Kūdikio auklėjimas

kūdikio auklėjimas Kūdikio auklėjimas. istock.com/gpointstudio

Pastangos sudrausminti kelių ar keliolikos mėnesių mažylį dažnai gali atrodyti bergždžios – jis, atrodo, dar yra per mažas, kad suvoktų pamokymus. Bet jau ir tokiame amžiuje pradėtas auklėjimas didins tikimybę, jog paūgėjęs vaikas mokės gerai elgtis.

Pabrėžkite tai, kas gera. Nelaukite, kol mažylis padarys ką nors blogo, – geriau pagirkite jį už jums patinkantį elgesį. Drausminamosios priemonės, kurių imsitės vėliau, bus veiksmingesnės, jeigu mažylis galės palyginti jas su jūsų meilia reakcija, kai jis elgiasi tinkamai.

Drausminimo priemonės turi būti paprastos. Jeigu manote, kad turite sudrausti mažylį, darykite tai kuo paprasčiau. Bus geriausia, jeigu švelniai, bet tvirtai pasakysite „ne“ ir nukreipsite jo dėmesį į ką nors kita. Nesustokite, jeigu jis nesiliauja elgtis blogai. Jūsų atkaklumas galiausiai duos vaisių. Tačiau prisiminkite, kad tikslas yra ne tik sudrausminimas, bet ir pamoka. Tad jei galite, nušaukite du zuikius vienu metu: tarkime, jei vaikas siekia žvakės, paaiškinkite jam: „Skaudės“, „Karšta“, „Bus popa“.

Nemuškite vaiko, verčiau kalbėkite su juo. Venkite bet kokių bausmių – iki vienerių metų vaikas nesupranta jų esmės. Mušti vaiką, net jei tai tik „nekaltas“ pliaukštėjimas, yra prasta mintis, nes vaikui tai yra „pamoka“, kad mušimas yra tinkamas būdas spręsti problemas ir pasiekti savo. Nieko neprarasite, jei paaiškinsite, ką ir kodėl jis daro blogai. Net jei jis šiuo metu supras ne viską, jis mokysis spręsti problemas žodžiais, o ne kumščiais.

Parodykite, kad jį mylite. Gauti tai, ko nori, kūdikiui reiškia, kad jis yra saugus ir mylimas. Tačiau ne viskas, ko kūdikis nori yra jam naudinga (o kartais gali būti ir pavojinga). Svarbu ugdyti kūdikio supratimą, kad užgaidų pildymas nėra tas pats kas meilė. Todėl, kai jis nepasiekia savo, apkabindami, paguosdami, švelniai pakalbindami parodykite jam, kad jį mylite.

Susiję straipsniai

Darželyje vaikai nevedami į lauką: ar tai teisėta?

Buvimas lauke kiekvienam – tiek vaikui, tiek ir suaugusiajam – teikia daugybę naudų: pabuvus gryname ore pagerėja nuotaika, stiprinamas imunitetas.

Pagyrimas nėra lygus pagyrimui: ką sakyti vaikui vietoje „šaunuolė (-is)“?

Kiekvienas vaikas yra ypatingas. Ypač savas! Ir kaip dažnai mums tiesiog taip norisi jiems pasakyti, priminti ir džiaugtis jų pasiekimais.

Kaip su vaikais kalbėti apie seksą?

Pastebėsite, kad pradėjęs lankyti mokyklą (o gal ir anksčiau) vaikas vis intensyviau domisi sekso tema ir aptarinėja ją su draugais.