Daugybę metų nepavyksta pastoti: kaip su tuo susitaikyti? (5)

Verkiančią moterį palaiko vyras fizkes | Shutterstock.com

Statistikos duomenimis, maždaug 15–18 proc. porų ilgai negali pastoti arba apskritai yra nevaisingos.

Nevaisingumas diagnozuojamas, kai turint reguliarius lytinius santykius, nenaudojant kontracepcijos priemonių ir planuojant šeimos pagausėjimą nepavyksta pastoti per 12 mėn.

Tačiau yra porų, kurios vaikelio nesusilaukia ir kelerius, ir keliolika metų arba šiai svajonei apskritai nelemta išsipildyti. Kaip tokiu atveju sau padėti?

Kokias emocijas patiria nevaisingos poros?

Vos praėjus planuoti kūdikį, visą procesą lydi viltis, lūkesčiai, ateities planai. Poros, o moterys – ypač, dažnai įsivaizduoja, kaip apie nėštumą praneš artimiesiems, kaip pirks naujagimiui drabužėlius, įrengs kambarį ir t. t. Kartais nevengiama pažvelgti ir dar toliau į ateitį: moterys svajoja, kaip dukrai pins kaseles, skaitys pasakas, vyrai – kaip kartu su sūnumi keliaus žvejoti, žais futbolą ir t. t. Tačiau laikui bėgant viltis blėsta, ją keičia nerimas, abejonės, liūdesys ir kitos neigiamos emocijos. Skaudžiausia – suvokti, kad visas gyvenimas gali klostytis ne taip, kaip buvote iki smulkmenų suplanavę.

Negalintys susilaukti vaikų partneriai dažnai pradeda savęs gailėtis, kaltinti save, labai dažnai pradeda šlubuoti ir savivertė, imama dvejoti, ar likti su partneriu, norima jam suteikti šansą susilaukti vaikų su kitu žmogumi ir pan.

Vaikų neturinčios poros, kai visi aplink sėkmingai pratęsia giminę, labai dažnai jaučiasi kitokios, nepritampančios.

Kaip sau padėti ir susitaikyti su nevaisingumu?

  • Suprasti emocijas. Vaikų negalinčioms susilaukti poroms svarbu pažinti ir suprasti savo emocijas. Tik tada pasidaro aišku, ką su jomis daryti. Suvokusios savo emocijas, dažnai poros įgyja gebėjimą į situaciją žvelgti plačiau, gyvenime atranda daugiau tikslų, nei vien tik susilaukti kūdikio.
  • Leisti sau išgyventi visas gedėjimo stadijas. Daugelis yra girdėję apie 5 gedėjimo stadijas: tai neigimas, pyktis, derybos, depresija ir susitaikymas. Jos gali lydėti ir vaikų negalinčias susilaukti poras.
  • Pasitelkti specialistų pagalbą. Labai dažnai visi jausmai, emocijos, skaudūs išgyvenimai lieka už poros namų durų. Nevaisingumas neišvengiamai neigiamai paveikia visas poros gyvenimo sritis ir santykius, todėl porai labai aktuali psichologinė pagalba. Šiuo sunkiu gyvenimo laikotarpiu reikėtų paieškoti patyrusio, darbo su nevaisingomis poromis patirties turinčio psichologo ar psichoterapeuto.
  • Išbandžius viską, kas tik įmanoma, susitaikyti su nevaisingumu gali padėti suvokimas, kad vaiko auginimas – nebūtinai vien teigiama patirtis. Daugelis porų įsivaizduoja, kad gimus vaikui bus realizuotas didžiausias ir šiuo metu vienintelis gyvenimo tikslas, kad nuo to momento gyvenimas taps bus gražus ir laimingas. Tačiau realybė gali būti kitokia: tėvystės patirtis gali būti neigiama, vaikas nebūtinai suteiks gyvenimui prasmę, džiaugsmo, jam gimus gali suprastėti poros santykiai, išryškėti esminiai skirtumai ir kt.

Kaip sumažinti ar apskritai įveikti stresą, kurį sukelia nevaisingumas?

Nevaisingumo problemos dažnai sukelia stresą. Net keliuose moksliniuose tyrimuose buvo ištirta, kad tiek moterų, tiek vyrų nevaisingumas dažnai padidina streso lygį, tikimybę susirgti depresija ar patirti nerimo sutrikimus, o pasikartojantys persileidimai gali sukelti potrauminio streso sindromą.

Taigi, keli patarimai, kaip kovoti su stresu...

Būkite čia ir dabar

Deja, pakeisti praeities negalite, tad nustokite iš naujo galvoti, kaip galėjo ar turėjo būti. Jūs taip pat negalite nulemti ateities, todėl nustokite nerimauti ir nebandykite užbėgti įvykiams už akių. Stenkitės likti dabartyje – tik šiuo metu jūs galite imtis visų priemonių, kad sumažintumėte stresą ir nerimą, kylantį dėl nevaisingumo.

Labiau rūpinkitės savimi

Jei iki šiol visą dėmesį skyrėte partneriui, šeimai ir draugams, pats metas palepinti ir save. Pakankamai miegokite, mankštinkitės, leiskite ir kitiems jumis pasirūpinti. Tiesiog tapkite pati sau / pats sau geriausiu draugu.

Neužsisklęskite savyje: bendrauti būtina

Visiškai suprantama, kad apie savo nevaisingumą vengiate diskutuoti su šeima, draugais, kolegomis. Pagrindinė priežastis – daugelis nenori gauti nepageidaujamų patarimų, atsakinėti į tuos pačius širdį veriančius klausimus, vėl išgyventi patirtis, kurias verčiau užmirštų. Geriausiai jus gali suprasti šeimos, susidūrusios su nevaisingumo problema, tad bendraminčių ieškokite tarp pažįstamų, socialiniuose tinkluose, forumuose ir kt.

Susikoncentruokite į įvairias veiklas

Viską išbandžiusioms ir vis tiek nesulaukusioms gandrų poroms būtina ieškoti savirealizacijos galimybių. Puikiai padeda nauji pomėgiai, kelionės ir kt.

Kad ir koks įtemptas ir varginantis nevaisingumo gydymas būtų, puikiai atitraukti dėmesį ir padėti išvengti nuolatinio nerimo gali ir darbas. Nuolatinis užimtumas, dalyvavimas įvairiuose projektuose padidins jūsų savivertę bei pasitikėjimą savimi.

Daugiau patarimų, aktualių nevaisingoms ar pasiryžusioms IVF procedūrai poroms rasite straipsnyje:

Susiję straipsniai

Gimdos abrazija: kodėl ir kaip ji atliekama?

Gimdos abrazija dažniausiai yra siejama su persileidimu arba abortu, tačiau iš tikrųjų procedūra dažniausiai atliekama visai kitais tikslais.

Gimdos kaklelio uždegimas

Nustatyta, kad gimdos kaklelio uždegimu bent kartą gyvenime yra sirgusios maždaug pusė moterų.

Padidėjęs hormono prolaktino lygis ir pastojimas

Prolaktino kiekio padidėjimas gali lemti nevaisingumą ir riboti galimybes susilaukti kūdikio. Ši būklė dar vadinama hiperprolaktinemija.

Naujausi komentarai

  1. Satina86
    Satina86 prieš 2 m.

    Tikėkit, bandykit, jei nepavyksta eikit pas gydytojus, raskit savo problemas, jas išspręskit. Jei vistiek nepavyksta, praraskit viltį ir susikurkit savo mintyse pačią gražiausią savo poros vienišo, bet laisvo gyvenimo viziją ir pamatysit, kažkas tikrai užsimanys patirti ją kartu.

  2. Fauna-TVTB prieš 2 m.

    Kaip graziai parašete ❤️

  3. ferfela
    ferfela prieš 1 m.

    Eikit pas gydytojus, man tik tai padejo.
    Galit ir netradicine medicina ar papildus bandyti. Bet be gydytoju ir be sekso begalybes nebus vaiku
    O kartais tereikia kokio augintinio kad uzsimirstumet mylekit vienas kita, keiskit aplinka romantikos daugiau ir pavyks, as savo stebuklo laukiu apie 5metus

  4. Guru
    Guru prieš 1 m.

    Ar atlikti tyrimai vyrui ? Spermograma ?

  5. User has not uploaded an avatar
    Mamc prieš 1 m.

    Sveikos. Mes su vyru savo mažos princėsės laukėm 8m. Padėjo dirbtinis apvaisinimas.🥰