Pozityvus auklėjimas: kodėl jo rezultatai geresni?

Pozityvus auklėjimas

Visi santykio su vaiku „statybiniai blokai“, kuriuos Jūs padėjote ankstesniais metais, vėlesniais (paauglystės, brandos) metais įgyja didžiulę reikšmę:

Ankstyvoje kūdikystėje Jūs sukūrėte stiprų emocinį ryšį ir pasitikėjimu paremtus santykius.
Vaikai, kurie labai anksti savo gyvenime išmoksta ir sužino, kad jie gali pasitikėti savo tėvais, yra labiau linkę klausytis jų patarimų užaugę.

Vėlyvesniosios kūdikystės laikotarpiu parodėte pagarbą vaiko bendravimui su Jumis.
Vaikai, kurių išklausoma ir į kuriuos žiūrima rimtai, jaučiasi daug patogiau ir geriau kalbėdamiesi ir dalydamiesi išgyvenimais su savo tėvais vėlesniais metais.

Tuo laikotarpiu, kai vaikas pradėjo vaikščioti, Jūs skatinote jo savarankiškumą, suteikėte informacijos, kuri jam reikalinga, kad jaustųsi saugus.
Labiau tikėtina, kad vaikai, kurie turėjo galimybę išbandyti savo savarankiškumą ir nepriklausomybę būdami maži, susiformuos įgūdžius, reikalingus priimti savarankiškus sprendimus vėlesniais metais ir sugebės apsaugoti save.

Jūs parodėte savo vaikui, kaip spręsti konfliktus be smurto.
Vaikai, kurie turi galimybę stebėti konstruktyvų konfliktų sprendimą, yra labiau linkę spręsti savo asmeninius konfliktus nesmurtiniais būdais.

Ikimokykliniame amžiuje Jūs parodėte pagarbą vaiko jausmams.
Vaikai, kurie turėjo galimybę išmokti, kad jų jausmai svarbūs, yra labiau linkę papasakoti apie savo baimes ir nerimą tėvams, susidūrę su sudėtingais kompleksiniais iššūkiais.

Jūs atsakinėjote į visus savo vaiko klausimus.
Vaikai, kurie turėjo galimybę išmokti, kad jų tėvai padės jiems atrasti atsakymus, yra labiau linkę kreiptis į savo tėvus patarimo ir informacijos, dar prieš tai, kai susiduria su problema arba ji išauga iki katastrofos.

Jūs gerbėte savo vaiko individualumą.
Vaikai, kurie susiformavo savivertės jausmą, yra labiau linkę būti savimi ir atsispirti bendraamžių spaudimui.

Jūs suformavote savo vaiko pasitikėjimą.
Vaikai, kurie pasitiki, yra labiau linkę tikėti savimi, užstoti save ir kitus ir elgtis taip, kaip yra teisinga. Pagarbūs, pasitikėjimu paremti, šilti santykiai, kuriuos Jūs kūrėte su vaiku nuo pat jo gimimo, dabar bus kaip inkaras vaiko kelionės paauglystės metu.

Straipsnis parengtas pagal organizacijos „Gelbėkit vaikus“ leidinį „STIPRIŲ SANTYKIŲ TARP TĖVŲ IR VAIKO KŪRIMO VADOVAS: teigiamas, vaiko teisių nuostatomis pagrįstas požiūris“
Pilna leidinio versija