Ekstrinė hormoninė kontracepcija (71)

Ekstrinė hormoninė kontracepcija

Kaip veikia ekstrinė kontracepcija?

Ekstrinė kontracepcija yra hormono levonorgestrelio piliulė (viena arba dvi, priklausomai nuo gamintojo). Šis hormonas, tik mažesnėmis dozėmis, naudojamas ir kai kuriose kontraceptinėse tabletėse.

Levonorgestrelis slopina ovuliaciją, tirština gimdos kaklelio gleives, plonina gimdos gleivinę, trukdo apvaisintam kiaušinėliui įsitvirtinti gimdos sienelėje.

Ekstrinės kontracepcijos patikimumas

Ekstrinės kontracepcijos patikimumas yra iki 84%, jei naudojamos taip, kaip nurodyta. Kuo vėliau išgerta tabletė, tuo mažesnė tikimybė išvengti nepageidaujamo nėštumo. Jei moteris yra pastojusi, tabletės nepadeda.

Kaip vartojama ekstrinė kontracepcija?

Ekstrinės kontracepcijos tabletė turi būti išgerta ne vėliau kaip per 72 valandas po nesaugių lytinių santykių (geriausia per pirmas 12 valandų).

Šių tablečių negalima vartoti vietoj nuolatinės kontracepcijos: tai priemonė, skirta ypatingiems atvejams. Vieno mėnesinių ciklo metu šią priemonę galima vartoti tik vieną kartą, nes piliulėje yra didelė hormono dozė. Taip pat rekomenduojama sekti savo mėnesinių ciklą ir nevartoti šių tablečių tada, kai tam nėra poreikio (t.y. nevaisingomis dienomis).

Ar nesaugus lytinis aktas įvyko vaisingomis dienomis, galite apskaičiuoti "Vaisingų dienų skaičiuokle" arba dar geriau - nuolat mėnesinių ciklo duomenis žymėti "Raudonajame Kalendoriuje".

Kada prasidės kraujavimas (mėnesinės), priklauso nuo to, kada ciklo metu buvo išgerta ši piliulė. Stebėjimai rodo, kad išgėrus tabletę iki ovuliacijos, kraujavimas gali prasidėti praėjus savaitei po tabletės suvartojimo.

Išgėrus po ovuliacijos, mėnesinių trukmė gali nepakisti arba pailgėti ar sutrumpėti keliomis dienomis. Jei mėnesinės vėluoja daugiau nei penkias dienas, reikėtų atlikti nėštumo testą.

Ekstrinės kontracepcijos vartojimo ribojimai

Vartojančios vaistus ar sergančioms krūties vėžiu, širdies ir kraujagyslių, inkstų kepenų ligomis, epilepsija, migrena, venų tromboze, prieš vartodamos ekstrinę kontraceptiją, turi pasitarti su gydytoju, nes vaisto vartojimas gali būti pavojingas.

PASTABA: visos kontraceptinės priemonės turi didesnių ar mažesnių šalutinių poveikių, yra situacijų, kai jų vartojimas gali kelti rimtą pavojų sveikatai. Todėl, prieš pradėdamos vartoti bet kurią kontraceptinę priemonę, būtinai pasitarkite su gydytoju ir įdėmiai perskaitykite informacinį pakuotės lapelį.

Privalumai Trūkumai
 • Gali vartoti žindančios, tačiau nedidelės hormono dozės gali patekti į pieną
 • Tinka nenumatytiems atvejams
 • Šalutinis poveikis (galvos skausmai, jautri krūtinė, viduriavimas, pilvo skausmai ir kt.)
 • Mėnesinių ciklas nenuspėjamas (kraujavimas gali prasidėti anksčiau ar vėliau)
 • Didelė hormono dozė
 • Negalima vartoti nuolat
 • Mažas patikimumas lyginant su kitais hormoniniais metodais

Naujausi komentarai

 1. karolina111
  karolina111 prieš 6 mėn.

  gelytea parašė:
  Sveikos merginos, nzn ar cia i tema ar ne, bet reikia patarimo, atsitiko ir man jog reikejo isgero ta tablete skubia, db prasidejo menesines tai normalu, bet mano n…

  Laukti normalių mm

 2. User has not uploaded an avatar
  gelytea prieš 6 mėn.

  karolina111 parašė:
  Laukti normalių mm

  aciu

 3. koala-kns
  koala-kns prieš 6 mėn.

  Sveikos merginos ar yra tokiu kurioms nesaugus sexas paskutine vaisingumo diena. O iahėrus espeis metodo tablete per 24 val. Nesuveikė tabletė ?

 4. User has not uploaded an avatar
  melisejus prieš 2 mėn.

  labai ne i tema, bet man reikia jusu pagalbos, mielos mamos!
  zodziu, birzelio 1 turejom avarija su draugu, po ~15 valandu isgeriau escapelle. suveike, nes kraujavau po 5 dienu. o tikruju dienu sulaukiau po 35 dienu ( ciklas mano 30-35 dienas trunka ).
  taciau, dabar antra syki pasirodo skaidrios gleives, tokios kaip snargliai net nezinau kaip kitaip apibudinti, o ovuliacijai tikrai per anksti butu, nes tada ciklas gautusi 26-28 dienu. ir as tokiu gleiviu niekada neturejus, todel prisimastau, kad galiu but uzkibus, nors tikrai dabar vaiko islaikyt negaleciau...
  nes visko tiek prisiskaiciau, vienom buna kad menesines buna ir vis tiek pastojusios buna, nezinau ka galvot. nepykina, sveikatos pakitimu kazkokiu neturiu, nebent va daug labai nemiegu, pilvo neraizo, kaip ir nera nestumo pozymiu. BT nesiekia 36,8, dazniausiai 36,7-36,6.
  zodziu - mane gasdina tos gleives. ka jos gali reikst?
  zinau, kad ne cia tam skirta tema, bet si tema aktyvi ir nezinau kur berasyt... aciu uz pagalba

 5. User has not uploaded an avatar
  erika-26 prieš 2 mėn.

  melisejus parašė:
  labai ne i tema, bet man reikia jusu pagalbos, mielos mamos!
  zodziu, birzelio 1 turejom avarija su draugu, po ~15 valandu isgeriau escapelle. s…

  Gal koks uzdegimas,uzsirasykit pas genekologe