Kontraceptinės priemonės ir būdai (141)

Kontraceptinės priemonės ir būdai: tabletės, prezervatyvai

Kontracepcijos terminu apibrėžiami būdai ir metodai apsisaugoti nuo nėštumo.

Yra įvairių būdų, kaip skirstyti ir klasifikuoti kontraceptines priemones: pavyzdžiui, vyriška/ moteriška, hormoninė/ nehormoninė, barjerinė/ nebarjerinė, permanentinė/ laikina/ momentinė.

Kurį metodą pasirinkti, priklauso nuo lytinio gyvenimo aktyvumo, šeimos statuso, amžiaus, religinių ir etinių įsitikinimų, sveikatos būklės ir kitų.

Abstinencija arba susilaikymas

Tai visiškas susilaikymas nuo lytinio gyvenimo ir vienintelis laikinas kontracepcijos metodas, kurio patikimumas yra 100%.

Nutrauktas lytinis aktas

Varpos ištraukimas iš makšties prieš įvykstant ejakuliacijai.

Laktacinės amenorėjos metodas

Šiuo metodu gali naudotis žindančios motinos. Svarbu paminėti, kad laktacinės amenorėjos metodas yra veiksmingas tik jei laikomasi šių metodų taisyklių.

Natūralus šeimos planavimas (NŠP) arba vaisingumo stebėjimas

Tai metodai, kai nenaudojamos jokios cheminės, hormoninės ar mechaninės priemonės, o remiamasi moters vaisingumo požymių stebėjimu. Šis metodas padeda nustatyti vaisingas dienas, kurių metu taikomi kiti kontraceptiniai metodai (susilaikymas, barjerinė kontracepcija, nutrauktas lytinis aktas).

Stebėti savo mėnesinių ciklą bei žymėtis vaisingumo požymius galite TD "Raudonajame kalendoriuje".

Barjerinė kontracepcija ir spermicidai

Tai metodai, kurių tikslas užkirsti kelią spermatozoidams į moters gimdą. Barjeriniams kontraceptikams priskiriami vyriški prezervatyvai, spermicidai (cheminiai preparatai, kurie mažina spermatozoidų gyvybingumą), moteriški prezervatyvai (poliuretano įdėklai į makštį, savo forma primenantys vyrišką prezervatyvą, bet didesni).

Kai kurios barjerinės priemonės (diafragmos, kontraceptinės kempinėlės, gimdos kaklelio gaubtai) turi būti naudojamos kartu su spermicidais.

Hormoninė kontracepcija

Šių priemonių sudėtyje esantys hormonai stabdo ovuliaciją, tirština gimdos kaklelio gleives (tai trukdo spermatozoidams nukeliauti iki kiaušinėlio) ir plonina gimdos gleivinę. Hormoninė kontracepcija gali būti:

Ekstrinė kontracepcija

Ekstrinė kontracepcija taip pat yra hormoninė kontracepcija, tačiau dėl didelių hormonų dozių yra skirta tik išskirtiniams pavieniams atvejams.

Sterilizacija

Sterilizacija yra negrįžtamas kontracepcijos metodas (t.y., vaisingumas negali būti atstatytas), todėl tinka tik moterims ir vyrams, kurie yra tvirtai apsisprendę nebeturėti vaikų.

Vyrų sterilizacija (vazektomija) yra sėklinių latakų, kuriais iš sėklidžių į varpą keliauja spermatozoidai, pašalinimas, perrišimas, perpjovimas arba kitoks blokavimas.

Moterų sterilizacijos metu perrišami, pašalinami ar kitu būdu blokuojami yra kiaušintakiai, kuriais kiaušinėliai keliauja iš kiaušidžių į gimdą.

Kaip moterų sterilizacijos metodas gali būti naudojama ir histerektomija (gimdos pašalinimas), tačiau jis taikomas labai retai ir tik tais atvejais, jai moteriai yra virš 40 metų amžiaus ir turi rimtų gimdos susirgimų.

Svarbu paminėti, kad kiaušintakių perrišimas Lietuvoje nėra įteisintas ir reglamentuotas.

Susiję straipsniai

Chirurginis nėštumo nutraukimas (abortas)

Statistikos duomenimis, pastaraisiais metais Lietuvoje kasmet nutraukiama apie 3 tūkst. nėštumų.

Kiaušintakių perrišimo operacija: ar ji Lietuvoje atliekama oficialiai?

Moterys, susilaukusios norimo skaičiaus vaikų ir tvirtai apsisprendusios jų negimdyti, dažnai pagalvoja apie kiaušintakių perrišimo operaciją.

Kontraceptinės tabletės: daugiau naudos ar žalos?

Išsivysčiusiose pasaulio šalyse sudėtinės hormoninės kontraceptinės tabletės – bene populiariausias apsisaugojimo nuo neplanuoto nėštumo metodas.

Naujausi komentarai

 1. User has not uploaded an avatar
  Moterys ir tiek prieš 11 mėn.

  Gal žinote kokioje vaistinėje galima nusipirkti žvakučių?

 2. Niuni
  Niuni prieš 1 mėn.

  Sveikos, ieškau informacijos apie kt priemones. Esu 5 metus turėjusi spiralę mireną, su ja atsirado migreniniai galvos skausmai, dabar metus laiko turiu spiralę nova t, tai po metų jos turėjimo lyg iš giedro dangaus mm tokios kad 3 pirmas dienas plaukiau dabar jau 8 cd o dar vis teplioju. Buvau patenkinta šia spirale bet dabar labai nusivyliau. Tad ieškau kitų kt būdų. Tablečių nenoriu, spiralių irgi. Tad kas belieka? Kaip kitos saugosi?

 3. Neegzistuojantis vartotojas
  prieš 1 mėn.

  Niuni parašė:
  Sveikos, ieškau informacijos apie kt priemones. Esu 5 metus turėjusi spiralę mireną, su ja atsirado migreniniai galvos skausmai, dabar metus laiko turiu spiralę nov…

  KT žiedas. Visai patogu.

 4. User has not uploaded an avatar
  b-l-o-n-d1 prieš 1 mėn.

  Pritariu ,KT žiedas,arba gumytės. Tai priemonės mažiausiai žalojančios moterį

 5. Niuni
  Niuni prieš 1 mėn.

  b-l-o-n-d1 parašė:
  Pritariu ,KT žiedas,arba gumytės. Tai priemonės mažiausiai žalojančios moterį

  Gumytės iškart atkrenta, na o apie žiedą domiuosi. Jis yra kas tris savaites keičiamas kaip suprantu, bet nerekomenduojamas žindančioms 🤔
  Kol kas žindau, na ir kol kas turiu tą nova t spiralę. Gal dar panešiosiu ją. Bet jei ir toliau su ja mm bus kaip pas 14 metę, turėsiu ją traukti lauk. Nėra normalu beveik puse mėnesio sirgti 🙄