Darželyje vaikai nevedami į lauką: ar tai teisėta? (35)
Buvimas lauke kiekvienam – tiek vaikui, tiek ir suaugusiajam – teikia daugybę naudų: pabuvus gryname ore pagerėja nuotaika, stiprinamas imunitetas, grūdinamas organizmas, pravėdinus mintis lengviau susikaupti, tampame kūrybiškesni, pagerėja apetitas ir virškinimas, galiausiai, šiltojo sezono metu didėja vitamino D kiekis organizme.
Šiltuoju metų laiku daugelis tėvų su vaikais kasdien lauke praleidžia bent valandą kitą, kiti – ir visą pusdienį, o gyvenantieji nuosavuose namuose apskritai mažai pareina į vidų. Vėlyvą pavasarį, vasarą ir ankstyvą rudenį vaikus į lauką mielai veda ir darželių auklėtojos, tačiau nuo lapkričio iki pat pavasario vizitų į lauką labai sumažėja arba apskritai nelieka.
Ką svarbu žinoti tėvams ir kaip elgtis?
Ar pagal įstatymus darželius lankantys vaikai privalo būti vedami į lauką?
Lietuvos higienos normoje HN 75:2016 „Ikimokyklinio ir priešmokyklinio ugdymo programų vykdymo bendrieji sveikatos saugos reikalavimai“ numatyta, kad kasdien 2 kartus šviesiu paros metu darželius lankantys vaikai turi būti išvedami į lauką. Vaikų veikla lauke neorganizuojama, kai oro sąlygos kelia riziką vaikų sveikatai, t. y. šiais atvejais:
- aplinkos oro užterštumas viršija Lietuvos Respublikos aplinkos ministro ir Lietuvos Respublikos sveikatos apsaugos ministro 2001 m. gruodžio 11 d. įsakyme Nr. 591/640 „Dėl aplinkos oro užterštumo sieros dioksidu, azoto dioksidu, azoto oksidais, benzenu, anglies monoksidu, švinu, kietosiomis dalelėmis ir ozonu normų patvirtinimo“ nustatytas normas;
- oro temperatūra lauke yra žemesnė kaip -12 °C;
- oro temperatūra lauke žemesnė kaip -8 °C, o vėjo greitis – didesnis kaip 2 m/sek.;
- oro temperatūra lauke yra 32 °C ar aukštesnė;
- esant kitoms sudėtingoms oro sąlygoms (pvz., esant labai smarkiam vėjui, labai smarkiam lietui, labai smarkiam snygiui, pūgai, krušai ir pan.).
Diskusija mūsų forume:
Vaikų (ne)vedimas į lauką: reali situacija ir priežastys
Darželių administracijos požiūris, ar vesti vaikus į lauką, ar vis tik visą dieną palikti grupėje, labai skiriasi. Vienuose darželiuose vaikai į lauką vedami nuolat, bet kokiu oru bei, kaip ir numatyta higienos normoje, 2 kartus per dieną. Kitur vaikai į lauką keliauja tik 1 kartą per dieną, taip pat yra darželių, kuriuose vaikai orams stipriau atvėsus (nuo maždaug spalio vidurio ar lapkričio iki pat kovo-balandžio mėn.) į lauką nėra vedami.
Darželių administracija atsiduria tarsi tarp dviejų ugnių: pirmoji – įstatymai, reglamentuojantys, kada ir kokiais atvejais vaikai turi būti vedami į lauką; antroji – tėvai, prašantys jų vaikų į lauką nevesti.
Vaikai į lauką nevedami dėl sudėtingos adaptacijos darželyje
Dažniausia įvardijama priežastis, kodėl vaikai darželiuose nevedami į lauką – sudėtinga adaptacija ugdymo įstaigoje. Kai kuriems vaikams priprasti prie darželio – tikrai labai sunku, kaskart grįžus po ligos vyksta nauja adaptacija. Nemažai vaikų, likę be tėvų, didžiąją dalį dienos verkia, tad vėlgi kitos veiklos – darbeliai, žaidimai ar kelionės į lauką – iš dienotvarkės natūraliai eliminuojamos. Vaikai, kurie dar nespėjo adaptuotis, rengimąsi ir ėjimą į lauką gali suprasti kaip kelionę namo ir mamos atėjimą, todėl dar labiau stresuoja. Adaptacijos procesui vykstant sėkmingai grupė pradeda laikytis įprastos dienotvarkės, kurioje po pusryčių ir po vakarienės numatytas ir pabuvimas (nors ir neilgas) lauke. Tad kartais besipiktinantiems tėvams patariama būti kantriems, supratingesniems ir tiesiog išlaukti, kol vaikai bus vedami žaisti į lauką.
Vaikai nevedami į lauką dėl tėvų įsitikinimo, esą vaikas ten greičiau peršąla
Kita vertus, kai kurie tėvai yra įsitikinę, kad tam tikra prasme ligas gali paskatinti pats vedimas į lauką: auklėtojoms tenka aprengti arba padėti apsirengti maždaug 20-čiai vaikų. Storais kombinezonais aprengti ir prie durų laukiantys vaikai sukaista, suprakaituoja, o išėję į lauką greičiau peršąla. Tad darželių administracija turėtų ieškoti būdų spręsti šią problemą, o ne rinktis lengviausią sprendimą – tiesiog nevesti vaikų į lauką.
Ikimokyklinio ugdymo įstaigose, siekiant sumažinti ligų tikimybę, svarbu užtikrinti, kad vaikai laikytųsi tinkamos rankų higienos, svarbu dažniau vėdinti patalpas.
Patarimas tėvams – su darželio administracija bandyti rasti kompromisą
Jeigu esama situacija tėvų netenkina, reikėtų bandyti rasti kompromisą. Pavyzdžiui, gal vaikai į lauką galėtų eiti ne kasdien, bet bent kelis kartus per savaitę, kas antrą dieną ar tiesiog tomis dienomis, kai oras lauke – palankesnis?
Savo ruožtu tėvai turėtų pasirūpinti tinkama neperšlampama ir neperpučiama apranga, kokybiška avalyne, geros kokybės ir lengvai aprengiamais aksesuarais (pirštinėmis, šalikais, kepurėmis ir kt.). Einant į lauką turi būti uždengtos visos greitai galinčios nušalti kūno dalys – rankos, kojos, kaklas.
Plačiau skaitykite:
Kraštutiniu atveju, jei administracija į tėvų prašymus vesti vaiką į lauką neatsižvelgia, reikėtų keisti ugdymo įstaigą. Teigiama, kad vaikai į lauką dažniau nevedami valstybiniuose darželiuose, privačiose ugdymo įstaigose ši problema pasitaiko rečiau.
Taigi, apibendrinant, be abejonių vesti vaikus į lauką yra naudinga ir būtina, tiesiog tėvams reikia aprūpinti mažuosius tinkama apranga ir išreikšti tvirtą savo poziciją.
Veda kasdien į lauką iki - 10 (bent jau lopšelinuku buvo tokia temperatūra, gal darželinukų kitokia). Du kartus kasdien neveda, bet dažnai išveda ir antrą kartą, tik aš pasiimu iki tol