Ovuliacijos testai: kuo jie skiriasi ir kaip naudoti? (2743)

Ovuliacijos testų juostelės White Space Ukraine | Shutterstock.com

Ovuliacijos testai padeda gana tiksliai nustatyti ovuliacijos dieną ir taip gerokai padidina šansus pastoti.

Kas yra ovuliacijos testas?

Ovuliacijos testas yra nėštumo testą primenantis, vienkartiniam arba daugkartiniam naudojimui naudojimui namuose skirtas daiktas, padedantis nustatyti, kada įvyksta ovuliacija, t.y. kada subręsta ir iš kiaušidės „išsilaisvina“ kiaušialąstė (kiaušinėlis).

Ovuliacijos nustatymas yra svarbus siekiant pastoti, nes kiaušialąstė gali būti apvaisinta tik tą parą, kuomet įvyksta ovuliacija.

Ovuliacijos testai siekiant išvengti nėštumo

Svarbu pabrėžti, kad moteris laikoma vaisinga ir pastoti gali ne tik vykstant ovuliacijai, bet ir jeigu turėjo lytinių santykių 2-5 dienas iki ovuliacijos. Spermatozoidai yra gyvybingi ilgesnį laiką, ir, patekę į moters organizmą, gali „palaukti“ įvyksiančios ovuliacijos.

Todėl, norint išvengti nėštumo, reikia turėti omenyje, kad moteris gali būti vaisinga dar iki kol ovuliacijos testai parodo teigiamą rezultatą.

Įprastai vaisingumo langas yra „ištempiamas“ ir 1-2 dienos po ovuliacijos – tam atvejui, jei ovuliacija įvyktų šiek tiek anksčiau ar vėliau nei tikėtasi.

Nepaisant to, kad ovuliacijos testai tiksliai nustato artėjančią ovuliaciją, nerekomenduojama jų naudoti, kaip kontracepcijos priemonės.

Daugiau apie ovuliaciją ir vaisingas dienas skaitykite:

Kaip veikia ovuliacijos testas?

Moters hormonų koncentracija kiekvieną mėnesinių ciklą svyruoja, o ovuliacijos testai atpažįsta ovuliacijos metu vykstančius hormonų pokyčius.

Dauguma ovuliacijos testų reaguoja į liuteinizuojančio hormono (LH) koncentraciją šlapime, kuri stipriai padidėja likus 1-2 dienoms iki ovuliacijos.

Kai kurios testų sistemos papildomai nustato ir estrogeno koncentracijos padidėjimą, kurio lygis pradeda kilti dar anksčiau.

Vadinamųjų ovuliacijos mikroskopų veikimo principas paremtas hormonų nulemtais moters seilių pokyčiais.

Kokios yra ovuliacijos testų rūšys?

Ovuliacijos testai tarpusavyje skiriasi pagal keletą pagrindinių savybių:

 • Veikimo principas, t.y. ką testas nustato? Dauguma ovuliacijos testų reaguoja į liuteinizuojančio hormono (LH) koncentracijos pokyčius, bet yra ir testų sistemų, papildomai nustatančių estrogeno koncentracijos padidėjimą arba parodančių hormonų nulemtus pokyčius seilėse.
 • Testo jautrumas. Ovuliacijos testai skirstomi pagal tai, kokį kiekį liuteinizuojančio hormono (LH) jie gali nustatyti šlapime. Jų jautrumas svyruoja nuo 10 iki 40 mIU/ml - kuo mažesnis skaičius, tuo jautresnis testas.
 • Naudojimo būdas. Iš šlapimo rezultatus nustatantys testai, priklausomai nuo jų tipo, gali būti merkiami į šlapimą, surinktą šlapimą gali reikėti užlašinti specialia pipete į teste esantį „šulinėlį“ ar testo antgalį nukreipti po šlapimo srove. Naudojant vadinamąjį ovuliacijos mikroskopą, ant jo užtepamas lašelis seilių.
 • Vienkartinis/ daugkartinis. Iš šlapimo rezultatus parodantys testai gali būti vienkartiniai arba daugkartiniai su keičiamais antgaliais. Ovuliacijos mikroskopas yra daugkartinis.
 • Kaina. Testų kaina svyruoja nuo keliasdešimties centų už vieną vienkartinį ovuliacijos testą – juostelę iki keliasdešimties eurų už skaitmeninį testą su keičiamais antgaliais arba daugkartinio naudojimo ovuliacijos mikroskopą.

„Buitiškai“ testus dažniausiai suskirstome pagal jų formą ir panaudojimo būdą:

 • Ovuliacijos testas – juostelė. Tai pats paprasčiausias ir pigiausias, vienkartinis ovuliacijos testas. Juostelę iki žymos reikia įmerkti į indelį su surinktu šlapimu, trumpai palaikyti ir po nurodyto laiko vertinti rezultatus.
 • Ovuliacijos testas – kasetė. Kelis lašelius surinkto šlapimo prie testo pridėta pipete reikia įlašinti į teste esantį „šulinėlį“ ir po nurodyto laiko vertinti rezultatus.
 • Skaitmeninis ovuliacijos testas. Tai iš dviejų dalių – skaitmeninio testo „pagrindo“ ir keičiamo antgalio susidedantis testas. Antgalį, priklausomai nuo testo, reikia arba trumpam merkti į šlapimą arba jį pakišti tiesiai po šlapimo srove ir po nurodyto laiko vertinti rezultatus.
 • Ovuliacijos mikroskopas. Tai lūpdažį primenantis daiktas ant kurio reikia užtepti lašelį seilių, palaukti, kol išdžius ir apžiūrėti per rinkinyje esantį mikroskopą. Jo veikimas paremtas tuo, kad artėjant ovuliacijai dėl hormonų poveikio moters seilėse atsiranda daugiau druskų. Jeigu laikotarpis nevaisingas, matomi padriki taškeliai, kurie ovuliacijai artėjant ima jungtis tarpusavyje, formuojasi druskų kristalų raštai. Pačiomis vaisingiausiomis dienomis, netrukus prieš ovuliaciją ir ovuliacijos metu matomi gražūs, paparčio lapus primenantys raštai. Ovuliacijos mikroskopas yra daugkartinio naudojimo, jį kaskart reikia kruopščiai nuvalyti ir galima kito ciklo metu vėl naudoti.

Kokį ovuliacijos testą rinktis?

Ovuliacijos testo pasirinkimas yra jūsų asmeninis reikalas. Svarbiausia, kad testo galiojimo laikas nebūtų pasibaigęs, pakuotė nebūtų pažeista ir kad jis būtų laikomas tinkamomis sąlygomis.

Renkantis ovuliacijos testą, atsižvelkite į visas aukščiau išvardintas ovuliacijos testams būdingas savybes ir pritaikykite jas savo situacijai.

Pavyzdžiui, jeigu mėnesinių ciklas yra reguliarus, ovuliacijos dieną galima pakankamai tiksliai nustatyti naudojant vaisingų dienų skaičiuoklę, Raudonąjį kalendorių ir stebint savo kūną. Ovuliacijos testo tokiu atveju reikia tik kaip „užtvirtinimo“, jums gali pakakti pačių paprasčiausių, mažesnio jautrumo testų – juostelių.

Jeigu pastoti nesėkmingai bandote jau kurį laiką arba jeigu jūsų ciklas nėra reguliarus, galbūt vertėtų rinktis jautresnius, net ir nedidelį liuteinizuojančio hormono (LH) kiekį parodančius arba daugkartinius testus. Kaip alternatyvą, galite rinktis ir paprastus, pigius ovuliacijos testus ir juos atlikti dažnai (net po kelis kartus per dieną).

Kada atlikti ovuliacijos testą?

Skirtingai nuo nėštumo testo, siekiant nustatyti ovuliacijos laiką vieno ciklo metu gali prireikti net kelių (ar keliolikos) ovuliacijos testų, testus reiktų pradėti daryti likus kelioms dienoms iki numatomos ovuliacijos dienos.

Numatomą ovuliacijos dieną galite matyti savo Raudonajame kalendoriuje, apskaičiuoti vaisingų dienų ir ovuliacijos skaičiuokle arba savarankiškai, vadovaujantis vaisingų dienų apskaičiavimo principais.

Jei mėnesinių ciklas yra reguliarus, ovuliacijos testus reiktų pradėti daryti likus kelioms dienoms iki numatomos ovuliacijos. Pavyzdžiui, jei ciklas trunka 28 dienas, ovuliacijos testus reiktų pradėti daryti nuo 11 ciklo dienos (CD11).

Jeigu menstruacijų ciklas nėra reguliarus, ovuliacijos testus reiktų pradėti daryti, atsižvelgus į trumpiausio per pusę metų buvusio ciklo ilgį ir numatomą ovuliaciją to ciklo metu. Pavyzdžiui, jei trumpiausias ciklas truko 21 dieną, ovuliacijos testus reiktų pradėti daryti nuo 4 ciklo dienos (CD4).

Kaip atlikti ovuliacijos testą?

Ovuliacijos testo atlikimo ir vertinimo taisyklės priklauso nuo konkretaus testo, tad būtinai įdėmiai perskaitykite naudojimo instrukciją, kuri turi būti pridėta prie testo arba surašyta ant jo pakuotės.

Norint atlikti ovuliacijos testą, paprastai reikia pasišlapinti ant testo ar trumpam įmerkti jį į šlapimą, testo rezultatą galima vertinti po 5-10 minučių (priklauso nuo gamintojo).

Kelios bendros ovuliacijos testų, įvertinančių liuteinizuojančio hormono (LH) koncentraciją, atlikimo taisyklės:

 • Ovuliacijos testą pirmą kartą reikėtų atlikti likus kelioms dienoms iki numatomos ovuliacijos.
 • Testą reikia kartoti (pageidautina visuomet tuo pačiu metu) iki kol jis rodys teigiamą rezultatą, t.y. kol iki ovuliacijos bus likusios 1-2 dienos.
 • Geriausia testus atlikti du kartus per parą.
 • Ovuliacijos testams, skirtingai nuo nėštumo testų, įprastai netinka rytinis šlapimas.
 • Prieš atliekant testą nereikėtų gerti daug skysčių, valgyti sultingų produktų ir pasistengti nesišlapinti kelias valandas, kad testo atlikimo metu šlapimas būtų labiau koncentruotas.
 • Svarbu testo neperlaikyti šlapime (paprastai rekomenduojama laikyti iki 10 sekundžių) ir rezultatus vertinti tik praėjus nurodytam laikui (dažniausiai po 10 minučių). Vertinti rezultatų po ilgesnio laiko (pavyzdžiui, po 30 minučių) negalima, nes jie gali būti netikslūs.
 • Kad ovuliacijos nustatymas būtų kuo tikslesnis, remkitės visu „kompleksu“: naudokitės vaisingų dienų skaičiuokle, matuokite bazinę kūno (BK) temperatūrą, stebėkite makšties išskyras ir gimdos kaklelį.

Kaip įvertinti ovuliacijos testo rezultatą?

Ovuliacijos testo rezultato interpretavimas turi būti nurodytas prie testo pridėtame informaciniame lapelyje arba užrašytas ant testo pakuotės, tad būtinai dėmesingai perskaitykite.

Pavyzdžiui, ovuliacijos testo juostelės rezultatai yra vertinami taip:

 • Teigiamas rezultatas (t.y. ovuliacija įvyks per 1-2 dienas), jeigu išryškėja 2 vienodos spalvos linijos arba jeigu linija testo dalyje (T) ryškesnė, tamsesnė už liniją kontrolinėje (C) dalyje.
 • Neigiamas rezultatas (t.y. ovuliacija įvyks vėliau, nei per 1-2 dienas), jeigu išryškėja tik 1 linija kontrolinėje testo dalyje arba jeigu linija testo dalyje (T) blankesnė, šviesesnė už liniją kontrolinėje (C) dalyje.
 • Rezultato negalima įvertinti, jeigu neišryškėja nė viena linija arba išryškėja tik viena linija testo (T) dalyje.

Juosteles rekomenduojama rinkti ir sudėti vieną šalia kitos – pagal testinės (T) juostelės ryškumą bus galima vertinti, kurią dieną ovuliacija labiausiai tikėtina.

Skaitmeninių testų rezultatai yra vertinami panašiai, tačiau jų atvaizdavimas gali skirtis. Rinkoje yra skaitmeninių testų, kurie parodo vieną (neigiamas rezultatas) arba dvi (teigiamas rezultatas) juosteles, tačiau teigiamą rezultatą gali rodyti ir ekranėlyje atsiradęs besišypjantis veidukas, neigiamą – tuščias apskritimas.

Naudojant ovuliacijos mikroskopą reikia vertinti išdžiūvusių druskų raštus. Vaisingomis dienomis druskos sudaro paparčio lapus primenančius druskų kristalus. Ovuliacijos mikroskopų naudojimo instrukcijoje pridedami paveiksliukai, parodantys, koks vaizdas yra matomas įvairiomis ciklo dienomis, kad moteris žinotų į ką atkreipti dėmesį savo mikroskope.

Koks ovuliacijos testų tikslumas?

Teisingai atliekant ir naudojant kokybiškus ovuliacijos testus jų patikimumas yra labai didelis ir siekia 98-99%, t.y. tokiu tikslumu galima nustatyti liuteinizuojančio hormono (LH) koncentracijos padidėjimą, parodantį, kad po 1-2 dienų įvyks ovuliacija.

Netikslų rezultatą ovuliacijos testas gali rodyti šiais atvejais:

 • Testas atliekamas neteisingai (pavyzdžiui, testas į šlapimą merkiamas per giliai, laikomas per ilgai ir pan.);
 • Testas nėra kokybiškas, senas, pažeista pakuotė arba pats testas, jis laikytas netinkamomis sąlygomis;
 • Jeigu moteriai nustatytas policistinių kiaušidžių sindromas (PKS), testas gali nustatyti liuteinizuojančio hormono (LH) koncentracijos padidėjimą, bet ovuliacija gali neįvykti;
 • Liuteinizuojančio hormono (LH) koncentracija gali būti didelė, jeigu kiaušialąstė visiškai subręsta folikule, bet jis neplyšta. Tokiu atveju, ovuliacija neįvyks.
 • Jeigu yra pagumburio, hipofizės, liuteinizuojančio hormono (LH) gamybos ir kitų sutrikimų, testas gali nustatyti liuteinizuojančio hormono (LH) koncentracijos padidėjimą, bet ovuliacija gali neįvykti.
 • Testas gali parodyti teigiamą rezultatą, jeigu esate nėščia. Ovuliacijos testas „supainioja“ žmogaus chorioninį gonadotropiną (HCG), kurio koncentracija padidėja pastojus, su liuteinizuojančiu hormonu (LH), nes šie hormonai savo struktūra yra panašūs.

Ką daryti po ovuliacijos testo atlikimo?

Jeigu testas rodo neigiamą rezultatą, kartokite testą kasdien, geriausia du kartus per dieną, tuo pačiu laiku, iki kol rezultatas bus teigiamas.

Jeigu testas rodo teigiamą rezultatą, ir planuojate pastoti, rekomenduojama artimiausiu metu, per 1-2 paras turėti lytinių santykių.

Jeigu negalite vertinti testo rezultatų arba negalite jų suprasti, gali būti, kad testas yra nekokybiškas arba jį atlikote neteisingai. Rekomenduojama iš patikimo pardavėjo įsigyti naują testą ir vėl jį atlikti artėjant numatomai ovuliacijai.

Susiję straipsniai

Priešmenstruacinis disforinis sindromas (PMDS)

Priešmenstruacinio disforinio sindromo (PMDS) simptomai yra gerokai (net iki 10 kartų) sunkesni ir intensyvesni nei „paprasto“ PMS.

Gausios mėnesinės: ar reikėtų sunerimti?

Jei kraujuojate gausiai, vertėtų susiplanuoti vizitą pas gydytoją: jis gali pasiūlyti daug veiksmingų būdų kraujavimui mažinti.

Skausmingos mėnesinės

Skausmingos mėnesinės, dar kitaip vadinamos dismenorėja – viena dažniausių vaisingo amžiaus moterų lytinės sveikatos problemų.

Naujausi komentarai

 1. User has not uploaded an avatar
  juratejanuskaite prieš 1 sav.

  MyHope parašė:
  Viena diena teigiama tik turejot? Po teigiamo ov testo ovuliacija ivyksta(arba ne,buna ir anovuliaciniu ciklu) po 24,36 valandu.

  Na taip,nes vakar ir šnd jau jie matosi,kad ne vienodo ryškumo. O šeštadienį buvo abi ryškios ryškios

 2. Ayka11
  Ayka11 prieš 1 sav.

  MyHope parašė:
  Ziurint kokio ilgio jusu ciklas. Jei turite daugiau ov testu tai pradekit daryti kokia 7cd. Aisku sakau priklauso koks ciklo ilgis. Jei 26 cd tai kuo anksciau persi…

  Šį kartą mano ciklas 30, nuo kada tada pradėti geriau daryti testus? Kad pagauciau ov🙏

 3. MyHope prieš 6 d.

  Ayka11 parašė:
  Šį kartą mano ciklas 30, nuo kada tada pradėti geriau daryti testus? Kad pagauciau ov🙏

  As jūsų vietoje pradeciau kokia 8,9 ciklo diena. Jeigu tikrai tokio ilgumo yra ciklas 🌸 ir man kaip sake klinikoje gydytoja geriau daryti ryte,slapimas turetu buti bent 4 valandų. Koncentruotas. Bet daro kitos testus po pietų. Tai galit ryte ir vakarop viena dar . Testuku daugiau uzsipirkit 🤗 tiksliau bus 🌸

 4. MyHope prieš 6 d.

  juratejanuskaite parašė:
  Na taip,nes vakar ir šnd jau jie matosi,kad ne vienodo ryškumo. O šeštadienį buvo abi ryškios ryškios

  Tai vadinasi ov jau išvykusi. Jei šeštadieni ryškios linijos buvo.

 5. Jurintaaa
  Jurintaaa prieš 6 d.

  MyHope parašė:
  As jūsų vietoje pradeciau kokia 8,9 ciklo diena. Jeigu tikrai tokio ilgumo yra ciklas 🌸 ir man kaip sake klinikoje gydytoja geriau daryti ryte,slapimas turetu buti …

  MyHope parašė:
  As jūsų vietoje pradeciau kokia 8,9 ciklo diena. Jeigu tikrai tokio ilgumo yra ciklas 🌸 ir man kaip sake klinikoje gydytoja geriau daryti ryte,slapimas turetu buti …

  O man kaip tik sakė nesidaryti su rytiniu, geriausia po pietų. Kiek gydytojų tiek nuomonių ir suprask žmogau kaip geriau 😁