Kodėl verta mokyti vaikus gaminti maistą?

Pakvieskite vaiką į virtuvę! Taip, užtruksite truputį ilgiau, galbūt patiekalai nebus tobuli, virtuvę (o taip pat ir savo bei vaiko drabužius) teks valyti kruopščiau, tačiau gaminimas ne tik būtinas įgūdis, bet ir galimybė lavinti vaiko kalbą, įpūsti jam pasitikėjimo savimi, išspręsti nevalgumo problemas...

Žingsnelis į suaugusiųjų pasaulį


Mūsų mažyliai skuba kuo greičiau užaugti, tad galimybė prisiliesti prie suaugusiųjų pasaulio juos labai džiugina ir padeda pasijusti tikrai svarbiais!

Mokėjimas gaminti - įgūdis, kuris pravers ateityje, tačiau gaminimas labai naudingas ir vaiko vidinių savybių ugdymui. Savo rankomis gardų patiekalą sukūręs ir visą šeimą pamaitinęs vaikas didžiuosis ir labiau pasitikės savimi. Jis įgaus daugiau žinių, plės akiratį, galės apie tai papasakoti draugams. Galbūt kulinarija net taps maloniu ir tikrai vertingu hobiu!

Sveikos mitybos pamokos

Mitybos specialistai ir dietologai vienbalsiai tvirtina, kad tiesiausias kelias į sveiką mitybą yra jos ugdymas nuo pat mažumės. Svarbu išmokyti vaiką pasigaminti bent kelis nesudėtingus patiekalus, paaiškinti, kodėl vertėtų rinktis juos, o ne menkavertį greitąjį maistą ar konservantų kupinus pusgaminius.

Gamindami supažindinkite vaiką su skirtingais maisto produktais, aiškiai įvardinkite daržovių, vaisių, kruopų pavadinimus, papasakokite apie jų naudą, paaiškinkite kokie maisto gaminimo būdai (pavyzdžiui, virimas garuose ar troškinimas) yra tinkamiausi mūsų sveikatai.

Alkanas nevalgiukas

Daugelis tėvų nuolat susiduria su nevalgiuko problema - vaikas labai išrankus, gali valandų valandas stumdyti maistą lėkštėje, o kiekvienas kąsnelis tampa nesibaigiančių derybų objektu. Pažįstama? Gaminkite kartu ir nevalgiukas kaip mat išalks!

Pasitardami su vaiku sudarykite savaitės (ar poros dienų) meniu, drauge nusipirkite reikiamus maisto produktus ir skubėkite į virtuvę. Patiekalą išrinkusio ir prie jo gaminimo prisidėjusio vaiko apetitas tikrai bus geresnis, be to vaikas suvalgys truputį daugiau, nes prisiragaus gamindamas.

Smulkiosios motorikos lavinimas

Makaronų ibėrimas į puodą, daržovių išdėliojimas lėkštėje ar salotų lapų suplėšymas suagusiajam tėra minutėlę užimantis, nereikšmingas darbelis, tačiau mažoms rankelėms tai puikiausia mankšta!

Geri smulkiosios motorikos įgūdžiai svarbūs tolesnei vaiko raidai - juk jam reikia išmokti užsisegti drabužio sagas, į kibiriuką susidėti kaladėles, laikyti ir rašyti rašikliu. Liečiant ir judinant pirštukus aktyvinami už kalbą atsakingi smegenų centrai, tad kuo labiau lavinsime smulkiąją vaiko motoriką, tuo greičiau ir tuo raiškiau jis pradės kalbėti.

Pažintis su mokslu

Virtuvė, atrodytų, visiškai nesusijusi su mokslu, tačiau tai netiesa. Gamindamas vaikas susipažins su bene visomis disciplinomis, kurių mokysis mokykloje!

Gaminant reikia skaityti receptą, tad lavinami skaitymo įgūdžiai, išmokstama naujų žodžių. Sveriant maistą ar skaičiuojant jo vienetus (pavyzdžiui, jeigu reikia 4 kiaušinių) susiduriama su matematika. Pastebėję verdantį vandenį galime vyresniam vaikui papasakoti apie fiziką, o kepimo metu denatūruojant kiaušinio baltymui - apie chemiją ir biologiją. Kalbėdamiesi apie produktus turime progą vaiką supažinti su geografija - juk ryžiai atkeliauja iš Kinijos, o Ispanijoje noksta apelsinai.

Buvimas drauge

Nuolat skubančiame pasaulyje vis sunkiau atrasti laiko bendravimui, tad išnaudokite namų ruošą buvimui su vaikais.

Gaminimui skirkite truputį daugiau laiko ir maistą ruoškite be didelės skubos, pasikalbėkite, papasakokite vaikui apie tai, kokius patiekalus pirmiausiai išmokote gaminti, kas išmokė jus, padiskutuokite, kokie produktai jums patinka labiausiai... Kartu darbuojantis pokalbis vystosi natūraliai, vaikui lengva įsigilinti į „apčiuopiamą“, puikiai suprantamą temą, jis atsipalaiduoja, išsikalba.

Gaminimas su vaiku suteiks naudą ne tik jam, bet ir jums! Naivios, mielos, o neretai ir susimąstyti priverčiančios mažylio įžvalgos, jo nuoširdus noras pažinti ir mokytis bei padėti tėveliams kasdienę užduotį pavers malonumu. Linkime skaniausių įspūdžių!

Susiję straipsniai

Votys: kodėl atsiranda ir kaip gydyti?

Votis, kitaip dar vadinama furunkulu – tai plauko maišelio uždegimas, galintis pažeisti ir aplinkinius audinius.

Stomatitas – skausmingas burnos gleivinės uždegimas

Stomatitas – tai burnos gleivinės uždegimas. Dėl jo jaučiamas diskomfortas valgant, kalbant ir atliekant kitus įprastus veiksmus.

Infekcinė mononukleozė (Epšteino-Baro virusinė infekcija)

Mononukleozė – ūmi liga, kuria dažniausiai serga jaunimas ir vaikai. Ligos protrūkių daugiausia pasitaiko rudenį ir žiemą.