Ekstrinė hormoninė kontracepcija (79)

Ekstrinė hormoninė kontracepcija

Kaip veikia ekstrinė kontracepcija?

Ekstrinė kontracepcija yra hormono levonorgestrelio piliulė (viena arba dvi, priklausomai nuo gamintojo). Šis hormonas, tik mažesnėmis dozėmis, naudojamas ir kai kuriose kontraceptinėse tabletėse.

Levonorgestrelis slopina ovuliaciją, tirština gimdos kaklelio gleives, plonina gimdos gleivinę, trukdo apvaisintam kiaušinėliui įsitvirtinti gimdos sienelėje.

Ekstrinės kontracepcijos patikimumas

Ekstrinės kontracepcijos patikimumas yra iki 84%, jei naudojamos taip, kaip nurodyta. Kuo vėliau išgerta tabletė, tuo mažesnė tikimybė išvengti nepageidaujamo nėštumo. Jei moteris yra pastojusi, tabletės nepadeda.

Kaip vartojama ekstrinė kontracepcija?

Ekstrinės kontracepcijos tabletė turi būti išgerta ne vėliau kaip per 72 valandas po nesaugių lytinių santykių (geriausia per pirmas 12 valandų).

Šių tablečių negalima vartoti vietoj nuolatinės kontracepcijos: tai priemonė, skirta ypatingiems atvejams. Vieno mėnesinių ciklo metu šią priemonę galima vartoti tik vieną kartą, nes piliulėje yra didelė hormono dozė. Taip pat rekomenduojama sekti savo mėnesinių ciklą ir nevartoti šių tablečių tada, kai tam nėra poreikio (t.y. nevaisingomis dienomis).

Ar nesaugus lytinis aktas įvyko vaisingomis dienomis, galite apskaičiuoti "Vaisingų dienų skaičiuokle" arba dar geriau - nuolat mėnesinių ciklo duomenis žymėti "Raudonajame Kalendoriuje".

Kada prasidės kraujavimas (mėnesinės), priklauso nuo to, kada ciklo metu buvo išgerta ši piliulė. Stebėjimai rodo, kad išgėrus tabletę iki ovuliacijos, kraujavimas gali prasidėti praėjus savaitei po tabletės suvartojimo.

Išgėrus po ovuliacijos, mėnesinių trukmė gali nepakisti arba pailgėti ar sutrumpėti keliomis dienomis. Jei mėnesinės vėluoja daugiau nei penkias dienas, reikėtų atlikti nėštumo testą.

Ekstrinės kontracepcijos vartojimo ribojimai

Vartojančios vaistus ar sergančioms krūties vėžiu, širdies ir kraujagyslių, inkstų kepenų ligomis, epilepsija, migrena, venų tromboze, prieš vartodamos ekstrinę kontraceptiją, turi pasitarti su gydytoju, nes vaisto vartojimas gali būti pavojingas.

PASTABA: visos kontraceptinės priemonės turi didesnių ar mažesnių šalutinių poveikių, yra situacijų, kai jų vartojimas gali kelti rimtą pavojų sveikatai. Todėl, prieš pradėdamos vartoti bet kurią kontraceptinę priemonę, būtinai pasitarkite su gydytoju ir įdėmiai perskaitykite informacinį pakuotės lapelį.

Privalumai Trūkumai
 • Gali vartoti žindančios, tačiau nedidelės hormono dozės gali patekti į pieną
 • Tinka nenumatytiems atvejams
 • Šalutinis poveikis (galvos skausmai, jautri krūtinė, viduriavimas, pilvo skausmai ir kt.)
 • Mėnesinių ciklas nenuspėjamas (kraujavimas gali prasidėti anksčiau ar vėliau)
 • Didelė hormono dozė
 • Negalima vartoti nuolat
 • Mažas patikimumas lyginant su kitais hormoniniais metodais

Naujausi komentarai

 1. Neegzistuojantis vartotojas
  prieš 4 mėn.

  Bianka parašė:
  Dar klausimas - kiek dienų buvo po mėnesinių, kai nesaugiai mylėjotės?

  mazdaug 2sav

 2. Neegzistuojantis vartotojas
  prieš 4 mėn.

  Bianka parašė:
  Pasidarykit nėštumo testą. Ekstrinė geriama geriausia per pirmas 24h ir vėliausiai per 72h nuo nesaugaus lyt akto - jus pavėlavot. Bet kei buvo mm, gal ir neužkibo.…

  nepavelavau, nes tablete isgerau nepraejus net dviem valandom po lytiniu santykiu

 3. Bianka
  Bianka prieš 4 mėn.

  dovg parašė:
  nepavelavau, nes tablete isgerau nepraejus net dviem valandom po lytiniu santykiu

  Ai, teisingai pasirodė, kad po 4 dienų šiaip teoriškai greičiausiai mylėjotės per vaisingų dienų laikotarpį, bet laiku išgėrus tabletę ir kraujavis lieka laaabai maža tikimybė pastoti. Kaip ir minėjau - po jų išsibalansuoja 1-2 ciklai, vėliau vėl normaliai, bet dėl šventos ramybės - pasidarykit porą nėštumo testų (vieną rytoj, kitą - po kokių 3-5 dienų), jei neigiami laukit mm, jei dar per dvi savaites nesulauksit - kartokit testą ir eikit pas ginę. ;) šiaip po ekstrinės kraujavimo mm ateina po 18-25dienų

 4. Neegzistuojantis vartotojas
  prieš 4 mėn.

  Bianka parašė:
  Ai, teisingai pasirodė, kad po 4 dienų šiaip teoriškai greičiausiai mylėjotės per vaisingų dienų laikotarpį, bet laiku išgėrus tabletę ir kraujavis lieka laaa…

  aciu labai

 5. Žozerina prieš 1 mėn.

  Centime parašė:
  Išgėriau per 2h nuo lytinio akto, tačiau vat auginam 1,5 metų mergaitę...Juokinga,bet tai tėra farmacininkų išmislas, jei jau pastojai,tai juk leliuko neištrauks ;)…

  Jus gal anksčiau buvot pastojusi- juk per dvi valandas spermatozoidai tiesiog dar negali apvaisinti kiaušalastės. Arba būna retų atvejų, kad nesuveikia ta tabletė, bet čia jau tikrai retai.