Kaip išmokyti vaiką plaukti?
Galime pasidžiaugti, kad Lietuvoje turime daugybę vandens telkinių, tad tikrai galime pasidžiaugti upių, ežerų ar jūros teikiamais malonumais... Belieka išmokti plaukti!
6 mėnesiai - 1 metai
Pusmetinukus jau galime pratinti prie vandens, žinoma, rimtų plaukimo pamokų tokiame amžiuje imtis dar nėra poreikio, tačiau pasipliušketi su vaikeliu bus smagu ir tėveliams, ir mažyliui.
Saugumas
Vaikelį visada laikykite ant rankų, saugiausia būtų tiesiog pašlapinti vaiko kojytes, pilvuką.
Stebėkite, kad vaikas neatsigertų vandens, ypač, jeigu mirkstate baseine (o ir dėl vandens telkinių švaros negalime būti tikri 100%). Tokiems mažyliams pavojingas net ir menkas chemikalų kiekis.
Tokio amžiaus vaikas gali nuskęsti net ir labai negilioje vietoje ir vos per minutę, tad būkite itin atsargūs, galvytės geriau visai nešlapinti, tiesiog laikykite vaiką priglaustą prie krūtinės ir vaikštinėkite vandenyje.
2 - 3 metai
Aktyvesniam vaikeliui jau bus įdomu turkštis, jam patiks ir burbuliukai, ir bangelės, kurias galima sukelti rankutėm ir kojytėm, tačiau dar reiktų vaiką laikyti ant rankų. Tokiame amžiuje vandens pramogas galima išnaudoti ir rankų bei kojų lavinimui - galite laikyti vaiką ant rankų, o į vandenį įmeskite kamuoliuką, eikite link jo, o vaikelis tegul pats pasiekia ir sugriebia. Parodykite, kaip galima kojytėmis spardyti vandenuką. Galite atsargiai lūpas kišti į vandenį ir pūsti burbulus - taip vaikelis išmoks laikyti burnytę vandenyje, bet jo negerti. Jau saugu ir pasidėti vaiką ant rankų bei leisti jam paplūduriuoti ir ant pilvuko, ir ant nugaros - šitaip lavinsite jo pusiausvyrą.
Saugumas
Jeigu vaikas drąsesnis, tai ir vandenyje jis jausis saugiai, tačiau nepaleiskite jo iš rankų.
Pabrėžkite, kad į vandenį galima eiti tik su suaugusiuoju.
Jeigu vandenyje žaidžiate su žaislais, tai geriau imkite mažesnius - didesnis žaislas ar, pavyzdžiui, čiužinys, plaukimo ratas skatina įsikibti, vaikas ima labiau plūduriuoti ant jo, o nei rankytės, nei koordinacija dar neužtikrina, kad pavyks ilgai išsilaikyti, tad tokie daiktai gali lengvai nusprūsti, o pusiausvyrą praradęs mažylis atsidurti po vandeniu.
Jeigu maudėtės ar ant kranto žaidėte su žaisliukais, tai juos būtinai susirinkite, kad vaikui nebūtų pagundos bėgti ir jų pasiimti.
Jeigu norite papildomos priemonės vaikelio plūduriavimui, tai idealiai tinka plaukimo liemenė - ji leis ir ant vandens laikytis, ir nenusprūs.
4 - 5 metai
Tokio amžiaus vaikai jau yra pakankamai koordinuoti, kad galėtų plaukioti patys - tai tinkamas amžius lankyti plaukimo pamokas. Jeigu mokotės savarankiškai, tai pradėkite negiliai, vandens turėtų būti vaikui iki krūtinės. Prilaikykite vaiką rankomis, leiskite jam plūduriuoti. Galite šiek tiek stipriau jį, gulintį pilvu jums ant rankų, supuoti vandenyje, paaiškinkite vaikui, kaip koordinuotai judinti rankytes ir kojytes - pirmiausia reikia išmokti plaukti šuniuku. Kai jausite, kad vaikas jau stabiliai laikosi, kai rankytės ir kojytės plaks vienu ritmu, tai po truputį savo rankas atitraukite, supuokite vaiką vis stipriau, vis toliau nuo savęs.
Saugumas
Net jeigu vaikas jau ir pats laikosi ant vandens, nesitraukite pernelyg toli. Būkite tokiu atstumu, kad visad per akimirką vaiką spėtumėt sugriebti.
Būkite kantrūs, jeigu vaikui nesiseks, tai jis gali ir ožiuotis, ir vandens bijoti. Neverskite per jėgą, jeigu šiandien vaikui nesiseka, tai pasiūlykite pažaisti ant kranto, pasitaškyti, o tuomet gal atgims noras plaukioti.
Jeigu tik dabar pradedate mokytis, tai vaikas gali bijoti vandens, daugumai nepatinka šlapinti veiduko ir plaukų, tad pasipraktikuokite namie, pasitaškykite vonioje ir parodykite vaikui, kad tame nėra nieko bauginančio.
Jeigu vaikas jau pramokęs plaukti, tai papildomam saugumui tinka ne tik liemenė, bet ir plaukimo rankovės, jau galima užsikabinti ir už čiužinio ar rato - tokio amžiaus vaikai jau geba tvirtai sugriebti ir laikyti.
6 metai ir daugiau
Šešiametis jau gali gan ilgam sulaikyti kvapą, panerti, net ištraukti kažką iš dugno. Mokantis plaukti vaikas jau gali ir įšokti į vandenį bei savarankiškai ir saugiai išnerti. Jeigu vaikas jau moka plaukti šuniuku, tai pats laikas mokytis plaukoti ir ant nugaros bei kitais plaukimo stiliais ant pilvo. Jums jau nebėra privalu būti vandenyje su vaiku, tačiau ant kranto stovėti ir jį prižiūrėti tikrai reikia.
Saugumas
Išaiškinkite, kad maudytis galima tik tada, kai ant kranto yra prižiūrintis suaugęs žmogus.
Idealu, jeigu vaikas eitų plaukioti su draugu, broliuku ar sesute.
Jeigu neinate į vandenį su vaiku, tai jam reiktų dėvėti liemenę, rankoves arba užsimauti plaukimo ratą. Net jeigu jis ir moka plaukti.
Iš anksto susitarkite, kad plaukti galima tik iki kaklo, kad kojytėmis reikia siekti dugną, tai atsistoji.