Vazektomija (vyro sėklinių latakų perrišimas) (90)

Vyras urologo konsultacijoje BlurryMe | Shutterstock.com

Vazektomija yra itin efektyvus kontracepcijos metodas, kurio metu perrišami ar kitaip chirurgiškai pakeičiami vyro sėkliniai latakai.

Kas yra vazektomija?

Vazektomija – vyrams atliekama operacija, kurios metu perrišami, perkerpami, prideginami ar kitais būdais pažeidžiami sėkliniai latakai. Tai vienas efektyviausių kontracepcijos metodų, prilyginamas sterilizacijai.

Po operacijos ejakuliacijos metu spermatozoidai negali patekti į šlaplę, todėl moteris negali būti apvaisinama.

Tiesa, spermatozoidai sėklidėse gaminami ir toliau, tačiau nepatekdami į latakus jie suardomi ir absorbuojami į organizmą. Taigi, ejakuliacija vyksta įprastai, tik tiek, kad išsiliejusioje spermoje nebelieka spermatozoidų (jų spermoje yra vos iki 0,1%).

Labai dažnai vazektomija painiojama su kastracija, tačiau operacijos – skirtingos, nes kastracijos metu visiškai pašalinamos sėklidės.

Apskritai chirurginiu požiūriu nesudėtinga vazektomija dažnai vadinama net ne operacija, o procedūra.

Kaip atliekama vazektomija?

Kiekvienoje klinikoje procedūros eiga šiek tiek skiriasi.

Pirmiausia taikoma vietinė arba bendroji nejautra. Po to sėklidėse padaromi du nedideli apie 1 cm pločio pjūviai. Tuomet, atvėrus pjūvio vietą, iškeliamas sėklinis latakėlis. Nukerpama ir pašalinama nedidelė – taip pat apie 1 cm – jo dalis. Sėklinių latakų galai perrišami, kartais prideginami. Pjūvio vieta užsiuvama viena siūle. Naudojami tirpūs siūlai, ištirpstantys per 2–3 sav., todėl sumažėja vizitų poreikis.

Operacijos trukmė – iki 30 min., su pasiruošimu – iki 1 val. Pacientai iškart po procedūros gali vykti namo.

Kiek kainuoja vazektomija?

Vazektomija nėra kompensuojama ir už ją reikia susimokėti savo lėšomis.

Vazektomijos kaina Lietuvoje svyruoja nuo apytikriai 400 iki 600 eurų.

Kodėl vyrai renkasi vazektomiją?

Procedūrą renkasi vyrai, tvirtai nusprendę, kad daugiau nenori turėti vaikų.

Vazektomija populiaresnė Vakaruose, kitose ekonomiškai išsivysčiusiose šalyse: jose vyrai procedūrą renkasi kur kas dažniau nei besivystančiose valstybėse.

Labai svarbu, kad vyras dėl procedūros būtų apsisprendęs ir aptaręs ją su savo partnere (jeigu vyras turi ilgalaikę partnerę).

Jos nepatariama rinktis psichologiškai sunkiais momentais, taip pat jaučiant antrosios pusės spaudimą.

Jei kyla dvejonių, geriau reikėtų rinktis kitus – mažiau drastiškus – kontracepcijos metodus.

Procedūrą galima atlikti bet kokio amžiaus vyrams. Tačiau nepatariama jos rinktis jaunesniems nei 30 m. ir dar vaikų neturintiems vyrams.

Vazektomijos privalumai

 • Patikima procedūra: iš 2 tūkst. atvejų vos 1 būna nesėkmingas.
 • Komplikacijos gana retos.
 • Vazektomija neturi įtakos hormonų lygio pokyčiams, nedidina jokių ligų rizikos.
 • Neigiamai nepaveikia libido, erekcijos, neslopina malonumo.
 • Tai saugesnė, paprastesnė, patikimesnė procedūra, lyginant su moterų sterilizacija.

Vazektomijos trūkumai

 • Negali atstoti kai kurių kontracepcijos priemonių, pvz., prezervatyvų, kurie apsaugo ir nuo nepageidaujamo nėštumo, ir nuo ligų, plintančių lytiniu keliu.
 • Dar kurį laiką (skirtingų šaltinių duomenimis, nuo 1 iki 8 sav.) reikia naudoti papildomą kontracepciją.
 • Vaisingumą vėl atkurti įmanoma ne visada.

Galimos vazektomijos komplikacijos

 • Padidėjęs lytinės zonos jautrumas, kuris įprastai greitai praeina.
 • Laikinas nedidelis kraujavimas iš karto po operacijos ejakuliacijos metu.
 • Spermos granuliomos formavimasis. Granulioma – nedidelis kapšelyje susiformavęs guzelis, atsiradęs dėl pro sėklinį lataką patekusio sėklidžių turinio.
 • Lėtinis sėklidžių (kapšelio) skausmas ar diskomfortas. Po atliktos vazektomijos maždaug 14% vyrų jaučia nedidelį sėklidžių skausmą, tačiau daugeliu atvejų gyvenimo kokybei įtakos tai neturi.
 • Operacinio pjūvio infekcija, pasitaikanti apie 3% pacientų.
 • Kraujosruvos. Pjūvio vietoje gali susiformuoti kraujosruva, tačiau ši komplikacija – reta, pasitaikanti 2%. pacientų.

Ar po vazektomijos įmanoma atkurti vaisingumą?

Vaisingumą atkurti galima ne visada. Vaisingumo atkūrimo po vazektomijos tikimybė – 30–70%.

Kuo daugiau laiko nuo vazektomijos operacijos praėjo, tuo tikimybė mažesnė. Jei vazektomija atlikta prieš mažiau nei 10 m., tikimybė, kad vyras ir vėl taps vaisingas, didėja.

Norintiems vėl tapti vaisingiems visiškai pakanka atkurti vieną iš dviejų sėklinių latakų.

Naujausi komentarai

 1. User has not uploaded an avatar
  Anonime prieš 2 m.

  - Pagrandukas - parašė:
  Urologas dirba privacioje klinikoje, naturalu, kad savo preke girs
  o as prisisikaiciau tiek siaubingu vyru istoriju, kad nenoriu sutikti su…

  O kas būtent Jus išgąsdino?

 2. User has not uploaded an avatar
  vait prieš 1 m.

  Anonime parašė:
  Aisku su siuntimu.

  Gal teko susidurti, ka tam siuntime rasyti? As buvau gaves seimos gydytojos siuntima konsultacijai del vazektomijos, nuejau i Kauno klinikas ir ten sake, kad kaina gautusi panasi kaip privacioj. Butu idomu suzinoti smulkiau del siuntimo i santariskes jei imanoma zenkliai pigiau nei privaciose.

 3. Neegzistuojantis vartotojas
  prieš 1 m.

  Labas, tegu siuntime parašo, kad vyras pvz. turi 3-4 vaikus, kad apsisprendė daugiau neturėti vaikų ir nori pasidaryti vazektomiją. Galite parašyti emeilu užklausimą santariskiu urologijos skyriaus vadovui. Ar tai butu mokama paslauga ar ne? Bent pries 3 -4 m. tai buvo nemokama.

 4. User has not uploaded an avatar
  k82p prieš 1 m.

  Sveiki, atsiradau sioje temoje, vyro iniciatyva.
  Trumtai. Situacija tokia, turime 2planuotus vaikus. Po pirmo buvo didele baime susilaukti antro netycia nelanuotai, ipac kol kudikisi r pan... ta ir kart jau po gimdymo buvo konsultuota tartasi del mano kontracepcijos, kad tik nepastoti, gyditojai rekomendavo gumytes arba tabletes nes planuojam antra bet veliau. nutarus ir apsisprendus, kas buvo labai diskutuotina air apgalvota del antra nusprendeme kad norim ir planavom naturaliai nesisaugodami. o antro gimdymo vel is karta buvo kruopsciai tartasi ka daryti toliau kad nepastoti, nes daugiau planuoti mes abu nei panavo nei norejom. Kol buvo laukta kol atistatys organizmas saugojames gumytemis, kas vis tiek daro itampa nes del baimes pastoti. Sulaukus laiko padarius tyrimus, buvo pasikonsultuota deti spirale isidejau kaip ir viskas ok. na nepaisant del skausmu ir pan simtomu, nekreipiau demesio, laukiau kol organizmas tiesiog prisitaykys ir ...zodziu laikas ejo, taip ir saugojames. mano savijauta tokia +-1 sav teplioja kaip segi, +- 2 gerai ir vel 1 sav mazdaug gausios menesines. seksas vidutijis diskonfota ne visad abu jautem, bet va ir nuolatiniai maudimai pilve, kai maziausiai ju nori. Aisku vyrui to nesakiau tik jau retai kada kai matydavo kad kazkokia ne tokia. kraujuodavau pirmas 1-3 d taipkad tikraja to zodzio prasme bijojau i zmones iseiti, nes toks jausmas kad su atsistojimu, viskas teka labai gausiai. budavo silpna ir ne men metu sokosi galva ir atrodydavo katais kad linksta kojos. cia uzsimenu tik apie sunkiausius simtomus buvo ir kitokiu. zodziu vyras mane kalbina vis kad imciau ja lauk...pranesiojau virs 2 m kazkaip ejau profilakt pas gyditoja prase tyrimo kraujo, ir ka hemoglobinas buvo toks zemas kad liepe gerti vaistus ir grese mazakraujyste, ko nebuvo visa gyvenima net per nestumus. ir su gydytoju raginimais kad man netinka ka ir pati jutau isemem ja, ir tda taikem gumyciu saugojimosi metoda ir ka po puse metu suzinojau kad pastojau, ko ir patiketi negalejau. Koks buvo, vaiku nei panavom nei benorim abu ir nuosirdziai ieskojom budu is kart ir saugojomes ir situacija tokia. Du mazi vaikai namuose ir per akis, tai buvo nuspresta darytis nusiurbima 5 sav. dar tik savaite praejo po jos. Nesididziuojam musu sprendimu, bet kaltinimu is cia ir neieskau, cia buvo musu sprendimas. Nezinau kr geriau gimdyti ne laukta, ir ka daugelis nutyli, gali buti ir apsigimimu ir kitokiu sutrikimu, gime vaiku zinau ne viena. kalbama tik va kaip negerai nutrauke, o jei neplanuoji visko buna vaistai, ligos netinkamas gyvenimo budas ir pan... kas gali itakoti vystimasi, nekalbu apie tai kad neplanuotas. kaip tycia ta men sirgom visi vaikas parneze virusa, sirgau paskui vaistu apsirijus, paskui herpei, po sav vyras krito antibiotikai,aisku nauji metai kaledos, buvo ir alkoholio kelios taures vartotos, aktyvys fizinis sprortas ir darbai... O rasau cia, kad vyras savo nuoziura pats pasiskaie ir man pasiule kad megintume si buda Vazektomija vyrui, as negalejau patiketi ka girdziu. Dar prasitare kad net planavo pasidaryti, tik paskui man pasakyti. Zodziu esme tame kad reikia sprendimo ir veiksmongo, vyras sako noriu sekso normalaus kad gaeti atsipalaiduoti, o dabar ne tik kad saugojomes nuo neplanuoto o taip nutiko, o sio ivykio abu suprantam kad itampa tikrai nesumazes o padides, del apsisaugijimo. laukiu dabar apziuros, paskui tarsimes ko gero reikes detis meginti jau hormonine spirale, ar vel kontraceptine tabletes kol apsispresim, ar taip ir toliau, jei sio tipo spirales tiks, ar visgi darytis procedura vyrui. Vyras skaitosi pats domisi dabar kaip sakant uzsivedes ant to, todel labai butu idomu suzinoti kitu vyru patirtys po proceduros ir kur atliko.

 5. - Pagrandukas -
  - Pagrandukas - prieš 1 m.

  k82p

  labai liudna, kad pasirinkot toki kelia savo uzsimezgusiai gyvybei.....

  Jei manot, kad vazektomija priimtina jums, tuomet pirmyn. Kokie klausimai domina?