Vaikai – dabar, santuoka – kada nors. Ką svarbu žinoti ir apgalvoti?

Nesusituokusi pora su vaikais sėdi ant sofos Yuganov Konstantin | Shutterstock.com

Prieš kelis dešimtmečius poros, kurioms užkibo netyčiukas, be jokių diskusijų ir alternatyvų skubėdavo susituokti. Šiandien dalis porų elgiasi taip pat, bet nemažai jų pirmiau susilaukia vaikų, o santuoką nukelia iki „kada nors“.

Vakarų pasaulyje pastaraisiais metais net apie 40–50 proc. gimdyvių nėra ištekėjusios. Palyginimui, prieš beveik 5 dešimtmečius santuokos nesudariusių gimdyvių buvo 13,2 proc., o 1940 m. – tik 3,8 proc. Žinoma, šiais laikais gyventi – kur kas paprasčiau, šeimos turi pasirinkimo laisvę, joms nebūtina aklai vadovautis visuomenės nustatytomis normomis ir primestais stereotipais.

Konservatyvusis požiūris į vaikų gimdymą iki susituokiant

Santuoka prieš susilaukiant vaikų – tvirtas pagrindas, leidžiantis šeimai klestėti. Susituokusios poros tarsi įsipareigoja dalytis milžinišką darbą – vaikų auginimą. 

Konservatyviuoju požiūriu nenoras įregistruoti santuokos prieš susilaukiant vaikų gali būti laikomas tėvų planavimo ir atsakomybės stoka, tai tam tikrų keblumų ateityje gali sukelti ir ne santuokoje gimusiam vaikui.

Užkietėję konservatoriai netgi sakytų, kad vaikų gimdymas nesusituokus – pagarbos partneriui, pačiam gimdymui ir vaikams trūkumas, viena dažniausių šiuolaikinio pasaulio stigmų.

Liberalusis požiūris į šeimos pagausėjimą iki susituokiant

Dažnai poros kelia klausimą, kam tuoktis prieš susilaukiant kūdikio, jei ir taip jų santykiai yra tvirti bei stabilūs?

Dažnai tokie žmonės netiki pačia santuoka ir neteikia reikšmės, kaip jie sako, „popierėliui“, kartais jie nėra 100 proc. tikri, ar dabartinis partneris – asmuo, su kuriuo norėtų susieti visą likusį gyvenimą, arba mano, kad vaiko turėjimas yra didesnis pranašumas už tai, kas išvardyta.

Daugelis liberalių porų nebijo susilaukti vaikų prieš santuoką, nes turi gerą išsilavinimą, pinigų ir reikiamą paramą.

Santuoka ir nėštumas – du atskiri įsipareigojimai

Faktas, kad moteris pastojo, gali priversti porą tuoktis arba tiesiog paspartinti apsisprendimą dėl santuokos įregistravimo vaiko labui. Santuoka iki gimdymo nėra blogai, jei partneriai nori įsipareigoti vienas kitam, yra nusprendę susieti savo gyvenimą, tik dar nespėjo įteisinti sąjungos, yra pasiruošę tobulinti santykius ir kartu auginti vaiką.

Tačiau sprendimas susituokti neturi būti primestas, priimtas jaučiant spaudimą. Partneriai turėtų tuoktis dėl to, kad vienas kitą myli, o ne todėl, kad taip turėtų pasielgti. Priverstinai sudarytų santuokų baigtis – aiški.

Vaikai, gimę ne santuokoje, patiria įvairių rizikų

Vertinant iš ilgalaikės perspektyvos, nėštumas dar prieš vestuves gali sukelti tam tikrų problemų. Kyla didesnė skurdo rizika bei didėja tikimybė, kad moteris dėl nėštumo mes mokslus ir neįgys tinkamo išsilavinimo. Dažnai moterims tenka pradėti dirbti tam, kad išlaikytų kūdikį ir išsilaikytų pačios. Dėl menko išsilavinimo sunkiau pretenduoti į gerai apmokamą darbą. Kita vertus, vienas naujesnių tyrimų kaip tik atskleidė įdomų fenomeną: išsilavinusios moterys vis labiau linkusios susilaukti pirmagimio dar prieš santuoką.

Taip pat yra tyrimų, patvirtinusių, kad nesusituokusių tėvų vaikai turi daugiau elgesio ir emocinių problemų, lyginant su santuokoje gimusiais vaikais.

Aišku viena: santuoka ne tik patiems tėvams, bet ir jų vaikams suteikia stabilumo, saugumo jausmą.

Ar nesusituokusiems tėvams priklauso kokios nors lengvatos?

Jokių lengvatų, bent jau Lietuvoje, nesusituokusios ir vaikus auginančios poros negauna. Santuokos su partneriu nesudariusi mama nėra laikoma vieniša, nebent vaiko gimimo liudijime ir duomenų bazėse nėra jokių duomenų apie vaiko tėvą. Jeigu tėvystė nustatyta, tėvas privalo prisidėti prie savo biologinių vaikų išlaikymo (mokėti vadinamuosius alimentus ir kt.).

Mūsų šalies įstatymuose tiek susituokę, tiek ir nesusituokę tėvai yra visiškai lygiateisiai, t. y. ne tik mama, bet ir vaiko tėtis gali eiti tėvystės ar vaiko priežiūros atostogų, imti nedarbingumo pažymėjimą vaikui susirgus, tėvadienius ir t. t.

Ar susilaukus vaikų santuokoje garantuojama didesnė finansinė apsauga?

  • Visas santuokos metu įgytas turtas laikomas lygiaverte sutuoktinių nuosavybe. Susituokusių žmonių turtas yra bendras, išimtis – vedybų sutartis, kurioje gali būti kitaip paskirstomas iki ir po santuokos sudarymo įgytas turtas. Įprastai jei pora nėra susituokusi, kiekvieno iš partnerių įgytas turtas laikomas jo nuosavybe.
  • Geriau apsaugomas tas sutuoktinis, kuris nėra šeimos maitintojas. Santuoka geriau apsaugo tą iš sutuoktinių, kuris nedirba ir prižiūri vaikus, rūpinasi namais ir t. t. Skyrybų atveju turtas dalijamas lygiomis dalimis net ir tuo atveju, jei vienas iš sutuoktinių nedirba. Vėlgi išimtis – ikivedybinė ar povedybinė sutartis.

Kaip apsaugoti savo finansinius interesus, jei nesate susituokę?

  • Įsigyjant nekilnojamojo turto racionalu sudaryti sutartį pas notarą. Joje turėtų būti įvardyta, kuri turto dalis kuriam iš partnerių ir / ar jų vaikų priklauso.
  • Galima susitarti ir įteisinti, kaip skyrybų atveju partneriams būtų dalijamas turtas.
  • Nesusituokusioms ir vaikų turinčioms poroms nepriklausomai nuo sutuoktinių amžiaus reikėtų parašyti testamentą: taip partneris išvengs ilgų ir sudėtingų teisminių procesų.

Susiję straipsniai

Kaip atgaivinti pašlijusius poros santykius?

Kartais porų santykiai, ypač auginant vaikus, tampa pernelyg sudėtingi, dramatiški, todėl romantiški jausmai nugrimzta į praeitį.

Kokia patogiausia jūsų poros miego poza? Ji šį tą reiškia!

Kaip tik nemiega poros. Vienos mėgsta miegoti apsikabinusios, kitos − nusisukusios vienas nuo kito, bet glaustis pėdomis.

Kokias 5 klaidas dažniausiai daro kūdikio susilaukę tėvai?

Gimus kūdikiui poros santykiai pasikeičia jei ne 360, tai 180 laipsnių kampu – tikrai. Atsiradus naujajam šeimos nariui nerandame laiko antraj