5 dalykai, dėl kurių niekada neverta kovoti su vaikais

Tėvai bendrauja vaikų auklėjimo klausimais fizkes | Shutterstock.com

Visi mes norime tik paties geriausio savo atžaloms. Deja, neretai persistengiame. Juk yra dalykų, dėl kurių neverta piršti vaikams savo nuomonės.

Suteikę jiems laisvės, suteikiame galimybę patiems pajusti savo gyvenimo kontrolę, tapti savarankiškesniems.

Be to, nekovodami tik pageriname atmosferą namuose ir santykius šeimoje. Kaip išlaikyti balansą ir neperspausti vaiko savo patarimais? Kur yra ta riba ir dėl ko kovoti su juo tikrai neverta?

Šukuosena

Eksperimentai su plaukais

Eksperimentavimas su plaukų išvaizda, ilgiu, spalva – tai puikus saviraiškos būdas. Be to, tai suteikia galimybę vaikui tiesiogiai susidurti su savo pasirinkimo padariniais bei pažinti save per patirtis.

Leiskite vaikui išreikšti save ir priimti pasekmes

Ilgi, susiriebalavę paauglio plaukai gali sutrukdyti jam gauti savo pirmąjį, norimą darbą. Susidūręs su tokio savo sprendimo pasekmėmis, jis išmoks pamoką daug geriau, nei vis girdėdamas nepatenkintus, erzinančius tėvų komentarus. Na, o rožinės sruogelės jaunesnės dukters plaukuose gali priversti ją pasijusti tikra klasės karaliene ir labiau pasitikėti savimi.

Leiskite vaikams klysti. Suteikite jiems teisę patiems rinktis, kaip turi atrodyti jų šukuosena (net ir tuo atveju, jei jums ji atrodo, švelniai tariant, keistoka).

Drabužiai

Drabužiai – taip pat saviraiškos forma

Kaip ir jo šukuosenos pasirinkimas, taip ir drabužiai – jūsų vaiko saviraiškos forma, paties savęs pažinimas, asmenybės formavimosi pradžia.

Kovos dėl drabužių gali prasidėti anksti

Kovos dėl drabužių gali prasidėti stebėtinai anksti – vaikui sulaukus vos 2–3 metų. Atrodytų, dar vakar jis rengėsi taip, kaip nori mama, o šiandien nebesutinka dėvėti šių batelių, šių kelnių ar suknelės. Jis nori rinktis pats. Ir tas jo pasirinkimas neretai tėvams kelia siaubą.

Laisvė vaikui rinktis – kelias į savarankiškumą

Kad ir kaip jums nepatiktų atžalos skonis, verta suteikti vaikui laisvę rinktis pačiam. Juk tokiu būdu reiškiasi jos nepriklausomybė ir savarankiškumas.

Tiesa, kol vaikas dar mažas – teks pakovoti. Juk būtų keista leisti jam žiemą eiti į lauką vien su suknele ir šlepetėmis. Bet ilgainiui, augdamas, jis išmoks rengtis ne tik pagal savo skonį, bet ir aplinkybes. Ką gi, jei jis jaučiasi komfortabiliai su šiais keistais batais – tebūnie. Net jeigu jums šis pasirinkimas atrodo nesuderinamas.

Maistas

Atsisakymas valgyti

Valgis – viena dažniausių konfliktų tarp vaikų ir tėvų priežastis. Vaikai negali pakęsti tam tikro maisto ir atsisako valgyti, jei tik patiekalo sudėtyje yra bent pėdsakas to jų „labai nemėgstamo“ ingrediento.

„Per prievartą mielas ir vaiko suprastas nebūsi“

Nemaža dalis tėvų spaudžia savo atžalas, liepia valgyti per prievartą. Bet toks elgesys yra nepriimtinas (jei tik nenorite, kad jūsų atžalai atsirastų virškinimo sutrikimų). Juk vaiko organizmas – geriausias kompasas, nurodantis, ko jam trūksta, o ko – nereikia. Versdami vaiką valgyti prieš jo valią rizikuojate sugadinti ne tik jo virškinimo sistemą, bet ir santykius.

Kitoks maistas – pasirinkimas

Gaminkite savo vaikui jo mėgstamus patiekalus. Bet kartu ant stalo padėkite ir kitokio maisto. Tai suteiks vaikui galimybę paragauti ir pamėgti šį bei tą naujo, o jums – išvengti nereikalingų konfliktų.

Miegas

Bendrystės jausmo kūrimas laimingai vaikystei

Nemaža dalis vaikų turi miego problemų, todėl tėvams tenka ilgai juos įkalbinėti, kad pagaliau eitų miegoti.

Jei vaikas prašo jūsų šiek tiek pagulėti kartu prieš miegą – būtinai taip ir padarykite. Atsigulkite ir apkabinkite savo vaiką (net ir tuo atveju, jei jis jau nebe mažylis). Ši praktika bus paranki jums abiem: padės ne tik pašalinti stresą, bet ir pasijusti laimingiems.

Suteikite vaikui saugumo jį apkabindami

Saugumo jausmas, kurį suteikiate vaikui jį apkabindami, – jam būtinas. Be to, nemaža tikimybė, kad nusiraminęs jis tuoj pat užmigs. Nepamirškite, kad laikas bėga greitai, o tai reiškia, kad šios privilegijos jau netrukus nebeturėsite. Mėgaukitės artumu ir apkabinimais. Juk vaikai užauga greitai, ir lieka tik tas ryšys, kurį spėjote užmegzti vaikystėje.

Draugai

Draugystės klausimais – patarkite, bet nedrauskite

Toli gražu ne visada tėvai yra sužavėti savo atžalų draugais. Deja, kad ir kaip jums tai nepatiktų, pakentėti vis dėl to teks (pavojingi atvejai, žinoma, išimtis).

Draugystė – viena svarbiausių pamokų, kurią turi išmokti kiekvienas vaikas. Kišdamiesi į savo vaikų santykius su kitais vaikais, tėvai dažnai užkerta jiems kelia tą pamoką išmokti ir suprasti per patirtį, kas yra geras draugas, o kas – ne.

Patarkite, išklausykite, parodykite kryptį

Kaip elgtis, jei manote, kad jūsų vaiko draugai jam netinka? Tiesiog leiskite jam suprasti, kad palaikote jį ir esate šalia. Žinodamas, kad yra laisvas, bet visada galintis į jus atsiremti, jis labiau jumis pasitikės. O tai sustiprins ir jo norą įsiklausyti į jūsų patarimus.

Daugiau apie vaiko savarankiškumo ugdymą skaitykite:

Susiję straipsniai

Prieraišioji tėvystė: kas tai?

Prieraišiosios tėvystės propaguotajai skatina tėvus įsiklausyti į mažylio poreikius, pajusti jo gyvenimo ritmą, į vaiką žvelgti su didele pagarba.

Kuo virtuvėje gali padėti vaikas nuo 2 iki 12 metų?

Kokius darbelius virtuvėje ir valgomajame gali atlikti skirtingo amžiaus vaikai?

Saugumo taisyklės, kurias turi žinoti visi vaikai

Negalime visad būti šalia savo vaikų ir apsaugoti jų nuo visų tykančių pavojų. Labai svarbu nuo mažens ugdyti vaiko gebėjimą pasirūpinti savo saugumu.