Pagrindinės taisyklės, kaip valdyti vaiko baimes (9)

vaiko baimės

Kad ir kokia būtų vaiko baimė, yra kelios pagrindinės visų baimių atvejais tinkančios taisyklės, kaip turėtum elgtis tu:

Parodyk, kad tau vaiko baimė yra suprantama. Vaikų vaizduotė yra laki, todėl nenuostabu, kad kai kurios jų baimės tėvams kartais atrodo juokingos ir sunkiai suprantamos. Tačiau vaikui jos yra realios, todėl neignoruok jų, nesišaipyk, o juo labiau nebaugink vaiko dar labiau. Verčiau pasakyk vaikui: „Bijai pabaisų? Taip, puikiai tave suprantu. Eime kartu patikrinsime, ar yra kas po lova.“ Vaikų baimės dažniausiai kyla dėl to, kad jie nesuvokia daugelio dalykų (pavyzdžiui, kad jie yra per dideli, kad juos įsiurbtų siurblys), pasaulį jie žino nepakankamai gerai, dažnai neskiria realybės nuo fantazijų pasaulio, todėl argumentai, kad „tai nesąmonė“, „taip būna tik pasakose“ vaiko neįtikina.

Nespausk vaiko, o ragink baimės objektą „prisijaukinti“. Neversk vaiko per baimę perlipti jėga. Pavyzdžiui, jei vaikas bijo Kalėdų Senelio, neversk jo sėstis jam ant kelių. Verčiau savo pavyzdžiu parodyk, kad jo baimės objekto tu nebijai, ir leisk vaikui pamažu (kiek jis pats nori) „prisijaukinti“ baimę keliantį dalyką. Pavyzdžiui, stebėkite Kalėdų Senelį iš toliau, žiūrėkite, kaip jis bendrauja su kitais vaikais, nusiųskite tėtį atsiimti dovanėlės ir kartu ją išpakuokite – tas keistuolis su barzda gal ne toks ir baisus, jei atneša vaikams saldainių, tiesa?

Vaikas bijo to, ko bijai tu. Jei nuolat kartosi, kad bijai dantisto ar pelių, gali būti tikra, kad to bijos ir vaikas. Juk vaikams jų tėvai – pats didžiausias autoritetas, vaikas negali netikėti tuo, ką tu jam sakai.

Išsikalbėkite. Taip galbūt sužinosi baimės priežastį ir, jei reikia, galėsi ją pašalinti. Jei vaikas dar mažas, gali išmokyti baimę suvaldyti (pavyzdžiui, sužinojusi, kad vaikas bijo pabaisų, galėsi padovanoti jam „purškiklį nuo pabaisų“). Jei vaikas vyresnis, pokalbis gali padėti suprasti, kad baimė yra nepagrįsta – gali jam priminti, kad anksčiau jis bijojo kažko kito, bet tai juk pasirodė nebaisu.
 
Užtikrink, kad vaikas jaustųsi saugus. Daugumą nepagrįstųjų baimių vaikas turi išaugti. Kol jis dar negali suprasti jų nepagrįstumo, viskas, ką gali padaryti yra padėti jam jaustis saugiai, išklausyti ir nuraminti, kai to reikia.

Naujausi komentarai

 1. Oka3
  Oka3 prieš 2 m.

  Ringailiux parašė:
  Kaip gimdžiusi moteris gali bijoti dantisto man iš viso nesuvokiama... Skylutė mažutė, per 30 sekundžių išgręžiama Jei su vaistais tai iš viso galima pat…

  gali, oi gali... man paniska baime, nors pagimdziau 2 ne tame esme. man idomiau kaip gimdo tos, kurios kraujo bijo.

 2. Neegzistuojantis vartotojas
  prieš 2 m.

  Ringailiux parašė:
  Kaip gimdžiusi moteris gali bijoti dantisto man iš viso nesuvokiama... Skylutė mažutė, per 30 sekundžių išgręžiama Jei su vaistais tai iš viso galima pat…

  Man geriau vaiką pagimdyti, nei pas stomatologą. Visada atsisėdus į kėdę prašau vaistų ir visą laiką isitempus laukiu kada baigs

 3. Neegzistuojantis vartotojas
  prieš 2 m.

  Mano mergytė bijo vorų, roplių, vabalų. Is kur ta baimė bet nežinau, nes niekas tokių baimių neturi. Darželyje eina į vabalų ir roplių kambarį, tai Lb iš šono stebi. Pažangą padarė, kad iguana ant rankų laikė ir jau nebijojo. Gal pamažu ir vabalų išaugs baime.

 4. Niuni
  Niuni prieš 2 m.

  Oka3 parašė:
  gali, oi gali... man paniska baime, nors pagimdziau 2 ne tame esme. man idomiau kaip gimdo tos, kurios kraujo bijo.

  Mano sesuo bijo kraujo, tiesiog išbąla visa ir turi prisėsti kad nenugriūtų. Gimdys jau birželį tai bus matyt kaip bus. Aš jau dabar jaudinuosi.

 5. sigitux20
  sigitux20 prieš 1 m.

  Aš pati visad jausdavausi nejaukiai pas dantista stresuodavau, o taip gyvenime išejo kad esu stomatologo padėjėja🤣😂😉 baimės dingo gal dėl to kad žinau tiksliai kaip ir kodel viskas vyksta.
  O ir kraujo bijau ir beveik visad alpstu kai reikia kraujo tyrimus daryti. Pagimžiau 2 vaikus ir viskas super praėjo. Kraujo net nemačiau per gimdyma o ir ka tik pagimdžius juk visas mano dėmesys buvo mano mažylui kuris buvo mano glėbyje😍🤗