Ekstrinė hormoninė kontracepcija (153)

Ekstrinė hormoninė kontracepcija

Kaip veikia ekstrinė kontracepcija?

Ekstrinė kontracepcija yra hormono levonorgestrelio piliulė (viena arba dvi, priklausomai nuo gamintojo). Šis hormonas, tik mažesnėmis dozėmis, naudojamas ir kai kuriose kontraceptinėse tabletėse.

Levonorgestrelis slopina ovuliaciją, tirština gimdos kaklelio gleives, plonina gimdos gleivinę, trukdo apvaisintam kiaušinėliui įsitvirtinti gimdos sienelėje.

Ekstrinės kontracepcijos patikimumas

Ekstrinės kontracepcijos patikimumas yra iki 84%, jei naudojamos taip, kaip nurodyta. Kuo vėliau išgerta tabletė, tuo mažesnė tikimybė išvengti nepageidaujamo nėštumo. Jei moteris yra pastojusi, tabletės nepadeda.

Kaip vartojama ekstrinė kontracepcija?

Ekstrinės kontracepcijos tabletė turi būti išgerta ne vėliau kaip per 72 valandas po nesaugių lytinių santykių (geriausia per pirmas 12 valandų).

Šių tablečių negalima vartoti vietoj nuolatinės kontracepcijos: tai priemonė, skirta ypatingiems atvejams. Vieno mėnesinių ciklo metu šią priemonę galima vartoti tik vieną kartą, nes piliulėje yra didelė hormono dozė. Taip pat rekomenduojama sekti savo mėnesinių ciklą ir nevartoti šių tablečių tada, kai tam nėra poreikio (t.y. nevaisingomis dienomis).

Ar nesaugus lytinis aktas įvyko vaisingomis dienomis, galite apskaičiuoti "Vaisingų dienų skaičiuokle" arba dar geriau - nuolat mėnesinių ciklo duomenis žymėti "Raudonajame Kalendoriuje".

Kada prasidės kraujavimas (mėnesinės), priklauso nuo to, kada ciklo metu buvo išgerta ši piliulė. Stebėjimai rodo, kad išgėrus tabletę iki ovuliacijos, kraujavimas gali prasidėti praėjus savaitei po tabletės suvartojimo.

Išgėrus po ovuliacijos, mėnesinių trukmė gali nepakisti arba pailgėti ar sutrumpėti keliomis dienomis. Jei mėnesinės vėluoja daugiau nei penkias dienas, reikėtų atlikti nėštumo testą.

Ekstrinės kontracepcijos vartojimo ribojimai

Vartojančios vaistus ar sergančioms krūties vėžiu, širdies ir kraujagyslių, inkstų kepenų ligomis, epilepsija, migrena, venų tromboze, prieš vartodamos ekstrinę kontraceptiją, turi pasitarti su gydytoju, nes vaisto vartojimas gali būti pavojingas.

PASTABA: visos kontraceptinės priemonės turi didesnių ar mažesnių šalutinių poveikių, yra situacijų, kai jų vartojimas gali kelti rimtą pavojų sveikatai. Todėl, prieš pradėdamos vartoti bet kurią kontraceptinę priemonę, būtinai pasitarkite su gydytoju ir įdėmiai perskaitykite informacinį pakuotės lapelį.

Privalumai Trūkumai
 • Gali vartoti žindančios, tačiau nedidelės hormono dozės gali patekti į pieną
 • Tinka nenumatytiems atvejams
 • Šalutinis poveikis (galvos skausmai, jautri krūtinė, viduriavimas, pilvo skausmai ir kt.)
 • Mėnesinių ciklas nenuspėjamas (kraujavimas gali prasidėti anksčiau ar vėliau)
 • Didelė hormono dozė
 • Negalima vartoti nuolat
 • Mažas patikimumas lyginant su kitais hormoniniais metodais

Naujausi komentarai

 1. User has not uploaded an avatar
  Pers213 prieš 2 mėn.

  Meshka parašė:
  Tikimybe yra, kiek didele, priklauso nuo ciklo dienos.

  Man birželio 10 diena turi prasideti menesines ir juos trunka +/-5 7d blemba tikosi nebusiu pastojius lauksiu menesinu jegu nepasirodis darysiu neštumo testa ☺️

 2. User has not uploaded an avatar
  Anins prieš 2 val.

  Sveikos, praeitą mėnesį mumis su vaikinu pavedė apsauga ir plyšo, tačiau jis nebaigė. Nebuvo vaisingosios dienos, bet dėl saugumo išgėriau escapellę tabletę, po kurio laiko prasidėjo mm, tą pačią dieną kaip ir turėjo. Po pastarojo karto pabijojomė vėl tai daryti, todėl vaikinas naudojo tik pirštus. Yra galimybė, jog buvo vadinamas "precum" ir gal būt prisilietė su pirštais. Viskas vyko nevaisingos dienos metu, ar yra galimybė, jog galėjau vis tiek pastoti? Ar tiesiog "ekstrinė" išderino mano ciklą? mm vėluojau jau 4 dienas.

 3. Meshka
  Meshka prieš 1 val.

  Anins parašė:
  Sveikos, praeitą mėnesį mumis su vaikinu pavedė apsauga ir plyšo, tačiau jis nebaigė. Nebuvo vaisingosios dienos, bet dėl saugumo išgėriau escapellę tabletę, po kur…

  Tikimybe kad laukiates nedidele, bet del ramybes pasidarykite nestumo testa.

 4. User has not uploaded an avatar
  Anins prieš 44 min.

  Atlikau testą, parodė neigiamą. Dabar belieka laukti mm. Tik kokia tikimybė, jog testo atsakymas galėjo būti klaidingas? Manau tiesiog laukti, o nesulaukus mm, atlikti dar vieną testą arba kreiptis į ginę.

 5. Meshka
  Meshka prieš 36 min.

  Anins parašė:
  Atlikau testą, parodė neigiamą. Dabar belieka laukti mm. Tik kokia tikimybė, jog testo atsakymas galėjo būti klaidingas? Manau tiesiog laukti, o nesulaukus mm, atli…

  Jeigu lauktumetes, testas jau parodytu.
  Galite pasidaryti hcg kraujo tyrima,jis vienareiksmiskai atsakys ar nesilaukiate.