjimas gali lemti nevaisingumą ir riboti galimybes susilaukti kūdikio. Ši būklė dar vadinama hiperprolaktinemija.

Naujausi komentarai

  1. Salamanka
    Salamanka prieš 2 m.

    Panašu, kad jums gali būt migrena su aura, pasidomėkit daugiau kas tai. Man pačiai taip būna, pirma kerta per akis, pvz pradeda lietis vaizdas, arba negaliu perskaityti teksto, atsiranda pojūtis lyg būtum girtas, atrodo negali normaliai orientuotis ir po kurio laiko pradeda skaudėti galvą. Tiesa, pati dar nesu išsityrus pas medikus, nes laukiausi.
    O kaip padėti bent tam kartui, tai tik tik viskam prasidėjus dėkit šaltus kompresus ant kaktos, smilkiniu, sprando. Taip pat isgerkit vaistu nuo skausmo ir eikit miegot ar bent jau pagulėkit. Labai svarbu tyla ir tamsa. Bjaurus dalykas labai migrena :/

  2. PalaimintaMAMA
    PalaimintaMAMA prieš 2 m.

    Goddessmonika parašė:
    Labukas mamytes , atsirado problemele man, kazkada pora kartu buvo uzeja is niekur pradedu matyti kaip deimanta vienoi pusei po to puse regejimo uztemsta nieko nema…

    Jums gali būti migrena su aura. Migrenai reikia specialių vaistų, nes su paprastais nuo skausmo su laiku galima prisižaisti su kraujagyslėmis. Būtinai reikia pasidaryti magnetinį rezonansą, nes gali būti ir rimtesni dalykai už migreną. Reiktų nedelsti. Aš turiu migreną 4 metus tad žinau, ką tai reiškia.

  3. User has not uploaded an avatar
    Egloshke prieš 1 m.

    Vaistai nuo migrenos Rizatriptanas ar Sumatriptanas sukelia Dar didesnius ir daznesnius skausmus ir isderina smegenu biochemija. Tai yra ne vaistai bet nuodai.

  4. Neegzistuojantis vartotojas
    prieš 1 m.

    Egloshke parašė:
    Vaistai nuo migrenos Rizatriptanas ar Sumatriptanas sukelia Dar didesnius ir daznesnius skausmus ir isderina smegenu biochemija. Tai yra ne vaistai bet nuodai.

    Kur Jūs čia tokią info radote? Vartoju sumatriptaną virš 10 metų, nepastebejau jog skausmai didėtų ;)

  5. User has not uploaded an avatar
    EgleEglute prieš 10 mėn.

    Sveikos,ar bandėt kas Daith auskarą,ar padėjo?