8 (ne)tikėti išvaizdos pokyčiai nėštumo metu

Kūno pokyčiai nėštumo metu Kūno pokyčiai nėštumo metu. iStock.com/GeorgeRudy

Nėštumo metu ne tik auga pilvas ir padidėja krūtinė, bet įvyksta ir kitų, kartais net nustebinančių kūno pokyčių.

1. Storesni ir labiau žvilgantys plaukai

Daugiau plaukų nėštumo metu nepradeda augti, tačiau sumažėja jų slinkimas. Vešli šukuosena daugelį nėščiųjų džiugina (kita medalio pusė – padidėjęs kūno plaukuotumas).

Ką daryti? Jei vešlesni plaukai jums patinka – mėgaukitės. Jei plaukus tapo labai sunku suvaldyti, kreipkitės į savo kirpėją ir paprašykite, kad juos atitinkamai pakirptų.

Ko tikėtis po gimdymo? Gimus vaikeliui laiku neišslinkę plaukai ims sparčiai kristi, kartais net kuokštais, tačiau tai visiškai normalu ir neturėtų jūsų gąsdinti.

2. Padidėjęs kūno plaukuotumas

Nėštumo metu pagerėja ne tik plaukų būklė, bet padidėja ir kūno plaukuotumas, nepageidaujamų plaukelių padaugėja, jie auga storesni, tamsesni. Plaukeliai gali pradėti dygti neįprastose vietose: ant smakro, viršutinės lūpos, žandikaulių ir skruostų. Pasikeitęs plaukuotumas siejamas hormonų androgenų ir estrogenų koncentracijos padidėjimu.

Ką daryti? Nėštumo metu plaukelius galima šalinti, tačiau tam tinka ne visos įprastinės priemonės – gali būti, kad depiliaciją nėštumo metu reikės pakeisti ir rinktis kitą būdą, nei esate įpratusi.

Ko tikėtis po gimdymo? Hormonų koncentracija pradeda po truputį normalizuotis iškart po gimdymo, todėl padidėjęs plaukuotumas netrukus ims mažėti.

3. Greičiau augantys nagai

Nėštumo metu nagai gali pradėti greičiau augti, be to, galite pastebėti, kad pasikeitė jų tekstūra. Kai kurių moterų nagai sustiprėja, kitų – nors ir auga greičiau, suminkštėja ir tampa trapūs. Be to, dažnas atvejis, kad nėštumo metu ant nagų prasčiau laikosi nagų lakas.

Ką daryti? Dažniau darykitės manikiūrą, geriausia be lakavimo (dėl to, kad lakas nėštumo metu dažnai laikosi prastai, be to, išvengsite bereikalingo kontakto su lakuose ir jų valikliuose esančiomis toksiškomis medžiagomis). Jeigu nagai tapo labai trapūs, pasitarkite su gydytoju apie galimas to priežastis, galbūt atlikite tyrimus ir įsitikinkite, ar jums netrūksta vitaminų ir/ar mineralinių medžiagų.

Ko tikėtis po gimdymo? Tikėtis galite visko. Jei nagai nėštumo metu buvo puikūs, gali nutikti, kad kone pernakt jie taps sausi ir trapūs, ims lūžinėti. Daug priklausys ir nuo jūsų mitybos po gimdymo, žindymo, bendros savijautos ir net metų laiko. Kadangi nagas pilnai nuauga per apytiksliai 6 mėnesius, maždaug tiek užtruks iki kol nagų būklė bus tokia (ar bent panaši), kokia buvo iki nėštumo.

4. Odos pokyčiai

Kai kurios moterys teigia, kad jų oda niekada nebuvo tokia graži, kaip nėštumo metu. Jeigu esate viena iš jų – džiaukitės savo švytėjimu. Kitoms moterims nėštumo hormonai paaštrina spuogų, inkštirų problemas.

Ką daryti? Pasitarkite su gydytoju, kaip saugiai gydyti spuogus, naikinti inkštirus, valyti veidą. Kai kurie preparatai kelia pavojų kūdikiui, o kai kurios procedūros, atliekamos nėštumo metu, odos būklę gali tik dar labiau pabloginti.

Ko tikėtis po gimdymo? Po gimdymo oda turėtų palaipsniui grįžti į ankstesnę būklę.

5. Strijos

Nėštumo metu didėjant pilvukui, jo oda tempiasi, tačiau dėl greito svorio padidėjimo odos audiniuose gali atsirasti įtrūkimų, vadinamų strijomis.

Ką daryti? Nepaisant visko, ką esate skaičiusi įvairių priemonių nuo strijų etiketėse, nėra jokių mediciniškai patvirtintų kremų, pienelių ar aliejų, galinčių sustabdyti strijų atsiradimą. Vienintelis ir patikimiausias būdas – priaugti svorio pamažu ir ne daugiau nei rekomenduojama bei gerti daug vandens. Kremai, losjonai ir aliejai situacijos nepablogins, bet stebuklo tikėtis neverta.

Ko tikėtis po gimdymo? Nėštumo metu strijos būna ryškios, bet po gimdymo, laikui bėgant dažniausiai darosi vis blyškesnės ir mažiau pastebimos. Strijų kosmetinėmis priemonėmis išnaikinti nepavyks, tačiau jas galima sumažinti, o smulkias – ir visai panaikinti lazerinėmis procedūromis.

6. Pasikeitusi odos pigmentacija

Nėštumo metu gali pasireikšti hiperpigmentacija – atsirasti ar išryškėti įvairios pigmentinės dėmės, dažniausiai ant veido, kaklo, pečių ir pilvo. Dažniausiai išryškėja „nėščiosios kaukė“ (pigmentinės dėmės, atsirandančios ant veido) ir „juodoji linija“ (tamsi linija, kylanti nuo gaktikaulio iki bambos), taip pat dažnai patamsėja krūtų speneliai ir juos apsupančios aureolės.

Ką daryti? Jei hiperpigmentacijai turite genetinį polinkį, pigmentinių dėmių nėštumo metu visiškai išvengti greičiausiai nepavyks, tačiau jų ryškėjimą, tamsėjimą suvaldysite vengdama ultravioletinių saulės spindulių.

Ko tikėtis po gimdymo? Po nėštumo šios dėmės pradės šviesėti savaime. Imtis priemonių, ypač radikalių, reikėtų ne anksčiau kaip pusmetis po gimdymo.

7. Padidėjusios pėdos

Daugelis nėščiųjų pastebi, kad jų pėdos nėštumo metu padidėja: tampa ilgesnės ir platesnės, pakinta pėdų, pirštų ir čiurnų forma. Pėdos gali padidėti puse ar net visu dyžiu. Pėdų padidėjimas yra susijęs su tinimais ir raiščių elastingumu, atsipalaidavimu.

Ką daryti? Nusipirkite patogius batus, neavėkite aukštakulnių. Su specialistais galite pasikonsultuoti dėl ortopedinės avalynės ir įdėklų, kompresinių kojinių bei specialių, pėdų raumenis ir raiščius sustiprinančių pratimų.

Ko tikėtis po gimdymo? Kartais šis pėdų pokytis yra laikinas, tačiau dažnesni atvejai, kuomet pėdos „paauga“ visam gyvenimui.

8. Didesnis krūtinės dydis

Absoliučiai daugumai moterų, veikiant hormonams ir padaugėjus kūno skysčių, nėštumo metu krūtys padidėja. Didesnės ir jautresnės krūtys – vienas pirmųjų nėštumo požymių.

Ką daryti? Nėštumo metu rinkitės tinkamo dydžio, gerai prilaikančią liemenėlę. Be to, stenkitės nepriaugti per daug svorio – dėl antsvorio krūtys padidėja staiga, gali atsirasti strijos ir ženkliai sumažėti krūtų stangrumas svoriui nukritus.

Ko tikėtis po gimdymo? Tik apytiksliai 25-30% moterų krūtinė po gimdymo grįžta į iki gimdymo buvusią būklę. Krūtinės dydis gali tiek padidėti, tiek sumažėti (tai daugiausia priklauso nuo svorio iki nėštumo, nėštumo metu priaugto svorio ir svorio po gimdymo), tačiau absoliuti dauguma pažymi, kad po gimdymo krūtys yra mažiau stangrios. 

Susiję straipsniai

Gausus prakaitavimas nėštumo metu

Nėštumo metu gausesnis prakaitavimas tiek dieną, tiek ir naktį pasitaiko itin dažnai. Ką daryti, kad prakaitavimas nėščiosios pernelyg nevargintų?

Kaip sumažinti pykinimą nėštumo metu?

Pykinimas - nėštumo simptomas su kuriuo susiduria didžioji dalis besilaukiančiųjų. Pasinaudokite išbandytais būdais, padėsiančiais jaustis geriau.

Nemiga nėštumo metu: ar ji kelia pavojų ir ką daryti?

Nemigą nėštumo metu lemia hormonų ir fiziniai kūno pokyčiai, nėštumo nulemti negalavimai ir kt.