Kūdikio auklėjimas

kūdikio auklėjimas Kūdikio auklėjimas. istock.com/gpointstudio

Pastangos sudrausminti kelių ar keliolikos mėnesių mažylį dažnai gali atrodyti bergždžios – jis, rodos, dar yra per mažas, kad suvoktų pamokymus. Tačiau jau ir tokiame amžiuje pradėtas auklėjimas padidins tikimybę, jog paūgėjęs vaikas mokės gerai elgtis.

Pabrėžk tai, kas gera. Nelaukite, kol mažylis padarys ką nors blogo, – geriau pagirkite jį už jums patinkantį elgesį. Drausminamosios priemonės, kurių imsiesi vėliau, bus veiksmingesnės, jeigu mažylis galės palyginti jas su tavo meilia reakcija, kai jis elgiasi tinkamai.

Drausminimo priemonės turi būti paprastos. Jeigu manai, kad turi sudrausti mažylį, daryk tai kuo paprasčiau. Bus geriausia, jeigu švelniai, bet tvirtai pasakysi „ne“ ir nukreipsi jo dėmesį į ką nors kita. Nesustok, jeigu jis nesiliauja elgtis blogai. Tavo atkaklumas galiausiai duos vaisių. Tačiau prisimink, kad tikslas yra ne tik sudrausminimas, bet ir pamoka. Tad jei gali, nušauk du zuikius vienu metu: tarkime, jei vaikas siekia žvakės, paaiškink jam: „Skaudės“, „Karšta“, „Bus popa“.

Nemušk vaiko, verčiau kalbėk su juo. Venk bet kokių bausmių – iki vienerių metų vaikas nesupranta jų esmės. Mušti vaiką, net jei tai tik „nekaltas“ pliaukštėjimas, yra prasta mintis, nes vaikui tai yra „pamoka“, kad mušimas yra tinkamas būdas spręsti problemas ir pasiekti savo. Nieko neprarasi, jei paaiškinsi, ką ir kodėl jis daro blogai. Net jei jis šiuo metu supras ne viską, jis mokysis spręsti problemas žodžiais, o ne kumščiais.

Parodyk, kad jį myli. Gauti tai, ko nori, kūdikiui reiškia, kad jis yra saugus ir mylimas. Tačiau ne viskas, ko kūdikis nori yra jam naudinga (o kartais gali būti ir pavojinga). Svarbu ugdyti kūdikio supratimą, kad užgaidų pildymas nėra tas pats kas meilė. Todėl, kai jis nepasiekia savo, apkabindama, paguosdama, švelniai pakalbindama parodyk jam, kad tu jį myli.