Priešlaikinis lytinis brendimas

Medicinoje lytiniu brendimu laikomas žmogaus gyvenimo periodas, ženklinantis tapsmą iš vaiko suaugusiuoju, kai formuojasi ir pasireiškia antriniai lytiniai požymiai ir tebesitęsia spartus augimas.

 

Manoma, kad normalus lytinis brendimas mergaitėms prasideda 9-13 metų, berniukams – 10-12. tačiau neretai pasitaiko, kad lytinis brendimas prasideda ir anksčiau: mergaitėms – anksčiau nei jos sulaukia 8 metų, berniukams – iki 9 metų. Ką daryti, jei taip nutiko ir jūsų vaikui? Visų pirma rekomenduojama kreiptis į šeimos gydytoją, kuris nukreips endokrinologo konsultacijai. Šis specialistas ir skirs reikiamą gydymą.

 

Pernelyg ankstyvas lytinis brendimas pasireiškia 1 iš 5000-10000 vaikų, taigi nėra toks jau retas reiškinys. Pirma laiko lytiškai bręsti dažniau pradeda mergaitės (santykis lyginant su berniukais – 23:1). Ankstyvo berniukų lytinio brendimo priežastimi 40 procentų atvejų tampa hormoniniai sutrikimai. Pirmalaikio mergaičių brendimo priežasties ieškoti sudėtingiau.

 

Amžius, kada prasideda lytinis brendimas, priklauso nuo daugelio faktorių – tiek nuo genetinių, tiek nuo išorinių. Iš kontroliuojamų faktorių galima išskirti svorio perteklių, nejudrų gyvenimo būdą. Pasak endokrinologų, riebalai – tai audinys, kuris skatina estrogenų, moteriškų lytinių hormonų, išsiskyrimą, todėl per daug riebalinio audinio turinčiam vaikui brendimo požymiai gali išryškėti anksčiau nei normalaus kūno svorio jo bendraamžiams.

 

Anksčiau laiko pradėjusios bręsti mergaitės auga sparčiau nei jų bendraamžės, sulaukus 8-10 metų joms prasideda pirmosios menstruacijos. Pirmalaikis lytinis brendimas – tai ne liga, o pagreitėjęs vystymasis, tačiau su sparčiu kūno brendimu nespėjančiai jautriai vaiko psichiokai tai gali tapti sunkiu išbandymu.

 

Be to, medicinoje žinoma atvejų, kad toks paspartėjęs vystymas gali lemti ir pernelyg mažą vaiko ūgį. Manoma, kad per anksti subrendus „nuvagiama“ mažiausiai 10 cm ūgio. Tokie vaikai išgyvena staigų hormonų šuolį ir tai skatina juos pernelyg anksti susidomėti seksu. Be to, jie jaučiasi išskirtiniai, gali socialiai izoliuotis nuo bendraamžių. O tai savo ruožtu provokuoja visą kompleksą kitų problemų, kurioms prireiks ankstyvos diagnostikos ir tinkamai parinkto gydymo.


Lytinis brendimas

 

Pasak statistikos, kasmet ankstyvo lytinio brendimo atvejų tik daugėja. Pusė tokius vaikus auginančių tėvų lytinio brendimo požymius pastebi gana vėlai. Endokrinologai siūlo atkreipti dėmesį į tai, kad vienas pirmųjų lytinio brendimo požymių – krūtų padidėjimas ir plaukuotumo atsiradimas gaktos srityje. Praėjus maždaug pusantrų metų nuo šių požymių atsiradimo mergaitėms prasideda menstruacijos.

 

Kartais lytinis brendimas išoriškai pasireiškia tik paskirais simptomais – pavyzdžiui, tik padidėja krūtys arba tik prasikala plaukai ant gaktos. Iki šiol manyta, kad toks nepilnas lytinis brendimas nereiškia jokio sutrikimo, tačiau neseniai išsiaiškinta, kad šie požymiai neretai sutampa ir su padidėjusiu organizmo audinių jautrumu insulinui (o tai – jau signalas, kad gali išsivystyti cukrinis diabetas), taip pat su padidėjusia riebalų koncentracija kraujyje ir hirsutizmu, jaunatviniais spuogais bei viršsvoriu.

 

Ankstyvas lytinis brendimas

 

Medicinoje išskiriamas bendras priešlaikinis lytinis brendimas, kurį sukelia hipofizės hormonų sekrecijos sutrikimai galvos smegenyse ir periferinis priešlaikinis lytinis brendimas, susijęs su padidėjusia kiaušidžių hormonų koncentracija.

 

Gydant priešlaikinį lytinį brendimą siekiama sulėtinti brendimo požymių vystymąsi, kad jie aktyviausiai imtų reikštis tada, kai bus laikas. Tuo tikslu vaikui skiriamos kasmėnesinės hormonų injekcijos į raumenį arba aerozoliniai preparatai, stabdantys lytinių hormonų gamybą.

 

Viena vertus, toks gydymas nėra itin efektyvus, nes vaiko augimas nesustabdomas – jis tik sulėtėja. Tačiau jis leidžia vaikui jausti didesnį psichologinį komfortą – kai brendimo požymiai ima ryškėti savo laiku, kur kas lengviau pritapti prie bendraamžių, be to, per kelerius metus vaiko psichika suspėja tinkamiau pasiruošti laukiantiems pokyčiams.

 

Per anksti bręsti pradėjusiems vaikams svarbu ir tėvų, artimųjų supratingumas bei pagalba, jiems rekomenduojama psichologo konsultacija.
 

Susiję straipsniai

Kaip taisyklingai nešioti kūdikį? Kineziterapeutės komentarai ir nuotraukos

Kineziterapeutė Erlanda Varpukauskaitė pasakoja ir rodo, kaip tinkamai nešioti mažylius ir ko derėtų vengti.

Kodėl negalima sodinti dar nesėdinčio kūdikio?

Per anksti sodinant vaiką jo stuburas bus netaisyklingoje padėtyje ir netinkamai formuosis formuosis stuburo linkiai.

Kodėl negalima raginti eiti dar nevaikštančio kūdikio?

Patiems statyti kūdikio ant kojų nerekomenduojama iki 7 mėnesio. Reikėtų leisti šį etapą pasiekti pačiam vaikui, jo nestatyti ir neraginti.