Apsaugokite savo vaiką! Didžiausi pavojai, kurie tyko namuose

Vaikas žaidžia prie apsauginių vartelių ronstik | Shutterstock.com

Kokie pavojingiausi, dažniausiai namuose randami daiktai ir atvejai vaikams? Ką daryti, kad vaikas būtų saugus?

Pagal užsakymą pagamintos romanetės gali atrodyti nuostabi idėja, kol prie jų neatsiranda vaikai ir nepradeda traukyti virvių. Pasirodo, daug kasdienių daiktų namuose tampa itin pavojingi, pakliuvę į mažųjų rankas ar burnas.

Kai mėginate savo namus padaryti saugius savo vaikui, pirmiausia reikia pasitelkti nuovoką ir apžvelgti visą plotą iš mažo vaiko perspektyvos. Geriausia – nuo rankų ir kelių. Juk vaikas mažas, jis ropoja, siekia, užkliūva... Skenuokite: „ką aš matau vaiko akių lygyje“, „ką aš noriu pagriebti“, „ką noriu įsidėti į burną“. Tuomet pastebėsite viską.

Apsauginiai varteliai kūdikiams

Tėvai įrengia apsauginius vartelius, kad apsaugotų šliaužiojantį kūdikį nuo laiptų ir kitų pavojingų situacijų, ir tai puiku, jei jie tinkamai naudojami. 95 proc. atvejų tėvai nesilaiko gamintojo nurodymų, todėl tokie varteliai namuose gali būti ir pavojingi.

Kai naudojami varteliai, kurie netinka praėjimui uždaryti, jie netinkamai sumontuojami arba juos stengiamasi pritaikyti prie namų, o ne atvirkščiai (tarkime, pro juos gali pralysti augintinis), vaikas gali susižeisti.

Patarimas

Vartelius būtinai montuokite pagal instrukcijas ir būtinai tokius, kokius galite pritaikyti prie savo namų, konkrečioje vietoje. Nesirinkite vartelių su automatiniu užsidarymo mechanizmu laiptų viršuje, nes vaikai gali juos pastumti ir skaudžiai griūti. Ištraukiami tekstiliniai varteliai taip pat nėra gera idėja, nes jie yra lankstūs.

Augintiniai

Mažas minkštas šuns vandens dubenėlis – realus pavojus vaikui prigerti, vandeniui patekti į kvėpavimo takus. Jau nekalbant apie gilesnius indus. Patys augintiniai taip pat gali sužaloti mažą žmogų. Pavyzdžiui, šunys mėgsta bėgioti su mažais vaikais, taigi paslydimai ir kritimai galimi nuolat, nes abu gyventojai kartais „varžosi“ dėl tos pačios vietos.

Patarimas

Laikykite naminių gyvūnų ėdalą ir vandenį atokioje vietoje nuo vaikų ir atidžiai stebėkite, kaip jie žaidžia. Geriausia – niekada nepalikti vaikų vienų su augintiniais.

Ploviklių kapsulės

Spalvingos, cheminėmis medžiagomis užpildytos kapsulės, kurias metame į indaploves ir skalbimo mašinas, kelia rimtą grėsmę vaikams, susigundžiusiems su jais pažaisti. Vaikas gali įsikišti tokią kapsulę į burną, o tai gali sukelti akių nudegimą, rečiau gali sustoti širdis ar ištikti koma.

Patarimas

Naudokite tradicinį ploviklį arba laikykite chemines kapsules vaikams nepasiekiamoje vietoje arba rakinamoje spintelėje.

Sagos formos baterijos

Šias mažas, plokščias, blizgias baterijas galima rasti daugelyje namų daiktų – ir vaikų žaisluose, muzikiniuose sveikinimo atvirukuose, ir nuotolinio valdymo pultuose. Radus mažam vaikui tikimybė užspringti – ypač didelė. Kitos galimos pasekmės – nudegimas arba apsinuodijimas.

Patarimas

Niekada nepalikite vaiko vienos su daiktais, kuriuose yra tokių mažų baterijų, net greta žaislų su šiomis baterijomis. Kai nenaudojate, laikykite daiktus su tokiomis baterijomis vaikams nepasiekiamoje vietoje. Tėvai dažnai pasirenka užklijuoti prietaisų dangtelius. Tačiau lipnioji juostelė dažnai padžiūsta iš kraštų ir susisuka. O mažam žmogui taip patinka krapštyti.

Laidai

Kai kurie kūdikiai ypač linkę kramtyti laidus ir kabelius, o tai gali sukelti elektros smūgį. Vaikai taip pat gali tampyti laidus, taigi ant jų gali nukristi sunkūs daiktai, pavyzdžiui, lempa.

Patarimas

Pastatykite baldus priešais stovinčias lempas. Jei lempos yra ant šoninių stalų, apvyniokite laidus aplink kojeles. Laidų kanalai, ištiesti prie sienų, taip pat yra puikus pasirinkimas, nes jie visus kabelius puikiai paslepia.

Indaplovės

Ar kada nors teko atidaryti indaplovės dureles ciklo viduryje ir patirti, ką reiškia tas garų pliūpsnis? Kūdikiams ir vaikams, kurių oda daug plonesnė, tai gali turėti gerokai liūdnesnių pasekmių. Tėvams nereikėtų nuvertinti mažylio gebėjimo atverti dureles iš apačios.

Patarimas

Tėvai gali uždėti apsaugos dirželius, kurie neleistų mažiems pirštukams atidaryti indaplovės durelių. Dar geresnis sprendimas – įjungti indaplovę naktį.

Durų atramos-stabdžiai

Jei namuose durų atramos (apsaugos)-stabdžiai – silpni, plastikiniai arba netgi kliba, juos gana paprasta nuimti net kūdikiui, vadinasi, išlieka paspringimo pavojus, apie kurį tėvai dažnai nepagalvoja.

Patarimas

Būtinai pakeiskite netvirtas namų apsaugas solidžiomis, gerokai saugesnėmis, kurios ne tik tvirtos, bet ir kurių neįmanoma „nukrapštyti“.

Langai

Jei vaiko lovelė ar komoda pristumta prie lango ir vaikas gali užsiropšti, nereikia per daug įsivaizduoti, kas gali nutikti. Jie taip pat gali pasiekti ir žaliuzių virves, kurios, jei yra ilgesnės nei 22 cm, kelia rimtą pavojų: vaikas gali pasismaugti.

Patarimas

Geriausia naudoti belaides ir bevirves žaliuzes, ypač vaikų kambariuose. Pačius langus uždarykite, jei įmanoma, užrakinkite, o baldus nuo jų nustumkite. Jei vėdinate, nepraverkite lango daugiau nei iki 3 cm. Žinoma, visada galima uždėti grotas ant langų, bet stilistiniais sumetimais tai – retas sprendimas, tad žinokite bent jau visas atsargumo priemones.

Susiję straipsniai

Kūdikio priežiūra vasarą: atmintinė tėvams

Vasaros teikiamais malonumais mėgautis labai smagu, tačiau mamoms ir tėčiams reikėtų būti dėmesingiems bei tinkamai pasirūpinti savo kūdikiais.

Vaikų akis būtina saugoti ir žiemą

Žiemą žalingi saulės spinduliai veikia ne tik tiesiogiai šviečiant saulei, bet ir jos spinduliams atsispindėjus nuo ledo ar sniego.

Akiniai nuo saulės vaikams: ar jie tikrai reikalingi?

Daugelis tėvų kaskart vaikams primena dėvėti kepurėles nuo saulės, patepa apsauginiu kremu, tačiau nepagalvoja, kad reikėtų apsaugoti ir akis.