Ką daryti, jei vaikas sunkiai užmiega?

Kartais miegojimas gali atrodyti nuobodus ar nereikšmingas dalykas. Juk tiek daug norime padaryti! Užsibrėžiame galybę dalykų, o diena, atrodo, tokia trumpa. Bet turbūt yra tekę patirti, ką reiškia per mažai miego. Kai nesi tinkamai pailsėjęs, nesijauti labai gerai.
O jei miego trūkumas kankina vaiką? Dažnai vaiko nemiegojimo priežastis yra nemiga dėl įvairiausių priežasčių. Kokios jos ir kas už to slypi? Ką tuomet daryti ir kokie galimi sprendimo būdai? Pirmasis vaistas nuo vaiko nemigos – kalbėjimasis su juo. O apie visa kita – iš eilės.
Baimė eiti miegoti
Vaikams baimės ar nerimo jausmas prieš miegą – viena iš pagrindinių problemų užmigti. Vaikas gali bijoti tamsos arba nemėgti būti vienas. Jei vaiko vaizduotė laki, jis gali girdėti garsus naktį ar bijoti jo didžiausio košmaro – kai šeimos katė eina koridoriumi.
Vaikui augant šios baimės dažniausiai išblėsta. O kol jis mažas, įsitikinkite, kad vaiko kambarys, jo aplinka leidžia mažajam atsipalaiduoti ir jaustis ramiam. Apsidairykite aplink kambarį iš vaiko lovos. Ar yra dalykų, kuriuos matote gulėdami lovoje, kurie leidžia jaustis atsipalaidavusiam ir ramina? Jei ne, pridėkite tokių ramybę skleidžiančių elementų. Pakabinkite keletą šeimos ar linksmų nuotraukų, iš kurių matyti linksmiausi vaiko patirti momentai. Galite skurti nuotraukų koliažą ar papasakoti linksmą vaiko žaislų istoriją ir susodinti jo geriausius pliušinius bičiulius prieš jo akis, kad visada būtų šalia ir saugotų.
Košmarai
Pastaruoju metu vaikas sapnuoja košmarus? Kartais sunku užmigti, nes vaikas bijo susapnuoti baisų sapną, kuris atrodo pernelyg realus? Jei košmarų baimė neleidžia vaikui užmigti, pabandykite su juo pasikalbėti, tegu vaikas detalizuoja situaciją, išsipasakoja. Kartais kalbėjimas apie košmarus (ir net jų detalus atpasakojimas) vaikui gali padėti nugalėti baimę užmigti.
Beje, vaikai daug dažniau sapnuoja košmarus ir nerimastingus sapnus, kai prieš miegą žiūri baisias ar smurtines televizijos laidas ar filmus arba skaito baisias knygas ar istorijas. Stebėkite vaiką. Užuot leidus tokius dalykus, paskatinkite jį galvoti apie geras mintis prieš miegą, galbūt prisiminti linksmus nutikimus darželyje ar paskutinius smagiausius gimtadienius. Tegu vaikas įsivaizduoja mėgstamą vietą ar užsiėmimą arba galvoja apie žmones, kuriuos myli. Skaitydamas taikią knygą prieš miegą ( arba tėvai skaitydami vaikui) arba klausydamas raminančios muzikos jis gali pradėti sapnuoti malonius sapnus.
EKramar | Shutterstock.com
Nerimas ir stresas
Nemiga taip pat gali pasireikšti, kai vaikas jaudinasi dėl tam tikrų dalykų. Lengva jausti įtampą, kai laukia išbandymai darželyje, pvz., reikės deklamuoti eilėraštį, mokykloje – kontroliniai, būreliai ir varžybos po pamokų ar sudėtingi (kaip kartais vaikas galvoja) namų darbai.
Kalbėkite su vaiku ir išsiaiškinkite, ar jis nejaučia kažko panašaus. Leiskite jam išsipasakoti ir pasistenkite nuraminti: juk vis tiek viskas praeis. Padėkite vaikui atrasti pusiausvyrą tarp veiklų. Sudėliokite planą, kurį vaikas priimtų ramiai. Gali tekti, kad vaikas nesijaustų toks „suspaustas“, nutraukti kai kurias veiklas ar būrelius ir „atlaisvinti“ tvarkaraštį.
Dideli pokyčiai
Dideli vaiko gyvenimo ar dienos režimo pokyčiai taip pat gali išbalansuoti miegą ir sukelti miego problemas. Tokie pokyčiai kaip tėvų skyrybos, artimo žmogaus mirtis, ligos ar persikėlimas į naują miestą gali turėti įtakos jūsų vaikui išmiegoti visą naktį. Sudėtingu vaikui laikotarpiu tik saugumo jausmas gali nuraminti ir padėti užmigti. Guldykite vaiką su jam mielu daiktu, pvz., apklokite jo mėgstamiausia antklode, šalia paguldykite mėgstamiausią pliušinį žaislą ar pan.
Gali praeiti šiek tiek laiko, kol vaikas pasijus geriau, todėl nuolat palaikykite ryšį ir leskite papasakoti apie tai, kas neramina. Net jei problemos nepavyks išspręsti, paprasčiausiai išsikalbėjęs, gali būti, vaikas užmigs lengviau.
Nepatogi aplinka
Jei vaikui per karšta, per šalta, jis alkanas ar persivalgęs, miegas nebus visavertis ir ramus. Užkirskite tam kelią ir sukurkite vaiko miegamajame jam palankią aplinką prieš miegą.
- Paruoškite vaiko lovą miegui arba tegu jis tai padaro pats: sutvarkykite žaislus, kad atsirastų tvarka lovoje ir kambaryje, įsitikinkite, kad lova visiškai tuščia arba joje – tik vienas mėgstamas vaiko atributas.
- Jei kambaryje trošku, pravėdinkite jį, palikite angą, pro kurią galėtų skverbtis gaivus oras, arba, jei vaikui šalta, pasiūlykite užsidėti kojines.
- Įveskite įprastinę malonią rutiną vaikui prieš miegą, pvz., tegu kas vakarą išsimaudo šiltoje vonioje ar skaito malonias pasakas pats vienas arba su tėvais.
Evgeny Atamanenko | Shutterstock.com
Kada reikia susirūpinti dėl vaiko nemigos?
Dažniausiai miego problema išsprendžiama vaikui kalbantis su tėvais ir dalijantis kasdienėmis patirtimis. Mama ar tėtis dažniausiai gali padėti pagerinti vaiko miego režimą ir paskatinti jį būti kantrų, kol išsiugdys naujus miego įpročius.
Bet jei vaikas turi tikrai sunkių miego problemų, tėvų pagalbos gali ir neužtekti. Gali prireikti ir pokalbio su vaikų psichologu apie stresą ar liūdesį, kurį jaučia vaikas.
Jei vaikas tikrai dėl nieko nesijaudina, o miego problemos vis tiek jį kamuoja, galbūt gali padėti miego sutrikimų specialistas. Viskas priklauso nuo individualios situacijos, tačiau pasitarti su specialistais, jei praktiniai metodai nepadeda, tikrai derėtų.
Praktiški patarimai, kai vargina nemiga
Nemiga kankina labai daug žmonių, ne tik vaikus, bet ir suaugusiuosius, taigi atlikta daugybė tyrimų, kaip ją įveikti. Ne visi šie patarimai tinka visiems žmonėms, tačiau vienas ar keletas tikrai gali jums praversti.
- Prieš eidami miegoti, mintis išdėstykite sąsiuvinyje (galime šį „sąsiuvinį“ pavadinti ir dienoraščiu). Ši praktika išvalys jūsų mintis, todėl bandant užmigti galva nebus prikimšta galybės įvairiausių minčių, kurios blaško. Vaikas savo mintis gali ir nupiešti.
- Miegokite tamsiame, patogiame kambaryje. Šviesa signalizuoja kūnui, kad laikas pabusti, todėl to tikrai reikėtų vengti naktį. Bet jei jūs ar vaikas bijote tamsos, įsijunkite silpną naktinę lempą.
- Nemiegokite su augintiniu. Tai gali būti gana sunkus įprotis, kurio teks atsisakyti, jei norite pailsėti. Būtent jūsų mielas šuo ar katė gali būti nemigos priežastis. Kai jūsų augintinis jaukiai patoginasi prie jūsų ar kelia kad ir nežymų triukšmą, bruzda, nors ir ne identifikuojate, tai gali jus pažadinti. Pabandykite porą naktų miegoti be savo augintinio, kad sužinotumėte, ar miegas nepagerės. Nakties metu geriausia, kad augintinio nebūtų ir vaiko kambaryje.
- Negerkite jokių gėrimų su kofeinu (pvz., kokakolos, šaltos ar žaliosios arbatos) maždaug nuo 15 val. Kofeinas yra stimuliatorius ir gali jus išlaikyti žvalų ilgiau nei įprastai.
- Nesimankštinkite ir nesportuokite naktį. Aktyvia fizine veikla užsiimkite – geriausia – dienai nepersiritus į antrą pusę. Niekada nesportuokite iki miego likus vos kelioms valandoms.
- Kai gulite lovoje, išbandykite ramaus proto mankštą. Pavyzdžiui, skaičiuokite atgal nuo 100 užmerktomis akimis. Tikimės, kad priartėję prie 10 pasijusite labai mieguisti, prie 5 – jau snūduriuosite, na, ir... 3, 2, 1... labanakt.