Kaip ugdyti vaiko pasitikėjimą savimi?

Pasitikėjimas savimi yra svarbi kiekvieno sėkmingo ir laimingo žmogaus savybė, prie kurios ugdymo nuo pat mažumės turėtų prisidėti tėvai.

Ugdykite vaiko savarankiškumą


Savarankiškumas yra viena svarbiausių pastikėjimo savimi sąlygų. Juk savimi negalintis pasirūpinti ar nemokantis priimti sprendimų žmogus jaučiasi priklausomas nuo kitų, nuolatos ieško paramos ir užtarimo, užuot tvirtai stovėjęs ant savo kojų.

Vaikui, žinoma, reikalingas kasdienis tėvelių dėmesys ir pagalba, tačiau leiskite jam po truputį „tvarkyti“ savo gyvenimą. Pradėkite nuo nedidelių užduočių, pavyzdžiui, leiskite mažyliui išsirinkti vieną aprangos derinį iš dviejų mamos pasiūlytų. Vyresni vaikai jau gali gauti daugiau laisvės ir suplanuoti savo (ar visos šeimos) savaitgalį, pasirinkti patinkantį būrelį, išleisti sutaupytus dienpinigius.

Gerbkite vaiko nuomonę

Kiekvienam žmogui labai svarbu būti išklausytam ir išgirstam, išreikšti savo mintis ir jausti aplinkinių pagarbą. Leiskite ir paskatinkite vaiką pasisakyti bei būtinai atsižvelkite į jo nuomonę priimdami sprendimus (ypač susijusius su vaiku). Jeigu tenka vaikui pasakyti „ne“, patikinkite, kad supratote jo poziciją, tačiau šįkart reikia elgtis kitaip ir būtinai paaiškinkite priežastis.

Labai svarbu, kad vaikas suprastų, jog pagarba turi būti abipusė, t.y. tėveliai būtinai išklausys ir įsiklausys, jeigu mažylis savo nuomonę išreikš pasitelkdamas argumentus, mandagiai, ramiai, neiožiuojant.

Padėkite atrasti mėgstamą veiklą

Pasiūlykite vaikui išbandyti įvairius hobius, būrelius, pramogas, o mažylius skatinkite žaisti su kuo įvairesniais žaislais. Netruksite pastebėti, kam vaikas skiria daugiausiai dėmesio, kas jį labiausiai domina ir džiugina.

Mėgstamą veiklą atradęs (ir tėvelių ją tęsti paskatintas) vaikas bus „savo rogėse“. Malonus laiko praleidimo būdas, įgūdžių tobulinimas, buvimas bendraminčių būryje, o vėliau galbūt ir dalyvavimas su hobiu susijusiuose konkursuose ar varžybose skatins vaiko pasitikėjimą savimi.

Paskatinkite išsikelti realius tikslus

Pasiekę savo tikslų jaučiamės pakylėtai, mėgaujamės pergale, didžiuojamės savimi ir drąsiau priimame naujus iššūkius. Vaikui svarbu patirti šiuos jausmus, tad jam reikia išmokti realistiškai vertinti situaciją, racionaliai planuoti ir žingsnelis po žingsnelio siekti savo tikslo.

Svarbu, kad vaiko užsibrėžti tikslai būtų kuo realesni, tuomet mažylis mėgausis procesu ir nenusivils (o ilgainiui galės įveikti vis didesnius iššūkius). Pavyzdžiui, jeigu vaikui nesiseka išmokti skaityti, stora, sunki ir sudėtinga enciklopedija vargiai motyvuos... O plona vaikiška knygelė ar vaikams skirtas žurnalas įtrauks ir tikrai padės pagerinti skaitymo įgūdžius be streso.

Išmokykite įveikti nusivylimus

Visa širdimi norime apsaugoti savo vaikus nuo visų galimų nelaimių ir tai natūrali tėvystės dalis. Deja, kad ir kaip besistengtume, vaikas susiduria su nusivylimais - nuo nepavykusių piešinių iki pralaimėjimų varžybose, nuo bjauriai pasišaipusio draugo iki pirmojo išsiskyrimo, nuo nesuprantamo uždavinio iki neišlaikyto egzamino...

Jeigu vaikui nepasisekė, jis nusiminęs ir nusivylęs savimi, paguoskite, tačiau neleiskite įpulti į liūdesį. Patarkite, padėkite susidaryti veiksmų planą ir skatinkite žengti pirmyn. Vaikas turi išmokti, kad stiprus ne tas, kuris niekada neklysta ir neparpuola, o tas kuris geba iš savo klaidų pasimokyti ir atsistoti.

Skatinkite draugauti

Žmogus - sociali būtybė, kuriai svarbu megzti ir palaikyti santykius, būti ne tik su šeimos nariais, bet ir su bičiuliais. Gražūs santykiai padeda žmogui jaustis svarbiu, įdomiu, reikalingu, o tai gerokai kilsteli pasitikėjimo savimi kartelę.

Skatinkite vaiką prieiti prie kitų, susipažinti, pasiūlyti pažaisti, leiskite jam pasikviesti draugų į svečius ar pačiam apsilankyti jų namuose. Žinoma, prisiminkite, kad kiekvieno žmogaus bendravimo poreikiai skiriasi - vienam reikalingas didelis būrys draugų, nuolatinės naujos pažintys, o kiti puikiai jaučiasi kiek dažniau būdami vieni ir tik kartais pabendraudami su vienu ar dviem draugais.

Mylėkite besąlygiškai, bet...

Tėvų meilę ir palaikymą jaučiantis vaikas geriau vertins save, drąsiau žengs į pasaulį, nebijos imtis naujos veiklos ir siekti savo tikslų, nes supras, kad už jo nugaros yra tvirtas petys į kurį galima atsiremti. Kita vertus, vaikas taip pat turėtų elgtis atsakingai, o iškilus problemoms, mokėti pats prisiimti atsakomybę.

Svarbu drauge pasidžiaugti ir pagirti už pasiekimus, patarti ir pabandyti kartu rasti sprendimą užklupus nesėkmei. Lygiai taip pat svarbu nepataikauti, nespręsti kiekvienos vaiko problemos už jį, nesistengti jo „išsukti“ iš nemalonių situacijų...

Tėvų užduotis sukurti meilės erdvę, tačiau neslopinti vaiko savarankiškumo ir galimybės augti tvirtu, atsakingu bei savimi pasitikinčiu žmogumi.

Susiję straipsniai

Vaikas masturbuojasi: kaip reaguoti ir ką daryti?

Tėvams labai svarbu su vaikais apie masturbaciją kalbėti jautriai ir būti tinkamai šiam pokalbiui pasiruošus.

Supykęs vaikas muša save: ką daryti?

Maždaug ketvirtadalis vaikų apimti pykčio muša, žnaibo, kandžioja ar kitais būdais žaloja save. Tai – normali vaiko raidos fazė.

Ar žinote, kad yra 5 vaikų meilės kalbos?

G. Chapmanas tvirtina, kad su vaikais reikia kalbėti visomis 5-iomis meilės kalbomis. Tačiau reikia žinoti, kuri vaiko meilės kalba yra dominuojanti.