Kūdikis trina akis: kodėl ir ar reikia sunerimti?
Pastebėję, kad kūdikis trina akis, tėvai iškart pagalvoja, kad jis nori miego. Tai vienas iš akivaizdžiausių nuovargio požymių (kaip ir žiovulys).
Kita vertus, rankų judesių dar gerai nekoordinuojantys kūdikiai gali tiesiog treniruotis ir visai natūralu, kad rankos retkarčiais atsiranda greta akių.
Tačiau kartais šio veiksmo kaltininkai gali būti ir regėjimo sutrikimai ar infekcija.
Kodėl kūdikiai trina akis?
Mažyliai, kaip ir suaugusieji, akis trina reaguodami į aplinkos veiksnius ir emocinius dirgiklius.
Kūdikis pavargo
Įtemptas pasaulio tyrinėjimas daro poveikį ir kūdikio akims, ir smegenims. Kai kūdikiai jaučiasi išsekę, trindami akis jie siunčia tėvams užuominas, kad nori miego. Taigi, vos tik mažylis pradės trinti akis, paguldykite jį miegoti. Jeigu nesusivėlinsite, kūdikis užmigs lengviau, nes nebus pervargęs.
Kūdikiui niežti arba skauda akis
Akis kūdikis gali trinti, jeigu patalpų oras sausas, jei jose gausu dulkių, esate paplūdimyje ar parke, mažylis žaidžia su gyvūnu ar dabar pats žiedadulkių sezono įkarštis.
Svarbu žinoti, kad akių alergija kūdikiams pasitaiko gana retai, tačiau dėl trumpalaikio sudirginimo akys gali parausti, pradėti ašaroti, o kūdikis tampa nervingesnis nei įprastai bei pradeda trinti akis.
Kūdikiui prasidėjo akių infekcija
Virusinio arba bakterinio konjunktyvito (akių junginės uždegimo) dažniausi simptomai – paraudimas, traiškanojimas ir pūlingos išskyros. Vienas pirmųjų akių infekcijos simptomų gali būti ir niežėjimas (paprastai visi kiti simptomai pasireiškia vėliau).
Jei kūdikis neseniai buvo užsikrėtęs kitu virusu (nemažai jų sukelia būtent akių komplikacijas), neturėtumėte atmesti konjunktyvito diagnozės. Taip pat kaskart liesdamiesi prie kūdikio akių nepamirškite labai kruopščiai nusiplauti rankų.
Jeigu įtariate, kad kūdikiui prasidėjo akių infekcija, būtina kreiptis į gydytoją.
Akių įtampa
Jei akių raumenys dėl kokios nors priežasties (pavyzdžiui, jei kūdikis dėl regėjimo sutrikimo stengiasi aiškiai matyti) buvo pernelyg įtempti, akys pavargs greičiau, jas dažniau skaudės, todėl natūraliai norisi jas trinti.
Naujagimiams, kūdikiams iki 6 mėn. regėjimo ligų pasitaiko retai, tačiau gali pasitaikyti refrakcijos sutrikimų ar kataraktos atvejų. Todėl gydytojai turėtų kuo įmanoma dažniau profilaktiškai patikrinti kūdikių, ypač vyresnių nei 6 mėn., akis.
Kūdikiui dygsta dantys
Dygdami viršutiniai dantys gali sukelti viršutinės veido dalies skausmą, todėl malšindami jį kūdikiai taip pat gali trinti akis (nors toks scenarijus – tikrai labai mažai tikėtinas).
Ar akių trynimas kelia kokį nors pavojų?
Trinti akis dėl nuovargio yra visiškai normalu ir kūdikiui tai nepakenks.
Didesnė rizika kyla, jei kūdikis akis trina nuolatos ir labai intensyviai, jei į akį patektų koks nors svetimkūnis ar kūdikio rankutės yra nešvarios. Tokiu atveju mikrobai gali sukelti infekciją.
Ilgainiui gali pablogėti regėjimas: nuolatinis akių trynimas sukelia ragenos audinio išplonėjimą. Kitaip tariant, didėja tikimybė, kad ateityje vaikas bus trumparegis.
Jeigu į akį pateko svetimkūnis ir kūdikis akį trynė ilgai bei stipriai, didėja ragenos dilimo rizika, tad kūdikis jaus skausmą, o gijimas užtruks ilgiau.
Kaip elgtis tėvams, jei kūdikis nuolat trina akis?
Nereikėtų jaudintis, jeigu kūdikis kartas nuo karto patrina akytes. Tačiau jei kūdikis jas trina nuolat ir intensyviai, tai gali kelti infekcijos riziką, todėl šiuo atveju imkitės priemonių.
Keli patarimai, kaip elgtis skirtingais atvejais:
- Akių trynimas dėl nuovargio. Guldykite kūdikį miegoti. Per parą kūdikiams, priklausomai nuo amžiaus, reikia apie 12–16 val. miego.
- Akių trynimas dėl įpročio. Stenkitės kūdikio dėmesį nukreipti žaislais, kad rankos būtų kuo toliau nuo veido. Galite apmauti ir specialias naujagimių pirštines.
- Akių trynimas dėl niežulio ir sudirgimo. Jei manote, kad kūdikio akytėje galėjo įstrigti svetimkūnis, švelniai valykite ją šiltame, virintame vandenyje suvilgytu vystyklu. Jeigu šis veiksmas nepadėjo ar manote, kad akys galėjo sudirgti dėl alergijos, kreipkitės į gydytoją.
- Akių įtampa, regėjimo problemos. Jas išspręsti padės tik gydytojas.
- Dantų dygimas. Jei manote, kad akių trynimas gali būti susijęs su dantų dygimu, duokite kūdikiui atšaldytą kramtuką, patepkite dantenas specialiu geliu. Jeigu skausmas itin intensyvus, duokite vaikui vaistų nuo skausmo.