Vazektomija (vyro sėklinių latakų perrišimas) (100)

Vyras urologo konsultacijoje BlurryMe | Shutterstock.com

Vazektomija yra itin efektyvus kontracepcijos metodas, kurio metu perrišami ar kitaip chirurgiškai pakeičiami vyro sėkliniai latakai.

Kas yra vazektomija?

Vazektomija – vyrams atliekama operacija, kurios metu perrišami, perkerpami, prideginami ar kitais būdais pažeidžiami sėkliniai latakai. Tai vienas efektyviausių kontracepcijos metodų, prilyginamas sterilizacijai.

Po operacijos ejakuliacijos metu spermatozoidai negali patekti į šlaplę, todėl moteris negali būti apvaisinama.

Tiesa, spermatozoidai sėklidėse gaminami ir toliau, tačiau nepatekdami į latakus jie suardomi ir absorbuojami į organizmą. Taigi, ejakuliacija vyksta įprastai, tik tiek, kad išsiliejusioje spermoje nebelieka spermatozoidų (jų spermoje yra vos iki 0,1%).

Labai dažnai vazektomija painiojama su kastracija, tačiau operacijos – skirtingos, nes kastracijos metu visiškai pašalinamos sėklidės.

Apskritai chirurginiu požiūriu nesudėtinga vazektomija dažnai vadinama net ne operacija, o procedūra.

Kaip atliekama vazektomija?

Kiekvienoje klinikoje procedūros eiga šiek tiek skiriasi.

Pirmiausia taikoma vietinė arba bendroji nejautra. Po to sėklidėse padaromi du nedideli apie 1 cm pločio pjūviai. Tuomet, atvėrus pjūvio vietą, iškeliamas sėklinis latakėlis. Nukerpama ir pašalinama nedidelė – taip pat apie 1 cm – jo dalis. Sėklinių latakų galai perrišami, kartais prideginami. Pjūvio vieta užsiuvama viena siūle. Naudojami tirpūs siūlai, ištirpstantys per 2–3 sav., todėl sumažėja vizitų poreikis.

Operacijos trukmė – iki 30 min., su pasiruošimu – iki 1 val. Pacientai iškart po procedūros gali vykti namo.

Kiek kainuoja vazektomija?

Vazektomija nėra kompensuojama ir už ją reikia susimokėti savo lėšomis.

Vazektomijos kaina Lietuvoje svyruoja nuo apytikriai 400 iki 600 eurų.

Kodėl vyrai renkasi vazektomiją?

Procedūrą renkasi vyrai, tvirtai nusprendę, kad daugiau nenori turėti vaikų.

Vazektomija populiaresnė Vakaruose, kitose ekonomiškai išsivysčiusiose šalyse: jose vyrai procedūrą renkasi kur kas dažniau nei besivystančiose valstybėse.

Labai svarbu, kad vyras dėl procedūros būtų apsisprendęs ir aptaręs ją su savo partnere (jeigu vyras turi ilgalaikę partnerę).

Jos nepatariama rinktis psichologiškai sunkiais momentais, taip pat jaučiant antrosios pusės spaudimą.

Jei kyla dvejonių, geriau reikėtų rinktis kitus – mažiau drastiškus – kontracepcijos metodus.

Procedūrą galima atlikti bet kokio amžiaus vyrams. Tačiau nepatariama jos rinktis jaunesniems nei 30 m. ir dar vaikų neturintiems vyrams.

Vazektomijos privalumai

 • Patikima procedūra: iš 2 tūkst. atvejų vos 1 būna nesėkmingas.
 • Komplikacijos gana retos.
 • Vazektomija neturi įtakos hormonų lygio pokyčiams, nedidina jokių ligų rizikos.
 • Neigiamai nepaveikia libido, erekcijos, neslopina malonumo.
 • Tai saugesnė, paprastesnė, patikimesnė procedūra, lyginant su moterų sterilizacija.

Vazektomijos trūkumai

 • Negali atstoti kai kurių kontracepcijos priemonių, pvz., prezervatyvų, kurie apsaugo ir nuo nepageidaujamo nėštumo, ir nuo ligų, plintančių lytiniu keliu.
 • Dar kurį laiką (skirtingų šaltinių duomenimis, nuo 1 iki 8 sav.) reikia naudoti papildomą kontracepciją.
 • Vaisingumą vėl atkurti įmanoma ne visada.

Galimos vazektomijos komplikacijos

 • Padidėjęs lytinės zonos jautrumas, kuris įprastai greitai praeina.
 • Laikinas nedidelis kraujavimas iš karto po operacijos ejakuliacijos metu.
 • Spermos granuliomos formavimasis. Granulioma – nedidelis kapšelyje susiformavęs guzelis, atsiradęs dėl pro sėklinį lataką patekusio sėklidžių turinio.
 • Lėtinis sėklidžių (kapšelio) skausmas ar diskomfortas. Po atliktos vazektomijos maždaug 14% vyrų jaučia nedidelį sėklidžių skausmą, tačiau daugeliu atvejų gyvenimo kokybei įtakos tai neturi.
 • Operacinio pjūvio infekcija, pasitaikanti apie 3% pacientų.
 • Kraujosruvos. Pjūvio vietoje gali susiformuoti kraujosruva, tačiau ši komplikacija – reta, pasitaikanti 2%. pacientų.

Ar po vazektomijos įmanoma atkurti vaisingumą?

Vaisingumą atkurti galima ne visada. Vaisingumo atkūrimo po vazektomijos tikimybė – 30–70%.

Kuo daugiau laiko nuo vazektomijos operacijos praėjo, tuo tikimybė mažesnė. Jei vazektomija atlikta prieš mažiau nei 10 m., tikimybė, kad vyras ir vėl taps vaisingas, didėja.

Norintiems vėl tapti vaisingiems visiškai pakanka atkurti vieną iš dviejų sėklinių latakų.

Naujausi komentarai

 1. Neegzistuojantis vartotojas
  prieš 4 mėn.

  rūčiuks parašė:
  Kur jūs tų siuabingų istorijų prisiskaitėte ir kas ten tiems vyrams nutiko?

  Zenkliai vezio tikimybe padideja. Mano vyras pats iniciatorius buvo vazektomijos (UK populiaru, dauguma 40 meciu pasidare, tame tarpe jo draugai ir bendradarbiai). Bet uztekeo jam pasidomet apie salutinius ir jau nebenori.

 2. rūčiuks
  rūčiuks prieš 4 mėn.

  Ramigele parašė:
  Zenkliai vezio tikimybe padideja. Mano vyras pats iniciatorius buvo vazektomijos (UK populiaru, dauguma 40 meciu pasidare, tame tarpe jo draugai ir bendradarbiai). …

  Tai kad tyrimuose nerasta ryšio. Pvz., "Todėl, remiantis mūsų apžvalga, vazektomija neturi tiesioginės koreliacijos su prostatos vėžio rizika, todėl nepadidins prostatos vėžio rizikos, todėl ji vis tiek gali būti laikoma saugiu kontracepcijos metodu." (https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC8255399/).
  Dar viename tyrime (https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5864054/) irgi rašoma, kad nebuvo aptikta ryšio tarp vazektomijos ir sėklidžių vėžio.

 3. Jusia
  Jusia prieš 4 mėn.

  Aš asmeniskai niekad nežinojau apie tokią galimybę, visada maniau tai nelegalu, bet trecias vaikiukas musu netyciukas, o as su stuburo isvarza ir po operacijos. tad pasirinkau aisku gimdyt su rimta specialistu prieziura, viskas per privacias klinikas, bet pradejom su vyru kalbet ka reiktu rinktis kad daugiau su netyciukais nepapultume. tai pavojinga tiek mano tiek vaisiaus gyvybei. as pradėjau dometis kiausidziu perrisimu bet tai nelabai legalu ir daro tik su cp, na viskas labiau komplikuota, tuo tarpu vyras pats susirado vazektomija ir nutare kad jis tai pasidarys. tikrai neverciau ir nereikalavau, bet dziaugiuosi kad turiu labai supratinga vyra kuris pasiryzes pats priimti toki sprendima vardan mano sveikatos. o ne vien palieka man tvarkytis su viskuo, ligos mano ir sukis pati kaip iseina... siaip manau kad tikrai yra daug atveju kai seimai tai issigelbejimas didelis.

 4. User has not uploaded an avatar
  noras123 prieš 4 mėn.

  Sveiki vyrai, noriu isgisti kaa pasidare vazektomija. Galvoju ir as. Noriu isgirsti nuomone.

 5. User has not uploaded an avatar
  bartukas prieš 3 mėn.

  Labas,

  Idomu moterims didelis skirtumas ar su prezervatyvu vyras ar be ? Gal vazektomija vyrai daro labiau del savo pojuciu ir netraukinejimo kazkokio nesamoningo