Sutrikęs virškinimas: ką reikėtų žinoti?

Reklaminis partnerio turinys
Mergaitė sėdi prie virtuvės stalo susiėmusi už pilvuko Aleksandra Suzi | Shutterstock.com

Virškinimo sistema dirba be perstojo, kad aprūpintų maistu visas kūno ląsteles ir efektyviai pašalintų atliekas. Virškinimo sistemos sutrikimų nepaisymas gali turėti neigiamų pasekmių savijautai ir bendrai organizmo sveikatai.

Mityba ir kiti gyvenimo būdo pasirinkimai daro didelę įtaką virškinimo procesui ir būtent šiose srityse įvesti nedideli pokyčiai gali kardinaliai pakeisti kasdienybę.

Nevirškinimas (dispepsija) – diskomfortas viršutinėje pilvo dalyje

Nevirškinimas apima tokius simptomus kaip pilvo skausmas ir sotumo jausmas iškart, kai pradedate valgyti, pykinimas, rėmuo, pilnumo jausmas pavalgius. Nevirškinimas taip pat gali būti įvairių virškinimo ligų simptomas. Šio nemalonaus reiškinio priežasčių gali būti daugybė, tačiau verta akcentuoti, kad dažniausiai virškinimo sutrikimus sukelia gastroezofaginis refliuksas, persivalgymas, rūkymas, stresas. Be to, tai gali būti tam tikrų vaistų, pavyzdžiui, antibiotikų ar geležies papildų, šalutinis poveikis. 

Kaip apsisaugoti nuo virškinimo sutrikimų?

Geriausias būdas išvengti virškinimo sutrikimų – vengti maisto produktų ir situacijų, kurios juos sukelia. Maisto dienoraščio vedimas taip pat padeda nustatyti maisto produktus, kurie sukelia virškinimo sutrikimus. Štai keletas patarimų:

 • valgykite mažomis porcijomis, kad skrandis nedirbtų taip sunkiai ar ilgai;
 • valgykite lėtai;
 • venkite maisto produktų, kuriuose yra daug rūgščių, pavyzdžiui, citrusinių vaisių ir pomidorų;
 • sumažinkite arba venkite maisto ir gėrimų, kuriuose yra kofeino;
 • jei stresas sukelia virškinimo sutrikimus, išmokite naujų streso valdymo metodų ir juos taikykite kasdieniame gyvenime;
 • jei rūkote, meskite rūkyti, mat rūkymas gali sudirginti skrandžio gleivinę;
 • sumažinkite alkoholio vartojimą, nes alkoholis taip pat gali sudirginti skrandžio gleivinę;
 • venkite dėvėti aptemptus drabužius, nes jie linkę suspausti skrandį, todėl jo turinys gali patekti į stemplę;
 • nesportuokite pilnu skrandžiu, verčiau sportuokite prieš valgį arba bent valandą po valgio;
 • negulėkite iškart po valgio;
 • nevalgykite prieš miegą: tarp paskutinio dienos valgio ir ėjimo miegoti palaikykite bent 3 valandų tarpą;
 • miegokite pakėlę galvą virš kojų ir naudokite pagalves atramai: tai padės virškinimo sultims tekėti į žarnyną, o ne į stemplę.

Sveikam virškinimui palaikyti svarbi subalansuota mityba

Venkite aštraus riebaus maisto. Virškinimui ir žarnyno sveikatai gerinti, rinkitės viso grūdo, skaidulomis papildytus angliavandenių šaltinius, pavyzdžiui, ruduosius ryžius, viso grūdo duoną. Palyginti su rafinuotais angliavandeniais, tokiais kaip balta duona ir makaronai, neskaldyti grūdai suteikia daug skaidulų, taip pat papildomų maistinių medžiagų, pavyzdžiui, omega-3 riebalų rūgščių. Kai žarnyno bakterijos fermentuoja skaidulas, jos gamina trumpų grandinių riebalų rūgštis. Šios molekulės skatina tinkamą storosios žarnos ląstelių, kuriose gyvena 70 procentų mūsų imuninių ląstelių, funkciją.

Lapiniai žalumynai, pavyzdžiui, špinatai ar lapiniai kopūstai, yra puikus skaidulų, taip pat maistinių medžiagų, tokių kaip folio rūgštis, vitaminas C, vitaminas K ir vitaminas A, šaltiniai. Tyrimai rodo, kad žalumynuose taip pat esama tam tikros rūšies cukraus, kuris skatina sveikų žarnyno bakterijų dauginimąsi. Jei esate linkę į dujų kaupimąsi ir pilvo pūtimą, galbūt norėsite sumažinti fruktozės vartojimą. Kai kuriuose vaisiuose, pavyzdžiui, obuoliuose, kriaušėse ir manguose, yra daug fruktozės.

Medikamentai virškinimui gerinti

Mitybai ir gyvenimo būdo pokyčiams nedavus norimų rezultatų, pasitelkiami medikamentai virškinimui gerinti. Vienas iš tokių – „Mezym“. „Mezym“ vartojamas tuomet, kai kasa nepakankamai gamina ir išskiria virškinimo fermentų ir tai sukelia virškinimo sutrikimų.

„Mezym“ dozės priklauso nuo virškinimo sutrikimų laipsnio, optimali dozė nustatoma individualiai. Jeigu nenurodyta kitaip, valgant išgeriamos 2–4 plėvele dengtos tabletės. Priklausomai nuo maisto ir virškinimo sutrikimo sunkumo, rekomenduojama dozė gali būti gerokai padidinta.

*Dėl bet kokio vaisto vartojimo būtina pasitarti su gydytoju ar vaistininku. Netinkamai vartojamas vaistas gali pakenkti sveikatai. Jei per keletą parų jūsų savijauta nepagerėja, turėtumėte nedelsti ir kreiptis į gydytoją.