5 paprasti būdai, padedantys išmokyti vaikus elgtis su pinigais
Kai kuriose šeimose vaikai nuo pat mažų dienų mokomi pinigų valdymo subtilybių. Tai – sektinas pavyzdys. Ir nors nemažai daliai vaikų taupymo ir biudžeto sudarymo pamokos gali pasirodyti nuobodžios, jos suteikia tvirtus finansų valdymo pagrindus ir neabejotinai praverčia sulaukus pilnametystės, kai jau patiems tenka užtikrinti savo materialinį saugumą.
Kaip teigia „Citadele“ banko valdybos narė, atsakinga už mažmeninę bankininkystę Baltijos šalyse, Rūta Ežerskienė, finansinio raštingumo žinios ir įgūdžiai įgyjami palaipsniui, todėl labai svarbu pradėti juos ugdyti dar nuo mažų dienų. Taip, kaip nuo mažens siekiama vaikams suteikti, pavyzdžiui, kompiuterinio raštingumo žinių, be kurių nebeįsivaizduojame šiuolaikinio žmogaus gyvenimo, taip mažieji turėtų būti supažindinami ir su asmeninių finansų pasauliu bei biudžeto valdymo taisyklėmis.
Tam gali praversti 5 paprasti patarimai.
1. Būkite dosnūs: dalinkitės
Elgtis su pinigais vaikai mokosi stebėdami suaugusiuosius. Viena vertybių, kurią mažieji dar ankstyvame amžiuje gali perimti iš tėvų, yra supratingumas ir dosnumas. Jei tėvai patys yra dosnūs ir nevengia dalytis su kitais, tikėtina, kad užaugę tai darys ir jų vaikai. Dalytis galima įvairiais būdais: aukojant įvairioms organizacijoms, pavyzdžiui, remiančioms sportuojančius vaikus, reguliariai pervedant pinigų gyvūnų prieglaudai ar nuperkant produktų sunkiau besiverčiančiam senjorui. Prie dosnių tėvų poelgių pagal galimybes gali prisidėti ir vaikai. Tai ugdo jų charakterį ir požiūrį į pinigus.
2. Suteikite vaikams progą uždirbti
Ne ką mažiau svarbu nuo mažens diegti vaikams suvokimą, kad darbas yra vertybė. Vaikai turi įsisąmoninti, kad pinigai negaunami už dyką – juos reikia užsidirbti. Darbas vaikams naudingas ir dėl to, kad padeda išsiugdyti daugybę svarbių įgūdžių, tokių kaip atsakomybė ir komandinė veikla.
Taigi užuot paprasčiausiai davus vaikams pinigų, verta jiems skirti tam tikrą sumą kišenpinigių už namuose atliekamus papildomus darbus. Tik svarbu, kad tai nebūtų darbai, kurie ir taip įeina į vaiko kasdienes pareigas – pavyzdžiui, savo kambario susitvarkymas. Norint mokyti vaikus kantrybės, kišenpinigius už atliktus darbus galima skirti kartą per savaitę ar kas dvi – visai kaip suaugusiųjų pasaulyje, kuriame atlyginimas paprastai gaunamas tam tikromis dienomis ir / ar periodiškumu. Be abejo, vaiko namuose atliekami darbai turėtų atitikti jo amžių.
Plačiau skaitykite:
Anot R. Ežerskienės, ugdant vaikų suvokimą apie uždarbį ir pinigų vertę šeimos vaidmuo visuomet yra ypač svarbus. Būtent šeimoje vaikai dažniausiai „uždirba“ pirmuosius savo pinigus. Dėl to kišenpinigiai yra viena paprasčiausių bei efektyviausių priemonių ugdyti vaikų finansinį raštingumą ir savarankiškumą. Skiriant kišenpinigius taip pat labai svarbu suteikti galimybę vaikui pačiam spręsti, kur ir kaip juos išleisti, kokią dalį atsidėti taupymui.
3. Parodykite vaikams, kaip taupyti
Ugdant vaikų suvokimą apie finansus taupymui turėtų tekti ypatingas dėmesys. Vienas paprastų būdų padėti vaikams geriau susipažinti su taupymu – skatinti juos naudoti 3 „kišenėlių“, piniginių ar taupyklių sistemą. Viena jų skiriama taupyti, kita – išlaidoms, o trečioji – aukoti / dalintis. Reikėtų paskatinti vaiką gaunamus kišenpinigius paskirstyti į skirtingas dalis, pirmiausia papildant skirtą aukoti. Kita dalis atidedama taupyti, o likusi patenka į išlaidų voką, kuriame esančius pinigus vaikas gali skirti norimiems dalykams įsigyti.
4. Įtraukite vaiką į šeimos biudžeto formavimą
Kai vaikai jau ūgtelėję, verta pagalvoti apie jų įtraukimą į visos šeimos finansų planavimą. Daugelis sutuoktinių planuoja bendrą biudžetą, paskirsto pajamas ir išlaidas. Verta į šį procesą įtraukti ir vyresnius vaikus. Tai puiki galimybė jiems pamatyti, kaip formuojamas biudžetas, suprasti, kad visos kasdienės reikmės – nuo elektros iki maisto – lemia išlaidas, kurias būtina iš anksto planuoti.
Siekiant neviršyti biudžeto vienas svarbiausių dalykų yra išlaidų kontrolė. Tam pravartu kaupti parduotuvėse bei paslaugų vietose gaunamus čekius ir reguliariai juos peržiūrėti. Tai daryti taip pat galima kartu su vaikais ir paprašyti jų pasidalyti savo nuomone apie tai, kur būtų galima sumažinti išlaidas, kurių pirkinių galbūt atsisakyti. Svarbu parodyti pasitikėjimą jauniausiais šeimos nariais, drauge padiskutuoti apie geriausius būdus valdyti namų ūkio finansus.
Na, o jei iki šiol šeimoje finansiniai klausimai reguliariai nebūdavo aptariami net tarp sutuoktinių, pats metas pradėti tai daryti. Biudžeto formavimas išties yra geriausias būdas valdyti savo pinigus, kartu parodyti tinkamą pavyzdį savo vaikams.
5. Leiskite klysti: juk iš klaidų mokomasi
Be abejo, vaikai yra vaikai, o tai reiškia, kad jie neišvengiamai darys klaidų. Ir kartais tiesiog reikia leisti jiems klysti. Iš to jie gali nemažai pasimokyti. Pavyzdžiui, vaikas gali norėti daugybę kartų bandyti laimėti žaisliuką žaislų automate. Jei jis nenori klausytis suaugusiųjų argumentų, kad taip greičiausiai tik bus veltui išleista nemažai pinigų, nebūtina drausti ar moralizuoti: karti patirtis išleidus savo sutaupytus kišenpinigius ir nieko nepešus bus kur kas efektyvesnė pamoka.
Tuo metu vaikas, žinoma, jaus nusivylimą, bet tai suteiks jam svarbią gyvenimo pamoką ir padės ateityje priimti geresnius finansinius sprendimus. Ugdant vaikų finansinį raštingumą tikrai nereikėtų visko nuspręsti ir atlikti už juos, atimant progą mokytis ir tobulėti.
Tikime, kad šie patarimai padės paruošti vaikus ilgalaikei finansinei sėkmei.