Ekstrinė hormoninė kontracepcija (194)

Ekstrinė hormoninė kontracepcija

Kaip veikia ekstrinė kontracepcija?

Ekstrinė kontracepcija yra hormono levonorgestrelio piliulė (viena arba dvi, priklausomai nuo gamintojo). Šis hormonas, tik mažesnėmis dozėmis, naudojamas ir kai kuriose kontraceptinėse tabletėse.

Levonorgestrelis slopina ovuliaciją, tirština gimdos kaklelio gleives, plonina gimdos gleivinę, trukdo apvaisintam kiaušinėliui įsitvirtinti gimdos sienelėje.

Ekstrinės kontracepcijos patikimumas

Ekstrinės kontracepcijos patikimumas yra iki 84%, jei naudojamos taip, kaip nurodyta. Kuo vėliau išgerta tabletė, tuo mažesnė tikimybė išvengti nepageidaujamo nėštumo. Jei moteris yra pastojusi, tabletės nepadeda.

Kaip vartojama ekstrinė kontracepcija?

Ekstrinės kontracepcijos tabletė turi būti išgerta ne vėliau kaip per 72 valandas po nesaugių lytinių santykių (geriausia per pirmas 12 valandų).

Šių tablečių negalima vartoti vietoj nuolatinės kontracepcijos: tai priemonė, skirta ypatingiems atvejams. Vieno mėnesinių ciklo metu šią priemonę galima vartoti tik vieną kartą, nes piliulėje yra didelė hormono dozė. Taip pat rekomenduojama sekti savo mėnesinių ciklą ir nevartoti šių tablečių tada, kai tam nėra poreikio (t.y. nevaisingomis dienomis).

Ar nesaugus lytinis aktas įvyko vaisingomis dienomis, galite apskaičiuoti "Vaisingų dienų skaičiuokle" arba dar geriau - nuolat mėnesinių ciklo duomenis žymėti "Raudonajame Kalendoriuje".

Kada prasidės kraujavimas (mėnesinės), priklauso nuo to, kada ciklo metu buvo išgerta ši piliulė. Stebėjimai rodo, kad išgėrus tabletę iki ovuliacijos, kraujavimas gali prasidėti praėjus savaitei po tabletės suvartojimo.

Išgėrus po ovuliacijos, mėnesinių trukmė gali nepakisti arba pailgėti ar sutrumpėti keliomis dienomis. Jei mėnesinės vėluoja daugiau nei penkias dienas, reikėtų atlikti nėštumo testą.

Ekstrinės kontracepcijos vartojimo ribojimai

Vartojančios vaistus ar sergančioms krūties vėžiu, širdies ir kraujagyslių, inkstų kepenų ligomis, epilepsija, migrena, venų tromboze, prieš vartodamos ekstrinę kontraceptiją, turi pasitarti su gydytoju, nes vaisto vartojimas gali būti pavojingas.

PASTABA: visos kontraceptinės priemonės turi didesnių ar mažesnių šalutinių poveikių, yra situacijų, kai jų vartojimas gali kelti rimtą pavojų sveikatai. Todėl, prieš pradėdamos vartoti bet kurią kontraceptinę priemonę, būtinai pasitarkite su gydytoju ir įdėmiai perskaitykite informacinį pakuotės lapelį.

Privalumai Trūkumai
 • Gali vartoti žindančios, tačiau nedidelės hormono dozės gali patekti į pieną
 • Tinka nenumatytiems atvejams
 • Šalutinis poveikis (galvos skausmai, jautri krūtinė, viduriavimas, pilvo skausmai ir kt.)
 • Mėnesinių ciklas nenuspėjamas (kraujavimas gali prasidėti anksčiau ar vėliau)
 • Didelė hormono dozė
 • Negalima vartoti nuolat
 • Mažas patikimumas lyginant su kitais hormoniniais metodais

Susiję straipsniai

Ką daryti pamiršus išgerti kontraceptinę tabletę?

Kas nutiks pamiršus išgerti kontraceptikus? Kada reikėtų išgerti praleistą tabletę? Ar praleidus tabletę padidėja tikimybė pastoti?

Nutrauktas lytinis aktas: ar jis apsaugo nuo nėštumo?

Nepaisant kontraceptikų gausos, šis metodas yra vienas populiariausių tiek tarp patyrusių porų, tiek ir tarp jaunimo.

Chirurginis nėštumo nutraukimas (abortas)

Statistikos duomenimis, pastaraisiais metais Lietuvoje kasmet nutraukiama apie 3 tūkst. nėštumų.

Naujausi komentarai

 1. User has not uploaded an avatar
  Egle124 prieš 7 mėn.

  Egle124 parašė:

  Buvau ka tik pora dienu po menesiniu, pagal grafika rodo nevaisingas dienas ir sio menesio 13-14 diena turejo but ovuliacija bet pradejau kraujuot po tableltes ovuliacijos diena po nesaugaus akto jau 2sav praejo testa nestumo dariaus rodo neigiama tai turbut gal ateis tos tikrosios menesines kaip visada nes Nesuprantu ar tas kraujavimas ir buvo menesines aciu jums uz atsakyma tiesiog su tuo nesu susidurusi

 2. User has not uploaded an avatar
  gretuth prieš 6 mėn.

  Sveikos,
  Sausio 2d su vaikinu apturėjome nemalonią situaciją - sekso metu plyšo prezervatyvas. Mažiau nei po 12h išgėriau Escapelle skubios kontracepcijos tabletę. Mėnesinės turėjo prasidėti Sausio 9d, tačiau iki šiol nesu jų sulaukusi. 43 ciklo diena. Tablečių šalutinio poveikio - pakraujavimo taip pat nesulaukiau. Ar gali būti, kad tabletė nesuveikė?

 3. Meshka
  Meshka prieš 6 mėn.

  gretuth parašė:
  Sveikos,
  Sausio 2d su vaikinu apturėjome nemalonią situaciją - sekso metu plyšo prezervatyv…

  Jeigu nebuvo kraujavimo, galbut ir nesuveike pilnai tablete. Pasidarykite nestumo testa, arba HCG kraujo tyrima.

 4. User has not uploaded an avatar
  Vikse222 prieš 5 mėn.

  Po nesaugaus lytinio akto greitai išgėriau tabletę.Tabletė buvo išgerta prieš vaisingas dienas, nesenai buvo baigusios mėnesinės. Po tabletės išgėrimo prasidėjo kraujavimas po savaitės, truko apie 5 dienas. Mėnesinės dabar jau vėluoja apie 2 savaites, testai neigiami. Ar kažkam taip yra nutikę? Po kiek laiko prasidėjo mėnesinės?

 5. Meshka
  Meshka prieš 5 mėn.

  Vikse222 parašė:
  Po nesaugaus lytinio akto greitai išgėriau tabletę.Tabletė buvo išgerta prieš vaisingas dienas, nesenai buvo baigusios mėnesinės. Po tabletės išgėrimo prasidėjo kra…

  Reiketu skaiciuoti ciklo pradzia nuo mm kurias issauke tablete. Po extrines tabletes ciklas kuriam laikui issiderinti. Jeigu neramu, pasidarykite hcg tyrima ir nueikite pas ginekologe.