Vaikas nori augintinio! Kaip priimti teisingą sprendimą? (18)

Mergaitė ir šuniukas Labradorų retriveris Nina Buday | Shutterstock.com

Naminis gyvūnas suteikia daug laimės vaikams (ir visai šeimai), tačiau sprendimą į namus priimti augintinį reikia labai gerai apgalvoti.

Augintinio troškimas – natūrali raidos dalis

Vaikišką egoizmą, stipriai pasireiškiantį pirmaisiais gyvenimo metais, po truputį pradeda keisti rūpestingumas, empatija. Mažoji „pasaulio bamba“ išauga į dosnų, visus mylintį žmogeliuką.

Sustiprėjęs, savarankiškesnis, savimi bent šiek tiek gebantis pasirūpinti vaikas nori rūpintis kitais. Tai natūralus raidos etapas, dažniausiai pradedantis reikštis 4-5-aisiais gyvenimo metais. Šio amžiaus vaikai pradeda prašyti mažojo broliuko, sesutės arba naminio gyvūno.

Didžiulis noras turėti gyvūną ir juo rūpintis įprastai tęsiasi iki maždaug 10-11-os metų amžiaus. Vyresnis vaikas suformuoja stipresnius socialinius ryšius su bendraamžiais, atranda jam patinkančių hobių, pradeda reikštis jo asmeninės ambicijos moksle, sporte ir panašiai, tad susidomėjimas gyvūnėliais sumažėja.

Išskirtinai empatiški, jautrūs, dažniausiai intravertiški ir sunkiau bendraamžių draugų randantys vaikai didžiulio noro turėti gyvūną ir juo rūpintis nepraranda. Kartais ir visą gyvenimą.

Kaip išrinkti augintinį vaikui?

Tinkamai pasirinktas gyvūnėlis suteiks daug džiaugsmo ir malonių emocijų, o neapgalvotas ir skubotas sprendimas, deja, dažniausiai kelia galvos skausmą. Į ką reikėtų atsižvelgti?

  • Vaiko amžius. 4-5-erių metų vaikas jau sugebės pasirūpinti vėžliu, keleriais metais vyresnis – graužiku, paukščiu ar kate. Šunį (ypač didelį, stiprų) ar egzotinį, ypatingos priežiūros reikalaujantį gyvūną savarankiškai sugebės auginti tik paauglys, mažesnis vaikas galėtų nebent pagelbėti jums.
  • Vaiko būdas ir gyvūno rūšis/ veislė. Puikiai pažįstate savo vaiką, todėl rinkdamiesi gyvūną, pasidomėkite jo rūšiai ar veislei būdingais bruožais, įvertinkite ar augintinis tiks jūsų vaikui.
  • Vaiko noras. Pasikalbėkite, kokio gyvūno ir kodėl nori vaikas. Aptarkite augintinių skirtumus, padiskutuokite, kokia priežiūra jiems reikalinga, vyresnį vaiką paskatinkite pasidomėti nuodugniau ir jums papasakoti. Pasvarstymai apie augintinio įsigijimą ir jo pasirinkimas vaikui gali būti labai naudinga pamoka, kaip priimti racionalius ir atsakingus sprendimus.
  • Jūsų galimybės. Renkantis gyvūną, vaiko noras yra svarbus, tačiau jis vis tik turėtų būti antraeilis dalykas. Didžioji atsakomybės dalis guls ant jūsų pečių. Mažylis, žinoma, gali (ir turėtų) pašerti savo katę, tačiau maistą pirksite ar katei susirgus ją pas veterinarą nešite jūs. Rinkdamiesi gyvūną įvertinkite jo rūšies ar veislės unikalius poreikius, jūsų namų dydį, savo patirtį su skirtingais gyvūnais, gyvenimo būdą, finansinę padėtį, sveikatos būklę (pavyzdžiui, ar šeimoje nėra kenčiančių nuo alergijų, sergančių astma), kas rūpinsis gyvūnu per jūsų atostogas ar jums susirgus, ateities planus (prisiminkite, kad šuo ar katė gyvena bent 10 metų, o paukštis ar vėžlys - net 50 ir daugiau).

Ką turėti omenyje renkantis gyvūną šeimai?

Katės ir šunys

Rinkdamiesi šunį ar katę, būtinai atkreipkite dėmesį į veislę. Pavyzdžiui, persų katės labai ramios, jos linkusios slapstytis nuo perdėto dėmesio, gali vengti nuolat meilę rodančio vaiko, o burmos – dievina bendravimą, myli vaikus, noriai su jais dūksta.

Dideli šunys, pavyzdžiui, vokiečių aviganiai, nors ir draugiški savo šeimos nariams, gali būti kiek nerangūs, žaisdami gali perdėm įsismarkauti, užgauti vaiką. Kita vertus, dydžiu jiems nenusileidžiantys bokseriai labai atsargūs, turi įgimtą gebėjimą švelniai elgtis su vaikais, juos labai saugo.

Vaikui bus lengviau pačiam rūpintis mažesnės veislės šuneliu, tačiau taip pat nuodugniai pasidomėkite veislėmis. Pavyzdžiui, vokiečių jagdterjero išvaizda apgaulinga – nedidelis šunelis buvo išveistas medžioklei, tad jis labai stiprus ir aktyvus. Vaikas tokio šuns nenulaikys ir neužtikrins jam reikalingo fizinio krūvio.

Graužikai

Žiurkėnas (ypač smulkesnių rūšių, pavyzdžiui, kinų arba nykštukinis) labiau tiks ramiam, stebėti mėgstančiam vaikui. Šie smulkūs graužikai įpranta prie rankų, tačiau netoleruoja perdėtų glamonių, pavargę nuo vaiko mylavimo gali įkąsti.

Triušiukai arba jūrų kiaulytės, atvirkščiai, žaismingesni ir prieraišesni, mėgsta dėmesį, glostymą, tad susidraugaus su lipšniu vaiku.

Paukščiai

Smulkūs paukšteliai (pavyzdžiui, amadinos, kanarėlės) dažniausiai mieliau bendrauja su gentainiais, o ne žmonėmis, menka tikimybė, kad jos norės bičiuliautis su vaiku.

Papūgėlės, jeigu augintos nuo mažumės, atvirkščiai, prieraišios, smalsios, norinčios bendrauti. Kita vertus, jos tikrai nekantrios, netoleruos vaiko grubumo ar įkyrumo, gali įžnybti ar net kirsti.

Žuvys

Paprastos auksinės žuvelės visai neįnoringos - gali gyventi ir nedideliame akvariume (tiesa, tuomet jos beveik neaugs, visą gyvenimą išliks nedidelės). Jos labai ėdrios, noriai puola prie pašaro, tad dažnas šėrimas ir žuvelės stebėjimas vaikui (ypač mažyliui) suteiks daug džiaugsmo. Tiesa, akvariumo valymas ir jo įrangos priežiūra turėtų būti tėvelių atsakomybė.

Norint įsirengti didesnį akvariumą ir jame apgyvendinti retesnes žuvis ar keletą jų rūšių, pasodinti joms tinkančius augalus teks pasitarti su specialistais, paskaityti specializuotą literatūrą. Dideli akvariumai – specifinis hobis, reikalaujantis atsidavimo, žinių ir pinigų, tad jie vargiai tinkami mažam vaikui. Žinoma, akvariumistika gali būti puikiu kiek vyresnio paauglio hobiu, skatinančiu nuolat gilinti žinias, padedančiu susirasti bendraminčių bičiulių.

Ropliai

Ramus sausumos vėžliukas mielai iš rankų ima maistą, įpratęs gali net sekioti šeimininką, o jo „brolis“ vandens vėžlys ne toks prieraišus, įkišus ranką į akvariumą gali gnybti.

Driežai ar iguanos – retesni pasirinkimai. Juos auginantis žmogus turi turėti specifinių žinių, gerai išnagrinėti konkrečios rūšies terariumo įrengimo, šėrimo ypatybes.

Jeigu ketinate auginti roplį, prisiminkite, kad tai šaltakraujis gyvūnas, kuriam būtinos specifinės sąlygos – teriariumas su UV lempa, slėptuvėmis, specialus maistas.

Voragyviai, vabzdžiai

Retas vaikas įsigeidžia auginti vorą ar vabalą, tačiau, jeigu taip nutiko, pasidomėkite konkrečiomis rūšimis, jų poreikiais, šėrimo ypatybėmis.

Pavyzdžiui, gyvalazdės – įdomūs ir daug priežiūros nereikalaujantys vabzdžiai, tačiau plėšrius vorus paukštėdas turėtų auginti tik jų gyvenimo būdą išmanantys entuziastai.

Ar vaikas rūpinsis augintiniu? 2 savaičių išbandymas

Vaikai dažniausiai neįsivaizduoja, kad gyvūnams reikia priežiūros, dauguma mato tik smagiąją augintinio pusę: žaidimus, aspikabinimus, bendravimą.

Apsitarę, kokio augintinio vaikas nori ir kokį gali turėti, surenkite išbandymą. Nustatytą laiko tarpą (pavyzdžiui, dvi savaites) vaikas turės imituoti rūpestį savo gyvūnėliu. 

Jeigu vaikas nori šuns, tai sutarkite, kad jis du kartus dienoje, ryte ir vakare, bent jau po 20 minučių vaikščios netoliese, t.y. „vedžios šunį.“Jeigu vaikas mažas ir vedžiojimas bus jūsų pareiga, skirkite užduotį nustatytu laiku pripildyti „šuns dubenėlius“, t.y. įpilti vandens ir kruopų į virtuvėje pastatytus stiklainius ar indelius.

Jeigu vaikas norėtų auginti katę, narvelyje ar akvariume gyvenančius padarėlius, tai jam kasdien ar kas dvi dienas reikės iškratyti ir praplauti „katės dėžutę“, „narvelį“ ar „akvariumą“. Paimkite plastikinį indelį ir tegul vaikas jį plauna. Taip pat reikės pripildyti įsivaizduojamo augintinio maisto ir vandens dubenėlius.

Testo laikotarpiui pasibaigus aptarkite rezultatus. Galbūt, vaikas, įvertinęs, kiek daug dėmesio reikia skirti gyvūnui, pats atsisakys šios minties.

Jeigu užduotis puikiai įvykdęs vaikas tebetrokšta gyvūno, o jūs, įvertinę savo galimybes, neprieštaraujate, pradėkite ieškoti naujo šeimos nario!

Kokią naudą vaikams teikia augintiniai?

Nors gyvūnas namuose – didžiulė atsakomybė ir papildomi rūpesčiai, tačiau būtų sunku paneigti jo naudą vaiko raidai bei ugdymui:

  • Atsakomybė. Nuolatinis rūpestis, suvokimas, kad kitas priklauso nuo tavęs, ugdo vaiko atsakomybės jausmą.
  • Pasitikėjimas savimi. Suvokdamas, kad jam puikiai sekasi prižiūrėti ir auginti gyvūną bei jusdamas jo meilę vaikas labiau pasitikės savimi, jausis reikalingas, svarbus.
  • Draugystė. Moksliniai tyrimai rodo, kad buvimas su gyvūnais malšina stresą, ugdo emocinį intelektą. Net ir supykęs, nuliūdęs vaikas jaus, kad turi švelnų draugą, kuriam galima pašnibždėti savo skaudulius ar, esant puikiai nuotaikai, kartu su juo pasidžiaugti.
  • Atjauta, rūpestingumas, pasiaukojimas. Augintiniu besirūpindamas vaikas greitai supranta, koks jis svarbus šiam padarėliui ir jo gyvenimui. Tai ugdo pačias svarbiausias ir reikalingiausias žmogaus savybes.
  • Pagarba aplinkiniams ir aplinkai. Gyvūną nuo mažumės turintis vaikas supranta, kad jį reikia gerbti, švelniai glostyti, netampyti, suteikti ramybės, netrukdyti ėsti ir pan. Tai ugdo pagarbą kitam, gamtai, aplinkai.
  • Rečiau pasitaikanti alergija, astma. Eilė tyrimų rodo, kad nuo mažumės tarp gyvūnų augantys vaikai rečiau kenčia nuo alergijų bei astmos.
  • Žaidimai ir fizinė veikla. Žaidimas yra pagrindinė vaiko mokymosi priemonė, o fizinis aktyvumas vaikystėje teigiamai veikia fizinę ir psichinę sveikatą, formuoja sveikos gyvensenos įpročius. Turėdamas augintinį vaikas daugiau laiko praleis aktyviai žaisdamas.
  • Priežasties ir pasekmės suvokimas. Jeigu nesutvarkai žiurkėno narvo, jis dvokia. Jeigu neišvedi šuns, jis pridirba namie. Jeigu tampai katei už uodegos, ji apdrasko. Tokios gyvenimo tiesos jums skamba labai paprastai, tačiau vaikui priežasties ir pasekmės sąvokos bei jų sąsaja yra gan miglota. Esant konkretiems pavyzdžiams vaikai labai greitai supranta, kad kiekvienas veiksmas turi atoveiksmį.

Susiję straipsniai

Gražiausios citatos apie mamą

Patys gražiausi, švelniausi, prasmingiausi ir daugiausiai meilės savy talpinantys žodžiai apie mamas...

Gražiausi eilėraščiai mamai

Sakoma, kad gražiausios dainos ir eilės yra apie meilę, o juk mamas mylime tyriausiai, stipriausiai ir ilgiausiai.

Nostalgiška kelionė laiku: 90-ųjų žaislų TOP10

Kviečiame į nostalgišką kelionę laiku ir pristatome 90-ųjų žaislų topą. O vat mūsų laikais buvo žaislai, ar ne?

Naujausi komentarai

  1. Niuni
    Niuni prieš 4 m.

    Bedtime parašė:
    Aciu kas cia mane iskrauste❤️ O jus jau turit drauga ? Niekaip negaliu sugalvoti, pati vaikysteje visus turejau grauzikus ,man paciai seskas buvo draugas tas nr1 ,b…

    Kol kas dar neturim, bet žiūrinėjamės skelbimus

  2. User has not uploaded an avatar
    Gabusia prieš 3 m.

    Mes gyvename name, vaikai auga tarp gyvunu. Turime katina, suni ir papugu. Augintiniai atsirado anksciau nei vaikai Katinas musu Peterbaldas, auksinio charakterio, ka tik vaikai su juo nedaro, viska atlaiko ir vis tiek grizta ir draugauja. Suo didelis, nerangus, daznai begdamas uzkabina ir nuvercia nuo koju vaikus. O papugos, deja, ne patys tinkamiausi gyvunai maziems vaikams. Maza to, kad nelabai draugauja, bet ir dominuoti bando.

  3. leila123
    leila123 prieš 3 m.

    Gabusia parašė:
    Mes gyvename name, vaikai auga tarp gyvunu. Turime katina, suni ir papugu. Augintiniai atsirado anksciau nei vaikai Katinas musu Peterbaldas, auksinio charakteri…

    Aš ne apie gyvūnus, bet pamačiau, kad jūs ketvirtą pametinuka turėsit! kaip jūs susitvarkot? Pasidalinkit patirtimi ar daug iššūkių, kas sunkiausia, kaip pavyksta suderinti dėmesį vaikams.

  4. User has not uploaded an avatar
    Gabusia prieš 3 m.

    leila123 parašė:
    Aš ne apie gyvūnus, bet pamačiau, kad jūs ketvirtą pametinuka turėsit! kaip jūs susitvarkot? Pasidalinkit patirtimi ar daug iššūkių, kas sunkiausia, kaip pavykst…

    Tikrai ne apie gyvunus Na vaikai atsirado ne is karto, susitvarkeme su vyru buiti, tad dabar galime sau leisti ne taip intensyviai dirbti. Sutuoktinis daug padeda. Laiko neuztenka viskam, stengiuosi padaryti tiek kiek pajegiu. Laukiu kada pagimdysiu, pageres savijauta, atsiras daugiau jegu ir noro. Tikiuosi nuo rugsejo vyresni du vaikai prades lankyti darzeli ir bus laiko kitai veiklai. Nes siuo metu viskas sukasi tik apie vaikus

    Atsiradus vaikams, augintiniu skaicius sumazejo, nebepajegiau tiek aprepti. Anksciau turejau didesni papugyna ir katinas mire nuo senatves. Beje Kornish rex veisle tinkanti vaikams, puikiai su jais sutaria ir draugauja.

    Kai vaikai auga tarp augintiniu, tai tie gyvunai jiems atrodo kaip savaime suprantamas dalykas. Nera jokio vau suniukas... vau kaciukas...

    Kas liecia prieziura, bent jau pas mus suo ir katinas visa laika sukiojasi apie vaikus, nes jie pastoviai kazkuo juos seria. Musu suo eda agurkus, obuolius, katinas - saldumynus 🙈 Na zodziu, prie savo edalo prieina tik velai vakare..

  5. Neegzistuojantis vartotojas
    prieš 3 m.

    Geriau dvi katės, trečio laukiuosi, ir vedžioti man vienai tenka. O jėgų nebėra, nežinojau kad laukiuos kaip isigijau, apie 6 mėn jai.