Ekstrinė hormoninė kontracepcija (119)

Ekstrinė hormoninė kontracepcija

Kaip veikia ekstrinė kontracepcija?

Ekstrinė kontracepcija yra hormono levonorgestrelio piliulė (viena arba dvi, priklausomai nuo gamintojo). Šis hormonas, tik mažesnėmis dozėmis, naudojamas ir kai kuriose kontraceptinėse tabletėse.

Levonorgestrelis slopina ovuliaciją, tirština gimdos kaklelio gleives, plonina gimdos gleivinę, trukdo apvaisintam kiaušinėliui įsitvirtinti gimdos sienelėje.

Ekstrinės kontracepcijos patikimumas

Ekstrinės kontracepcijos patikimumas yra iki 84%, jei naudojamos taip, kaip nurodyta. Kuo vėliau išgerta tabletė, tuo mažesnė tikimybė išvengti nepageidaujamo nėštumo. Jei moteris yra pastojusi, tabletės nepadeda.

Kaip vartojama ekstrinė kontracepcija?

Ekstrinės kontracepcijos tabletė turi būti išgerta ne vėliau kaip per 72 valandas po nesaugių lytinių santykių (geriausia per pirmas 12 valandų).

Šių tablečių negalima vartoti vietoj nuolatinės kontracepcijos: tai priemonė, skirta ypatingiems atvejams. Vieno mėnesinių ciklo metu šią priemonę galima vartoti tik vieną kartą, nes piliulėje yra didelė hormono dozė. Taip pat rekomenduojama sekti savo mėnesinių ciklą ir nevartoti šių tablečių tada, kai tam nėra poreikio (t.y. nevaisingomis dienomis).

Ar nesaugus lytinis aktas įvyko vaisingomis dienomis, galite apskaičiuoti "Vaisingų dienų skaičiuokle" arba dar geriau - nuolat mėnesinių ciklo duomenis žymėti "Raudonajame Kalendoriuje".

Kada prasidės kraujavimas (mėnesinės), priklauso nuo to, kada ciklo metu buvo išgerta ši piliulė. Stebėjimai rodo, kad išgėrus tabletę iki ovuliacijos, kraujavimas gali prasidėti praėjus savaitei po tabletės suvartojimo.

Išgėrus po ovuliacijos, mėnesinių trukmė gali nepakisti arba pailgėti ar sutrumpėti keliomis dienomis. Jei mėnesinės vėluoja daugiau nei penkias dienas, reikėtų atlikti nėštumo testą.

Ekstrinės kontracepcijos vartojimo ribojimai

Vartojančios vaistus ar sergančioms krūties vėžiu, širdies ir kraujagyslių, inkstų kepenų ligomis, epilepsija, migrena, venų tromboze, prieš vartodamos ekstrinę kontraceptiją, turi pasitarti su gydytoju, nes vaisto vartojimas gali būti pavojingas.

PASTABA: visos kontraceptinės priemonės turi didesnių ar mažesnių šalutinių poveikių, yra situacijų, kai jų vartojimas gali kelti rimtą pavojų sveikatai. Todėl, prieš pradėdamos vartoti bet kurią kontraceptinę priemonę, būtinai pasitarkite su gydytoju ir įdėmiai perskaitykite informacinį pakuotės lapelį.

Privalumai Trūkumai
 • Gali vartoti žindančios, tačiau nedidelės hormono dozės gali patekti į pieną
 • Tinka nenumatytiems atvejams
 • Šalutinis poveikis (galvos skausmai, jautri krūtinė, viduriavimas, pilvo skausmai ir kt.)
 • Mėnesinių ciklas nenuspėjamas (kraujavimas gali prasidėti anksčiau ar vėliau)
 • Didelė hormono dozė
 • Negalima vartoti nuolat
 • Mažas patikimumas lyginant su kitais hormoniniais metodais

Naujausi komentarai

 1. User has not uploaded an avatar
  Neerriinnggaa prieš 3 mėn.

  Sveiki labai jau neramu.. paskutinį kartą sirgau mm sausio 10d nesaugius lytinius santykius turėjau sausio 23d kaip tik pagal visas programas ovuliacijos dieną turėjo būt 23-24d visur skirtingai. Ar galėjo iš karto uzkibti? Išgeriau šiandien ellaone tabletę kuri stipri ir veikia iki 5 dienų. Praejus keliom valandom jaučiu stiprų skausmą pilvo apačioje. Labai neramu kad nebūtų uzkibe mes santykių jokių neturėjau 3 metus.

 2. User has not uploaded an avatar
  Anonimas24567 prieš 3 mėn.

  Sveiki, su mergina po nevisai saugos sekso nusprendeme kad reiktu isgerti tablete, ja isgereme po 24valandu. Savaite po isgerimo pradejo skaudeti pilvo apacia, galva, pajautrejo ir padidejo krutis bei atsirado temperatura 37.0-37.3. Ar tai normalu?

 3. User has not uploaded an avatar
  Viktorija_2 prieš 1 mėn.

  Sveikos, noriu pasiteirauti dėl ekstrinės kontracepcijos.
  Esmė tame, kad 2 dienos PO numatytos ovuliacijos turėjau nesaugų lytinį aktą — pavedė prezervatyvas ir šiek tiek spermos pasiliko viduje. Vaistinėlėje turėjau EllaOne tabletę, kurią išgėriau po maždaug 2 valandų. Viskas buvo gerai, visą likusį ciklą nejaučiau jokio šalutinio poveikio, tik menstruacijos vėlavo 4 dienomis, nors visas tas keturias dienas jaučiausi taip kaip per mėnesines. Šiandien būtent ta ketvirta diena, ryte jaučiausi siaubingai. Pilvo, galvos skausmai, taip pat pradėjau labai silpnai kraujuoti. Kraujo spalva varijuoja tarp raudonos, rožinės ir rudos. Ar verta sunerimti dėl nėštumo?

 4. LaimingaMamytee
  LaimingaMamytee prieš 1 mėn.

  Viktorija_2 parašė:
  Sveikos, noriu pasiteirauti dėl ekstrinės kontracepcijos.
  Esmė tame, kad 2 dienos PO numatytos ovuliacijos turėjau nesaugų lytinį aktą — pav…

  Dėl viso pikto pasidarykite testą, iš savo patirties galiu pasakyt kad kontracepcija neapsaugo 100%. Turėjau pati nutikimą kada vartodama ilgalaike kontracepcija, pastojau, nekreipiau dėmesio į kitokius kraujavimus ir simptomus. Pasirodo tada buvau jau 8sav nestume.. Prasitestuokit bus ramiau.

 5. User has not uploaded an avatar
  emka96 prieš 11 val.

  Viktorija_2 parašė:
  Sveikos, noriu pasiteirauti dėl ekstrinės kontracepcijos.
  Esmė tame, kad 2 dienos PO numatytos ovuliacijos turėjau nesaugų lytinį aktą — pav…

  sveiki ar padejo tablete jums?