Privati ar valstybinė mokykla: kurią rinktis?

Vaikai dalyvauja pamokoje YAKOBCHUK VIACHESLAV | Shutterstock.com

Tėvai jau nuo pat pirmųjų vaiko gyvenimo metų pradeda svarstyti, į kokią mokyklą leisti savo vaiką: ar į valstybinę, ar – į privačią.

Valstybinės mokyklos prieinamos visiems, tačiau dažnai jos kritikuojamos dėl neefektyvių ugdymo metodų, nesaugios aplinkos (patyčių ir pan.).

Savo ruožtu privačiose mokyklose esą taikomi inovatyvesni mokymo metodai, labiau atsižvelgiama į kiekvieno vaiko poreikius ir interesus, tačiau labai dažnai tėvus atgraso aukštos privačių mokyklų kainos ir abejonės jų nauda. Tačiau ar tai vieninteliai kriterijai, į kuriuos išties verta atsižvelgti?

Privačių mokyklų dažniausiai minimi privalumai

 • Didesnės gero išsilavinimo garantijos. Daugelyje mokslinių tyrimų įrodyta, kad privačių mokyklų absolventai geriau mokėsi ir dažniau pasiekė karjeros aukštumų. Taip pat dažnai (žinoma, ne visada) jose dirba labiau motyvuoti ar aukštesnės kvalifikacijos mokytojai: jų atrankai paprastai čia skiriama daugiau dėmesio.
 • Netradicinių mokymo metodų taikymas, didesnė įvairovė. Šiuo metu galima rasti mokyklų, kuriose didžioji dalis veiklų vyksta netradicinėje aplinkoje, pavyzdžiui, lauke, taip pat dažnai tradicinės pamokos pakeičiamos projektinėmis veiklomis, vaikų nesaisto tipinė 45 minučių pamoka: prie kiekvieno projekto dirbama tiek, kiek reikia. Privačiose mokyklose vaikas skatinamas ne „iškalti“, bet mąstyti.
 • Daugiau dėmesio kiekvienam vaikui. Paprastai privačių mokyklų klasėse mokosi mažiau vaikų, tad pedagogai kiekvienam vaikui gali skirti daugiau dėmesio, atsižvelgti į kiekvieno vaiko mokymo poreikius, galimybes.
 • Palankesnė vaikui socialinė aplinka, geresnis emocinis mikroklimatas. Tenka pripažinti, kad mokamas mokslas natūraliai atsijoja mokinius, todėl, tikėtina, jose mokysis mažiau vaikų iš probleminių šeimų, klasėje bus mažiau patyčių, smurto, netolerantiško elgesio apraiškų.

Valstybinių mokyklų privalumai

 • Vaikai įgyja daugiau ir įvairesnių įgūdžių, gebėjimų. Valstybinėse mokyklose besimokantys vaikai yra apsupti vaikų iš įvairių – ir vargingiau gyvenančių, ir pasiturinčių, ir neišsilavinusių, ir pasižyminčių aukštais akademiniais pasiekimais šeimų vaikų. Todėl jie anksčiau išmoksta bendrauti su įvairiais žmonėmis, išsiugdo platesnį požiūrį, dažniau geba efektyviai spręsti problemas. Yra teigiančių, kad privačiose mokyklose vaikas ugdomas tarsi šiltnamio sąlygomis.
 • Visiems sudaromos vienodos galimybės mokytis, mažiau spaudimo. Valstybinėse mokyklose galimybės mokytis ir išmokti sudaromos visiems – tiek ir ypač gabiems, tiek ir mokslo aukštumų nelinkusiems siekti vaikams.
 • Mokslas yra nemokamas, visiems prieinamas. Kaip numatyta LR Konstitucijoje, mokymas valstybinėse ir savivaldybių bendrojo lavinimo, profesinėse bei aukštesniosiose mokyklose yra nemokamas. Taigi, nemažai tėvų yra įsitikinę, kad didelio skirtumo tarp mokyklų nėra ir verčiau tuos pinigus pataupyti ar investuoti į vaiko ateitį.
 • Visuomet arčiau namų. Kiek jums svarbus atstumas iki mokyklos? Paprastai valstybinę mokyklą galima rasti visai netoliese namų, o iki norimos privačios (kadangi jų santykinai yra nedaug, didžioji dalis – didmiesčiuose) vaiką gali tekti vežioti net ir kelias dešimtis kilometrų ar daugiau.

Kiek kainuoja mokytis privačiose ir valstybinėse mokyklose?

Kalbant apie privačias mokyklas nuolat pabrėžiama mokymosi jose kaina. Tačiau galima rasti ir tokių mokyklų, kurių įkainiai – visiškai priimtini statistinei vidutines pajamas uždirbančiai šeimai (pavyzdžiui, nuo 300–400 Eur per mėnesį).

Kai kuriose privačiose mokyklose mokslas dalinai finansuojamas valstybės, tad finansinė našta tėvams – gerokai mažesnė.

Taip pat yra mokyklų, kuriose mėnesio mokestis – per 1000 ir daugiau eurų. Taigi išties tokios mokyklos – prieinamos anaiptol ne visiems.

Renkantis privačią mokyklą reikia turėti omenyje, kad reikės ne tik mokėti fiksuotą mokestį: taip pat kainuos būreliai, vaiko maitinimas, o kur dar išlaidos mokomajai medžiagai, priemonėms, tad mėnesinė suma gali išaugti dar bent keliais šimtais eurų.

Tiesa, ir mokantis valstybinėje mokykloje tėvams tenka gerokai patuštinti piniginę, ypač prasidėjus naujiems mokslo metams. Verta atkreipti dėmesį, kad valstybinėse mokyklose tėvų kartais vis dar prašoma padengti kabineto remonto, baldų (suolų, kėdžių ir pan.), įrangos bei kitas išlaidas. Privačiose įstaigose už visa tai įprastai mokėti papildomai nereikia.

Verdiktas

Taigi, absoliutinti, kad privačios mokyklos be išimties yra geros, o valstybinės – vidutinio lygio, tikrai negalima. Yra ypač gerų valstybinių mokyklų ir gana prastokų privačių.

Tėvams verta atsižvelgti ne vien į tai, ar mokykla – valstybinė, ar – privati. Kur kas svarbesni – šie kriterijai:

 • Kokios vertybės puoselėjamos mokykloje ir ar jos sutampa su šeimos vertybėmis.
 • Kokius vaiko įgūdžius ugdyti, manote, būtų svarbiausia?
 • Kokie ugdymo metodai galėtų atitikti vaikio asmenybę?
 • Kam teikiate pirmenybę: vaiko saviraiškos laisvei ar akademiniams pasiekimams?
 • Ar jums priimtini mokyklos keliami reikalavimai?

Plačiau skaitykite:

Susiję straipsniai

Moksleivių atostogos 2023-2024 mokslo metais

Moksleivių laukia rudens, žiemos (Kalėdų), žiemos ir pavasario (Velykų) atostogos, o mokslo metams pasibaigus prasidės vasaros atostogos.

Kaip užregistruoti vaiką į darželį?

Straipsnyje trumpai apžvelgiama priėmimo į darželius 5 didžiausiuose Lietuvos miestuose tvarka.

Kokių vitaminų ir mineralų dažniausiai trūksta vaikams?

Kokių vitaminų ir mineralų dažniausiai trūksta vaikams, į kokius simptomus reikėtų atkreipti dėmesį tėvams ir kaip papildyti mikroelementų atsargas?