Ekstrinė hormoninė kontracepcija (97)

Ekstrinė hormoninė kontracepcija

Kaip veikia ekstrinė kontracepcija?

Ekstrinė kontracepcija yra hormono levonorgestrelio piliulė (viena arba dvi, priklausomai nuo gamintojo). Šis hormonas, tik mažesnėmis dozėmis, naudojamas ir kai kuriose kontraceptinėse tabletėse.

Levonorgestrelis slopina ovuliaciją, tirština gimdos kaklelio gleives, plonina gimdos gleivinę, trukdo apvaisintam kiaušinėliui įsitvirtinti gimdos sienelėje.

Ekstrinės kontracepcijos patikimumas

Ekstrinės kontracepcijos patikimumas yra iki 84%, jei naudojamos taip, kaip nurodyta. Kuo vėliau išgerta tabletė, tuo mažesnė tikimybė išvengti nepageidaujamo nėštumo. Jei moteris yra pastojusi, tabletės nepadeda.

Kaip vartojama ekstrinė kontracepcija?

Ekstrinės kontracepcijos tabletė turi būti išgerta ne vėliau kaip per 72 valandas po nesaugių lytinių santykių (geriausia per pirmas 12 valandų).

Šių tablečių negalima vartoti vietoj nuolatinės kontracepcijos: tai priemonė, skirta ypatingiems atvejams. Vieno mėnesinių ciklo metu šią priemonę galima vartoti tik vieną kartą, nes piliulėje yra didelė hormono dozė. Taip pat rekomenduojama sekti savo mėnesinių ciklą ir nevartoti šių tablečių tada, kai tam nėra poreikio (t.y. nevaisingomis dienomis).

Ar nesaugus lytinis aktas įvyko vaisingomis dienomis, galite apskaičiuoti "Vaisingų dienų skaičiuokle" arba dar geriau - nuolat mėnesinių ciklo duomenis žymėti "Raudonajame Kalendoriuje".

Kada prasidės kraujavimas (mėnesinės), priklauso nuo to, kada ciklo metu buvo išgerta ši piliulė. Stebėjimai rodo, kad išgėrus tabletę iki ovuliacijos, kraujavimas gali prasidėti praėjus savaitei po tabletės suvartojimo.

Išgėrus po ovuliacijos, mėnesinių trukmė gali nepakisti arba pailgėti ar sutrumpėti keliomis dienomis. Jei mėnesinės vėluoja daugiau nei penkias dienas, reikėtų atlikti nėštumo testą.

Ekstrinės kontracepcijos vartojimo ribojimai

Vartojančios vaistus ar sergančioms krūties vėžiu, širdies ir kraujagyslių, inkstų kepenų ligomis, epilepsija, migrena, venų tromboze, prieš vartodamos ekstrinę kontraceptiją, turi pasitarti su gydytoju, nes vaisto vartojimas gali būti pavojingas.

PASTABA: visos kontraceptinės priemonės turi didesnių ar mažesnių šalutinių poveikių, yra situacijų, kai jų vartojimas gali kelti rimtą pavojų sveikatai. Todėl, prieš pradėdamos vartoti bet kurią kontraceptinę priemonę, būtinai pasitarkite su gydytoju ir įdėmiai perskaitykite informacinį pakuotės lapelį.

Privalumai Trūkumai
 • Gali vartoti žindančios, tačiau nedidelės hormono dozės gali patekti į pieną
 • Tinka nenumatytiems atvejams
 • Šalutinis poveikis (galvos skausmai, jautri krūtinė, viduriavimas, pilvo skausmai ir kt.)
 • Mėnesinių ciklas nenuspėjamas (kraujavimas gali prasidėti anksčiau ar vėliau)
 • Didelė hormono dozė
 • Negalima vartoti nuolat
 • Mažas patikimumas lyginant su kitais hormoniniais metodais

Naujausi komentarai

 1. LaMona
  LaMona prieš 1 m.

  Ugneleee parašė:
  Kas antra desimtis metu naudoja tuos ibuprofenus pastoviai. Tikiu, kad kai nepastoji visur kenkejai pradeda rodytis, bet nereiketu kaltint preparatu, kurie su repro…

  Lapelį jų paskaitykite. Aš gėriau 20 m juos ir neskaičiau. O kai pasimatė dėl ko nepastojame irgydytojai negalėjo paaiškinti nuoko tai, tai paskaičiau tų ibupro... lapelį ir ten juodu ant balto parašyta "kenkia moterų vaisingumui". Jūs geriate, gal Jums nepakenks, o kitai pakenks. Juk ne iš oro į lapelį tai įrašyta. Vienos ir su aukštu prl žindydamos pastoja, o kitoms vos vos prl pakilęs ir jau bromą reikia gerti, kad pastoti. Ir va aš nevartoju tų ibupro jau 5 m ir pastojau. Tai ką galiu galvoti?

 2. Neegzistuojantis vartotojas
  prieš 10 mėn.

  Sveikos turiu vaikuti 6mėn 🤗 Su vyru is 10 diena turėjom myliuka . Ir gavosi taip kad vyras pasakė galbūt nespėjas 🤭 Šiaip antro vaikučio kolkas neplanuojam bet jai dievas duos tai duos ❤️ Tikrai, dar ankstoka mums manau. Bet kita diena isgeriau skubios kt po kazkur 12val tablete.. tai noriu jūsu paklausti ar ji suveike ar 100% inai nespaugo? Aišku dar anksti neštumo požymiams.. Bet šnd labai maude pilvo apačia ir nugara gal jau ir mm artėja🤷‍♀️ O mm kažkur turetu prasidedi 20-23 diena 🙃

 3. User has not uploaded an avatar
  Simona123 prieš 10 mėn.

  Sveiki papasakosiu savo situaciją ir gal kas bus susidūrė su tuom.
  Liepos 17 diena susirgau mmm sirgau 7d po mmm turėjom su vyrų "nelaimę" nesisaugojom po to išgeriaiu SOS kontraceptine tabletę po tabletės iš gėrimo liepos 30 d prasidėjo rudi tepliojimai kurie truko 6-7 dienas apsilankius pas ginekologe pasakė kad nieko blogo nemato..
  Šei dienai tokia situacija kad po pirmos d paskutiniu mm jau praėjo 45 d o po tepliojimu pabaigos praėjo 32 d ir nebesulaukiu mm visa ta laiką jaučiu silpna pilvo maudima nuo vakar prasidėjo skausmas kairioje kirkšni.
  Nėštumo testas neigiamas.
  Gal kas susidūrėte su panašia situacija ?

 4. User has not uploaded an avatar
  noriu_leliaus prieš 8 mėn.

  Ger_Da parašė:
  Sveikos turiu vaikuti 6mėn 🤗 Su vyru is 10 diena turėjom myliuka . Ir gavosi taip kad vyras pasakė galbūt nespėjas 🤭 Šiaip antro vaikučio kolkas neplanuojam bet jai…

  Sveiki, ziuriu prie jusu vardo rodo gandriuka 5sav. Nesuveike tablete!?!?

 5. Nyana
  Nyana prieš 8 mėn.

  noriu_leliaus parašė:
  Sveiki, ziuriu prie jusu vardo rodo gandriuka 5sav. Nesuveike tablete!?!?

  Gandriukas rodo, kad planuoja, o ne laukiasi.