Pagrindinės taisyklės, kaip valdyti vaiko baimes (9)

vaiko baimės

Jie vaikas turi baimių (kad ir kokios jos būtų), turite laikytis kelių svarbių taisyklių:

Parodykite, kad vaiko baimė jums yra suprantama. Mažylių vaizduotė yra laki, todėl nenuostabu, kad kai kurios jų baimės tėvams kartais atrodo juokingos ir sunkiai suprantamos. Bet nepamirškite, kad vaikui jos yra realios, todėl neignoruokite jų, nesišaipykite, o juo labiau nebauginkite vaiko dar labiau. Verčiau pasakykite jam: „Bijai pabaisų? Taip, puikiai tave suprantu. Eime kartu patikrinsime, ar yra kas po lova.“ Vaikų baimės dažniausiai kyla dėl to, kad jie nesuvokia daugelio dalykų (pavyzdžiui, kad jie yra per dideli, kad juos įsiurbtų siurblys), pasaulį jie žino nepakankamai gerai, dažnai neskiria realybės nuo fantazijų pasaulio, todėl argumentai, kad „tai nesąmonė“, „taip būna tik pasakose“ jų neįtikina.

Nespauskite vaiko, o raginkite baimės objektą „prisijaukinti“. Neverskite vaiko per baimę perlipti jėga. Pavyzdžiui, jei vaikas bijo Kalėdų Senelio, neverskite jo sėstis jam ant kelių. Verčiau savo pavyzdžiu parodykite, kad jo baimės objekto nebijote, ir leiskite jam pamažu (kiek jis pats nori) „prisijaukinti“ baimę keliantį dalyką. Pavyzdžiui, stebėkite Kalėdų Senelį iš toliau, žiūrėkite, kaip jis bendrauja su kitais vaikais, nusiųskite tėtį atsiimti dovanėlės ir kartu ją išpakuokite – tas keistuolis su barzda gal ne toks ir baisus, jei atneša vaikams saldainių, tiesa?

Vaikas bijo to, ko bijote jūs. Jei nuolat kartosite, kad bijote odontologo ar pelių, galite būti tikri, kad to bijos ir vaikas. Juk mažyliams jų tėvai – pats didžiausias autoritetas. Jie negali netikėti tuo, ką jiems sakote.

Išsikalbėkite. Taip galbūt sužinosite baimės priežastį ir, jei reikia, galėsite ją pašalinti. Jei vaikas dar mažas, galite išmokyti baimę suvaldyti (pavyzdžiui, sužinoję, kad jis bijo pabaisų, galėsite padovanoti jam „purškiklį nuo pabaisų“). Jei vaikas vyresnis, pokalbis gali padėti suprasti, kad baimė yra nepagrįsta – galite jam priminti, kad anksčiau jis bijojo kažko kito, bet tai juk pasirodė nebaisu.
 
Užtikrinkite, kad vaikas jaustųsi saugus. Daugumą nepagrįstųjų baimių vaikas turi išaugti. Kol jis dar negali suprasti jų nepagrįstumo, viskas, ką galite padaryti - tai padėti jam jaustis saugiai, išklausyti ir nuraminti, kai to reikia.

Susiję straipsniai

Supykęs vaikas muša save: ką daryti?

Maždaug ketvirtadalis vaikų apimti pykčio muša, žnaibo, kandžioja ar kitais būdais žaloja save. Tai – normali vaiko raidos fazė.

Ar žinote, kad yra 5 vaikų meilės kalbos?

G. Chapmanas tvirtina, kad su vaikais reikia kalbėti visomis 5-iomis meilės kalbomis. Tačiau reikia žinoti, kuri vaiko meilės kalba yra dominuojanti.

Sukilusios vaiko emocijos – ženklas, jog trūkinėja jūsų tarpusavio ryšys

Dažnai, vaikui perlipus į trečius gyvenimo metus, pradeda daugėti emocingų epizodų, ir tai yra natūralu. Visgi šie emociniai epizodai skiriasi.

Naujausi komentarai

 1. Oka3
  Oka3 prieš 4 m.

  Ringailiux parašė:
  Kaip gimdžiusi moteris gali bijoti dantisto man iš viso nesuvokiama... Skylutė mažutė, per 30 sekundžių išgręžiama Jei su vaistais tai iš viso galima pat…

  gali, oi gali... man paniska baime, nors pagimdziau 2 ne tame esme. man idomiau kaip gimdo tos, kurios kraujo bijo.

 2. Neegzistuojantis vartotojas
  prieš 4 m.

  Ringailiux parašė:
  Kaip gimdžiusi moteris gali bijoti dantisto man iš viso nesuvokiama... Skylutė mažutė, per 30 sekundžių išgręžiama Jei su vaistais tai iš viso galima pat…

  Man geriau vaiką pagimdyti, nei pas stomatologą. Visada atsisėdus į kėdę prašau vaistų ir visą laiką isitempus laukiu kada baigs

 3. Neegzistuojantis vartotojas
  prieš 4 m.

  Mano mergytė bijo vorų, roplių, vabalų. Is kur ta baimė bet nežinau, nes niekas tokių baimių neturi. Darželyje eina į vabalų ir roplių kambarį, tai Lb iš šono stebi. Pažangą padarė, kad iguana ant rankų laikė ir jau nebijojo. Gal pamažu ir vabalų išaugs baime.

 4. Niuni
  Niuni prieš 4 m.

  Oka3 parašė:
  gali, oi gali... man paniska baime, nors pagimdziau 2 ne tame esme. man idomiau kaip gimdo tos, kurios kraujo bijo.

  Mano sesuo bijo kraujo, tiesiog išbąla visa ir turi prisėsti kad nenugriūtų. Gimdys jau birželį tai bus matyt kaip bus. Aš jau dabar jaudinuosi.

 5. sigitux20
  sigitux20 prieš 4 m.

  Aš pati visad jausdavausi nejaukiai pas dantista stresuodavau, o taip gyvenime išejo kad esu stomatologo padėjėja🤣😂😉 baimės dingo gal dėl to kad žinau tiksliai kaip ir kodel viskas vyksta.
  O ir kraujo bijau ir beveik visad alpstu kai reikia kraujo tyrimus daryti. Pagimžiau 2 vaikus ir viskas super praėjo. Kraujo net nemačiau per gimdyma o ir ka tik pagimdžius juk visas mano dėmesys buvo mano mažylui kuris buvo mano glėbyje😍🤗

Skelbimai

7,00 €
18 | 10,9 cm
8,00 €
36 | 23,3 cm | 3 - 3½