Naujagimio regėjimo patikra gimdymo namuose

Kūdikis žiūri į juodai baltą žaisliuką Marijana Bogdanovic | Shutterstock.com

Visiems Lietuvoje gimusiems naujagimiams (35 savaičių gestacinio amžiaus) atliekamas privalomasis akių dugno reflekso tyrimas. Jo tikslas – laiku nustatyti įgimtas optinių terpių drumstis ar kitas akių ligas, trukdančias normaliai vystytis regos sistemai. Taip pat tiriant akių dugną kartais galima diagnozuoti infekcines ligas, pavyzdžiui, toksoplazmozę, toksokarozę, citomegaliją ir kt.

Šis tyrimas yra laikomas efektyvia ankstyva aklumo prevencine priemone.

Kaip atliekamas akių tyrimas naujagimiams?

Kaip nurodyta Naujagimių akių tikrinimo tvarkos apraše, tyrimas atliekamas tiesioginio vaizdo oftalmoskopu. Naujagimis tiriamas užtemdytoje patalpoje, jam esant horizontalioje arba vertikalioje padėtyje, veidukas turi būti atsuktas į tyrėją.

Prietaisu dioptrijos nustatomos ties nuline padėtimi. Tyrėjas stovi priešais tiriamąjį, naujagimiui iš 40–50 cm atstumo šviečiama į abi akis, o jei to padaryti nepavyksta, tuomet atskirai į kiekvieną akį.

Jeigu naujagimis miega, akių vokai praskečiami pirštais.

Kada atliekama naujagimio regos patikra ir kas gali ją atlikti?

Įprastai šis tyrimas atliekamas dar gimdymo namuose, prieš mamai su naujagimiu išvykstant į namus. Jei šio tyrimo dėl naujagimio būklės, ligos, nepavykus be skėtiklių praverti akies plyšio, sugedus medicinos prietaisui ar dėl kitų objektyvių priežasčių nepavyko atlikti ligoninėje, jį per dvi savaites turėtų atlikti gydytojas oftalmologas. Siuntimą tyrimui suteiks naujagimį prižiūrintis gydytojas.

Akių patikrai gimdymo namuose specialios kompetencijos nebūtinos, tad ją atlikti gali specialiai apmokyti gydytojas neonatologas, vaikų ligų gydytojas, akušeris, bendrosios praktikos ar vaikų slaugytojas.

Kodėl svarbu atlikti naujagimio akių patikrą?

Šis tyrimas svarbus, nes užkerta kelią potencialiems regos sutrikimams ar net aklumui. Tyrimas padeda diagnozuoti regėjimo sutrikimus ar ligas ir pradėti gydymą laiku. Tai leidžia išvengti drastiško regos pablogėjimo ir kitų komplikacijų ateityje.

Teigiami akių tyrimo rezultatai

Pakitimų nenustatoma ir tyrimas laikomas teigiamu, jei abiejų akių dugno refleksai yra raudoni, spalva bei šviesumas abiejose akyse vienodi bei nesimato drumsčių.

Tokiu atveju papildomai tirti naujagimio akių artimiausiu metu nereikia.

Neigiami akių tyrimo rezultatai

Tyrimo rezultatai yra neigiami, jei nustatoma šių pakitimų:

  • vienos arba abiejų akių dugno refleksai nematomi;
  • akių refleksų spalva skirtinga;
  • refleksų spalva gelsva arba balkšva;
  • raudono reflekso fone matomos tamsios drumstys, kurios pamirksėjus neišnyksta.

Visais išvardytais atvejais naujagimį turi išsamiai papildomai ištirti gydytojas oftalmologas.

Kur galima sužinoti akių tyrimo rezultatus?

Apie tyrimo rezultatus naujagimio tėvus informuoja tyrimą atlikęs gydytojas ar kitas gimdymo namų darbuotojas. Rezultatai taip pat bus įkeliami į elektroninę naujagimio ligos istoriją.

Ar naujagimio regos patikros galima atsisakyti?

Kaip ir visų medicininių intervencijų bei tyrimų, regos patikros taip pat galima atsisakyti užpildant specialią gimdymo namų personalo pateiktą formą, tačiau tokiu atveju tėvai negauna objektyvios informacijos apie naujagimio sveikatos būklę. Akių tyrimas yra greitas ir neskausmingas, todėl jo metu naujagimis beveik jokio diskomforto nepatiria.

Kada numatomos kitos akių patikros?

Jeigu akių pakitimų nenustatyta, kita patikra atliekama iki 6 mėn. amžiaus, po to – iki 3-iojo vaiko gimtadienio, tada akis tikrinti reikia prieš vaikui pradedant lankyti mokyklą. Jeigu yra tam tikrų rizikos veiksnių (pavyzdžiui, vienas ar abu vaiko tėvai turi regos problemų), akis, ypač mokyklinio amžiaus vaikams, tikrintis reikėtų kasmet.

Susiję straipsniai

Žvynelinė (psoriazė): kas ją sukelia ir kaip sau padėti?

Žvynelinė - viena nemaloniausių ligų, nes odos pažeidimai yra aiškiai matomi, o apie pačią žvynelinę sklinda nepagrįstų mitų ir klaidingų teiginių.

Votys: kodėl atsiranda ir kaip gydyti?

Votis, kitaip dar vadinama furunkulu – tai plauko maišelio uždegimas, galintis pažeisti ir aplinkinius audinius.

Stomatitas – skausmingas burnos gleivinės uždegimas

Stomatitas – tai burnos gleivinės uždegimas. Dėl jo jaučiamas diskomfortas valgant, kalbant ir atliekant kitus įprastus veiksmus.