Šuns įsigijimas ir auginimas: 10 naudingų patarimų

Auksaspalvis labradoro retriveris namuose Pressmaster | Shutterstock.com

Siūlome paskaityti 10 naudingų patarimų, praversiančių visiems, kurie planuoja į savo namus įsileisti uodegą vizginantį šeimos narį.

1. Ar pirkti šunį vaikui?

Dauguma vaikų viename ar kitame gyvenimo etape prašo augintinio, tačiau tėvams reikėtų suprasti, kad gyvūnas, visų pirma, jų atsakomybė. Vaikas, žinoma, gali ir turėtų prisidėti prie šuns priežiūros, jo vedžiojimo ir šėrimo, tačiau tėvams reikės užtikrinti gyvūno veterinarinę priežiūrą, tinkamą dresūrą, saugumą.

Daugiau apie vaiko norą auginti šunis (ir ne tik) ir ką daryti tėvams skaitykite:

2. Veislinio šuns pirkimas

Turėtumėte gerai susipažinti su veisle, įvertinti ar galėsite suteikti šuniui jam reikiamą fizinį krūvį, ar turėsite pakankamai žinių arba galimybių su augintiniu lankyti dresūros pamokas, kurios ypač svarbios, jeigu norite įsigyti didesnės veislės atstovą.

Išsirinkę jums ir jūsų šeimai tinkamą veislę turėtumėte labai atsakingai rinktis veisėjus. Kinologai, veterinarai ir veisėjai pabrėžia, kad veislinis šuo privalo turėti kilmės dokumentus, net, jeigu jūs ir neketinate jo veisti ar dalyvauti parodose. Kilmės dokumentai - stabilios šuns psichikos, minimalios genetinių ir kitų susirgimų tikimybės, atitikimo veislei garantas.

„Tėvų darželio“ laidoje dalyvavęs veterinaras Paulius Morkūnas pabrėžė, kad renkantis veislę svabu atsižvelgti net ir į namų plotą, bet, visų pirma, reikia įvertinti, kiek laiko galėsime skirti augintiniui:

3. Šuns paėmimas iš prieglaudos

Ilgą laiką šunis stebintys darbuotojai pakankamai greitai įvertina gyvūno sveikatos būklę, jo psichiką ir charakterį. Pasikalbėkite su jais ir atvirai apibūdinkite savo lūkesčius, gyvenimo būdą, finansinę padėtį tam, kad darbuotojai jums padėtų išsirinkti šunį, kuris suteiks jums laimės ir gerai jausis jūsų namuose.

Nusprendę pasiimti šunį iš prieglaudos turėtumėte suprasti, kad jam teko daug nelengvų išbandymų. Jie neretai būna kiek baikštūs, praradę pasitikėjimą žmogumi, išsigandę gali rodyti agresiją kitiems gyvūnams ar žmonėms. Šie šunys kartais turi ir užleistų ligų, yra nusilpę, tad jiems gali reikėti papildomos veterinarinės priežiūros.

4. Šuns veterinarinė priežiūra

Planuodami auginti gyvūną turite labai atsakingai suplanuoti savo biudžetą ir įvertinti, kad pinigų reikės ne tik gyvūno įsigijimui, bet ir nuolatinei jo sveikatos priežiūrai. Visus gyvūnus būtina skiepyti, o jų gydymas susirgus yra labai brangus.

Besirinkdami kvalifikuotą gydytoją arba kliniką pasiskaitykite kitų augintojų atsiliepimus internete, pasikalbėkite su kitais šunų augintojais. Pasirinkite pakankamai diagnostinės aparatūros turinčią, tyrimus galinčią atlikti kliniką.

5. Šuns maudymas, šukavimas, nagų kirpimas

Šuo privalo turėti kokybišką šunų šampūną, kadangi žmonių prausimosi priemonės gali sudirginti gyvūno odą, tapti alergijos priežastimi. Šunis su šampūnu galima maudyti ne dažniau, nei kartą per mėnesį, jeigu po pasivaikščiojimo gyvūnas yra purvinas, tai nuprauskite jį drungnu vandeniu, gerai nuvalykite pėdas.

Ilgaplaukius šuniukus reikia šukuoti porą kartų per savaitę, trumpakailius - rečiau. Dažnai šukuojami šunys mažiau šeriasi, suaktyvinama jų kraujotaka, tad kailiukas būna sveikas, blizgantis.

Reikia nepamiršti nukirpti šuns nagų, einančio šuns nagai neturi remtis į žemę, kadangi tai sukelia diskomfortą, gali turėti neigiamos įtakos pirštams, sąnariams. Nagai kerpami specialiomis žirklėmis, tai nėra skausminga ir sudėtinga, tačiau, jeigu neteko to daryti, paprašykite veterinaro konsultacijos ir pamokymo.

6. Šuns apsauga nuo parazitų

Namuose gyvenantys šunys retai turi blusų, tačiau erkės - didžiulė problema. Erkės platina gyvūnams (ypač mažiems, vyresnio amžiaus ar silpnesnės sveikatos) labai pavojingas ir net mirtinas ligas - babeziozę, anaplazmozę, erlichiozę, boreliozę. Nuo erkių apsaugos specialūs antkakliai, ant sprando sulašinami lašiukai, tabletės.

Šunis būtina periodiškai dehelmintizuoti, t.y. duoti tablečių nuo parazitinių kirmėlių. Mažiems šuniukams nuo 3-4 savaičių amžiaus ir iki 6 mėn. vaistus reikia duoti kas mėnesį, vyresniems ir suaugusiems šunims - kas 3-4 mėn. Vaistų nuo kirminų būtina duoti likus 7-10 dienų iki numatomo skiepo.

7. Kastracija ar sterilizacija

Egzistuoja įvairių nuomonių, tačiau dauguma veterinarų rekomenduoja kastruoti arba sterilizuoti šunis. Kastracija ir sterilizacija, žinoma, padeda išvengti rujos ir visų su tuo susijusių iššūkių, tačiau ji siejama su mažesne įvairių ligų rizika vyresniame amžiuje.

Pavyzdžiui, gana didelis procentas vyresnio amžiaus nesterilizuotų kalių suserga pūlingu gimdos uždegimu – piometra. Kalytėms tenka chirurgiškai šalinti gimdą, kiaušides, gydyti kitus ligos pažeistus organus.

8. Sveika šuns mityba

Šunys yra plėšrūnai, todėl pagrindinę jų raciono dalį turėtų sudaryti mėsa (taip pat kaulai, subproduktai). Rinkitės tik kokybišką pašarą, kurio sudėtyje būtų kuo daugiau mėsos, o grūdų, kruopų, sojų ir pan. jame turėtų nebūti arba būti kuo mažiau. Verta pasidomėti šėrimu žalia mėsa (raw mityba).

Šunims negalima duoti šokolado, kavos, alkoholio, citrusinių vaisių, kokosų, razinų ir vynuogių, riešutų, pieno produktų, svogūnų, česnakų, mielinės tešlos gaminių, sūraus ar daug prieskonių turinčio maisto.

9. Dresūra ir fizinis aktyvumas

Šunį kasdien reikėtų vedžioti bent du kartus ir bent jau po pusvalandį. Medžiokliniai, kinkinių šunys, aviganiai reikalauja dar didesnio fizinio krūvio, tad su jais vertėtų sportuoti, bėgioti.

Dresūra labai svarbi auklėjant šunį, mokant jį nedergti namuose, netempti pavadžio, nepulti dviratininkų ir pan. Dresūra taip pat yra iššūkis šuns smegenims (jis ypač svarbus darbinių veislių šunims, kuriems vien fizinio krūvio nepakanka) ir būdas kurti stiprų ryšį su žmogumi.

10. Šuo - ilgalaikė draugystė ir įsipareigojimas

Įsigydami augintinį turite suprasti, kad tai ne tik vaikų bičiulis ir pasivaikščiojimų draugas. Tai, visų pirma, didžiulis įsipareigojimas, kurį teks vykdyti 10 metų ar daugiau.

Šuo savo šeimininkui atneš gausybę puikių emocijų, suteiks begalinę draugystę, ugdys vaikų empatiją ir atsakomybę. Jeigu tikrai esate pasiryžę ir turite galimybes suteikti jam visavertį gyvenimą, reikiamą priežiūrą ir meilę, pradėkite ieškoti jaukios vietelės guoliui!

Susiję straipsniai

Pagrindiniai patarimai, kuriuos būtina žinoti naujam šuns šeimininkui

Parsinešti namo pūkuotą padarėlį – miela ir malonu. Bet neverta pamiršti, kad tai gali būti nemenkas išbandymas tiek jums, tiek gyvūnui, tiek šeimai.

Ką daryti, jei šuo bijo vaiko?

Vaikas ir šuo – puikus tandemas. Jei sąlygos tinkamos, jie gali užmegzti stiprią, tvirtą ir ilgalaikę draugystę.

Dažniausios apželdinimo klaidos ir kaip jų išvengti

Atšilus orams dažnam iš mūsų, kuriam patinka kurti ir formuoti savo aplinką, kyla noras pakeisti sodo ar aplinkos erdvę, papuošti ją.