Lavinantys muilo burbulų žaidimai (+muilo burbulų receptai)

Mergaite pučia muilo burbulus Serhiy Kobyakov | Shutterstock.com

Vaikų mėgstami muilo burbulai yra ne tik linksmas vasaros žaidimas, bet ir visapusiška lavinimo priemonė!

Muilo burbulų nauda vaiko raidai

Muilo burbulai yra labai paprastas, pigus ir dažnai nepelnytai pamirštas žaislas, kuris tikrai patinka ir yra naudingas skirtingo amžiaus vaikams.

Žaidimas su muilo burbulais lavina šiuos vaiko gebėjimus:

 • Rega. Paaugusių vaikų rega yra pakankamai išlavinta, tačiau burbulų stebėjimas labai naudingas kūdikiams. Jie turi susikaupti, kad įžiūrėtų permatomus burbulus ir akimis sektų jų judėjimą. Dėmesio! Labai svarbu burbulus pūsti toliau nuo kūdikio, arti sprogęs burbulas jį gali išgąsdinti, sudirginti jautrias akis.
 • Akių – rankų koordinacija. Burbulus stebintis ir jais susidomėjęs vaikas stengsis juos pasiekti ranka, o darbą labai apsunkins skirtingas burbulų dydis, išsidėstymas erdvėje, judėjimas. Tad tai puikus būdas lavinti vaiko akių - rankų koordinaciją, svarbią tolesnei motorikos raidai.
 • Smulkioji motorika. Pučiant burbulus reikia atlikti daug smulkių judesių, kurie turi būti koordinuojami regėjimo. Vaikas turi viena ranka suimti muilo burbulų indelį, jį atsukti, pirštais laikyti kamštelį su lazdele, kamštelį pamirkyti į skystį, kamštelį priartinti prie burnos, pūsti orą.
 • Stambioji motorika. Pučiant burbulus arba juos gaudant aktyviai dirba visas kūnas, atliekama daug judesių, svarbi gera pusiausvyra ir koordinacija. Burbulus pučiantis vaikas turi išlaikyti save vertikalioje padėtyje, negali pasiremti ir prisilaikyti rankomis, bėgdamas paskui burbulus jis turi stebėti ne tik juos, bet ir aplinką, kad nenukristų.
 • Jutimų suvokimas. Pučiant burbulus „įsijungia“ visi jutimai: rega (vaikas stebi burbulus); klausa (vaikas girdi skysčio kliuksėjimą, indelio tarškėjimą, pūtimo garsą); lytėjimas (ant rankos sprogęs burbulas yra vėsus, šlapias); skonis (ant liežuvio sprogęs burbulas yra kartus); uoslė (burbulų skystis kvepia indų plovikliu, muilu).
 • Kalbos raida. Lūpų sudėjimas vamzdeliu ir oro pūtimas puikiai lavina sklandžiai kalbai būtinus kalbos padargus: veido raumenis, lūpas, liežuvį.

Žaidimai, kuriuos galima žaisti su muilo burbulais

Smagu tiesiog pūsti muilo burbulus... O jeigu nusibosta, galima juos panaudoti įvairiems žaidimams.

Muilo burbulų žaidimai:

 • Didžiausias burbulas, daugiausiai burbulų. Pats paprasčiausias ir dažniausiai žaidžiamas žaidimas yra bandymas išpūsti kuo didesnį burbulą arba kuo daugiau burbulų per trumpą laiką.
 • Burbulų pūtimas pagal komandą. Galite pakviesti vaikus pūsti burbulus ant konkretaus objekto ir greitai juos keisti. Pavyzdžiui, vieną akimirką vaikai turi pūsti kuo daugiau burbulų ant medžio, tuomet nubėgti prie vartelių ir juos „apipūsti“ burbulais, greitai pakeisti kryptį, pūsti burbulus ant hamako ir t.t..
 • Burbulų sprogdinimas. Vaikai turi išpūsti daug muilo burbulų, o tuomet susprogdinti juos pagal vyresnio žaidimo vadovo komandą. Vadovas gali sugalvoti įvairių burbulų sprogdinimo būdų, pavyzdžiui: tik kaire ranka; plojant abiem delnais; paspiriant koja; leidžiant burbului nusileisti ant galvos; su šakele; metant į burbulą kamuolį ir kt.
 • Burbulų išlaikymas ore. Pasiūlykite vaikams išpūsti burbulų, išsirinkti vieną ir kuo ilgiau neleisti jam nukristi, sukuriant švelnią oro srovę pučiant lūpomis, mosuojant delnu, vėduokle ar popieriaus lapu.
 • Piešimas burbulais. Į muilo burbulų skystį įdėkite truputį maistinių dažų (geriausia naudoti gelio konsistencijos, jie suteikia intensyviausią spalvą) ir gerai išplakite. Tegul vaikai pučia spalvotus burbulus ant didelio popieriaus lapo, sprogstantys burbulai jį nudažys įdomiais raštais.
 • Burbulo apibūdinimas. Paprašykite vaiko apibūdinti pasirinktą burbulą iki kol jis nesprogo. Koks jis? Pavyzdžiui, apvalus, šlapias, permatomas. Kur jis skrenda? Žemyn, kairėje, prie ausies. Kur jis krenta? Ant žolės, gėlės, takelio. Ką jis primena? Kamuolį, stiklą, snaigę.

Ar muilo burbulai saugūs vaikams?

Būtų naivu tikėtis, kad muilo burbulus pučiantis vaikas nebandys jų pagauti burna arba neapsilaižys drėgnų pirštų... Jaudintis nereikėtų – prekybos centruose, vaikų žaislų parduotuvėse parduodami muilo burbulų skysčiai tikrai nėra kenksmingi.

Daugumos muilo burbulų skysčių sudėtis truputį primena gerokai atskiestą indų ploviklį su trupučiu burbulams tvirtumo suteikiančio glicerino arba kukurūzų sirupo.

Dauguma muilo burbulų skysčių yra kartoki, tad vargu, ar vaikas norės jų paragauti. Net jeigu vaikas gurkštelėtų ir nurytų muilo burbulų skysčio, rimtų ar ilgalaikių pasekmių neturėtų būti – tikėtina, kad gali supykinti, truputį pamausti skrandį.

Į gydytoją skubiai kreiptis reikėtų tik tuo atveju, jeigu vaikas išgėrė visą buteliuką ar daugiau. Tuomet būtinai parodykite medikams muilo burbulų skysčio pakuotę.

Kaip pasidaryti skystį muilo burbulams?

Jeigu pirktinių muilo burbulų sudėtis jums kelia abejonių, sumaišyti puikų skystį tvirtiems muilo burbulams galite ir namuose.

Muilo burbulai iš indų ploviklio

Jums reikės: 1 stiklinės indų ploviklio; 1 litro virinto, šilto vandens; 30 ml glicerino (jo nebrangiai galite įsigyti vaistinėje).

Maišymas: Į šiltą vandenį supilkite indų ploviklį. Palaukite, kol nebeputos ir atvės, įmaišykite gliceriną. Gliceriną šiame ir kituose mišiniuose galite pakeisti cukrumi – cukrų įmaišykite į šiltą vandenį drauge su indu plovikliu, reikės 4-5 šaukštelių cukraus. Muilo burbulų skystį būtinai palaikykite vėsiai bent parą, geriau – ilgiau, 2-3 paras. Jei burbulų skystis per tvirtas ir mažam vaikui sunkoka išpūsti burbulus, skystį praskieskite vandeniu.

Muilo burbulai iš vaikiško šampūno

Jums reikės: Apytiksliai 1 stiklinės vaikiško šampūno; 1,2-1,5 stiklinės virinto, vėsaus vandens; 2 šaukštelių cukraus.

Maišymas: Visas sudėtines dalis gerai išmaišykite, palaukite, kol visiškai atvės, nustos putoti ir pūskite burbulus. Vandens pradžioje galite pilti mažiau – ne visų šampūnų koncentracija vienoda, o sutirštinti mišinį yra sunkiau, nei atskiesti vandeniu.

Muilo burbulai iš ūkinio muilo

Jums reikės: 0,5 stiklinės tarkuoto ūkiško muilo; 5 stiklinių virinto, karšto (bet neverdančio) vandens; 1 šaukštelio glicerino.

Maišymas: Muilo drožles supilkite į karštą, bet neverdantį vandenį ir gerai išmaišykite. Jeigu prastai tirpsta, tirpalą pakaitinkite, bet neužvirinkite. Muilo tirpalui atvėsus, įmaišykite gliceriną ir pūskite burbulus.

Kaip išpūsti labai didelius muilo burbulus?

Įvairių mugių ir renginių metu tikriausiai teko matyti pailgus muilo burbulus milžinus, kurie ypatingai džiugina vaikus. Šie burbulai nėra pučiami burna, o ištįsta ore mosikuojant specialiu įrankiu iš dviejų lazdelių ir medvilninės virvės.

Įrankis dideliems muilo burbulams

Šį „įrankį“ galite pasigaminti įvairių dydžių, panaudodami po ranka esančias medžiagas:

 • Rankenėlės: jų reikės dviejų. Jei gaminate mažesnį variantą, tiks ir kiniškos valgymo lazdelės, didesnėms galite panaudoti daržui skirtas ar bet kokias kitas lazdeles.
 • Virvė: Tarp abiejų lazdelių viršutinių galų pririškite medvilninę virvę taip, kad ilgoji dalis būtų maždaug 1,5-2 kartų ilgesnė, nei trumpoji (labai griežtų proporcijų nėra). Kaip virvę galite panaudoti virtuvinį špagatą mėsos gaminiams
 • Svarelis: jei įrankis labai didelis, jį gali būti patogiau valdyti ant ilgesnės virvės dalies pakabinus nedidelį varžtą ar kokią kitą sunkesnę detalę (ji veiks kaip svarelis). Mažiems įrankiams jis nebūtinas.

Turi gautis nuotraukoje matomas įrankis, kurį reikia merkti į kibirėlį su burbulų skysčiu ir juo mosuoti ore.

mergaitė pučia didelius muilo burbulus

Skystis dideliems muilo burbulams

Jums reikės: 6 stiklinių virinto, šalto vandens; 0,5 stiklinės indų ploviklio; 0,5 stiklinės kukurūzų krakmolo (jo rasite didesniuose prekybos centruose, kepinių skyriuje); 1 šaukšto kepimo miltelių; 1 šaukšto glicerino.

Maišymas: Po truputį į vandenį suberkite kukurūzų krakmolą ir labai gerai išmaišykite. Atsargiai įmaišykite indų ploviklį, kepimo miltelius ir gliceriną. Intensyviai nemaišykite, kad nesusidarytų perdėm daug putų. Palaukite, kol skystis nustos putoti, leiskite jam pastovėti bent valandą (geriau kelias), per tą laiką jį kelis kartus atsargiai permaišykite, kad krakmolas nenusėstų ant dugno.

Turėkite omenyje, kad ne visas krakmolas vienodai gerai tirpsta, net jeigu viską atliksite teisingai, nusistovintį skystį kartas nuo karto permaišykite, ant dugno gali iškristi šiek tiek krakmolo nuosėdų. Jos neturėtų sumažinti burbulų tvirtumo.

Pirmieji burbulai gali nepavykti dideli ir greitai sprogti, bet nenusiminkite – pučiant burbulus lazdelėmis skystis ir toliau maišysis, bus vientisesnis, tad burbulai bus vis gražesni, tvirtesni ir didesni!

Dideliems muilo burbulams taip pat tiks bet kuris kitas muilo burbulų skystis, kurio sudėtyje yra pakankamai burbulams tvirtumo suteikiančio glicerino. Jeigu burbulai nepavyksta pakankamai dideli ir greitai susprogsta, į skystį įpilkite porą papildomų šaukštų glicerino, išmaišykite ir leiskite jam nusistovėti bent parą.

Susiję straipsniai

Naujas „Kakės Makės“ serialas per TV3 Play

Naująjį serialą apie išdykėlę mergaitę Kakę Makę ir jos draugus nemokamai žiūrėkite per TV3 Play!

Popieriniai moliūgai (nuotraukos žingsnis po žingsnio)

Kviečiame pasigaminti smagius moliūgus Helovinui ir ne tik! Jums reikės vos kelių labai paprastų priemonių.

Rudeniniai darbeliai: lapai, kaštonai, gilės ir dar daugiau (su nuotraukomis)

Rudenį smagu su vaikučiais rinkti įvairias gamtos dovanas: lapus, giles, kaštonus, kankorėžius, uogas ir sėklas, o vėliau iš jų gaminti darbelius.