Pagrindinės taisyklės, kaip valdyti vaiko baimes (9)
Jie vaikas turi baimių (kad ir kokios jos būtų), turite laikytis kelių svarbių taisyklių:
Parodykite, kad vaiko baimė jums yra suprantama. Mažylių vaizduotė yra laki, todėl nenuostabu, kad kai kurios jų baimės tėvams kartais atrodo juokingos ir sunkiai suprantamos. Bet nepamirškite, kad vaikui jos yra realios, todėl neignoruokite jų, nesišaipykite, o juo labiau nebauginkite vaiko dar labiau. Verčiau pasakykite jam: „Bijai pabaisų? Taip, puikiai tave suprantu. Eime kartu patikrinsime, ar yra kas po lova.“ Vaikų baimės dažniausiai kyla dėl to, kad jie nesuvokia daugelio dalykų (pavyzdžiui, kad jie yra per dideli, kad juos įsiurbtų siurblys), pasaulį jie žino nepakankamai gerai, dažnai neskiria realybės nuo fantazijų pasaulio, todėl argumentai, kad „tai nesąmonė“, „taip būna tik pasakose“ jų neįtikina.
Nespauskite vaiko, o raginkite baimės objektą „prisijaukinti“. Neverskite vaiko per baimę perlipti jėga. Pavyzdžiui, jei vaikas bijo Kalėdų Senelio, neverskite jo sėstis jam ant kelių. Verčiau savo pavyzdžiu parodykite, kad jo baimės objekto nebijote, ir leiskite jam pamažu (kiek jis pats nori) „prisijaukinti“ baimę keliantį dalyką. Pavyzdžiui, stebėkite Kalėdų Senelį iš toliau, žiūrėkite, kaip jis bendrauja su kitais vaikais, nusiųskite tėtį atsiimti dovanėlės ir kartu ją išpakuokite – tas keistuolis su barzda gal ne toks ir baisus, jei atneša vaikams saldainių, tiesa?
Vaikas bijo to, ko bijote jūs. Jei nuolat kartosite, kad bijote odontologo ar pelių, galite būti tikri, kad to bijos ir vaikas. Juk mažyliams jų tėvai – pats didžiausias autoritetas. Jie negali netikėti tuo, ką jiems sakote.
Išsikalbėkite. Taip galbūt sužinosite baimės priežastį ir, jei reikia, galėsite ją pašalinti. Jei vaikas dar mažas, galite išmokyti baimę suvaldyti (pavyzdžiui, sužinoję, kad jis bijo pabaisų, galėsite padovanoti jam „purškiklį nuo pabaisų“). Jei vaikas vyresnis, pokalbis gali padėti suprasti, kad baimė yra nepagrįsta – galite jam priminti, kad anksčiau jis bijojo kažko kito, bet tai juk pasirodė nebaisu.
Užtikrinkite, kad vaikas jaustųsi saugus. Daugumą nepagrįstųjų baimių vaikas turi išaugti. Kol jis dar negali suprasti jų nepagrįstumo, viskas, ką galite padaryti - tai padėti jam jaustis saugiai, išklausyti ir nuraminti, kai to reikia.
gali, oi gali... man paniska baime, nors pagimdziau 2 ne tame esme. man idomiau kaip gimdo tos, kurios kraujo bijo.