Ekstrinė hormoninė kontracepcija (127)

Ekstrinė hormoninė kontracepcija

Kaip veikia ekstrinė kontracepcija?

Ekstrinė kontracepcija yra hormono levonorgestrelio piliulė (viena arba dvi, priklausomai nuo gamintojo). Šis hormonas, tik mažesnėmis dozėmis, naudojamas ir kai kuriose kontraceptinėse tabletėse.

Levonorgestrelis slopina ovuliaciją, tirština gimdos kaklelio gleives, plonina gimdos gleivinę, trukdo apvaisintam kiaušinėliui įsitvirtinti gimdos sienelėje.

Ekstrinės kontracepcijos patikimumas

Ekstrinės kontracepcijos patikimumas yra iki 84%, jei naudojamos taip, kaip nurodyta. Kuo vėliau išgerta tabletė, tuo mažesnė tikimybė išvengti nepageidaujamo nėštumo. Jei moteris yra pastojusi, tabletės nepadeda.

Kaip vartojama ekstrinė kontracepcija?

Ekstrinės kontracepcijos tabletė turi būti išgerta ne vėliau kaip per 72 valandas po nesaugių lytinių santykių (geriausia per pirmas 12 valandų).

Šių tablečių negalima vartoti vietoj nuolatinės kontracepcijos: tai priemonė, skirta ypatingiems atvejams. Vieno mėnesinių ciklo metu šią priemonę galima vartoti tik vieną kartą, nes piliulėje yra didelė hormono dozė. Taip pat rekomenduojama sekti savo mėnesinių ciklą ir nevartoti šių tablečių tada, kai tam nėra poreikio (t.y. nevaisingomis dienomis).

Ar nesaugus lytinis aktas įvyko vaisingomis dienomis, galite apskaičiuoti "Vaisingų dienų skaičiuokle" arba dar geriau - nuolat mėnesinių ciklo duomenis žymėti "Raudonajame Kalendoriuje".

Kada prasidės kraujavimas (mėnesinės), priklauso nuo to, kada ciklo metu buvo išgerta ši piliulė. Stebėjimai rodo, kad išgėrus tabletę iki ovuliacijos, kraujavimas gali prasidėti praėjus savaitei po tabletės suvartojimo.

Išgėrus po ovuliacijos, mėnesinių trukmė gali nepakisti arba pailgėti ar sutrumpėti keliomis dienomis. Jei mėnesinės vėluoja daugiau nei penkias dienas, reikėtų atlikti nėštumo testą.

Ekstrinės kontracepcijos vartojimo ribojimai

Vartojančios vaistus ar sergančioms krūties vėžiu, širdies ir kraujagyslių, inkstų kepenų ligomis, epilepsija, migrena, venų tromboze, prieš vartodamos ekstrinę kontraceptiją, turi pasitarti su gydytoju, nes vaisto vartojimas gali būti pavojingas.

PASTABA: visos kontraceptinės priemonės turi didesnių ar mažesnių šalutinių poveikių, yra situacijų, kai jų vartojimas gali kelti rimtą pavojų sveikatai. Todėl, prieš pradėdamos vartoti bet kurią kontraceptinę priemonę, būtinai pasitarkite su gydytoju ir įdėmiai perskaitykite informacinį pakuotės lapelį.

Privalumai Trūkumai
 • Gali vartoti žindančios, tačiau nedidelės hormono dozės gali patekti į pieną
 • Tinka nenumatytiems atvejams
 • Šalutinis poveikis (galvos skausmai, jautri krūtinė, viduriavimas, pilvo skausmai ir kt.)
 • Mėnesinių ciklas nenuspėjamas (kraujavimas gali prasidėti anksčiau ar vėliau)
 • Didelė hormono dozė
 • Negalima vartoti nuolat
 • Mažas patikimumas lyginant su kitais hormoniniais metodais

Naujausi komentarai

 1. grycka prieš 5 mėn.

  Neleee parašė:
  Kazin ar cia kas forume jus profesionaliai gali pakonsultuoti tokiu klausimu. Pries geriant antra siulyciau bent jau ginekologei pasiskambinti ir pasikonsultuoti. T…

  Juokinga ar ne 😊 manau pasitaiko ir suaugusiems visokiu nesusipratimu. Antros tikrai negėriau, tiesiog įdomu pasidarė.

 2. Semm
  Semm prieš 4 mėn.

  Sveikos. Turejom su vyru nesaugu akta. Isgeriau skubia kt. Po 6val kazkur, buvo paskutine vaisinga diena po ov.. ar galeciau pastoti? vaiku norim, bet truputi dar laukiam.. siandien skauda pilva visa diena...

 3. LaimingaMamytee
  LaimingaMamytee prieš 4 mėn.

  Semm parašė:
  Sveikos. Turejom su vyru nesaugu akta. Isgeriau skubia kt. Po 6val kazkur, buvo paskutine vaisinga diena po ov.. ar galeciau pastoti? vaiku norim, bet trup…

  Maža tikimybė, extra reikia išgert per 72val, o jus isgerete po 6 val. Nebent jus vartojate dar kokius nors vaistus, nes vaistai mažina kt apsauga.

 4. Semm
  Semm prieš 4 mėn.

  LaimingaMamytee parašė:
  Maža tikimybė, extra reikia išgert per 72val, o jus isgerete po 6 val. Nebent jus vartojate dar kokius nors vaistus, nes vaistai mažina kt apsauga.

  Aj ne. tiesiog nenoreciau pastoti, nes vartojau skubia kt. Kad nepakenktu.

 5. stikruta
  stikruta prieš 1 sav.

  Mes su vyru tai pat, netycia prisizaidem ir dar kaip tik per Ovuliacija, tikiuosi si tablete man pades