Kodėl jaunėliui netinka vyresnėlio išaugti batai?

Mama matuoja batus vaikui Maria Sbytova | Shutterstock.com

Besikeičiantys sezonai – tikras galvos skausmas tėvams. Reikia ne tik nuo galvos iki kojų aprengti vaikus, – rasti jiems tinkamų drabužių, aksesuarų ir batų, – bet ir gerokai pakratyti piniginę. Dėl to kyla įvairių pagundų, pavyzdžiui, apauti mažylį vyresnėlio išaugtais batais.

Ar galima vaikui auti jau avėtus batukus bei kokių dar klaidų tėvai dažnai daro rinkdami vaikams batus? 

Išsiaiškinkime 5 dažniausiai daromas klaidas perkant vaikiškus batus.

1. Dėvimi kitų vaikų išaugti batai

Labai dažnai tėvai, siekdami sutaupyti, vyresnių brolių ar seserų batus palieka jaunėliui, taip pat savo vaikų išaugtus drabužius, avalynę atiduoda giminaičiai, draugai. Avėtos vaikiškos avalynės pilni ir skelbimų portalai. Tačiau tėveliams reikėtų žinoti, kad kiekvieno vaiko pėdos forma ir linkiai yra skirtingi, be to, skiriasi ir pėdos padėtis, dėl kurios gali atsirasti įvairių avalynės deformacijų. Tai gali lemti kelių, klubų ar nugaros skausmus suaugus.

Patarimas

Specialistai rekomenduoja vaikams pirkti tik naujus batukus, o jei renkatės dėvėtus, jie turi būti apynaujai. Pavyzdžiui, jaunėliui verta palikti vyresnėlio proginius batus.

2. Perkama tik ortopedinė avalynė

Supinatorius – tai specialus batų išformavimas pėdos viduryje. Tačiau, kaip pastebi kineziterapeutai, jis nedaro įtakos pėdos vystymusi, ir netgi atvirkščiai: avalynė su supinatoriais mažiems vaikams nereikalinga. Paprastai ortopedinius batukus vaikui pirkti reikėtų tik pastebėjus, kad pėdos padėtis – netaisyklinga, būtinai pasikonsultavus su specialistais, o ir vien avalynė plokščiapadystės ir kitų problemų neišspręs: tam reikia kompleksinio gydymo.

3. Perkami gerokai per dideli batai

Vaikų koja per vienerius metus gali paaugti net iki 1–2 cm: tai reiškia, kad rudenį avėti ir tuomet dar laisvoki buvę batai pavasarį jau gali būti maži. Taigi, jeigu vaiko koja auga tikrai greitai, racionaliau batus pirkti vienam sezonui, antraip pavasarį batukai smukčios, o rudenį spaus: abiem atvejais vaikas jaus diskomfortą. Be to, netinkamo dydžio avalynė taip pat gali lemti pėdos deformacijas, todėl tėvai turėtų vaikams padėti išsirinkti tinkamo dydžio avalynę.

Patarimas

Apskritai vaiko pėdą reikėtų matuoti kas 3 mėn.: pirkdami neprašausite su dydžiu.

4. Perkama brangi ir tik odinė avalynė

Būtent dėl to, kad vaikai avalynę greitai išauga, brangių odinių batų pirkti tikrai neverta. Bet tai ne vienintelė priežastis. Pastebima, kad pigesni batai gali būti ne mažiau kokybiški už garsių gamintojų avalynę. Tą patį galima pasakyti ir apie odinius batus: paprastai jie – brangesni, tačiau nebūtinai geresni. Natūrali oda yra sunkesnė už odos pakaitalus, labai dažnai odinių batų padas būna tvirtas, kietas, todėl tokia avalynė vaikui nepatogi. Odinė avalynė neapsaugo ir nuo drėgmės: geriau rinktis iš specialių drėgmę išgarinančių audinių pagamintus batus.

5. Vertinamas ne batų patogumas, bet stilius

Labai dažnai tėvai vertina ne batų patogumą, bet grožį, taip pat renka batus pagal savo skonį, neatsižvelgdami į vaiko pėdos vystymosi ypatumus ir vaikų įpročius. Būtent dėl to vaikų spintose atsiduria jiems visiškai netinkama avalynė, pavyzdžiui, paplūdimio šlepetės per pirštą ar aukštakulniai. Todėl rekomenduojama batus pirkti fizinėse parduotuvėse, būtinai pasimatavus ir stebint, ar vaikui patogu, ar jis noriai būna su tais batais, ar avalynė – pakankamai lanksti ir prisitaiko prie vaiko pėdos formos.

Daugiau apie vaikų avalynės pirkimo ypatumus skaitykite:

Susiję straipsniai

Sinusitas: priežastys, simptomai ir gydymas

Sinusitą išduoda spaudimas, skausmas kaktos, nosies bei akių srityje. Sinusitas – viena dažniausiai pasitaikančių slogos komplikacijų.

Ar vaikams profilaktiškai duoti vaistų nuo kirmėlių?

Žarnyno parazitais dažniausiai užsikrečia ikimokyklinio amžiaus vaikai, tad kartais pasigirsta rekomendacijų vaikams profilaktiškai duoti vaistų.

Askaridozė – viena labiausiai paplitusių parazitinių ligų

Askaridoze dažniausiai serga ikimokyklinio amžiaus vaikai. Šia parazitine liga gali būti užsikrėtę maždaug 25 proc. visos žmonių populiacijos.