Kontraceptinės priemonės ir būdai (136)

Kontraceptinės priemonės ir būdai: tabletės, prezervatyvai

Kontracepcijos terminu apibrėžiami būdai ir metodai apsisaugoti nuo nėštumo.

Yra įvairių būdų, kaip skirstyti ir klasifikuoti kontraceptines priemones: pavyzdžiui, vyriška/ moteriška, hormoninė/ nehormoninė, barjerinė/ nebarjerinė, permanentinė/ laikina/ momentinė.

Kurį metodą pasirinkti, priklauso nuo lytinio gyvenimo aktyvumo, šeimos statuso, amžiaus, religinių ir etinių įsitikinimų, sveikatos būklės ir kitų.

Abstinencija arba susilaikymas

Tai visiškas susilaikymas nuo lytinio gyvenimo ir vienintelis laikinas kontracepcijos metodas, kurio patikimumas yra 100%.

Nutrauktas lytinis aktas

Varpos ištraukimas iš makšties prieš įvykstant ejakuliacijai.

Laktacinės amenorėjos metodas

Šiuo metodu gali naudotis žindančios motinos. Svarbu paminėti, kad laktacinės amenorėjos metodas yra veiksmingas tik jei laikomasi šių metodų taisyklių.

Natūralus šeimos planavimas (NŠP) arba vaisingumo stebėjimas

Tai metodai, kai nenaudojamos jokios cheminės, hormoninės ar mechaninės priemonės, o remiamasi moters vaisingumo požymių stebėjimu. Šis metodas padeda nustatyti vaisingas dienas, kurių metu taikomi kiti kontraceptiniai metodai (susilaikymas, barjerinė kontracepcija, nutrauktas lytinis aktas).

Stebėti savo mėnesinių ciklą bei žymėtis vaisingumo požymius galite TD "Raudonajame kalendoriuje".

Barjerinė kontracepcija ir spermicidai

Tai metodai, kurių tikslas užkirsti kelią spermatozoidams į moters gimdą. Barjeriniams kontraceptikams priskiriami vyriški prezervatyvai, spermicidai (cheminiai preparatai, kurie mažina spermatozoidų gyvybingumą), moteriški prezervatyvai (poliuretano įdėklai į makštį, savo forma primenantys vyrišką prezervatyvą, bet didesni).

Kai kurios barjerinės priemonės (diafragmos, kontraceptinės kempinėlės, gimdos kaklelio gaubtai) turi būti naudojamos kartu su spermicidais.

Hormoninė kontracepcija

Šių priemonių sudėtyje esantys hormonai stabdo ovuliaciją, tirština gimdos kaklelio gleives (tai trukdo spermatozoidams nukeliauti iki kiaušinėlio) ir plonina gimdos gleivinę. Hormoninė kontracepcija gali būti:

Ekstrinė kontracepcija

Ekstrinė kontracepcija taip pat yra hormoninė kontracepcija, tačiau dėl didelių hormonų dozių yra skirta tik išskirtiniams pavieniams atvejams.

Sterilizacija

Sterilizacija yra negrįžtamas kontracepcijos metodas (t.y., vaisingumas negali būti atstatytas), todėl tinka tik moterims ir vyrams, kurie yra tvirtai apsisprendę nebeturėti vaikų.

Vyrų sterilizacija (vazektomija) yra sėklinių latakų, kuriais iš sėklidžių į varpą keliauja spermatozoidai, pašalinimas, perrišimas, perpjovimas arba kitoks blokavimas.

Moterų sterilizacijos metu perrišami, pašalinami ar kitu būdu blokuojami yra kiaušintakiai, kuriais kiaušinėliai keliauja iš kiaušidžių į gimdą.

Kaip moterų sterilizacijos metodas gali būti naudojama ir histerektomija (gimdos pašalinimas), tačiau jis taikomas labai retai ir tik tais atvejais, jai moteriai yra virš 40 metų amžiaus ir turi rimtų gimdos susirgimų.

Svarbu paminėti, kad kiaušintakių perrišimas Lietuvoje nėra įteisintas ir reglamentuotas.

Naujausi komentarai

  1. Burundukėėė
    Burundukėėė prieš 1 m.

    Sveikos, man pirmas gimdymas buvo cp, antrą prieš 8 mėnesius pagimdžiau pati. Man ginekologė siūlo dėtis spiralę "SilverLine" bet aš nelabai noriu, tai kaip supratau man negalima gerti KT? Ar vis dėl to galiu? Ir ar KT reikia recepto iš gydytojos?

  2. LaimingaMamytee
    LaimingaMamytee prieš 1 m.

    Burundukėėė parašė:
    Sveikos, man pirmas gimdymas buvo cp, antrą prieš 8 mėnesius pagimdžiau pati. Man ginekologė siūlo dėtis spiralę "SilverLine" bet aš nelabai noriu, tai kaip suprata…

    Taip receptas butinas. Nors ir cp turejot pilnai galit rinktis ir tabletes. As asmeniskai spirales nieku gyvu nesidečiau, tai ir kainuoja ir gali nepriimti organizmas, ir šeip kažkas viduj kas gali besimylint audringiau pasistumėt ir galit visvien apneštėt. Tik kad KT tabletes kelia rizika kraujagyslems, kresuliams, trombu susidarymui. Bet aš atsisakiau ir tablečių, nes vardodama jas pastojau. 😊

  3. avietuke
    avietuke prieš 1 m.

    Burundukėėė parašė:
    Sveikos, man pirmas gimdymas buvo cp, antrą prieš 8 mėnesius pagimdžiau pati. Man ginekologė siūlo dėtis spiralę "SilverLine" bet aš nelabai noriu, tai kaip suprata…

    Receptas reikalingas. Yra suderinamos ir su žindymu. KT gėrimas turi būti labai tikslu, nes kitaip jos neveikia kaip turi.

  4. Burundukėėė
    Burundukėėė prieš 1 m.

    LaimingaMamytee parašė:
    Taip receptas butinas. Nors ir cp turejot pilnai galit rinktis ir tabletes. As asmeniskai spirales nieku gyvu nesidečiau, tai ir kainuoja ir gali nepriimti organizm…

    O sakykit, tai kaip jūs apsisaugojate jei nepaslaptis?

  5. User has not uploaded an avatar
    VirginAF prieš 1 m.

    Kas geriau:
    Vyriškas prezervatyvas ar moteriškas prezervatyvas?