Vaikas kažką įsikišo į burną, nosį ar ausį: kaip pastebėti ir ką daryti?
Maži vaikai – žingeidūs, smalsūs, mėgstantys eksperimentuoti, todėl dažnai jie gali staiga nuryti po ranka atsidūrusį smulkų daiktą, įsikišti jį į nosį ar ausį.
Tad ar bandyti svetimkūnį ištraukti patiems? Kada verta laukti, o kada nedelsiant skubėti į ligoninę?
Kokius svetimkūnius dažniausiai vaikai kiša į burnytę, nosį ar ausį?
- Maisto gabalėlius, maisto produktus (kruopas, ankštinius ir kt.).
- Smulkius daiktus: žaislus ir jų dalis, elementus ir kt.
- Gruntą: smėlį, žemes, akmenukus ir kt.
Svetimkūnis vaiko nosyje
Simptomai, rodantys, kad vaiko nosyje yra svetimkūnis
- Čiaudulys. Jeigu vaiko nosyje atsiduria svetimkūnis, pirmiausia sudirginama nosies gleivinė, todėl vaikas pradeda gausiai čiaudėti.
- Nosies trynimas.
- Nosies patinimas.
- Kvėpavimas pro burną.
- Tekančios gleivės. Jei svetimkūnis nosyje lieka ilgiau, po kelių dienų iš nosies pradeda tekėti žalsvo ar gelsvo atspalvio, nemalonaus kvapo gleivės. Jei gleivės teka tik iš vienos kurios nors šnervės, greičiausiai kaltininkas bus svetimkūnis, o ne sloga.
Vaikas kažką įsikišo į nosį: ką daryti?
Tėvai stresinėje situacijoje dažnai bando užstrigusį daiktą traukti, tačiau gaunamas priešingas efektas: svetimkūnis nustumiamas tik dar giliau.
Nereikėtų vaiko prašyti bandyti svetimkūnio išpūsti: įkvėpdamas oro jis taip gali įtraukti jį tik dar giliau ir užblokuoti kvėpavimo takus.
Jei manote, kad vaikui nosyje įstrigo svetimkūnis, mažylį reikėtų raminti, juokauti, nukreipti dėmesį ir pan., kad jis neverktų, skatinti giliai, ramiai kvėpuoti pro burną, nes verkiant ir giliai įkvepiant svetimkūnis gali tik dar labiau įstrigti kvėpavimo takuose.
Svetimkūnio jokiu būdu negalima krapštyti pincetu ar kitu instrumentu, nes galima pažeisti nosies gleivinę.
Svarbu
Jeigu svetimkūnio iš nosies pašalinti nepavyks, vykite į priimamąjį. O jei vaikas kažkokiu būdu į nosį įsikišo elementą, vėlgi reikia skubiai vykti į priimamąjį. Tirpdamas elementas gali sukelti rimtų komplikacijų.
Svetimkūnis vaiko ausyje
Pastebėti, kad vaikas kažką įsikišo į ausį, gali būti labai sunku.
Simptomai, rodantys, kad vaiko nosyje yra svetimkūnis
Apie svetimkūnio buvimą ausyje gali neįspėti jokie simptomai, tik po kurio laiko vaikas pradės skųstis ar rodyti, kad jam skauda ausį.
Taip pat praėjus kelioms dienoms iš ausies gali pradėti tirštos ar kraujingos išskyros.
Vaikas kažką įsikišo į ausį: ką daryti?
Jei įtariate, kad vaikas kažką įsikišo į ausį, galite atsargiai įpilti į ausies ertmę šilto vandens: svetimkūnis kartais išplaukia. Tačiau šis metodas tinka tik iškart. Jei per kelias minutes svetimkūnis nepasirodė, geriau kreiptis į medikus.
Jokiu būdu nebandykite pašalinti iš ausies svetimkūnio jokiais instrumentais, ausų krapštukais ir t. t., nes galite pradurti būgnelį ir pažeisti audinius.
Svarbu
Jei vaikas į ausį įsikišo elementą, vėlgi reikia skubiai vykti į priimamąjį. Tirpdamas elementas gali sukelti rimtų komplikacijų.
Svetimkūnis vaiko virškinimo trakte
Simptomai, rodantys, kad vaikas prarijo svetimkūnį
- Vėmimas.
- Virškinamojo trakto organų, pilvo skausmai.
- Vidurių užkietėjimas.
Vaikas kažką nurijo: ką daryti?
Nedidelis svetimkūnis (pavyzdžiui, karoliukas, 1 ar 2 ct moneta ir kt.) judės virškinamuoju traktu ir maždaug po 2 dienų bus pašalintas. Tačiau svarbu įvertinti, ar prarytas daiktas nepakenks vaiko sveikatai.
Nedelsiant į medikus kreiptis reikėtų vaikui nurijus vaistų ar elementą, daugiau nei vieną magnetuką, kažkokių kitų metalinių ir kitų daiktų, didesnių nei 2–3 cm. Magnetukai gali atsidurti skirtingose žarnyno vietose, sulipti per žarnų sieneles ir slinkdami žarnynu jį žaloti.
Beje, aštrūs pavieniai daiktai (net stiklai ar adatos) nėra tokie pavojingi. Į dirgiklį reaguojanti žarna išsigaubia, vėliau tas svetimkūnis aplimpa išmatomis ir yra pašalinamas be pasekmių. Jeigu stebėdami po kelių dienų nematome nuryto daikto išmatose, tada irgi verta pas gydytoją.
Svarbu
Vaikai dažnai nuryja smulkius tablečių formos elementus, tad tokiu atveju reikia skubiai vykti į priimamąjį. Tirpdamas elementas gali nudeginti gleivinę ir sukelti rimtų komplikacijų.
Kaip elgtis norint sumažinti pavojų mažiems vaikams?
- Patikrinkite / peržiūrėkite mažylio žaislus. Tarp jų neturėtų būti žaislų, turinčių smulkių atskiriamų detalių. Beje, pirkdami ar gavę dovanų žaislą patikrinkite, kokio amžiaus vaikui jis yra skirtas (ant daugelio žaislų galima aptikti užrašą, kad jie netinka vaikams iki 3 metų).
Smulkių daiktų nepalikite mažam vaikui lengvai pasiekiamose vietose. Apie tai informuokite ir vyresnius vaikus: jie dažnai savo smulkius daiktus ir žaisliukus palieka ne vietoje.