Kontraceptinės priemonės ir būdai (119)

Kontraceptinės priemonės ir būdai: tabletės, prezervatyvai

Kontracepcijos terminu apibrėžiami būdai ir metodai apsisaugoti nuo nėštumo.

Yra įvairių būdų, kaip skirstyti ir klasifikuoti kontraceptines priemones: pavyzdžiui, vyriška/ moteriška, hormoninė/ nehormoninė, barjerinė/ nebarjerinė, permanentinė/ laikina/ momentinė.

Kurį metodą pasirinkti, priklauso nuo lytinio gyvenimo aktyvumo, šeimos statuso, amžiaus, religinių ir etinių įsitikinimų, sveikatos būklės ir kitų.

Abstinencija arba susilaikymas

Tai visiškas susilaikymas nuo lytinio gyvenimo ir vienintelis laikinas kontracepcijos metodas, kurio patikimumas yra 100%.

Nutrauktas lytinis aktas

Varpos ištraukimas iš makšties prieš įvykstant ejakuliacijai.

Laktacinės amenorėjos metodas

Šiuo metodu gali naudotis žindančios motinos. Svarbu paminėti, kad laktacinės amenorėjos metodas yra veiksmingas tik jei laikomasi šių metodų taisyklių.

Natūralus šeimos planavimas (NŠP) arba vaisingumo stebėjimas

Tai metodai, kai nenaudojamos jokios cheminės, hormoninės ar mechaninės priemonės, o remiamasi moters vaisingumo požymių stebėjimu. Šis metodas padeda nustatyti vaisingas dienas, kurių metu taikomi kiti kontraceptiniai metodai (susilaikymas, barjerinė kontracepcija, nutrauktas lytinis aktas).

Stebėti savo mėnesinių ciklą bei žymėtis vaisingumo požymius galite TD "Raudonajame kalendoriuje".

Barjerinė kontracepcija ir spermicidai

Tai metodai, kurių tikslas užkirsti kelią spermatozoidams į moters gimdą. Barjeriniams kontraceptikams priskiriami vyriški prezervatyvai, spermicidai (cheminiai preparatai, kurie mažina spermatozoidų gyvybingumą), moteriški prezervatyvai (poliuretano įdėklai į makštį, savo forma primenantys vyrišką prezervatyvą, bet didesni).

Kai kurios barjerinės priemonės (diafragmos, kontraceptinės kempinėlės, gimdos kaklelio gaubtai) turi būti naudojamos kartu su spermicidais.

Hormoninė kontracepcija

Šių priemonių sudėtyje esantys hormonai stabdo ovuliaciją, tirština gimdos kaklelio gleives (tai trukdo spermatozoidams nukeliauti iki kiaušinėlio) ir plonina gimdos gleivinę. Hormoninė kontracepcija gali būti:

Ekstrinė kontracepcija

Ekstrinė kontracepcija taip pat yra hormoninė kontracepcija, tačiau dėl didelių hormonų dozių yra skirta tik išskirtiniams pavieniams atvejams.

Sterilizacija

Sterilizacija yra negrįžtamas kontracepcijos metodas (t.y., vaisingumas negali būti atstatytas), todėl tinka tik moterims ir vyrams, kurie yra tvirtai apsisprendę nebeturėti vaikų.

Vyrų sterilizacija (vazektomija) yra sėklinių latakų, kuriais iš sėklidžių į varpą keliauja spermatozoidai, pašalinimas, perrišimas, perpjovimas arba kitoks blokavimas.

Moterų sterilizacijos metu perrišami, pašalinami ar kitu būdu blokuojami yra kiaušintakiai, kuriais kiaušinėliai keliauja iš kiaušidžių į gimdą.

Kaip moterų sterilizacijos metodas gali būti naudojama ir histerektomija (gimdos pašalinimas), tačiau jis taikomas labai retai ir tik tais atvejais, jai moteriai yra virš 40 metų amžiaus ir turi rimtų gimdos susirgimų.

Svarbu paminėti, kad kiaušintakių perrišimas Lietuvoje nėra įteisintas ir reglamentuotas.

wiitt prieš 3 mėn.

Gsteckyte parašė:
    Sveikutes kas geriau kontraceptines tabletes ar spirale? Esu girdejus kad nuo tableciu storina zmogu

Pirma: ne tam skirta šita tema
    Antra: kiekviena kontraceptinė priemonė turi būti parenkama individualiai pagal konkretų žmogų. Yra kam netinka viena ar kita spiralė, yra kam netinka tabletės.
    Eikit pas ginekologę ir išsiaiškinkit, gausit geriausią informaciją

Gsteckyte prieš 3 mėn.

O kokios priemones patikimiausios apsisaaugojimui?

3. leraHug
    leraHug prieš 2 mėn.

patarkit kokia spirale geriausei statyri ir kodel? kokia kaina? gal kas turit vat tokia kaip paveiksliose (idejau)

4. Pukotuke
    Pukotuke prieš 2 mėn.

leraHug parašė:

As turiu implanta jau antra karta. Pirma karta viska buvo tvarkoj nuo pat pradzios, si syki mm kvailiavo iki 7 men, dabar viskas tvarkoj, Juokiu nusiskundimu.

5. avietuke
    avietuke prieš 2 mėn.

leraHug parašė:

Turiu mireną jau 8 mėn, pliusas jos vienintelis nėra mėnesinių 😉 tad tai nuostabiausias dalykas 🤣

Skelbimai

Dovanoju!