Vaikas kažką įsikišo į burną, nosį ar ausį: kaip pastebėti ir ką daryti?

Berniukas ieško daiktų virtuvės stalčiuje Daria Chichkareva | Shutterstock.com

Maži vaikai – žingeidūs, smalsūs, mėgstantys eksperimentuoti, todėl dažnai jie gali staiga nuryti po ranka atsidūrusį smulkų daiktą, įsikišti jį į nosį ar ausį.

Tad ar bandyti svetimkūnį ištraukti patiems? Kada verta laukti, o kada nedelsiant skubėti į ligoninę?

Kokius svetimkūnius dažniausiai vaikai kiša į burnytę, nosį ar ausį?

 • Maisto gabalėlius, maisto produktus (kruopas, ankštinius ir kt.).
 • Smulkius daiktus: žaislus ir jų dalis, elementus nuo prietaisų ir kt.
 • Gruntą: smėlį, žemes, akmenukus ir kt.

Svetimkūnis nosyje

Simptomai, rodantys, kad vaiko nosyje yra svetimkūnis

 • Čiaudulys. Jeigu vaiko nosyje atsiduria svetimkūnis, pirmiausia sudirginama nosies gleivinė, todėl vaikas pradeda gausiai čiaudėti.
 • Nosies trynimas.
 • Nosies patinimas.
 • Kvėpavimas pro burną.
 • Tekančios gleivės. Jei svetimkūnis nosyje lieka ilgiau, po kelių dienų iš nosies pradeda tekėti žalsvo ar gelsvo atspalvio, nemalonaus kvapo gleivės. Jei gleivės teka tik iš vienos kurios nors šnervės, greičiausiai kaltininkas bus svetimkūnis, o ne sloga.

Ką daryti įtariant, kad vaiko nosyje yra svetimkūnis?

Tėvai stresinėje situacijoje dažnai bando užstrigusį daiktą traukti, tačiau gaunamas priešingas efektas: svetimkūnis nustumiamas tik dar giliau.

Nereikėtų vaiko prašyti bandyti svetimkūnio išpūsti: įkvėpdamas oro jis taip gali įtraukti jį tik dar giliau ir užblokuoti kvėpavimo takus.

Svetimkūnio jokiu būdu negalima krapštyti pincetu ar kitu instrumentu, nes galima pažeisti nosies gleivinę.

Jeigu svetimkūnio pašalinti nepavyks, vykite į priimamąjį.

Svetimkūnis ausyje

Pastebėti, kad vaikas kažką įsikišo į ausį, gali būti labai sunku.

Simptomai, rodantys, kad vaiko nosyje yra svetimkūnis

Apie svetimkūnio buvimą ausyje gali neįspėti jokie simptomai, tik po kurio laiko vaikas pradės skųstis ar rodyti, kad jam skauda ausį.

Taip pat praėjus kelioms dienoms iš ausies gali pradėti tirštos ar kraujingos išskyros.

Ką daryti įtariant, kad vaiko ausyje yra svetimkūnis?

Jei įtariate, kad vaikas kažką įsikišo į ausį, galite atsargiai įpilti į ausies ertmę šilto vandens: svetimkūnis kartais išplaukia. Tačiau šis metodas tinka tik iškart. Jei per kelias minutes svetimkūnis nepasirodė, geriau kreiptis į medikus.

Jokiu būdu nebandykite pašalinti iš ausies svetimkūnio jokiais instrumentais, ausų krapštukais ir t. t., nes galite pradurti būgnelį ir pažeisti audinius.

Svetimkūnis vaiko virškinimo trakte

Simptomai, rodantys, kad vaikas prarijo svetimkūnį

 • Vėmimas.
 • Virškinamojo trakto organų, pilvo skausmai.
 • Vidurių užkietėjimas.

Ką daryti įtariant, kad vaikas galėjo praryti svetimkūnį?

Nedidelis svetimkūnis (pavyzdžiui, karoliukas, 1 ar 2 ct moneta ir kt.) judės virškinamuoju traktu ir maždaug po 2 dienų bus pašalintas. Tačiau svarbu įvertinti, ar prarytas daiktas nepakenks vaiko sveikatai.

Nedelsiant į medikus kreiptis reikėtų vaikui prarijus aštrų, duriantį daiktą (pavyzdžiui, auskarą), didesnę monetą, vaistų ar elementą.

Svarbu: vaikai dažnai nuryja smulkius tablečių formos elementus, tad tokiu atveju reikia skubiai vykti į priimamąjį. Tirpdamas elementas gali nudeginti gleivinę ir sukelti rimtų komplikacijų.

Kaip elgtis norint sumažinti pavojų mažiems vaikams?

 • Patikrinkite / peržiūrėkite mažylio žaislus. Tarp jų neturėtų būti žaislų, turinčių smulkių atskiriamų detalių. Beje, pirkdami ar gavę dovanų žaislą patikrinkite, kokio amžiaus vaikui jis yra skirtas (ant daugelio žaislų galima aptikti užrašą, kad jie netinka vaikams iki 3 metų).
 • Smulkių daiktų nepalikite mažyliui lengvai pasiekiamose vietose. Apie tai informuokite ir vyresnius vaikus: jie dažnai savo smulkius daiktus ir žaisliukus palieka ne vietoje.