Kada kūdikis pasakys „mama“? (89)
Pirmasis „mama“ yra vienas saldžiausių mažylio pasiekimų. Kada galime tikėtis išgirsti šį labai laukiamą žodelį?
„Mama“ vienas iš pirmųjų kūdikio dvigarsių
Visai realu, kad žodį „mama“ (ar kažką labai panašaus) išgirsite, kai kūdikiui bus 4-5 mėnesiai. Dažniausiai tai būna labai džiaugsminga akimirka, kuomet kiekvienai mamai suvirpa širdis.
Nenorime jūsų nuvilti, bet, tokio amžiaus kūdikis dar nei šių, nei kitų garsų su mama nesieja. Jis atsitiktinai ištaria juos, čiauškėdamas savo „kūdikiška“ kalba ir treniruodamas savo balselį.
Tikėtina, kad sulaukęs džiaugsmingos tėvų reakcijos, šį garsų junginį jis kartos vėl ir vėl. Bet teks dar truputį palaukti akimirkos, kai sakydamas „mama“ jis iš tiesų kreipsis į vieną iš jam svarbiausių žmonių.
Kada kūdikis sąmoningai pasakys „mama“?
Pastebima, kad kūdikis aiškiai išskiria mamą iš kitų žmonių, ir, jau būdamas 6-7 mėnesių amžiaus, girdėdamas iš aplinkinių žodį „mama“, gali tikslingai žiūrėti į ją.
Tačiau sąmoningai ištarti žodį „mama“, žiūrint į savo mamą ar stengiantis atkreipti jos dėmesį, t.y. kreiptis į mamą kūdikiai įprastai ima tik maždaug 8-12 mėnesių amžiaus arba jau po pirmojo gimtadienio.
Kaip išmokyti kūdikį pasakyti „mama“?
- Įvardinkite mamą. Bendraujant su kūdikiu įvardinkite, kas yra mama ir pasakokite, ką mama daro. Pavyzdžiui, „Mama pakeis tau sauskelnes“, „Mama tave laiko ant rankų“, „Mama geria vandenį. Gal ir tu nori atsigerti?“.
- Žaiskite „Ku-kū! Kur mama?“. Pasislėpkite už baldų ar paprasčiausiai užsidenkite veidą delnais arba audinio skiaute ir sakykite „Kur dingo mama?“, o vėl „atsiradus“ džiaugsmingai prisistatykite „Ku-kū! Čia mama!“.
- Skaitykite knygeles. Knygelių skaitymas ir paveikslėlių žiūrėjimas bei juose esančių objektų įvardinimas yra puikus būdas lavinti kūdikio kalbą.
- Žiūrėkite nuotraukas. Susieti žodelį „mama“ su savo mama kūdikiui gali padėti nuotraukų vartymas. Žiūrėkite nuotraukas ir pirštu parodykite, kur yra mama bei kiti artimieji.
- Dainuokite daineles ir lopšines, skaitykite eilėraščius. Melodija ir rimuotas tekstas bei daineles ir eilėraščius lydinti emocija padeda kūdikiui įsisąmoninti bei įsiminti žodžius.
- Palaikykite „pokalbį“. Kūdikiui pradėjus guguoti pasistenkite atkartoti jo sakomus garsus ir į šį „pokalbį“ vis įveskite naujų garsų bei žodelių, raginkite kūdikį juos pakartoti.
- Žodžius pakartokite taisyklingai. Kūdikiui pradėjus tarti pirmuosius žodelius, juos pakartokite taisyklinga forma. Pavyzdžiui, jeigu kūdikis jums sako „mami“, pasidžiaukite ir pasakykite „taip, mama“.
- Džiaukitės pasiekimais. Kūdikius itin motyvuoja linksma tėvų reakcija, tad džiaugsmingai reaguokite į kūdikio čiauškėjimą - šypsokitės, plokite, šokite.
Ką daryti, jeigu kūdikis nesako „mama“?
Kalbos raida yra labai individuali ir visiškai normalu, kad kai kurie kūdikiai žodelius ima tarti šiek tiek vėliau nei bendraamžiai, tačiau vertėtų atkreipti dėmesį ir pasikonsultuoti su specialistais, jeigu 12-15 mėn. amžiaus kūdikis dar nepradėjo sąmoningai sakyti „mama“ (ar kitų panašių, trumpų žodelių).
11 mėn tikrai tikiu, kad gali sąmoningai sąkyti mama, net tikiu, kad gali ir šiek tiek jaunesni mažyliai bet, kai 5-6 mėn kūdikiai, nu užmuškit, nepatikėsiu