Vaiko kišenpinigiai: ar jie būtini ir nuo kada geriausia skirti?

Mama duoda sūnui kišenpinigių BearFotos | Shutterstock.com

Nuo kokio amžiaus vaikui verta duoti kišenpinigių? Kokią sumą reikėtų duoti vaikui ir kuriam laikui? Finansų ekspertai pataria vaikams kišenpinigių skirti dar šiems nepradėjus eiti į mokyklą, mat pagrindiniai finansiniai įgūdžiai susiformuoja dar iki 7-erių.

Finansų ekspertai pataria nevengti su vaikais diskusijų apie finansus ir aktyviai patarinėti vaikams, kaip elgtis su turimomis lėšomis. Išlaidų planavimas, taupymas ir sugebėjimas tvarkytis su kišenpinigiais – tai dalykai, kuriuos privalo mokėti kiekvienas vaikas.

Kišenpinigių dydį lemia aplinkybės

Turėdamas nuosavų pinigų, vaikas mokosi savarankiškai planuoti savo finansus, taupyti, pažinti pinigų vertę. Tai ugdo savarankiškumą ir atsakomybės jausmą, vidinę brandą.

Kišenpinigių suma neturi būti didelė. Svarbiausia taisyklė: ji neturi neigiamai paveikti bendro šeimos biudžeto. Svarbu yra apskaičiuoti, kokią sumą galėsite reguliariai išskirti savo atžalai, ir jos laikytis. Skiriant vaikui kišenpinigių, svarbu atsižvelgti ir į kasdienes aplinkybes: kokiu transportu vaikas važinės į mokyklą, kur valgys, ar lankys būrelius iškart po pamokų, ir t. t.

Kuo jaunesnis amžius – tuo mažesnė suma

Kuo jaunesnis vaikas – tuo mažesnė suma jam gali būti skirta. Finansų ekspertai pataria pradėti nuo nedidelių pinigų trumpam laikotarpiui (pavyzdžiui, dviem ar trims dienoms). Vaikui augant ir mokantis savarankiškai valdyti finansus, šis laikotarpis gali būti pratęstas iki mėnesio.

Fiksuota suma, ir nė euro daugiau

Dalis tėvų nuogąstauja, kad, suteikus vaikui per daug laisvės, sumą, skirtą mėnesiui, jis išleis per kelias dienas. Jei taip nutiko, svarbu yra pasikalbėti su vaiku ir paaiškinti jam, kad daugiau pinigų jis negaus ir iki mėnesio galo turės išsiversti su tuo, kas liko.

Kuo anksčiau vaikas susidurs su savo neapgalvotų veiksmų pasekmėmis – tuo greičiau pasimokys iš savo klaidų, taps finansiškai atsakingesnis, raštingesnis.

Taupymas – sėkmingų investicijų pradžia

Neskubėkite pirkti savo atžalai brangių telefonų, planšetinių kompiuterių ar kitų stambių pirkinių. Paskatinkite vaiką taupyti ir įsigyti išsvajotą daiktą savarankiškai. Kodėl verta?

  • Aiškus ir labai trokštamas tikslas – tai pagrindinė (ir vienintelė) motyvacija taupyti.
  • Paskatinsite vaiką pajusti tikrą daiktų ir pinigų vertę (juk visiems žinoma, kad tai, kas pelnyta įdėjus pastangų, labiau vertinama).
  • Smulkių, momentinių norų atsisakymas dėl didelio, išsvajoto tikslo ugdo ne tik vaiko finansinį raštingumą, bet ir jo valią, vidinę brandą, atsakomybės jausmą.

Taupydamas savarankiškai, vaikas geriau supras, per kokį laiką įmanoma surinkti vieną ar kitą sumą. Padėkite jam tai padaryti: paaiškinkite, kaip jis gali sumažinti išlaidas. Pavyzdžiui, padovanokite jam medžiaginį maišelį – nešiodamas jį kartu su savimi, jis neišleis pinigų plastikiniams maišeliams parduotuvėse.

Mokėjimo kortelė: ar verta suteikti ją vaikui?

Turėdamas mokėjimo kortelę, vaikas mokosi savarankiškai naudotis banko paslaugomis. Nemaža dalis tėvų nelinkusi suteikti savo atžaloms šios privilegijos – esą, dar per anksti, spės.

Ir iš tikrųjų – jokios būtinybės tam tikrai nėra. Nemaža dalis vaikų savo pirmąją banko kortelę gauna sulaukę pilnametystės, ir tai nė kiek nepakenkia jų finansiniam raštingumui.

Mokėjimo kortelė – geresnis būdas kontroliuoti

Visgi banko kortelės suteikimas vaikui gali labai palengvinti situaciją jo tėvams: vaiko išlaidas tampa lengva kontroliuoti. Turėdami prieigą prie išlaidų išklotinės, tėvai gali lengvai stebėti vaiko išlaidas ir, prireikus, jas apriboti.

Vaikai dažnai stebuklingu būdu pamiršta, kur dingo jų pinigai. Mokėjimų išklotinės – puikus įrankis, kuris leidžia akimirksniu sužinoti, ką ir kur pirko vaikas, ir, prireikus, pradėti rimtą diskusiją.

Būtinos išlaidos ir trumpalaikiai norai

Prieš suteikiant vaikui kišenpinigių ilgesniam laikui, labai svarbu išmokyti jį atskirti būtinas išlaidas nuo trumpalaikių norų. Supažindinkite vaiką su pagrindiniais gyvenimo poreikiais: maisto, būsto, drabužių, mokslo ir transporto išlaidomis. Paaiškinkite, kad skanėstai ir žaislai yra antraeiliai dalykai, perkami už likusius nuo pagrindinių išlaidų pinigus.

Įtraukite vaiką į finansinį šeimos gyvenimą ir parodykite per praktiką, kaip tvarkomi piniginiai reikalai. Tokiu būdu ne tik parodysite jam pavyzdį (juk vaikai linkę kopijuoti tėvus), bet ir sustiprinsite savo atžalos pasitikėjimą.

Įdomu, kaip ugdyti vaikų ir paauglių finansinį raštingumą? Skaitykite:

Susiję straipsniai

Moksleivių atostogos 2023-2024 mokslo metais

Moksleivių laukia rudens, žiemos (Kalėdų), žiemos ir pavasario (Velykų) atostogos, o mokslo metams pasibaigus prasidės vasaros atostogos.

Kaip užregistruoti vaiką į darželį?

Straipsnyje trumpai apžvelgiama priėmimo į darželius 5 didžiausiuose Lietuvos miestuose tvarka.

Kokių vitaminų ir mineralų dažniausiai trūksta vaikams?

Kokių vitaminų ir mineralų dažniausiai trūksta vaikams, į kokius simptomus reikėtų atkreipti dėmesį tėvams ir kaip papildyti mikroelementų atsargas?