1–3 metų vaiko sveikos mitybos ir elgesio prie stalo įgūdžiai (13)

1-3 metų vaiko sveika mityba

Nuo vienerių metų amžiaus vaikas gali valgyti beveik visus maisto produktus, kuriuos valgo kiti šeimos nariai, o vengtinų produktų sąrašas nėra ilgas. Tačiau vaikas vis dar turi išmokti svarbių dalykų apie maistą, valgymą ir patobulinti savo įgūdžius.  Štai kokių svarbių dalykų mokosi vaikas šiuo amžiaus tarpsniu:

Vaikas toliau mokosi valgyti pats. Pamažu vaikas pradeda vis dažniau ir vis sėkmingiau naudotis stalo įrankiais. Kad jam sektųsi geriau, duok jam vaikiškus įrankius (šaukštą, galbūt specialią šakutę)ir leisk praktikuotis.  Pradžioje didžioji dalis maisto gali atsidurti bet kur, tik ne vaiko burnytėje, tad padėk vaikui pavalgyti, jei matai, kad jam nesiseka.

Vaikas mokosi maitintis sveikai. Nesitikėk, kad vaikas maitinsis sveikai, jei tu valgai ne pačius tinkamiausius produktus. Apskritai, yra geriausia vaikui duoti valgyti tai, ką valgote patys – gaminti specialiai nereikia. Tiesiog pasistenk, kad būtų iš ko rinktis – jei vaikas nebus nusiteikęs valgyti burokėlių sriubos, gal jis mielai suvalgys bulvių košės ar daržovių garnyro. Jokiu būdu neversk vaiko valgyti jei jis nebenori – taip jis praras natūralų gebėjimą atpažinti sotumo jausmą. Taip pat neduok vaikui maisto norėdama jį paskatinti ar nuraminti – juk nenorėtum, kad ateityje jis valgytų tam, kad „nuramintų nervus“.

Vaikas „atranda“ naujus produktus. Jei tik gali, duok vaikui 2-4 maisto alternatyvas, kurias vaikas galėtų nesunkiai paimti pirščiukais ar pasemti stalo įrankiais bei sukramtyti (atsimink, kad vaikas dar gali turėti ne visus dantis). Galimybė rinktis yra didžiausia paskata išbandyti naujoves! Žiūrėk, kad maisto konsistencija atitiktų vaiko dantukų skaičių – kol vaikas neturi krūminių dantų, jam netinka didesni kieto, grubaus maisto gabalėliai. 

Vaikas mokosi susikalbėti. Kartu su naujais įgūdžiais ir maisto produktais, vaiko žodyne atsiranda ir nauji žodžiai bei sąvokos. Vaikas pradeda atpažinti skirtingus maisto produktus, suprasti, kurie jam skanūs (ir nelabai), įvardinti alkį ar pasisotinimą. Išnaudok šias progas ir garsiai įvardink visą tai, kas yra ant stalo, pasiteirauk, ko vaikas norėtų, ar jaučiasi alkanas, ištroškęs.

Vaikas mokosi gražiai elgtis prie stalo. Vienerių – trejų metų vaikas pradeda mokytis gerų manierų. Pasakok apie jas, rodyk pavyzdį, pagirk vaiką, jei jis pasako „skanaus“ ar „ačiū“. Atsimink, kad vaiko įgūdžiai vis dar nėra tobuli, tad nebark, jei jam nesiseka pavalgyti visiškai tvarkingai.

Vaikas tampa pagalbininku. Jei nori, kad išaugtų geras pagalbininkas, įtrauk vaiką į maisto ruošimo procesą ir patikėk jam užduotis, su kuriomis jis jau gali susidoroti. Pavyzdžiui, jis gali padėti išdėlioti ant stalo servetėles ar suberti supjaustytus agurkus į salotų dubenį. Kol vaikas yra mažas, paimk jį ant rankų ir darykite tai kartu, vėliau šiuos nedidelius darbelius vaikas galės atlikti ir savarankiškai. Pasakyk vaikui, kokia svarbi tau yra jo pagalba! Be to, vaikas greičiausiai noriau valgys maistą, prie kurio ruošimo jis pats prisidėjo.

Naujausi komentarai

 1. Neegzistuojantis vartotojas
  prieš 8 m.

  tikrai ir mes kartais kaip mazoji nervinasi duodam sausaini sitos klaidos nebekartosim

 2. Indre1020 prieš 8 m.

  na as kai daviau jam agurka pjaustyti,jam labai patiko,bet as nuo tevo gavau velniu,dar norejo su manimi skusti bulves atsinese skustuka ir ka jus manot su skustuku isipjove, taip kad kraujukas kibirais bego,nes kai jis skuto kazkaip skustukas palingo po naguciu,o buvo skutes jau ne viena karta, nes jam patinka mamai padeti,nuo to laiko skustuko nebeima

 3. ritutess
  ritutess prieš 8 m.

  be maniškio apskritai virtuvėje nieko nepadarysi. Visada visame kame turi dalyvaut. ir muša kiaušinius į tešlą ir maišo ir dėlioja, kad kiek duotų man daugiau laisvės tai duodu du dubenėlius ir įpilu kokių makaronų, manų kruopų ar šiaip ko yra po ranka, tai dirbasi vaikinas, iš vieno į kitą pilsto. visada prie stalo ką paduodi suneša, o pavalgęs skuba pirmas viską surinkt ir nukraut į indaplovę... aišku tenka po to perdėt, bet jau irgi žino kur įrankiai, kur puodeliai ir lėkštės turi būt

 4. agnealeksandraviciute09

  as turiu dukryte 3metai ir 3men.ir visada skiria maista ir nori kad mama pamaitintu.

 5. User has not uploaded an avatar
  Augustės mama prieš 3 mėn.

  Mums greit metukai bet niekaip neipratinu nuo 10 mėn. mazytes imti maisto rankytemis🙂 atrodo kad bijotu arba labai idemiai ziuri i maista...
  Siaip kai mes ka nors valgome priropoja atsistoja ir ziojasi. Moka gerti is gertuves pati, k va maisto neima.. noreciau pamokinti ja kaip reikia isideti maista i burnyte bet itempia ranka,suka galva, nervinasi.kol nepaduodu pati. Ka siulytumete daryti tokiu atveju?