Ekstrinė hormoninė kontracepcija (93)

Ekstrinė hormoninė kontracepcija

Kaip veikia ekstrinė kontracepcija?

Ekstrinė kontracepcija yra hormono levonorgestrelio piliulė (viena arba dvi, priklausomai nuo gamintojo). Šis hormonas, tik mažesnėmis dozėmis, naudojamas ir kai kuriose kontraceptinėse tabletėse.

Levonorgestrelis slopina ovuliaciją, tirština gimdos kaklelio gleives, plonina gimdos gleivinę, trukdo apvaisintam kiaušinėliui įsitvirtinti gimdos sienelėje.

Ekstrinės kontracepcijos patikimumas

Ekstrinės kontracepcijos patikimumas yra iki 84%, jei naudojamos taip, kaip nurodyta. Kuo vėliau išgerta tabletė, tuo mažesnė tikimybė išvengti nepageidaujamo nėštumo. Jei moteris yra pastojusi, tabletės nepadeda.

Kaip vartojama ekstrinė kontracepcija?

Ekstrinės kontracepcijos tabletė turi būti išgerta ne vėliau kaip per 72 valandas po nesaugių lytinių santykių (geriausia per pirmas 12 valandų).

Šių tablečių negalima vartoti vietoj nuolatinės kontracepcijos: tai priemonė, skirta ypatingiems atvejams. Vieno mėnesinių ciklo metu šią priemonę galima vartoti tik vieną kartą, nes piliulėje yra didelė hormono dozė. Taip pat rekomenduojama sekti savo mėnesinių ciklą ir nevartoti šių tablečių tada, kai tam nėra poreikio (t.y. nevaisingomis dienomis).

Ar nesaugus lytinis aktas įvyko vaisingomis dienomis, galite apskaičiuoti "Vaisingų dienų skaičiuokle" arba dar geriau - nuolat mėnesinių ciklo duomenis žymėti "Raudonajame Kalendoriuje".

Kada prasidės kraujavimas (mėnesinės), priklauso nuo to, kada ciklo metu buvo išgerta ši piliulė. Stebėjimai rodo, kad išgėrus tabletę iki ovuliacijos, kraujavimas gali prasidėti praėjus savaitei po tabletės suvartojimo.

Išgėrus po ovuliacijos, mėnesinių trukmė gali nepakisti arba pailgėti ar sutrumpėti keliomis dienomis. Jei mėnesinės vėluoja daugiau nei penkias dienas, reikėtų atlikti nėštumo testą.

Ekstrinės kontracepcijos vartojimo ribojimai

Vartojančios vaistus ar sergančioms krūties vėžiu, širdies ir kraujagyslių, inkstų kepenų ligomis, epilepsija, migrena, venų tromboze, prieš vartodamos ekstrinę kontraceptiją, turi pasitarti su gydytoju, nes vaisto vartojimas gali būti pavojingas.

PASTABA: visos kontraceptinės priemonės turi didesnių ar mažesnių šalutinių poveikių, yra situacijų, kai jų vartojimas gali kelti rimtą pavojų sveikatai. Todėl, prieš pradėdamos vartoti bet kurią kontraceptinę priemonę, būtinai pasitarkite su gydytoju ir įdėmiai perskaitykite informacinį pakuotės lapelį.

Privalumai Trūkumai
 • Gali vartoti žindančios, tačiau nedidelės hormono dozės gali patekti į pieną
 • Tinka nenumatytiems atvejams
 • Šalutinis poveikis (galvos skausmai, jautri krūtinė, viduriavimas, pilvo skausmai ir kt.)
 • Mėnesinių ciklas nenuspėjamas (kraujavimas gali prasidėti anksčiau ar vėliau)
 • Didelė hormono dozė
 • Negalima vartoti nuolat
 • Mažas patikimumas lyginant su kitais hormoniniais metodais

Naujausi komentarai

 1. User has not uploaded an avatar
  Laukine2007 prieš 1 mėn.

  Sveikos panelės. Norėjau paklausti per anuos metus teko du kartus panaudoti escapelle SOS kontracepcija. Šiais metais pradėjome planuoti vaikeli, ir nepastoju. Ar negalėjo tai sutrikdyti pastojimo? Mmm visada laiku

 2. LaMona
  LaMona prieš 1 mėn.

  Laukine2007 parašė:
  Sveikos panelės. Norėjau paklausti per anuos metus teko du kartus panaudoti escapelle SOS kontracepcija. Šiais metais pradėjome planuoti vaikeli, ir nepastoju. Ar n…

  Lt kas penkta pora turi problemų pastoti. Ir tik 60% nepastojsnčių yra nustatoma nepastojimo priežastis, o 40 % porų nepastojimo priežastis neaiški. Jei dėl vyro bėdų nepastojate, arba dėl kokių ligų, ksip endometriozė, pks ar kt, tai tikrai ne tabletės pakenkė. O jei priežastis neaiški, tai niekas ir nepasakys kas pakenkė, o kas ne. Aš įtariu, kad mes turėjome problemų pastoti dėl mano vartotų ibuprofenų ir kitų nuskausminamųjų, kuriuos daugelį metų vartojau mm skausmams mažinti.

 3. User has not uploaded an avatar
  Laukine2007 prieš 1 mėn.

  LaMona parašė:
  Lt kas penkta pora turi problemų pastoti. Ir tik 60% nepastojsnčių yra nustatoma nepastojimo priežastis, o 40 % porų nepastojimo priežastis neaiški. Jei dėl vyro bė…

  Aš irgi vartojau daug metų nospa ir ibuprofen. 2015 m buvau pastojus, bet ne išnešiojau..

 4. Ugneleee
  Ugneleee prieš 1 mėn.

  LaMona parašė:
  Lt kas penkta pora turi problemų pastoti. Ir tik 60% nepastojsnčių yra nustatoma nepastojimo priežastis, o 40 % porų nepastojimo priežastis neaiški. Jei dėl vyro bė…

  Kas antra desimtis metu naudoja tuos ibuprofenus pastoviai. Tikiu, kad kai nepastoji visur kenkejai pradeda rodytis, bet nereiketu kaltint preparatu, kurie su reprodukcine sistema nieko bendro neturi.

 5. LaMona
  LaMona prieš 1 mėn.

  Ugneleee parašė:
  Kas antra desimtis metu naudoja tuos ibuprofenus pastoviai. Tikiu, kad kai nepastoji visur kenkejai pradeda rodytis, bet nereiketu kaltint preparatu, kurie su repro…

  Lapelį jų paskaitykite. Aš gėriau 20 m juos ir neskaičiau. O kai pasimatė dėl ko nepastojame irgydytojai negalėjo paaiškinti nuoko tai, tai paskaičiau tų ibupro... lapelį ir ten juodu ant balto parašyta "kenkia moterų vaisingumui". Jūs geriate, gal Jums nepakenks, o kitai pakenks. Juk ne iš oro į lapelį tai įrašyta. Vienos ir su aukštu prl žindydamos pastoja, o kitoms vos vos prl pakilęs ir jau bromą reikia gerti, kad pastoti. Ir va aš nevartoju tų ibupro jau 5 m ir pastojau. Tai ką galiu galvoti?