Darželyje vaikai nevedami į lauką: ar tai teisėta? (35)

Vaikai darželyje piešia piešinius Sunflower Light Pro | Shutterstock.com

Buvimas lauke kiekvienam – tiek vaikui, tiek ir suaugusiajam – teikia daugybę naudų: pabuvus gryname ore pagerėja nuotaika, stiprinamas imunitetas, grūdinamas organizmas, pravėdinus mintis lengviau susikaupti, tampame kūrybiškesni, pagerėja apetitas ir virškinimas, galiausiai, šiltojo sezono metu didėja vitamino D kiekis organizme.

Šiltuoju metų laiku daugelis tėvų su vaikais kasdien lauke praleidžia bent valandą kitą, kiti – ir visą pusdienį, o gyvenantieji nuosavuose namuose apskritai mažai pareina į vidų. Vėlyvą pavasarį, vasarą ir ankstyvą rudenį vaikus į lauką mielai veda ir darželių auklėtojos, tačiau nuo lapkričio iki pat pavasario vizitų į lauką labai sumažėja arba apskritai nelieka.

Ką svarbu žinoti tėvams ir kaip elgtis?

Ar pagal įstatymus darželius lankantys vaikai privalo būti vedami į lauką?

Lietuvos higienos normoje HN 75:2016 „Ikimokyklinio ir priešmokyklinio ugdymo programų vykdymo bendrieji sveikatos saugos reikalavimai“ numatyta, kad kasdien 2 kartus šviesiu paros metu darželius lankantys vaikai turi būti išvedami į lauką. Vaikų veikla lauke neorganizuojama, kai oro sąlygos kelia riziką vaikų sveikatai, t. y. šiais atvejais:

 • aplinkos oro užterštumas viršija Lietuvos Respublikos aplinkos ministro ir Lietuvos Respublikos sveikatos apsaugos ministro 2001 m. gruodžio 11 d. įsakyme Nr. 591/640 „Dėl aplinkos oro užterštumo sieros dioksidu, azoto dioksidu, azoto oksidais, benzenu, anglies monoksidu, švinu, kietosiomis dalelėmis ir ozonu normų patvirtinimo“ nustatytas normas;
 • oro temperatūra lauke yra žemesnė kaip -12 °C;
 • oro temperatūra lauke žemesnė kaip -8 °C, o vėjo greitis – didesnis kaip 2 m/sek.;
 • oro temperatūra lauke yra 32 °C ar aukštesnė;
 • esant kitoms sudėtingoms oro sąlygoms (pvz., esant labai smarkiam vėjui, labai smarkiam lietui, labai smarkiam snygiui, pūgai, krušai ir pan.).

Diskusija mūsų forume:

Vaikų (ne)vedimas į lauką: reali situacija ir priežastys

Darželių administracijos požiūris, ar vesti vaikus į lauką, ar vis tik visą dieną palikti grupėje, labai skiriasi. Vienuose darželiuose vaikai į lauką vedami nuolat, bet kokiu oru bei, kaip ir numatyta higienos normoje, 2 kartus per dieną. Kitur vaikai į lauką keliauja tik 1 kartą per dieną, taip pat yra darželių, kuriuose vaikai orams stipriau atvėsus (nuo maždaug spalio vidurio ar lapkričio iki pat kovo-balandžio mėn.) į lauką nėra vedami.

Darželių administracija atsiduria tarsi tarp dviejų ugnių: pirmoji – įstatymai, reglamentuojantys, kada ir kokiais atvejais vaikai turi būti vedami į lauką; antroji – tėvai, prašantys jų vaikų į lauką nevesti.

Vaikai į lauką nevedami dėl sudėtingos adaptacijos darželyje

Dažniausia įvardijama priežastis, kodėl vaikai darželiuose nevedami į lauką – sudėtinga adaptacija ugdymo įstaigoje. Kai kuriems vaikams priprasti prie darželio – tikrai labai sunku, kaskart grįžus po ligos vyksta nauja adaptacija. Nemažai vaikų, likę be tėvų, didžiąją dalį dienos verkia, tad vėlgi kitos veiklos – darbeliai, žaidimai ar kelionės į lauką – iš dienotvarkės natūraliai eliminuojamos. Vaikai, kurie dar nespėjo adaptuotis, rengimąsi ir ėjimą į lauką gali suprasti kaip kelionę namo ir mamos atėjimą, todėl dar labiau stresuoja. Adaptacijos procesui vykstant sėkmingai grupė pradeda laikytis įprastos dienotvarkės, kurioje po pusryčių ir po vakarienės numatytas ir pabuvimas (nors ir neilgas) lauke. Tad kartais besipiktinantiems tėvams patariama būti kantriems, supratingesniems ir tiesiog išlaukti, kol vaikai bus vedami žaisti į lauką.

Vaikai nevedami į lauką dėl tėvų įsitikinimo, esą vaikas ten greičiau peršąla

Kita vertus, kai kurie tėvai yra įsitikinę, kad tam tikra prasme ligas gali paskatinti pats vedimas į lauką: auklėtojoms tenka aprengti arba padėti apsirengti maždaug 20-čiai vaikų. Storais kombinezonais aprengti ir prie durų laukiantys vaikai sukaista, suprakaituoja, o išėję į lauką greičiau peršąla. Tad darželių administracija turėtų ieškoti būdų spręsti šią problemą, o ne rinktis lengviausią sprendimą – tiesiog nevesti vaikų į lauką.

Ikimokyklinio ugdymo įstaigose, siekiant sumažinti ligų tikimybę, svarbu užtikrinti, kad vaikai laikytųsi tinkamos rankų higienos, svarbu dažniau vėdinti patalpas.

Patarimas tėvams – su darželio administracija bandyti rasti kompromisą

Jeigu esama situacija tėvų netenkina, reikėtų bandyti rasti kompromisą. Pavyzdžiui, gal vaikai į lauką galėtų eiti ne kasdien, bet bent kelis kartus per savaitę, kas antrą dieną ar tiesiog tomis dienomis, kai oras lauke – palankesnis?

Savo ruožtu tėvai turėtų pasirūpinti tinkama neperšlampama ir neperpučiama apranga, kokybiška avalyne, geros kokybės ir lengvai aprengiamais aksesuarais (pirštinėmis, šalikais, kepurėmis ir kt.). Einant į lauką turi būti uždengtos visos greitai galinčios nušalti kūno dalys – rankos, kojos, kaklas.

Plačiau skaitykite:

Kraštutiniu atveju, jei administracija į tėvų prašymus vesti vaiką į lauką neatsižvelgia, reikėtų keisti ugdymo įstaigą. Teigiama, kad vaikai į lauką dažniau nevedami valstybiniuose darželiuose, privačiose ugdymo įstaigose ši problema pasitaiko rečiau.

Taigi, apibendrinant, be abejonių vesti vaikus į lauką yra naudinga ir būtina, tiesiog tėvams reikia aprūpinti mažuosius tinkama apranga ir išreikšti tvirtą savo poziciją.

Susiję straipsniai

Pagyrimas nėra lygus pagyrimui: ką sakyti vaikui vietoje „šaunuolė (-is)“?

Kiekvienas vaikas yra ypatingas. Ypač savas! Ir kaip dažnai mums tiesiog taip norisi jiems pasakyti, priminti ir džiaugtis jų pasiekimais.

Metas į darželį! 10 naudingų patarimų tėvams

Darželio lankymas - didelis iššūkis vaikui bei tėvams, tad dalinamės naudingais patarimais, kad adaptacija būtų kuo sklandesnė ir paprastesnė.

Pozityvioji tėvystė: kaip užauginti stiprų žmogų? Atsako psichologė, knygos „Atsakinga tėvystė“ autorė

Apie vaikų auklėjimą, tinkamo ugdymo principus ir disciplinas tikrai rastume literatūros, tačiau tvirčiausios teorijos visgi kuriamos per patirtį.

Naujausi komentarai

 1. leila123
  leila123 prieš 1 m.

  Pumpukas parašė:
  Labai ačiū dar kartą kreipsiuos į direktorę, jei vaikai vis tiek nebus vedami, tada parašysiu skundą.

  Veda kasdien į lauką iki - 10 (bent jau lopšelinuku buvo tokia temperatūra, gal darželinukų kitokia). Du kartus kasdien neveda, bet dažnai išveda ir antrą kartą, tik aš pasiimu iki tol

 2. User has not uploaded an avatar
  Drugelisxx prieš 1 m.

  Musu darzelis irgi ne lauko darzelis. I lauka isveda vos 2 kartus per savaite. Kai nueinu pasiimti vaiko, tai darzelyje buna lb tvanku, neisvedinta.

 3. User has not uploaded an avatar
  Moterys ir tiek prieš 1 m.

  Pumpukas parašė:
  Sveiki,
  norėčiau, kad pasidalintumėte savo patirtimi, dėl vaikų vedimo į lauką darželyje. …

  Mūsų auklėtojos veda į lauką vaikus jei tik nelyja, maziukus ir tuos veda, šilčiau aprengia. Auklėtojos privalo vesti, su sūnumi būdavau grupėje kol pripras, auklėtojos gaudavo barti kad vaikų į lauką nevede nors oras puikūs. Tai manau ne šiaip sau.

 4. User has not uploaded an avatar
  sauliagele prieš 1 m.

  Zivilekkk parašė:
  Pries skusdama geriau pasidomekit realia situacija. As turiu artimu zmoniu, dirbanciu darzelyje. Daznu atveju patys tevai praso nevest vaiku, nes ju nuomone del to …

  Aukletoja nesusargdinq o tevai kurie nepasirupina

  Aurumaa parašė:
  Pas mus beveik kasdien veda. Bet irgi jei truputį šlapia ar lašnoja, tai į lauką neina. Bet suprantu, kad ir ne visi tėvai aprūpina vaikus neperšlampama apranga, o …

  Kaip negali reikalaut. Mums pasake- teveliai jei neapsirupinat tinkama lauko apranga rizikuojat vaiku laime ir sveikata ir tai tevu atsakomybe.Ir i lauka db kai tamsu eina tik karta.kai sviesiau tai ir diena ir paisiimant po vakarienes visad lauke... neveda tik kai belekaip karsta, salta audra, ar per daug kietu daleliu pagal higienos normas. O lietaus rubai lidle keliolika euru nauji tai tikrai ne kosmosas...

 5. User has not uploaded an avatar
  Moterys ir tiek prieš 1 m.

  sauliagele parašė:
  Aukletoja nesusargdinq o tevai kurie nepasirupina

  Taip, kaip sakoma blogo oro nėra, nebent bloga aprangą, mano vaikiukai turi visada šiltų rūbų kaip jau dabar šalta, o vasarą kepuraitės nuo saulės. Vaikams ir suaugusiems laiko reikia.