Dažniausiai pasitaikančios gimdymo baimės (390)

Gimdymo baimės mikumistock | Shutterstock.com

Nerimaujate dėl gimdymo? Nesijaudinkite, jūs tikrai ne viena! Štai dažniausios su gimdymu susijusios baimės ir būdai, kaip jas įveikti.

„Bijau gimdymo skausmo.“

Gimdymo skausmo baimė yra viena dažniausių - kas penkta besilaukianti moteris prisipažįsta, kad trečiąjį trimestrą labiausiai baiminasi skausmo gimdant. Suprantama, kad ši baimė yra pagrįsta, nes gimdymas yra daugiau ar mažiau skausmingas visoms moterims.

Kaip įveikti baimę? Egzistuoja daug tiek medikamentinių (pavyzdžiui, epidurinė nejautra), tiek ir nemedikamentinių gimdymo skausmo malšinimo būdų (pavyzdžiui, kvėpavimo pratimai), tad pasidomėkite jais ir išsirinkite jums tinkamiausią.

„Bijau tarpvietės plyšimų ir kirpimų.“

Epiziotomija – tai chirurginis tarpvietės įkirpimas (dažniausiai įkerpama 2-3 cm), daromas prieš pat kūdikio galvutės užgimimą, kad ji lengviau išlįstų.

Moteris turi teisę atsisakyti epiziotomijos, tačiau tuomet audiniai gali plyšti savaime. Plyšimai gali būti įvairūs – nuo vos pastebimų iki labai gilių, kuriems susiūti prireikia kelių siūlių.

Kaip įveikti baimę? Vis labiau propaguojamas natūralus gimdymas ir stengiamasi, kad intervencija būtų minimali, todėl epiziotomija atliekama tik esant reikalui ir tik jeigu moteris sutinka. Jeigu tenka atlikti epiziotomiją, skausmas paprastai išnyksta per 1-2 savaites, o žaizdai visiškai sugijus lieka neryškus randelis.

„Bijau cezario pjūvio.“

Vienos moterys labiau bijo natūralaus gimdymo, kitos –  cezario pjūvio. Dauguma medikų laikosi Pasaulio sveikatos organizacijos (PSO) pozicijos stengiantis sumažinti cezario pjūvių skaičių ir operaciją atlieka tik jeigu ji tikrai būtina. Cezario pjūvio operacija yra siejama su daugiau rizikų kūdikiui ir nėščiajai, tačiau šiuolaikinė medicina ir pooperacinė priežiūra leidžia išvengti daugumos šiai operacijai būdingų komplikacijų. Ši operacija yra palyginti saugi, dauguma moterų po jos greitai atsigauna ir jau po 3-5 parų keliauja namo.

Nepaisant to, moteris turi teisę atsisakyti cezario pjūvio operacijos, net jeigu gydytojai rekomenduoja ją atlikti.

Kaip įveikti baimę? Priminkite sau tai, kad cezario pjūvio operacija atliekama, jeigu tai yra geriausias pasirinkimas gimdyvei ir naujagimiui.

„Bijau, kad gimdydama nevalingai pasituštinsiu.“

70% apklausoje dalyvavusių moterų prisipažino bijančios, kad gimdydamos pradės tuštintis. 39% gimdyvių ši „nelaimė“ nutiko, bet tik 22% moterų dėl to jautėsi nepatogiai.

Kaip įveikti baimę? Prasidėję sąrėmiai dažnai sukelia viduriavimą, todėl virškinamasis traktas išsivalo pats dar iki gimdymo. Vis tik, jeigu norite, atvykusi į ligoninę paprašykite klizmos (arba pasiteiraukite gydytojo apie galimybę šią procedūrą saugiai atlikti namuose). Svarbu suprasti, kad pasituštinimas gimdymo metu medicinos personalo tikrai nenustebins, o seselės viską sutvarkys jums tikriausiai net nesupratus, kad kažkas nutiko.

„Bijau, kad pagimdysiu anksčiau laiko.“

Natūralu, kad moterys baiminasi priešlaikinio gimdymo, nes, kuo anksčiau gimsta naujagimis, tuo didesnė įvairių sveikatos problemų ir mirties rizika.

Kaip įveikti baimę? Tik apie 6-7% naujagimių Lietuvoje gimsta neišnešioti ir tai vienas geriausių rodiklių Europos Sąjungoje. Nepaisant to, jus turėtų paguosti mintis, kad šiuolaikinė medicina yra labai pažengusi ir išgyvena (bei gyvena visiškai pilnavertį gyvenimą) net ir palyginti trumpai išnešioti naujagimiai.

Dažnai priešlaikinio gimdymo priežastys nėra žinomos, todėl sunku nuo jo apsisaugoti, tačiau reikėtų laikytis visoms nėščiosioms bendrų taisyklių: rūpintis savimi, sveikai maitintis, gerti daug vandens, nepraleisti nėščiosios sveikatos patikrinimų ir kreiptis į gydytoją vos pajutus neraminančius simptomus.

„Bijau, kad gimdymo metu man bus daromos nereikalingos medicininės intervencijos.“

Terminas akušerinis smurtas apibrėžia netinkamą medicinos personalo elgesį su gimdyve ir/arba naujagimiu gimdymo metu. Akušerinis smurtas yra šiurkštus elgesys, gimdyvės norų ir prašymų nepaisymas, nereikalingos medicininės intervencijos arba bet kokios medicininės intervencijos, atliktos negavus informuoto sutikimo.

Kaip įveikti baimę? Geriausias būdas atsikratyti šios baimės yra nuoširdus pokalbis su gimdymą priimsiančiu gydytoju. Jeigu norite, ruošiantis gimdymui gali sudaryti gimdymo planą ir jame nurodyti, kokios medicininės intervencijos jums priimtinos. Jūs turėtumėte žinoti, kad jokios medicininės intervencijos negali būti atliekamos negavus jūsų sutikimo!

„Ar suprasiu, kad prasideda gimdymas ir ar spėsiu laiku nuvykti į ligoninę?“

Pirmasis gimdymas, jeigu jis vyksta natūraliai, nėra skatinamas vaistais, vidutiniškai trunka apie pusę paros ar ilgiau, t.y. 12-18 valandų, kiti gimdymai yra trumpesni ir trunka apie 10 ar mažiau valandų. Žinoma, pasitaiko ir greičiau (arba lėčiau) vykstančių gimdymų, tačiau šansas, kad pajusite pirmuosius sąrėmius ir tuoj pat pagimdysite, yra išskirtinai menkas.

Kaip įveikti baimę? Ruošdamasi gimdymui pasidomėkite jo eiga ir trimis gimdymo etapais, išmokite atpažinti tikrus sąrėmius nuo netikrų (paruošiamųjų sąrėmių), žinokite vaisiaus vandenų nutekėjimo požymius. Suprasdama, ko reikia laukti, mokėsite anksti atpažinti artėjančio gimdymo simptomus ir tikrai spėsite nuvykti į ligoninę laiku.

„Ar gerai susikroviau krepšį į gimdymo namus? Ar nieko nepamiršau?“

Artėjant gimdymui kiekvienai nėščiajai reikėtų pasiruošti daiktus, kurių gimdyvei ir naujagimiui prireiks gimdymo namuose. Jums tikrai reikės dokumentų, drabužių, higienos priemonių ir kt.

Kaip įveikti baimę? Siūlome pasinaudoti mūsų paruoštuku, kurį galite atsispausdinti ir iš anksto susikrauti daiktus. Be to, nepamirškite, kad pagelbėti visuomet galės artimieji, palatos kaimynė ar gimdymo namų personalas.

Paruoštuke surašyti gimdyvei ir naujagimiui būtini bei rekomenduojami daiktai:

„Nerimauju dėl vyro dalyvavimo gimdyme.“

Vos prieš porą dešimtmečių vyro dalyvavimas gimdyme buvo tabu, tačiau šiandien dauguma būsimųjų tėčių pasitinka gimstančius naujagimius. Gimdyme dalyvaujantis vyras gali padėti atsipalaiduoti ar susitelkti, pasirūpinti įvairiomis smulkmenomis, būti tarpininku tarp gimdyvės bei medicinos personalo ir pan.

Žinoma, jeigu poros santykiai nėra darnūs arba jeigu gimdyme dėl vienų ar kitų priežasčių nenorintis dalyvauti vyras yra verčiamas tai daryti, jo buvimas palatoje gali kelti visiškai nereikalingą įtampą.

Kaip įveikti baimę? Tiesiog pasikalbėkite vienas su kitu: išsakykite savo lūkesčius, baimes ir išklausykite vyro poziciją apie jo dalyvavimą (arba ne) gimdyme. Jeigu nesate tikri dėl vyro dalyvavimo gimdyme ar jo rolės gimdymo metu, naudinga apsilankyti nėščiųjų kursuose.

Naujausi komentarai

 1. User has not uploaded an avatar
  Spaliukas prieš 8 mėn.

  Kaip iveikt baime kai pati mama skatina daryti CP nes neva aš nesugebėsiu išstumt ir vaikas pridus?... aš matau daug blogybiu ir naturaliam ir CP būdui.... ant tiek nelaukiu tos dienos kad atrodo geriau visa likusi gyvenima su pilvuzu vaiksčiosiu :x

 2. Geltona.pieva
  Geltona.pieva prieš 8 mėn.

  Spaliukas parašė:
  Kaip iveikt baime kai pati mama skatina daryti CP nes neva aš nesugebėsiu išstumt ir vaikas pridus?... aš matau daug blogybiu ir naturaliam ir CP būdui.... ant tie…

  Jūsų mama tikrai nežino kaip bus. Pati gal turi gimdymo traumų ir baimes dabar perkelia jums. Neklausykit kas ką kalba, neskaitykit jokių baisių istorijų. Geriau jau save bandykite įtikinti, kad gimdymas bus sklandus, pagimdysiu pati, aš sukurta šitam darbui, labai pasistengsiu dėl savo stebuklo ir t.t. Galbūt gimdymo kursai padėtų dar labiau savimi pasitikėti, išmoktumėte skausmo malšinimo metodų, geriau suprastumėte visą procesą.

 3. kristute1
  kristute1 prieš 8 mėn.

  Spaliukas parašė:
  Kaip iveikt baime kai pati mama skatina daryti CP nes neva aš nesugebėsiu išstumt ir vaikas pridus?... aš matau daug blogybiu ir naturaliam ir CP būdui.... ant tie…

  Griežtai pasikalbėčiau su mama ir paprašyčiau atsiriboti nuo šitos temos. Ot palaikymas... Aš taip pat pasiūlyčiau nueiti į kokius gimdymo kursus. Baimė yra visiškai natūrali būsena, ypač artėjant gimdymui bet reikia susiimt ir tiesiog pasiruošt viskam

 4. User has not uploaded an avatar
  solferino prieš 8 mėn.

  Spaliukas parašė:
  Kaip iveikt baime kai pati mama skatina daryti CP nes neva aš nesugebėsiu išstumt ir vaikas pridus?... aš matau daug blogybiu ir naturaliam ir CP būdui.... ant tie…

  Kaip tik stenkitės pasitikėti savo kūnu, kad jūs tikrai galėsit Jeigu nėra kažkokių indikacijų, kodėl turėtumėt nesugebėti? Gamta labai pasistengė sudėliodama mūsų kūną, ir kol nėra konkrečių problemų, tol tikrai neverta savimi abejoti Aš pati irgi ruošiuosi ir, bent jau man, toks požiūris labai padeda.

 5. User has not uploaded an avatar
  Pelytee prieš 8 mėn.

  Aš jei būčiau visų aplinkos pasakojimų klausius jau kaip as gimdžiau ,jau kaip mam buvo,būčiau durna gal likus🤣 tai išmokau negirdėt ,bet grynai ausys užsiblokuodavo tokių pasakojimų metu 🙉😁 ir labai dziaugiuosi.