Dariniai gimdoje ir kiaušidėse: cistos, miomos, polipai

Moters gimdos maketas Peakstock | Shutterstock.com

Kiaušidžių cistos, gimdos miomos ir polipai yra gerybiniai dariniai, susiformavę reprodukciniuose moterų organuose.

Šie dariniai formuojasi dėl pačių įvairiausių priežasčių, pavyzdžiui, hormonų pusiausvyros sutrikimų, endokrininės sistemos, ginekologinių ligų, dėl prasidėjusios menopauzės, paveldimumo, vėlyvo nėštumo, netinkamo gyvenimo būdo (mažo fizinio aktyvumo, nutukimo) ir t. t.

Visi šie dariniai panašūs tuo, kad nesudėtingais atvejais prireikia tik gydytojo stebėjimo ir dariniai gali išnykti savaime. Sudėtingais atvejais cistos, miomos ir polipai gali supiktybėti ir sukelti vėžinius susirgimus, todėl aptiktus tam tikro dydžio ir tam tikromis savybėmis pasižyminčius darinius būtina laiku pašalinti.

Kiaušidžių cistos

Kas tai? Cistos – tai smulkūs dariniai, susiformavę kiaušidžių paviršiuje. Paprastai cistos turi ploną apvalkalėlį, kuris pripildytas skysčio. Gali pasitaikyti ir pavienių, ir daugybinių cistų.

Ar kiaušidžių cistas reikia gydyti? Cistos gali būti net kelių rūšių – tai lemia ir gydymo poreikį, ir metodiką. Gerybinės arba funkcinės cistos dažnai išnyksta savaime ir specialaus gydymo neprireikia. Tačiau gali susiformuoti ir piktybinės (vėžinės) cistos. Paprastai jos yra didelės, skersmuo – net iki 10 cm ir daugiau, nelygiu paviršiumi. Piktybines cistas būtina pašalinti, o kartais prireikia šalinti ir kiaušides bei gimdą.

Daugiau apie kiaušidžių cistas:

Gimdos miomos

Kas tai? Gimdos mioma (dar vadinama fibroma arba lejomioma) yra gerybinis auglys, susiformavęs gimdos sienelėje arba ant jos.

Ar gimdos miomas reikia gydyti? Miomų nesudėtingais atvejais gydyti gali ir neprireikti, tačiau svarbu reguliariai lankytis pas gydytoją ginekologą ir miomas stebėti bei vertinti jų pokyčius. Jei miomos ne tik sukelia įvairių sveikatos negalavimų, bet ir yra didelės, gali būti skiriama hormoninių arba nehormoninių vaistų, taip pat chirurginis gydymas (ypač jei medikamentinis gydymas nesėkmingas). Anksčiau buvo manoma, kad miomos virsta sarkomomis, tad dažnai būdavo šalinama ir visa gimda. Šiuo metu tokio drastiško gydymo būdo vengiama, nebent jis būtinas.

Daugiau apie gimdos miomas:

Gimdos polipai

Kas tai? Gimdos polipai – tai gerybiniai dariniai, išvešėję gimdoje. Jų galima aptikti ne tik gimdos gleivinėje, bet ir gimdos kaklelio išorėje bei kanale.

Ar gimdos polipus reikia gydyti? Jei jaunų, dar negimdžiusių merginų gimdoje randama mažai ir (arba) smulkių polipų, gydytojas juos kurį laiką gali tik stebėti. Tačiau dažniausiai aptikus gimdos polipų skiriamas chirurginis gydymas, nes dariniai gali supiktybėti, t. y. tapti vėžiniais arba lemti nevaisingumą. Dažniausiai gimdos polipai operuojami histeroskopiškai, atsargiai atskiriant darinį nuo gleivinės ir pašalinant jį pro natūralius takus. Rečiau gali būti taikoma frakcinė gimdos abrazija, kurios metu gimdos ertmė yra išgrandoma.

Daugiau apie gimdos polipus:

Gimdos ir kiaušidžių darinių simptomų palyginimas pateiktas lentelėje:

Simptomas Kiaušidžių cistos Gimdos miomos Gimdos polipai
Dilgčiojantis skausmas, maudimas, sunkumas pilvo apačioje
 •  
   
Dubens srities, pilvo, apatinės nugaros dalies skausmas  
 •  
 
Stiprūs spazminiai pilvo skausmai    
 •  
Šono skausmas, primenantis apendicito skausmą
 •  
   
Mėnesinių ciklo sutrikimai, pvz., nereguliarumas, skausmingumas
 •  
 •  
 
Pagausėjusios arba labai gausios mėnesinės  
 •  
 •  
Kraujavimas tarp ciklų (ne mėnesinių metu)  
 •  
 •  
Padažnėjęs šlapinimasis
 •  
 •  
 
Virškinimo sutrikimai – vidurių pūtimas, viduriavimas ar vidurių užkietėjimas
 •  
 •  
 
Skausmingi lytiniai santykiai  
 •  
 
Nedidelis kraujavimas tarp lytinių santykių    
 •  
Sudėtinga pastoti  
 •  
 •  
Įvairios problemos laukiantis (pvz., persileidimai, priešlaikinis gimdymas) ir pagimdžius (pvz., stiprus kraujavimas)  
 •  
 
Gali nebūti ryškių specifinių simptomų  
 •  
 

 


 

Susiję straipsniai

Gimdos abrazija: kodėl ir kaip ji atliekama?

Gimdos abrazija dažniausiai yra siejama su persileidimu arba abortu, tačiau iš tikrųjų procedūra dažniausiai atliekama visai kitais tikslais.

Gimdos kaklelio uždegimas

Nustatyta, kad gimdos kaklelio uždegimu bent kartą gyvenime yra sirgusios maždaug pusė moterų.

Padidėjęs hormono prolaktino lygis ir pastojimas

Prolaktino kiekio padidėjimas gali lemti nevaisingumą ir riboti galimybes susilaukti kūdikio. Ši būklė dar vadinama hiperprolaktinemija.