Ką reikėtų žinoti apie sauskelnių dermatitą?

Reklaminis partnerio turinys
Išbertas kūdikio užpakaliukas New Africa | Shutterstock.com

Kūdikystė – didelių džiaugsmų ir dar didesnių vargų laikotarpis tėvams. Jų didžiausias tikslas yra pasirūpinti, kad vaikas augtų sveikas ir laimingas, o visos ligos praeitų pro šalį, netrikdydamos jaunojo organizmo formavimuisi.

Tačiau ne visada pavyksta tų ligų išvengti, todėl rekomenduojama susipažinti su tam tikromis kūdikiams būdingomis ligomis ir tinkamu jų gydymu bei profilaktika. Viena iš dažniausiai kūdikiams pasitaikančių odos ligų yra sauskelnių dermatitas. 

Taigi ką reikėtų žinoti apie sauskelnių dermatitą ir tinkamą kūdikių odos priežiūrą?

Sauskelnių dermatito atsiradimo priežastys

Tai odos uždegiminė reakcija, bent kartą pasireiškianti daugeliui mažylių. Pagrindiniai simptomai yra odos bėrimas, neryški eritema (paraudimas), patinimas. Taip pat gali pasireikšti niežulys, deginantis pojūtis ar net skausmas. Dėl tokio jaučiamo diskomforto kūdikis gali pasidaryti nervingesnis ir dažniau verkti. Sauskelnių dermatitas paprastai pasireiškia dėl kelių priežasčių:

  • jei sauskelnės nėra pakankamai dažnai keičiamos, kūdikio odai tenka ilgiau kontaktuoti su šlapimu ar išmatomis;
  • tarp sauskelnių ir odos atsiranda trintis;
  • prasideda odos maceracija (odos suminkštėjimas, irimas) dėl per didelės drėgmės sauskelnėse;
  • nenaudojami barjeriniai kremai, kurie ne tik apsaugo nuo sauskelnių dermatito, bet veikia ir kaip gydymo priemonė.

Žinant, kas lemia sauskelnių dermatito atsiradimą, pasidaro lengviau imtis priemonių, padėsiančių šios ligos išvengti.

Sauskelnių dermatito profilaktika ir gydymas

Sauskelnių dermatito galima išvengti, jei laikomasi šių patarimų.

  • Reguliariai keičiamos sauskelnės, kad būtų išvengta odos sudirgimo. Sauskelnes reikėtų keisti kiekvieną kartą joms susitepus, kad odos sąlytis su šlapimu ar išmatomis būtų kuo trumpesnis. Be to siūloma rinktis didžiausio sugeriamumo sauskelnes.
  • Prieš užmaunant naujas sauskelnes pirma reikėtų kūdikio odą nuprausti šiltu vandeniu ir nusausinti su švaria, švelnia šluoste ar servetėle. Sausinimo metu oda neturėtų būti per smarkiai trinama.
  • Švarią kūdikio odą, kurią dažniausiai dengia sauskelnės, svarbu patepti barjeriniu kremu. Šios priežiūros priemonės pasirinkimas – labai platus, todėl renkantis kremą reikėtų atkreipti dėmesį į du dalykus. Pirma, barjerinis kremas turi būti patikimas, t. y. kliniškai patikrintas, dermatologų patvirtintas. Antra, derėtų patikrinti, kokia jo sudėtis. Kai kurių priemonių sudėtyje galima rasti cinko oksido, kuris pasižymi odos barjerą apsaugančiu ir atstatančiu poveikiu. Taip pat kremuose būna pantenolio, kuris taip pat padeda atkurti odos barjerą.

Negydomo sauskelnių dermatito komplikacijos

Jei pastebėjus pirmuosiuos sauskelnių dermatito požymius nėra pradedamas gydymas, gali atsirasti ligos komplikacijų: eritema pasidaro ryški, suintensyvėja skausmas, gali kilti infekcija. Tokiu atveju prevencinės priemonės nepadėtų ir reikėtų kreiptis į gydytoją.

Pasireiškus infekcijai pirmiausia nustatoma, kas yra jos sukėlėjas. Jei infekciją sukėlė grybelinis patogenas Candida Albicans, tokiu atveju skiriami priešgrybeliniai vaistai. Kai infekcijos sukėlėjas – bakterijos, tada gydytojas skiria antibiotikus. Labai retais atvejais gali būti skiriami ir vietiniai kortikosteroidai. Tačiau antibiotikai ir vietiniai kortikosteroidai dažniausiai nėra rekomenduojami kūdikių ir vaikų gydymui.

Barjeriniai preparatai, kurie saugūs jūsų kūdikiui

Kremas „Relizema Baby Care“ 100 ml tūbelėje arba purškalas „Relizema Spray & Go-Zinc + Panthenol“ – abu preparatai odą ypač ramina, apsaugo nuo paraudimo ar deginimo pojūčio atsiradimo, ypač lytinių organų ir sėdmenų srityje, nes ant odos sudaro apsauginę plėvelę, kuri apsaugo nuo išorinių dirgiklių.

Kremas tepamas ant nuvalytos, sausos odos, prieš kiekvieną sauskelnių keitimą. Prireikus, galima tepti dažniau. Na, o purškalas patogus tuo, kad lengvai pasiekia ir sunkiai prieinamas kūno vietas, raukšles. Rekomenduojama naudoti kiekvieną kartą keičiant sauskelnes. Susidaro balta apsauginė plėvelė. Be to, purškalas yra itin higieniška priemonė, nes papurškus nereikia įtrinti.