Kada kūdikis pasakys „mama“? (89)

Mama su vienerių metų kūdikiu Cast Of Thousands | Shutterstock.com

Pirmasis „mama“ yra vienas saldžiausių mažylio pasiekimų. Kada galime tikėtis išgirsti šį labai laukiamą žodelį?

„Mama“ vienas iš pirmųjų kūdikio dvigarsių

Visai realu, kad žodį „mama“ (ar kažką labai panašaus) išgirsite, kai kūdikiui bus 4-5 mėnesiai. Dažniausiai tai būna labai džiaugsminga akimirka, kuomet kiekvienai mamai suvirpa širdis.

Nenorime jūsų nuvilti, bet, tokio amžiaus kūdikis dar nei šių, nei kitų garsų su mama nesieja. Jis atsitiktinai ištaria juos, čiauškėdamas savo „kūdikiška“ kalba ir treniruodamas savo balselį.

Tikėtina, kad sulaukęs džiaugsmingos tėvų reakcijos, šį garsų junginį jis kartos vėl ir vėl. Bet teks dar truputį palaukti akimirkos, kai sakydamas „mama“ jis iš tiesų kreipsis į vieną iš jam svarbiausių žmonių.

Kada kūdikis sąmoningai pasakys „mama“?

Pastebima, kad kūdikis aiškiai išskiria mamą iš kitų žmonių, ir, jau būdamas 6-7 mėnesių amžiaus, girdėdamas iš aplinkinių žodį „mama“, gali tikslingai žiūrėti į ją.

Tačiau sąmoningai ištarti žodį „mama“, žiūrint į savo mamą ar stengiantis atkreipti jos dėmesį, t.y. kreiptis į mamą kūdikiai įprastai ima tik maždaug 8-12 mėnesių amžiaus arba jau po pirmojo gimtadienio.

Kaip išmokyti kūdikį pasakyti „mama“?

  • Įvardinkite mamą. Bendraujant su kūdikiu įvardinkite, kas yra mama ir pasakokite, ką mama daro. Pavyzdžiui, „Mama pakeis tau sauskelnes“, „Mama tave laiko ant rankų“, „Mama geria vandenį. Gal ir tu nori atsigerti?“.
  • Žaiskite „Ku-kū! Kur mama?“. Pasislėpkite už baldų ar paprasčiausiai užsidenkite veidą delnais arba audinio skiaute ir sakykite „Kur dingo mama?“, o vėl „atsiradus“ džiaugsmingai prisistatykite „Ku-kū! Čia mama!“.
  • Skaitykite knygeles. Knygelių skaitymas ir paveikslėlių žiūrėjimas bei juose esančių objektų įvardinimas yra puikus būdas lavinti kūdikio kalbą.
  • Žiūrėkite nuotraukas. Susieti žodelį „mama“ su savo mama kūdikiui gali padėti nuotraukų vartymas. Žiūrėkite nuotraukas ir pirštu parodykite, kur yra mama bei kiti artimieji.  
  • Dainuokite daineles ir lopšines, skaitykite eilėraščius. Melodija ir rimuotas tekstas bei daineles ir eilėraščius lydinti emocija padeda kūdikiui įsisąmoninti bei įsiminti žodžius.
  • Palaikykite „pokalbį“. Kūdikiui pradėjus guguoti pasistenkite atkartoti jo sakomus garsus ir į šį „pokalbį“ vis įveskite naujų garsų bei žodelių, raginkite kūdikį juos pakartoti. 
  • Žodžius pakartokite taisyklingai. Kūdikiui pradėjus tarti pirmuosius žodelius, juos pakartokite taisyklinga forma. Pavyzdžiui, jeigu kūdikis jums sako „mami“, pasidžiaukite ir pasakykite „taip, mama“.
  • Džiaukitės pasiekimais. Kūdikius itin motyvuoja linksma tėvų reakcija, tad džiaugsmingai reaguokite į kūdikio čiauškėjimą - šypsokitės, plokite, šokite.

Ką daryti, jeigu kūdikis nesako „mama“?

Kalbos raida yra labai individuali ir visiškai normalu, kad kai kurie kūdikiai žodelius ima tarti šiek tiek vėliau nei bendraamžiai, tačiau vertėtų atkreipti dėmesį ir pasikonsultuoti su specialistais, jeigu 12-15 mėn. amžiaus kūdikis dar nepradėjo sąmoningai sakyti „mama“ (ar kitų panašių, trumpų žodelių).

Susiję straipsniai

Kodėl kūdikį reikia migdyti ant nugaros?

Miegas ant nugaros sumažina staigios kūdikių mirties sindromo (SKMS) riziką. Tačiau ant nugarytės kūdikiai guldomi ir dėl kitų priežasčių.

Kaip žinoti, ar kūdikiui tinka pieno mišinys?

Tinkamo mišinuko pasirinkimas kartais gali tapti nemenku iššūkiu. Kaip žinoti, kad kūdikiui mišinukas tinka?

Kaip taisyklingai keisti sauskelnes naujagimiui?

Daugelis sauskelnes keičia pakeldami kūdikio užpakaliuką, tačiau atsiranda naujų rekomendacijų sauskelnes keisti pavertus vaikelį ant šono.

Naujausi komentarai

  1. User has not uploaded an avatar
    Nerimastinga_ prieš 3 m.

    E.Va parašė:
    Mano panele yra 11+ men, ir, jau, tikrai samoningai Mama sako. Nueinu kur, tai is karto dudas leidzia ir maaaama, mama, mama. Arba atropoja, tiesia rankutes ir sako…

    11 mėn tikrai tikiu, kad gali sąmoningai sąkyti mama, net tikiu, kad gali ir šiek tiek jaunesni mažyliai bet, kai 5-6 mėn kūdikiai, nu užmuškit, nepatikėsiu

  2. User has not uploaded an avatar
    elen33 prieš 3 m.

    Mano vaiko pirmi zodziai mazdaug metu laiko buvo ate ate, niam niam, kuku, tapu tapu ir pan. Po to pasake tete, o mama mane pavadino isvis tik kokiu 1.5 metu, tai yra po puses metu, kai pradejo kalbet

  3. User has not uploaded an avatar
    KristinaKD prieš 3 m.

    rudagazele parašė:
    Nes mamos nori girdėti, tai ir girdi. Ir daug įvairiausių įgūdžių vaikams pripaišo, nes joms tiesiog taip atrodo (pvz, ropoja prie pampersų pakio, kai apsikakoja…

    Pavyduoles. Klausimas nebuvo kada samoningai pasako ar nepasako.. zinoma, kad nesikreipia i mama 3 men samoningai, bet pasako "mama" aiskiai, kai buna vienas ilgesni laika.. neauginam geniju, bet pasidziaugti savo vaiku negi yra nuodeme? 😊

  4. User has not uploaded an avatar
    mjonik prieš 3 m.

    Mano dukrytei 6 menesiai, siandien istare "mama". Ir taip aiskiai, kad su jokiu kudikio gugavimu nesulyginsi.

  5. Diamondmum
    Diamondmum prieš 3 m.

    Labiausiai uzknisantis zodis😁