Dažniausiai pasitaikančios gimdymo baimės (385)

Gimdymo baimės mikumistock | Shutterstock.com

Nerimaujate dėl gimdymo? Nesijaudinkite, jūs tikrai ne viena! Štai dažniausios su gimdymu susijusios baimės ir būdai, kaip jas įveikti.

„Bijau gimdymo skausmo.“

Gimdymo skausmo baimė yra viena dažniausių - kas penkta besilaukianti moteris prisipažįsta, kad trečiąjį trimestrą labiausiai baiminasi skausmo gimdant. Suprantama, kad ši baimė yra pagrįsta, nes gimdymas yra daugiau ar mažiau skausmingas visoms moterims.

Kaip įveikti baimę? Egzistuoja daug tiek medikamentinių (pavyzdžiui, epidurinė nejautra), tiek ir nemedikamentinių gimdymo skausmo malšinimo būdų (pavyzdžiui, kvėpavimo pratimai), tad pasidomėkite jais ir išsirinkite jums tinkamiausią.

„Bijau tarpvietės plyšimų ir kirpimų.“

Epiziotomija – tai chirurginis tarpvietės įkirpimas (dažniausiai įkerpama 2-3 cm), daromas prieš pat kūdikio galvutės užgimimą, kad ji lengviau išlįstų.

Moteris turi teisę atsisakyti epiziotomijos, tačiau tuomet audiniai gali plyšti savaime. Plyšimai gali būti įvairūs – nuo vos pastebimų iki labai gilių, kuriems susiūti prireikia kelių siūlių.

Kaip įveikti baimę? Vis labiau propaguojamas natūralus gimdymas ir stengiamasi, kad intervencija būtų minimali, todėl epiziotomija atliekama tik esant reikalui ir tik jeigu moteris sutinka. Jeigu tenka atlikti epiziotomiją, skausmas paprastai išnyksta per 1-2 savaites, o žaizdai visiškai sugijus lieka neryškus randelis.

„Bijau cezario pjūvio.“

Vienos moterys labiau bijo natūralaus gimdymo, kitos –  cezario pjūvio. Dauguma medikų laikosi Pasaulio sveikatos organizacijos (PSO) pozicijos stengiantis sumažinti cezario pjūvių skaičių ir operaciją atlieka tik jeigu ji tikrai būtina. Cezario pjūvio operacija yra siejama su daugiau rizikų kūdikiui ir nėščiajai, tačiau šiuolaikinė medicina ir pooperacinė priežiūra leidžia išvengti daugumos šiai operacijai būdingų komplikacijų. Ši operacija yra palyginti saugi, dauguma moterų po jos greitai atsigauna ir jau po 3-5 parų keliauja namo.

Nepaisant to, moteris turi teisę atsisakyti cezario pjūvio operacijos, net jeigu gydytojai rekomenduoja ją atlikti.

Kaip įveikti baimę? Priminkite sau tai, kad cezario pjūvio operacija atliekama, jeigu tai yra geriausias pasirinkimas gimdyvei ir naujagimiui.

„Bijau, kad gimdydama nevalingai pasituštinsiu.“

70% apklausoje dalyvavusių moterų prisipažino bijančios, kad gimdydamos pradės tuštintis. 39% gimdyvių ši „nelaimė“ nutiko, bet tik 22% moterų dėl to jautėsi nepatogiai.

Kaip įveikti baimę? Prasidėję sąrėmiai dažnai sukelia viduriavimą, todėl virškinamasis traktas išsivalo pats dar iki gimdymo. Vis tik, jeigu norite, atvykusi į ligoninę paprašykite klizmos (arba pasiteiraukite gydytojo apie galimybę šią procedūrą saugiai atlikti namuose). Svarbu suprasti, kad pasituštinimas gimdymo metu medicinos personalo tikrai nenustebins, o seselės viską sutvarkys jums tikriausiai net nesupratus, kad kažkas nutiko.

„Bijau, kad pagimdysiu anksčiau laiko.“

Natūralu, kad moterys baiminasi priešlaikinio gimdymo, nes, kuo anksčiau gimsta naujagimis, tuo didesnė įvairių sveikatos problemų ir mirties rizika.

Kaip įveikti baimę? Tik apie 6-7% naujagimių Lietuvoje gimsta neišnešioti ir tai vienas geriausių rodiklių Europos Sąjungoje. Nepaisant to, jus turėtų paguosti mintis, kad šiuolaikinė medicina yra labai pažengusi ir išgyvena (bei gyvena visiškai pilnavertį gyvenimą) net ir palyginti trumpai išnešioti naujagimiai.

Dažnai priešlaikinio gimdymo priežastys nėra žinomos, todėl sunku nuo jo apsisaugoti, tačiau reikėtų laikytis visoms nėščiosioms bendrų taisyklių: rūpintis savimi, sveikai maitintis, gerti daug vandens, nepraleisti nėščiosios sveikatos patikrinimų ir kreiptis į gydytoją vos pajutus neraminančius simptomus.

„Bijau, kad gimdymo metu man bus daromos nereikalingos medicininės intervencijos.“

Terminas akušerinis smurtas apibrėžia netinkamą medicinos personalo elgesį su gimdyve ir/arba naujagimiu gimdymo metu. Akušerinis smurtas yra šiurkštus elgesys, gimdyvės norų ir prašymų nepaisymas, nereikalingos medicininės intervencijos arba bet kokios medicininės intervencijos, atliktos negavus informuoto sutikimo.

Kaip įveikti baimę? Geriausias būdas atsikratyti šios baimės yra nuoširdus pokalbis su gimdymą priimsiančiu gydytoju. Jeigu norite, ruošiantis gimdymui gali sudaryti gimdymo planą ir jame nurodyti, kokios medicininės intervencijos jums priimtinos. Jūs turėtumėte žinoti, kad jokios medicininės intervencijos negali būti atliekamos negavus jūsų sutikimo!

„Ar suprasiu, kad prasideda gimdymas ir ar spėsiu laiku nuvykti į ligoninę?“

Pirmasis gimdymas, jeigu jis vyksta natūraliai, nėra skatinamas vaistais, vidutiniškai trunka apie pusę paros ar ilgiau, t.y. 12-18 valandų, kiti gimdymai yra trumpesni ir trunka apie 10 ar mažiau valandų. Žinoma, pasitaiko ir greičiau (arba lėčiau) vykstančių gimdymų, tačiau šansas, kad pajusite pirmuosius sąrėmius ir tuoj pat pagimdysite, yra išskirtinai menkas.

Kaip įveikti baimę? Ruošdamasi gimdymui pasidomėkite jo eiga ir trimis gimdymo etapais, išmokite atpažinti tikrus sąrėmius nuo netikrų (paruošiamųjų sąrėmių), žinokite vaisiaus vandenų nutekėjimo požymius. Suprasdama, ko reikia laukti, mokėsite anksti atpažinti artėjančio gimdymo simptomus ir tikrai spėsite nuvykti į ligoninę laiku.

„Ar gerai susikroviau krepšį į gimdymo namus? Ar nieko nepamiršau?“

Artėjant gimdymui kiekvienai nėščiajai reikėtų pasiruošti daiktus, kurių gimdyvei ir naujagimiui prireiks gimdymo namuose. Jums tikrai reikės dokumentų, drabužių, higienos priemonių ir kt.

Kaip įveikti baimę? Siūlome pasinaudoti mūsų paruoštuku, kurį galite atsispausdinti ir iš anksto susikrauti daiktus. Be to, nepamirškite, kad pagelbėti visuomet galės artimieji, palatos kaimynė ar gimdymo namų personalas.

Paruoštuke surašyti gimdyvei ir naujagimiui būtini bei rekomenduojami daiktai:

„Nerimauju dėl vyro dalyvavimo gimdyme.“

Vos prieš porą dešimtmečių vyro dalyvavimas gimdyme buvo tabu, tačiau šiandien dauguma būsimųjų tėčių pasitinka gimstančius naujagimius. Gimdyme dalyvaujantis vyras gali padėti atsipalaiduoti ar susitelkti, pasirūpinti įvairiomis smulkmenomis, būti tarpininku tarp gimdyvės bei medicinos personalo ir pan.

Žinoma, jeigu poros santykiai nėra darnūs arba jeigu gimdyme dėl vienų ar kitų priežasčių nenorintis dalyvauti vyras yra verčiamas tai daryti, jo buvimas palatoje gali kelti visiškai nereikalingą įtampą.

Kaip įveikti baimę? Tiesiog pasikalbėkite vienas su kitu: išsakykite savo lūkesčius, baimes ir išklausykite vyro poziciją apie jo dalyvavimą (arba ne) gimdyme. Jeigu nesate tikri dėl vyro dalyvavimo gimdyme ar jo rolės gimdymo metu, naudinga apsilankyti nėščiųjų kursuose.

Naujausi komentarai

 1. Neegzistuojantis vartotojas
  prieš 1 m.

  Atrodo kaip ateina diena gimdyti. Taip bijai tu sąrėmių, o po to jau viskas gerai. Sūnus gimė beveik per dvi valandas.o dukra per 6 su biski.

 2. Wolfi
  Wolfi prieš 1 m.

  Zivilekkk parašė:
  Zinot kur skirtumas? Po pilvo operacijos jus pabundat, gulinejat lovoj, gydotes pjuvi, ilsites. Po CP - jus pabundat ir ka tik susiutu pilvu turit rupintis vaiku :D…

  Kaip tai "pabundat"? Juk ir "neužmiegat". CP juk naudojama dalinė nejautra.
  Aš 14 valandų bandžiau pagimdyti pati. Kai pasakė, kad vaiko galvutė kažkaip kreivai įsitaisius ir teks naudoti vakuumą, reples ir dar kažką. KATEGORIŠKAI PASAKIAU NE!!! Pjaukit mane, bet vaiko neleisiu luošinti. Tad darė CP, aš labai bijojau operacijos, vyras dalyvavo, ramino mane, visą laiką kalbėjo, o aš rėkiau iš panikos. Bet kai išgirdau mano berniuko klyksmą, apsiverkiau ir visos baimės praėjo. Kol mane "lopė", vos neapsivėmiau, kažkodėl labai pykino. O tuo metu vyras turėjo "oda su oda kontaktą". Po maždaug pusvalandžio atvežė mane į palatą ir iškart bandžiau maitinti kūdikį.
  Nereikia bijoti CP. Aišku, aš didžiulė operacijų bailė. Bet sakiau kitą gimdysiu irgi CP.

 3. User has not uploaded an avatar
  Mano kačiukas prieš 9 mėn.

  Sveiki, visoms kas pagimdė ir ruošiasi gimdyt...

  Žodžiu yra žiauru kai negali iš gimdyt pati vaiką traukia vakumu o CP niekas nedaro... Kai į tavo gimdymo vieta subėga apie 15 žmonių ir kiekvienas iš savo pusės dar psichologiškai spaudžia... Sakydami kad guli kaip pliaže ir nesistengi... Kai stiprus skausmai malšinami 6 val su epiduru iš gimdyt niekaip neišeina po to vistiek tave pjauna siuna... Dabar paniškai bijau gimdymo ir net neveisivaizduoju kaip antrą kartą reiktų pagimdyt neįsivaizduoju nei CP nei natūralaus gimdymo...

 4. Rosy
  Rosy prieš 9 mėn.

  Neseniai pagimdžiau antrą sūnelį. Pirmą per 10valandų, antrą per 5val. Ir kai vyras užsiminė apie trečią vaiką, net apsiverkiau, nes ką tik ką tik viskas vyko, dar skausmą atsimenu. Ir tada vyras motyvavo visai gera fraze: skauda tik vieną dieną, po to turi džiaugsmą savo rankose 😇

 5. AistėB.
  AistėB. prieš 9 mėn.

  Rosy parašė:
  Neseniai pagimdžiau antrą sūnelį. Pirmą per 10valandų, antrą per 5val. Ir kai vyras užsiminė apie trečią vaiką, net apsiverkiau, nes ką tik ką tik viskas vyko, dar …

  Lengva vyram kalbėt apie gimdymo skausmus kai patys to niekad nepatirs nors mano abu gimdymai truko 3val.ir viskas sklandžiai tiek prasidėjo tiek baigėsi, bet vyrui pasakiau kad trečias bus tik tokiu atveju jei gimdysi pats 🙄🤷🏻‍♀️