Kiaušintakių perrišimo operacija: ar ji Lietuvoje atliekama oficialiai? (408)

Gydytoja sėdi savo kabinete Travelpixs | Shutterstock.com

Moterys / šeimos, susilaukusios norimo skaičiaus vaikų ir tvirtai apsisprendusios jų negimdyti, dažnai pagalvoja apie kiaušintakių perrišimo operaciją, dažnai vadinamą tiesiog moterų sterilizacija arba ilgalaike chirurgine kontracepcija.

Medikų bendruomenė, nemaža dalis visuomenės kiaušintakių perrišimo operacijai pritartų, tačiau mūsų šalyje ji vis dar yra teisiškai nereglamentuota ir neįteisinta. Palyginimui, vyrams beveik analogiška operacija – vazektomija – atliekama legaliai ir ją renkasi vis daugiau vaikų nebenorinčių susilaukti stipriosios lyties atstovų.

Kaip atliekama kiaušintakių perrišimo operacija?

Operacijos metu chirurginėmis žirklėmis perkerpami kiaušintakiai ir perrišami jų galai. Pagrindinis šios operacijos rezultatas – sperma lytinio akto metu negali tekėti kiaušintakiais ir apvaišinti kiaušialąstės.

Ši operacija gali būti atliekama:

 • bet kuriuo metu kaip ambulatorinė procedūra naudojant laparoskopą ir bendrąją nejautrą;
 • iškart po cezario pjūvio operacijos gimdymo metu;
 • po gimdymo per makštį, atliekant nedidelį pjūvį po bamba (mini laparotomija).

Kiaušintakių perrišimo operacijos privalumai

 • Didelis efektyvumas. Tai vienas patikimiausių ilgalaikės kontracepcijos metodų. Moterys gali mylėtis nejausdamos baimės pastoti: joms nebereikia skaičiuoti vaisingų dienų, o nesulaukus mėnesinių – stresuoti dėl galimo neplanuoto nėštumo. Be to, tai ir abortų prevencinė priemonė.
 • Mirštamumas po kiaušintakių perrišimo operacijos JAV – vos 1–2 atvejai iš 100 tūkst., o dauguma mirčių siejamos su širdies ir kvėpavimo problemomis taikant bendrąją nejautrą.
 • Ilgalaikė procedūra. Tikimybė pastoti beveik eliminuojama visu vaisinguoju moters gyvenimo laikotarpiu iki pat menopauzės.
 • Nedaro neigiamos įtakos lytiniam gyvenimui, mėnesinių ciklui. Po kiaušintakių perrišimo operacijos nesumažėja nei lytinis potraukis, nei pasitenkinimas: viskas išlieka taip pat, kaip buvo ir iki operacijos. Operacija nedaro jokios įtakos moters mėnesinių ciklui.
 • Nereikia investuoti į kontraceptines priemones (prezervatyvus, kontraceptines tabletes, pleistrus ir t. t.).
 • Gali sumažėti ir kai kurių ligų (pavyzdžiui, kiaušidžių vėžio) rizika.

Kiaušintakių perrišimo operacijos trūkumai

 • Galimos komplikacijos. Apie 2 proc. moterų po atliktos kiaušintakių perrišimo operacijos patiria komplikacijų. Kartais po operacijos pažeidžiami aplinkiniai audiniai, galima infekcija, pūliavimas, karščiavimas, gali tekti perpilti kraują, gali susiformuoti sąaugos ir kt. Šaltinių duomenimis, tokių komplikacijų dažnis – 0,9–1,6 iš 100 atvejų. Taip pat po operacijos gali pasireikšti nuolatinis dubens arba pilvo skausmas. Komplikacijų tikimybė didėja, jeigu moteris serga diabetu, yra nutukusi arba jai anksčiau buvo atliktos dubens arba pilvo operacijos.
 • Chirurginė kontracepcija taip pat nėra 100 proc. patikima. Operacija gali būti atlikta netinkamai, todėl ateityje moteris gali pastoti. Šaltinių duomenimis, po operacijos pastoja 1 iš 200 moterų (taigi, tikimybė pastoti – 0,5 proc.).
 • Paprastai tai yra negrįžtamas procesas, jei kartais moteris apsigalvotų. Po sterilizacijos operacijos dalis moterų vis tik apsigalvoja ir vėliau gailisi priimto sprendimo. Pavyzdžiui, „Tėvų darželio“ forume yra tema, kurios autorė pasakoja, kad gimdymo metu jai buvo atlikta ši operacija, tačiau po 5 parų naujagimė mirė. Tai buvo pirmoji moters ir jos antrojo vyro atžala.
 • Sterilizacija neapsaugo nuo lytiniu keliu plintančių ligų, todėl turint nesaugių lytinių santykių vis tiek būtina naudoti barjerinę kontracepciją (prezervatyvus).
 • Operacija tinka ne visoms pacientėms. Tik nuodugniai ištyręs ir įvertinęs moters sveikatos būklę gydytojas gali rekomenduoti arba nerekomenduoti pacientei atlikti kiaušintakių perrišimo operaciją.
 • Didesnė negimdinio nėštumo rizika. Jei moteris po šios operacijos vis tik pastojo, didėja negimdinio nėštumo rizika.

Kiaušintakių perrišimo operacija: situacija Lietuvoje

Lietuvoje kiaušintakių perrišimo operacija atliekama tik išskirtiniais atvejais esant indikacijų. Pavyzdžiui, jei moteris kelis kartus yra gimdžiusi ir visų gimdymų metu jai buvo atlikta cezario pjūvio operacija, gydytojai gali pasiūlyti tuo pat metu atlikti ir sterilizaciją perrišant kiaušintakius (nėštumai, ypač dažni, pasibaigiantys cezario pjūvio operacija, gali kelti grėsmę moters sveikatai ar net gyvybei). Pacientės nuodugniai informuojamos apie intervenciją ir turi raštiškai patvirtinti savo sutikimą atlikti kiaušintakių perrišimo operaciją.

Tačiau nemažai moterų be indikacijų šią operaciją yra pasidariusios užsienyje, kur kiaušintakių perrišimo operacija atliekama labai dažnai.

Taigi, kaip jau minėta, Lietuvoje savanoriška veiksnios moters sterilizacija be indikacijų nėra reglamentuota ir atliekama. Tiesa, medicinos normų sąrašuose ir teisės aktuose nurodyta, kad gydytojas akušeris ginekologas pagal savo kompetenciją savarankiškai ar būdamas daugiadalykės specialistų komandos narys turi gebėti perrišti kiaušintakį.

Naujausi komentarai

 1. ZinaŠmi prieš 3 mėn.

  Milda.... parašė:
  Tai taip, pati šeima žinoma irgi turi įvertinti rizikas ir panašiai... Bet jei pastojo gal netyčia, gal net saugantis? Tai ką reiškia nedarytų 4-to cp? Tipo turi pr…

  Mano vyro vaikai is pirmos santuokos 11 men skirtumu, abu gime cp budu, jau pries 15 metu niekas nieko nesake, o tai buvo provincijoje

 2. fenix
  fenix prieš 2 mėn.

  Sveikos moterys,

  noriu paraginti jus jungtis tarpusavyje, ir agituoti už sterilizacijos operacijos įteisinimą.Kolkas ji prieinama tik užsienyje, arba nelegaliai Lietuvoje, kartu su CP. Moterys, kurios negimdo CP būdu, arba nusprendžia nebedidinti šeimos vėliau - nebeturi tos galimybės mūsų šalyje. Tai kvepia viduramžiais.

  Manau, kad reikia pradėti apie tai kalbėti ir daug. Kartu su vazektomijos reklamavimu, normalizavimu (nes dalį naštos gali prisiimti ir vyrai). Šeimoms, kurios jau pabaigė planavimą ir tenori auginti turimus vaikus - abi procedūros yra gyvybiškai svarbios. Bet svarbiausios jos - moterims - nes esminė našta tenka mums. Mes turime kimštis cheminiais hormonais, nešioti svetimkūnius gimdoje, pasamoningai netgi bijoti ir vengti vyro, o kai įvyksta nenumatyta - netgi svarstyti abortus.

  Pereinant prie abortų - valdžia yra susirūpinusi skaičiukais. Per didelis skaičius, negražiai atrodo statistikose ten ir viską. Todėl priima tokius DURNUS sprendimus, kaip pvz: https://www.lrt.lt/naujienos/sveikata/682/1708011/galvojancioms-apie-aborta-ruosiama-staigmena-seime-moterys-bus-privalomai-atkalbinejamos
  Bet pasinaudojant tuo jų susirūpinimu skaičių gerinimu - dabar yra pats laikas agituoti suteikti moterims kitų būdų stabdyti šeimos planavimą.

  Tegu pradžiai tai būna mokama, nekompensuojama procedūra - bet tegu ji bent jau atsiranda galimybių sąraše. Nes kolkas - tiesiog neegzistuoja.

  Neseniai viena forumietė pasiekė rezultatų CP operacijos pagal pageidavimą įteisinimo srityje. Tokios pat iniciatyvos trūksta ir čia. Rašykite seimo nariams - labiausiai tiems, kurie balsavo už tą papildomą "atkalbinėjimo komisiją" . Gal mūsų tarpe yra jaunų, energingų, auginančių vaikus ir darančių pauzę karjeroje - jums pačioms norėsis ramios ateities - pakovokite už ją.

 3. Liza33
  Liza33 prieš 2 mėn.

  fenix parašė:
  Sveikos moterys,

  Noriu paklausti, o kodėl sakote kad cp metu yra nelegalu. Jei duoda pasirašyti sutikimą prieš operaciją, kad būtų atlikta sterilizacija?

 4. fenix
  fenix prieš 2 mėn.

  Liza33 parašė:
  Noriu paklausti, o kodėl sakote kad cp metu yra nelegalu. Jei duoda pasirašyti sutikimą prieš operaciją, kad būtų atlikta sterilizacija?

  Sutikimą pasirašote tik gydytojui, į stalčių. JEIGU kokia nors moteris sugalvotų patraukti į teismą, kad ale netyčia liko nevaisinga - kad jis turėtų įrodymą. Nors tuo teisinės bėdos tikrai jam nesibaigtų. Be to, nėra atliekama atskira procedūra, o tik kaip priedas prie CP.

  Tokios procedūros Lietuvoje neegzistuoja paprasčiausiai. Niekas negalėtų atskirai ar laporoskopu, ar pjūviu atlikti sterilizacijos.

  Nelegalu ne ta prasme, kad draudžiama, o ta - kad nėra legalizuota. Negalima atlikti to, kas "neegzistuoja". Nėra pagrindo indikuoti, dokumentuoti, suruošti komandą, ir atlikti procedūrą, gauti finansavimą iš LK už ją ir tt.

 5. avietuke
  avietuke prieš 2 mėn.

  fenix parašė:
  Sutikimą pasirašote tik gydytojui, į stalčių. JEIGU kokia nors moteris sugalvotų patraukti į teismą, kad ale netyčia liko nevaisinga - kad jis turėtų įrodymą. Nors …

  Na nežinau iš kur pas Jus tokia info. Pas mane išraše bubo nurodyta kad atlikta si procedūra .