Kūno pokyčiai nėštumo metu

Kūno pokyčiai nėštumo metu Kūno pokyčiai nėštumo metu. iStock.com/GeorgeRudy

Tu tikrai žinojai, kad nėštumo metu auga pilvas ir padidėja krūtinė, tačiau įvyksta ir kitų kūno pokyčių. Kaip ir daugelis nėštumo simptomų, jie atsiranda dėl nėštumo hormonų. Gali būti, kad kai kurie iš jų tave nustebins (nebūtinai maloniai):

Storesni ir labiau žvilgantys plaukai. Tiesą sakant, daugiau plaukų tau neauga, tiesiog jų iškrenta žymiai mažiau. Laukiantis plaukai slenka daug lėčiau.

Ką daryti? – Jei vešlesni plaukai tau patinka – mėgaukis. Jei jau ir taip sunkiai suvaldomi plaukai pasidarė dar storesni, kreipkis į savo kirpėją ir paprašyk, kad juos atitinkamai pakirptų. Gimus vaikeliui vėl viskas grįš į įprastas vėžes ir tau vėl pradės kristi plaukai, kartais net kuokštais (taigi nepanikuok, kai taip nutiks – tai normalu).

Padidėjęs kūno plaukuotumas. Lytiniai hormonai androgenai gali sukelti nepageidautiną plaukuotumą. Plaukai gali pradėti dygti ant smakro, viršutinės lūpos, žandikaulių ir skruostų. Pavienių plaukų gali atsirasti ir ant pilvo, rankų, kojų bei nugaros.

Ką daryti? – Išpešiojimas, skutimas, depiliacija yra saugūs būdai pašalinti šią laikiną problemą.

Greičiau augantys nagai. Tavo nagai gali pradėti greičiau augti, be to, gali pastebėti, kad pasikeitė jų tekstūra. Kai kurių moterų nagai sustiprėja, kitų suminkštėja ir tampa trapūs.

Ką daryti? – Dažniau daryk manikiūrą.

Odos pokyčiai. Kai kurios moterys teigia, kad jų oda niekada nebuvo tokia graži, kaip nėštumo metu. Jei tu esi viena iš jų – džiaukis savo švytėjimu. Kitoms moterims nėštumo hormonai paaštrina spuogų problemą.

Ką daryti? – Pasitark su gydytoju, kaip saugiai gydyti spuogus. Kai kurie spuogams naikinti skirti preparatai kelia pavojų kūdikiui, tad pasitarti būtina.

Strijos. Kai tavo pilvo oda tempiasi, stengdamasi sutalpinti vis augantį vaikelį, odos audiniuose gali atsirasti įtrūkimų, vadinamų strijomis. Nėštumo metu strijos būna ryškios, bet po gimdymo laikui bėgant dažniausiai darosi vis blyškesnės.

Ką daryti? – Nepaisant visko, ką esi skaičiusi įvairių priemonių nuo strijų etiketėse, nėra jokių mediciniškai patvirtintų kremų, pienelių ar aliejų, kurie gali sustabdyti strijų atsiradimą. Vienintelis ir patikimiausias būdas – priaugti svorio pamažu ir ne daugiau nei rekomenduojama, gerti daug vandens. Kremai, losjonai ir aliejai situacijos nepablogins, bet stebuklo tikėtis neverta.

Odos pigmentacija. Dėl padidėjusio melanino kiekio atsiranda tamsi linija, einanti nuo bambos iki gaktikaulio, vadinama linea nigra. Dėl tos pačios priežasties gali atsirasti ir tamsesnių dėmių ant tavo veido.

Ką daryti? – Norėdama sumažinti šių pigmentinių dėmių ryškumą, naudok apsauginį kremą nuo saulės, kurio apsaugos lygis SPF 15 ar aukštesnis. Nešiok skrybėlę ir venk intensyvios saulės.

Padidėję ir patamsėję krūtų speneliai ir tamsus laukelis aplink juos. Gali pastebėti, kad tavo speneliai ir aureolė padidėjo ir pasidarė tamsesni. Gali išryškėti ir maži guzeliai (dar vadinami Montgomerio gumbeliais), esantys tamsiame laukelyje aplink spenelį. Šie guzeliai yra riebalinės liaukos, sutepančios odą ir apsaugančios ją nuo įvairių bakterijų. Kai kurioms moterims nėštumo metu labai išryškėja krūtų venos.

Ką daryti? – Nieko. Visi šie pokyčiai vyksta tam, kad krūtys pasiruoštų maitinti naujagimį. Po gimdymo dažniausiai viskas grįžta į ankstesnę būklę savaime.

Padidėjusi pėda. Tavo pėdos gali padidėti puse ar net visu dyžiu. Dėl to iš dalies kaltas jų pabrinkimas dėl skysčių kaupimosi, tačiau pėdų plėtimuisi įtakos turi ir atsileidę raiščiai – tai irgi laikina.

Ką daryti? – Nusipirk patogius įspiriamus batus, kad šiuos kelis mėnesius tavo padidėjusios pėdos jaustųsi patogiai.