Kaip atsipalaiduoti gimdymo metu? (97)

Atsipalaidavimas gimdymo metu lavizzara | Shutterstock.com

Atsipalaidavimas gimdymo metu padeda greičiau atsiverti gimdos kakleliui, tuo pačiu – ir pagimdyti, be to, sumažėja skausmas.

Atsipalaidavimo būdai nėštumo ir gimdymo metu

Tam, kad susiformuotų reikiami įgūdžiai, geriausia atsipalaiduoti mokytis dar nėštumo metu. Savo dienotvarkėje raskite laisvesnę valandėlę, patogiai įsitaisykite ir praktikuokitės, taip pat skirkite laiko efektyviausio atsipalaidavimo būdo paieškoms.

Atsipalaiduoti nėštumo ir gimdymo metu padės:

 • Atskirų raumenų grupių įtempimas ir atpalaidavimas. Paeiliui įtempkite kuo daugiau raumenų: suraukite kaktą, stipriai užmerkite akis, sučiaupkite lūpas, tada keliaukite prie kaklo, rankų, liemens, kojų, sugniaužkite kumščius, į priekį ištempkite kojų pirštus. O tuomet paeiliui atpalaiduokite visus raumenis.
 • Raumenų atpalaidavimas po žodžio „sąrėmis“. Antras raumenų atpalaidavimo mokymosi etapas – kai įtempus visus raumenis vyras pasako „sąrėmis“ ir nėščioji paeiliui pradeda atpalaiduoti visus raumenis.
 • Kvėpavimas. Gimdymo metu itin svarbus tinkamas kvėpavimas. Svarbu, kad lūpos nebūtų kietai sučiauptos, veido raumenys, kakta turi būti atsipalaidavusi. Didžiausia jėga turėtų tekti iškvepiant – stiprus iškvėpimas per burną taip pat traktuojamas kaip būdas atsipalaiduoti.
 • Masažas. Išbandykite, koks lytėjimas geriausiai padeda atsipalaiduoti: stiprus paspaudimas, o gal švelnus paglostymas. Masažuoti arba tiesiog liesti, glostyti gali gimdyme dalyvaujantis vyras, kitas artimas žmogus ar dula, kuris įtampą sumažina vien savo buvimu šalia, moraliniu palaikymu.
 • Kūno padėties keitimas. Pirmojo gimdymo etapo metu įprastai rekomenduojama keisti kūno padėtį, vaikščioti, spyruokliuoti ant kamuolio ir pan., nes tai padeda sumažinti sąrėmių sukeliamą skausmą. Raumenų įtempimo ir atpalaidavimo pratimus taip pat vertėtų atlikti įvairiose padėtyse: vaikštant, sėdint ant kamuolio, stovint ir pasilenkus, gulint ant šono, tupint ar stovint keturiomis.
 • Kėgelio pratimai. Jie padeda treniruoti makšties raumenis, o treniruotus raumenis kur kas lengviau atpalaiduoti. Kėgelio pratimai, manoma, sumažina tarpvietės plyšimų tikimybę.
 • Emocijų išreiškimas. Gimdyvei būtina reikšti emocijas – dejuoti, šaukti, nes tai taip pat gali paskatinti gimdos kaklelio atsivėrimą, apmalšinti patiriamą stresą, įvairias su gimdymu susijusias baimes ir skausmą.
 • Muzika. Ji gali pagerinti nuotaiką, savijautą, o tuo pačiu ir padėti atsipalaiduoti.
 • Apšvietimas. Kai nebūtina, reikėtų sumažinti ryškų apšvietimą, nes prieblanda padeda geriau atsipalaiduoti.
 • Šilta vonia ar dušas. Nuo seno žinoma, kad šiluma slopina skausmą ir padeda geriau atpalaiduoti raumenis.
 • Aromaterapija. Aromaterapijos šalininkų teigimu, skausmą numalšinti ir atsipalaiduoti padeda įvairių citrusų (bergamotės, mandarinų, apelsinų), levandų, pipirmėčių ir kiti kvapai. Pasirinkto kvapo eterinius aliejus galima atskiesti neutralaus kvapo aliejumi (pavyzdžiui, alyvuogių) ir pasitepti riešus, smilkinius. Kitomis aromaterapijos galimybėmis (pavyzdžiui, galimybe naudoti difuzorių, deginti kvapias žvakes, smilkalus) reikėtų pasidomėti iš anksto, nes tai leidžiama ne kiekvienoje ligoninėje ar gimdymo namuose.
 • Bet kokios kitos, nėščiajai priimtinos ir ligoninės taisykles atitinkančios priemonės. Pavyzdžiui, jeigu esate tikinti, skausmą sumažinti gali malda, mantrų kartojimas, įvairios meditacijos technikos.

Kodėl atsipalaidavimo reikia mokytis?

Geriausia būtų, jei atsipalaidavimo pratimų pasimokytumėte ne vieną kartą, o atliktumėte juos reguliariai, kasdien ar kas keletą dienų bent viso trečiojo nėštumo trimestro metu.

Nuolat kartojant tuos pačius įtempimo ir atpalaidavimo pratimus, juos pradedame atlikti nesąmoningai. Pavyzdžiui, atsipalaiduojama vien pradėjus įsitempti raumenims ar vyrui švelniai prisilietus, pasakius žodį „sąrėmis“.

Įprotis tinkamai atlikti atsipalaidavimo pratimus turi neįkainojamos vertės gimdymo metu, kai skausmas ir įvairios emocijos neretai užgožia viską aplink.

Susiję straipsniai

Nėščiosios pilvuko nusileidimas prieš gimdymą

Nėščiosios pilvas artėjant gimdymo terminui staiga pasikeičia – šiek tiek pasmunka žemyn. Taip nutinka dėl to, kad vaisius apsiverčia žemyn galva.

Prasidėjo gimdymas: kada reikėtų vykti į ligoninę?

Kada prasideda tikrasis gimdymas ir kuriuo metu jau tikrai reikia būti ligoninėje? Verta žinoti 5-1-1 taisyklę!

Cezario pjūvio operacija pagal pageidavimą

Nuo 2024 m. sausio įsigaliojo nauja tvarka, suteikianti galimybę gimdyvėms rinktis cezario pjūvio operaciją pagal pageidavimą.

Naujausi komentarai

 1. Nyana
  Nyana prieš 3 m.

  boruzelee432 parašė:
  Sveikos, mamytės ar kuri atlikinėjo kegelio pratimus? ar kokius nors kitus padedant pasiruošti gimdymui ;) ir jei taip paaiškinkite nes skaitau ir skaitau ir niekai…

  As nedariau nei vieno nestumo metu. 🙂 laaabai daug ka lemia psichologine busena. Su pirmu vaiku nezinojau nieko, buvau zalia. Su antru jau buvo siek tiek lengviau, nes zinai, kaip kas. O su treciu, tai tobulas gimdymas. Nors vaikas gime 5130 gr., bet nusiteikimas savo padare. Ka galiu patart, tai stengtis islikt ramiai, stenkites nesusikoncentruoti i tai, kad skauda, bet galvokit, kad jau praeina, jau praeina, jau praeina.per saremius kvepuot giliai. Ikvepi per nosi, iskvepi per burna. Ir stumimo metu susitelkti i akuseres nurodymus.

 2. leila123
  leila123 prieš 3 m.

  boruzelee432 parašė:
  Sveikos, mamytės ar kuri atlikinėjo kegelio pratimus? ar kokius nors kitus padedant pasiruošti gimdymui ;) ir jei taip paaiškinkite nes skaitau ir skaitau ir niekai…

  Žiūrint kiek jums dabar laiko, aš lankiau mankstas nėščiųjų nuo 20 iki 36 savaitės, tai ten buvo visokių pratimų stiprinti gimdos dugnui, pratimai kitokie truputį nei kegelio, bet panašu.
  O šiaip mano nėštumo msntra buvo :pasitikėti savimi, kad aš galiu (nes esu moteris, man duota išnešioti vaikelį, tai duota ir pagimdyti), pasitikėti savo vaiku, kad jis gali (jam irgi tai didelis darbas), pasitikėti medikais (stengiausi klausytis ką sako). Kitu metu nuolat koncentravausi į kvepavima

 3. Doado
  Doado prieš 3 m.

  Nyana parašė:
  As nedariau nei vieno nestumo metu. 🙂 laaabai daug ka lemia psichologine busena. Su pirmu vaiku nezinojau nieko, buvau zalia. Su antru jau buvo siek tiek lengviau, …

  Pritariu jums, viskas priklauso nuo psichologinio nusiteikimo, kaip ir jums pirmą kartą kaip nieko nežinai kaip ten viskas bus,tai ir gimdymas sunkesnis, o antrą daug lengviau pagimdžiau,aišku reikia ir akušerės klausyti.

 4. animaniacy prieš 3 m.

  Nyana parašė:
  As nedariau nei vieno nestumo metu. 🙂 laaabai daug ka lemia psichologine busena. Su pirmu vaiku nezinojau nieko, buvau zalia. Su antru jau buvo siek tiek lengviau, …

  Aš tai prisimenu kaip per pirmą gimdymą stūmimo metu išrėkiau akušerėms "SAKYKIT, KĄ DARYTI!!!" Nes sąrėmių kažkaip nejaučiau, žodžiu buvo viskas keista, nepažįstama. O su antru gimdymu kažkaip pavyko iškvėpuoti, ir akušėrės kontroliavo, kada daugiau pastumti, kada mažiau. Tikrai priklauso nuo psichologinio pasirengimo...

 5. Nyana
  Nyana prieš 3 m.

  Tikrai taip.🌹 Viskas mūsų valioje.🌹