Kaip atsipalaiduoti gimdymo metu? (97)

Atsipalaidavimas gimdymo metu padeda greičiau atsiverti gimdos kakleliui, tuo pačiu – ir pagimdyti, be to, sumažėja skausmas.
Atsipalaidavimo būdai nėštumo ir gimdymo metu
Tam, kad susiformuotų reikiami įgūdžiai, geriausia atsipalaiduoti mokytis dar nėštumo metu. Savo dienotvarkėje raskite laisvesnę valandėlę, patogiai įsitaisykite ir praktikuokitės, taip pat skirkite laiko efektyviausio atsipalaidavimo būdo paieškoms.
Atsipalaiduoti nėštumo ir gimdymo metu padės:
- Atskirų raumenų grupių įtempimas ir atpalaidavimas. Paeiliui įtempkite kuo daugiau raumenų: suraukite kaktą, stipriai užmerkite akis, sučiaupkite lūpas, tada keliaukite prie kaklo, rankų, liemens, kojų, sugniaužkite kumščius, į priekį ištempkite kojų pirštus. O tuomet paeiliui atpalaiduokite visus raumenis.
- Raumenų atpalaidavimas po žodžio „sąrėmis“. Antras raumenų atpalaidavimo mokymosi etapas – kai įtempus visus raumenis vyras pasako „sąrėmis“ ir nėščioji paeiliui pradeda atpalaiduoti visus raumenis.
- Kvėpavimas. Gimdymo metu itin svarbus tinkamas kvėpavimas. Svarbu, kad lūpos nebūtų kietai sučiauptos, veido raumenys, kakta turi būti atsipalaidavusi. Didžiausia jėga turėtų tekti iškvepiant – stiprus iškvėpimas per burną taip pat traktuojamas kaip būdas atsipalaiduoti.
- Masažas. Išbandykite, koks lytėjimas geriausiai padeda atsipalaiduoti: stiprus paspaudimas, o gal švelnus paglostymas. Masažuoti arba tiesiog liesti, glostyti gali gimdyme dalyvaujantis vyras, kitas artimas žmogus ar dula, kuris įtampą sumažina vien savo buvimu šalia, moraliniu palaikymu.
- Kūno padėties keitimas. Pirmojo gimdymo etapo metu įprastai rekomenduojama keisti kūno padėtį, vaikščioti, spyruokliuoti ant kamuolio ir pan., nes tai padeda sumažinti sąrėmių sukeliamą skausmą. Raumenų įtempimo ir atpalaidavimo pratimus taip pat vertėtų atlikti įvairiose padėtyse: vaikštant, sėdint ant kamuolio, stovint ir pasilenkus, gulint ant šono, tupint ar stovint keturiomis.
- Kėgelio pratimai. Jie padeda treniruoti makšties raumenis, o treniruotus raumenis kur kas lengviau atpalaiduoti. Kėgelio pratimai, manoma, sumažina tarpvietės plyšimų tikimybę.
- Emocijų išreiškimas. Gimdyvei būtina reikšti emocijas – dejuoti, šaukti, nes tai taip pat gali paskatinti gimdos kaklelio atsivėrimą, apmalšinti patiriamą stresą, įvairias su gimdymu susijusias baimes ir skausmą.
- Muzika. Ji gali pagerinti nuotaiką, savijautą, o tuo pačiu ir padėti atsipalaiduoti.
- Apšvietimas. Kai nebūtina, reikėtų sumažinti ryškų apšvietimą, nes prieblanda padeda geriau atsipalaiduoti.
- Šilta vonia ar dušas. Nuo seno žinoma, kad šiluma slopina skausmą ir padeda geriau atpalaiduoti raumenis.
- Aromaterapija. Aromaterapijos šalininkų teigimu, skausmą numalšinti ir atsipalaiduoti padeda įvairių citrusų (bergamotės, mandarinų, apelsinų), levandų, pipirmėčių ir kiti kvapai. Pasirinkto kvapo eterinius aliejus galima atskiesti neutralaus kvapo aliejumi (pavyzdžiui, alyvuogių) ir pasitepti riešus, smilkinius. Kitomis aromaterapijos galimybėmis (pavyzdžiui, galimybe naudoti difuzorių, deginti kvapias žvakes, smilkalus) reikėtų pasidomėti iš anksto, nes tai leidžiama ne kiekvienoje ligoninėje ar gimdymo namuose.
- Bet kokios kitos, nėščiajai priimtinos ir ligoninės taisykles atitinkančios priemonės. Pavyzdžiui, jeigu esate tikinti, skausmą sumažinti gali malda, mantrų kartojimas, įvairios meditacijos technikos.
Kodėl atsipalaidavimo reikia mokytis?
Geriausia būtų, jei atsipalaidavimo pratimų pasimokytumėte ne vieną kartą, o atliktumėte juos reguliariai, kasdien ar kas keletą dienų bent viso trečiojo nėštumo trimestro metu.
Nuolat kartojant tuos pačius įtempimo ir atpalaidavimo pratimus, juos pradedame atlikti nesąmoningai. Pavyzdžiui, atsipalaiduojama vien pradėjus įsitempti raumenims ar vyrui švelniai prisilietus, pasakius žodį „sąrėmis“.
Įprotis tinkamai atlikti atsipalaidavimo pratimus turi neįkainojamos vertės gimdymo metu, kai skausmas ir įvairios emocijos neretai užgožia viską aplink.
As nedariau nei vieno nestumo metu. 🙂 laaabai daug ka lemia psichologine busena. Su pirmu vaiku nezinojau nieko, buvau zalia. Su antru jau buvo siek tiek lengviau, nes zinai, kaip kas. O su treciu, tai tobulas gimdymas. Nors vaikas gime 5130 gr., bet nusiteikimas savo padare. Ka galiu patart, tai stengtis islikt ramiai, stenkites nesusikoncentruoti i tai, kad skauda, bet galvokit, kad jau praeina, jau praeina, jau praeina.per saremius kvepuot giliai. Ikvepi per nosi, iskvepi per burna. Ir stumimo metu susitelkti i akuseres nurodymus.