Ekstrinė hormoninė kontracepcija (195)

Ekstrinė hormoninė kontracepcija

Kaip veikia ekstrinė kontracepcija?

Ekstrinė kontracepcija yra hormono levonorgestrelio piliulė (viena arba dvi, priklausomai nuo gamintojo). Šis hormonas, tik mažesnėmis dozėmis, naudojamas ir kai kuriose kontraceptinėse tabletėse.

Levonorgestrelis slopina ovuliaciją, tirština gimdos kaklelio gleives, plonina gimdos gleivinę, trukdo apvaisintam kiaušinėliui įsitvirtinti gimdos sienelėje.

Ekstrinės kontracepcijos patikimumas

Ekstrinės kontracepcijos patikimumas yra iki 84%, jei naudojamos taip, kaip nurodyta. Kuo vėliau išgerta tabletė, tuo mažesnė tikimybė išvengti nepageidaujamo nėštumo. Jei moteris yra pastojusi, tabletės nepadeda.

Kaip vartojama ekstrinė kontracepcija?

Ekstrinės kontracepcijos tabletė turi būti išgerta ne vėliau kaip per 72 valandas po nesaugių lytinių santykių (geriausia per pirmas 12 valandų).

Šių tablečių negalima vartoti vietoj nuolatinės kontracepcijos: tai priemonė, skirta ypatingiems atvejams. Vieno mėnesinių ciklo metu šią priemonę galima vartoti tik vieną kartą, nes piliulėje yra didelė hormono dozė. Taip pat rekomenduojama sekti savo mėnesinių ciklą ir nevartoti šių tablečių tada, kai tam nėra poreikio (t.y. nevaisingomis dienomis).

Ar nesaugus lytinis aktas įvyko vaisingomis dienomis, galite apskaičiuoti "Vaisingų dienų skaičiuokle" arba dar geriau - nuolat mėnesinių ciklo duomenis žymėti "Raudonajame Kalendoriuje".

Kada prasidės kraujavimas (mėnesinės), priklauso nuo to, kada ciklo metu buvo išgerta ši piliulė. Stebėjimai rodo, kad išgėrus tabletę iki ovuliacijos, kraujavimas gali prasidėti praėjus savaitei po tabletės suvartojimo.

Išgėrus po ovuliacijos, mėnesinių trukmė gali nepakisti arba pailgėti ar sutrumpėti keliomis dienomis. Jei mėnesinės vėluoja daugiau nei penkias dienas, reikėtų atlikti nėštumo testą.

Ekstrinės kontracepcijos vartojimo ribojimai

Vartojančios vaistus ar sergančioms krūties vėžiu, širdies ir kraujagyslių, inkstų kepenų ligomis, epilepsija, migrena, venų tromboze, prieš vartodamos ekstrinę kontraceptiją, turi pasitarti su gydytoju, nes vaisto vartojimas gali būti pavojingas.

PASTABA: visos kontraceptinės priemonės turi didesnių ar mažesnių šalutinių poveikių, yra situacijų, kai jų vartojimas gali kelti rimtą pavojų sveikatai. Todėl, prieš pradėdamos vartoti bet kurią kontraceptinę priemonę, būtinai pasitarkite su gydytoju ir įdėmiai perskaitykite informacinį pakuotės lapelį.

Privalumai Trūkumai
  • Gali vartoti žindančios, tačiau nedidelės hormono dozės gali patekti į pieną
  • Tinka nenumatytiems atvejams
  • Šalutinis poveikis (galvos skausmai, jautri krūtinė, viduriavimas, pilvo skausmai ir kt.)
  • Mėnesinių ciklas nenuspėjamas (kraujavimas gali prasidėti anksčiau ar vėliau)
  • Didelė hormono dozė
  • Negalima vartoti nuolat
  • Mažas patikimumas lyginant su kitais hormoniniais metodais

Susiję straipsniai

Pastojimas po kontracepcijos priemonių naudojimo

Kai kurios moterys gali pastoti vos tik nustojusios vartoti hormoninę kontracepciją. Tiesa, daliai porų tai ne visuomet nutinka taip greitai.

Ką daryti pamiršus išgerti kontraceptinę tabletę?

Kas nutiks pamiršus išgerti kontraceptikus? Kada reikėtų išgerti praleistą tabletę? Ar praleidus tabletę padidėja tikimybė pastoti?

Nutrauktas lytinis aktas: ar jis apsaugo nuo nėštumo?

Nepaisant kontraceptikų gausos, šis metodas yra vienas populiariausių tiek tarp patyrusių porų, tiek ir tarp jaunimo.

Naujausi komentarai

  1. User has not uploaded an avatar
    gretuth prieš 10 mėn.

    Sveikos,
    Sausio 2d su vaikinu apturėjome nemalonią situaciją - sekso metu plyšo prezervatyvas. Mažiau nei po 12h išgėriau Escapelle skubios kontracepcijos tabletę. Mėnesinės turėjo prasidėti Sausio 9d, tačiau iki šiol nesu jų sulaukusi. 43 ciklo diena. Tablečių šalutinio poveikio - pakraujavimo taip pat nesulaukiau. Ar gali būti, kad tabletė nesuveikė?

  2. Meshka
    Meshka prieš 10 mėn.

    gretuth parašė:
    Sveikos,
    Sausio 2d su vaikinu apturėjome nemalonią situaciją - sekso metu plyšo prezervatyv…

    Jeigu nebuvo kraujavimo, galbut ir nesuveike pilnai tablete. Pasidarykite nestumo testa, arba HCG kraujo tyrima.

  3. User has not uploaded an avatar
    Vikse222 prieš 10 mėn.

    Po nesaugaus lytinio akto greitai išgėriau tabletę.Tabletė buvo išgerta prieš vaisingas dienas, nesenai buvo baigusios mėnesinės. Po tabletės išgėrimo prasidėjo kraujavimas po savaitės, truko apie 5 dienas. Mėnesinės dabar jau vėluoja apie 2 savaites, testai neigiami. Ar kažkam taip yra nutikę? Po kiek laiko prasidėjo mėnesinės?

  4. Meshka
    Meshka prieš 10 mėn.

    Vikse222 parašė:
    Po nesaugaus lytinio akto greitai išgėriau tabletę.Tabletė buvo išgerta prieš vaisingas dienas, nesenai buvo baigusios mėnesinės. Po tabletės išgėrimo prasidėjo kra…

    Reiketu skaiciuoti ciklo pradzia nuo mm kurias issauke tablete. Po extrines tabletes ciklas kuriam laikui issiderinti. Jeigu neramu, pasidarykite hcg tyrima ir nueikite pas ginekologe.

  5. Leinall
    Leinall prieš 2 mėn.

    Sveikos tema senokai rašyta, bet gal dar kas atsakys. Liepos viduryje teko panaudot pirmą kartą extrinę tabletę. Pakraujavimo po išgėrimo nebuvo. Mm atėjo laiku. Bet... Pabuvau prie jūros dvi savaitės po išgertos tabletės. Grįžus prasidėjo bėrimas kaktos srityje,aplink nosī ir smakrą. Ir biški niežti. Galvojau alergiją. Bet vaistus gėriau nuo alergijos,nk nesikeičia. Paskui pagalvojau ar negali būti, kad hormonai. Nes buvau ir pas šeimos ir pas ginę, viena sako galėjo, nes negalima buvo ant saulės degintis po tos tabletės panaudojimo. Kita sako nelabau susiję su deginimusi ir saulę. Žodžiu. Dabar išrašė antibiotinį tepalą,bandau gydytis. Ar kažkam buvo šalutinis būtent toks? Jei taip ką darėt?