Pagrindinės taisyklės, kaip valdyti vaiko baimes (2)

vaiko baimės

Kad ir kokia būtų vaiko baimė, yra kelios pagrindinės visų baimių atvejais tinkančios taisyklės, kaip turėtum elgtis tu:

Parodyk, kad tau vaiko baimė yra suprantama. Vaikų vaizduotė yra laki, todėl nenuostabu, kad kai kurios jų baimės tėvams kartais atrodo juokingos ir sunkiai suprantamos. Tačiau vaikui jos yra realios, todėl neignoruok jų, nesišaipyk, o juo labiau nebaugink vaiko dar labiau. Verčiau pasakyk vaikui: „Bijai pabaisų? Taip, puikiai tave suprantu. Eime kartu patikrinsime, ar yra kas po lova.“ Vaikų baimės dažniausiai kyla dėl to, kad jie nesuvokia daugelio dalykų (pavyzdžiui, kad jie yra per dideli, kad juos įsiurbtų siurblys), pasaulį jie žino nepakankamai gerai, dažnai neskiria realybės nuo fantazijų pasaulio, todėl argumentai, kad „tai nesąmonė“, „taip būna tik pasakose“ vaiko neįtikina.

Nespausk vaiko, o ragink baimės objektą „prisijaukinti“. Neversk vaiko per baimę perlipti jėga. Pavyzdžiui, jei vaikas bijo Kalėdų Senelio, neversk jo sėstis jam ant kelių. Verčiau savo pavyzdžiu parodyk, kad jo baimės objekto tu nebijai, ir leisk vaikui pamažu (kiek jis pats nori) „prisijaukinti“ baimę keliantį dalyką. Pavyzdžiui, stebėkite Kalėdų Senelį iš toliau, žiūrėkite, kaip jis bendrauja su kitais vaikais, nusiųskite tėtį atsiimti dovanėlės ir kartu ją išpakuokite – tas keistuolis su barzda gal ne toks ir baisus, jei atneša vaikams saldainių, tiesa?

Vaikas bijo to, ko bijai tu. Jei nuolat kartosi, kad bijai dantisto ar pelių, gali būti tikra, kad to bijos ir vaikas. Juk vaikams jų tėvai – pats didžiausias autoritetas, vaikas negali netikėti tuo, ką tu jam sakai.

Išsikalbėkite. Taip galbūt sužinosi baimės priežastį ir, jei reikia, galėsi ją pašalinti. Jei vaikas dar mažas, gali išmokyti baimę suvaldyti (pavyzdžiui, sužinojusi, kad vaikas bijo pabaisų, galėsi padovanoti jam „purškiklį nuo pabaisų“). Jei vaikas vyresnis, pokalbis gali padėti suprasti, kad baimė yra nepagrįsta – gali jam priminti, kad anksčiau jis bijojo kažko kito, bet tai juk pasirodė nebaisu.
 
Užtikrink, kad vaikas jaustųsi saugus. Daugumą nepagrįstųjų baimių vaikas turi išaugti. Kol jis dar negali suprasti jų nepagrįstumo, viskas, ką gali padaryti yra padėti jam jaustis saugiai, išklausyti ir nuraminti, kai to reikia.

Naujausi komentarai

  1. @kvietkelis@
    @[email protected] prieš 8 m.

    Vat, kad vaikas bijo to, ko bijai tu, pilnai patikeciau. Bet kaip su tuo gyventi-stai kur klausimas didysis

  2. Seagull
    Seagull prieš 7 m.

    Nereikia manau vaikui rodyti savo baimiu,kaip ir rasoma straipsnyje nereikia nuolat kartot kad tu pvz. bijai peliu ar dantisto...