Pasiruošimas nėštumui (119)

Jei nusprendėte pradėti kūdikį, persvarstykite savo gyvenimo įpročius. Net jei kūdikis planuotas, pirmąsias dvi savaites po ovuliacijos galėsite tik spėlioti, pavyko pastoti ar ne. Nėra tiksliai žinoma, kiek ir kaip nėščiosios gyvenimo būdas pirmosiomis savaitėmis paveikia vaisiaus vystymąsi, tačiau, padarę viską, kas priklauso nuo jūsų, jausitės ramiau.

Jei mažos nuodėmės jums nesvetimos, štai ką galite pakoreguoti dar iki nėštumo: 

Mityba. Nėštumo metu ir jam ruošiantis iš esmės galioja įprastos sveikos mitybos taisyklės: valgyti įvairų, šviežią ir sveikai paruoštą maistą. Kaip ir visiems kitiems, reiktų vengti perdirbtų, rafinuotų, genetiškai modifikuotų maisto produktų, riebalų ir saldumynų. Infekcinės ligos yra sunkios ir nemalonios bet kuriam, tačiau nėštumo metu jų reikėtų dar labiau vengti, todėl valgykite tik gerai iškepusią ar išvirusią mėsą, atsisakykite nepasterizuotų pieno produktų, žalios žuvies ir žalių kiaušinių. Būtinai laikykitės visų maisto higienos taisyklių.  Nors įtikinamų tyrimų nėra, manoma, kad vaikas perima mamos mitybos įpročius, – tai dar viena svari priežastis maitintis tokiais produktais (juk norėsite, kad jis valgytų sveiką maistą!). Labai svarbu atkreipti dėmesį į dienos racioną, nes apetitas nėštumo pradžioje būna labai nevienodas.

Maisto papildai. Mėginant pastoti rekomenduojama vartoti folio rūgštį (0,4 mg per dieną), nes ji mažina kūdikio nervų sistemos, stuburo kanalo defektų riziką. 

Rūkymas. Jei mėginate pastoti – meskite rūkyti, nes keliate pavojų ne tik savo, bet ir kūdikio sveikatai. Su kiekvienu užsitraukimu kenksmingomis medžiagomis (nikotinu, dervomis, anglies monoksidu) „dalinatės“ su kūdikiu. Pasyvus rūkymas taip pat kenkia, tad nėštumas galėtų būti puiki paskata mesti rūkyti ir būsimam tėčiui. 

Alkoholis. Yra daugybė pavyzdžių iš gyvenimo, kurie rodo, kad taurė šampano (ar net audringas vakarėlis) niekaip nepaveikė vaisiaus vystymosi. Tačiau, iš kitos pusės, daugybė faktų patvirtina, kad alkoholis yra rizikos faktorius vaisiaus vystymuisi. Dideli alkoholio kiekiai gali sukelti ir labai rimtą vaisiaus vystymosi sutrikimą – vaisiaus alkoholinį sindromą.  Kadangi nėra nustatyta, kokia alkoholio dozė yra nekenksminga, dėl šventos ramybės būtų geriau alkoholio atsisakyti visai. 

Kiti svarbūs dalykai:

 • Jei planuojate nėštumą, apsilankykite pas odontologą: dantys ir dantenos turėtų būti kuo geresnės būklės iki pastojant, nes nėštumo metu dantenų ligų tikimybė išauga dėl hormonų poveiko. Tai yra svarbu, nes dantų ar dantenų ligos yra priešklaikinio gimdymo rizikos faktorius. Be to, dantų gedimų atveju, gali prireikti rentgeno nuotraukos, anestezijos ar vaistų nuo skausmo, o tai gali pakenkti dar negimusiam kūdikiui.  
 • Jei jūs ar vyras sergate ir vartojate vaistus, dėl nėštumo planavimo pasitarkite su bendrosios praktikos gydytoju.
 • Jeigu judviejų šeimose buvo genetinių ligų, pasikonsultuokite su šeimos gydytoju. Jei reikės, jis duos siuntimą apsilankyti pas genetikos specialistą.
 • Jei nesirgote raudonuke arba nesate tuo tikra, paprašykite, kad jums atliktų kraujo tyrimą. Jei nesirgote, likus mažiausiai trims mėnesiams iki planuojamo pastojimo rekomenduojama pasiskiepyti, nes raudonukė nėštumo metu gali pakenkti vaisiaus vystymuisi ir sukelti apsigimimus.

Naujausi komentarai

 1. User has not uploaded an avatar
  ingridut prieš 1 m.

  As jau kenciu gera savaite pilve skausma, ir buna dienu kaip pikina svaigsta galva negali taip buti kad laukiuosi?

 2. Lūšiukė
  Lūšiukė prieš 1 m.

  ingridut parašė:
  As jau kenciu gera savaite pilve skausma, ir buna dienu kaip pikina svaigsta galva negali taip buti kad laukiuosi?

  Testas padėtų atsakyti į šį klausimą

 3. Neegzistuojantis vartotojas
  prieš 1 m.

  pinger parašė:
  Nesipykit moteraitės, gi planuojant nėštumą svarbiausia būti laimingoms ir linksmoms Aš vėl su klausimu. Tarkim, jei ovuliacija 18 d., o 19 d. aš einu taisytis da…

  Sveiki, taisykites be baimiu, kadangi per maždaug 3–6 paras gemalas pasiekia gimdos ertmę. Pasiekus gimdos ertmę, gemalas dar porą dienų neturi patvaraus ryšio su motinos organizmu ir tik po 8–10 dienų nuo apvaisinimo jis įsiskverbia į gimdos gleivinę ;)

 4. Neegzistuojantis vartotojas
  prieš 1 m.

  O kaip, merginos, su sportu? Mano darbas toks, kad kasdien turiu judėti. Viskas būtų gerai, jei ne ta mintis, kad galbūt persileidimas ir įvyko dėl persitempimo darbe (pajutau skausmą). Dabar vėl bandau pastoti, bet neramina mintis, kad ir vėl gali nutikti tas pats. Darbe, žinoma, niekas to nežino ir tikrai nenoriu sakyt. Esu pasimetusi, nežinau, ką daryt. Negaliu tiesiog stovėt ir pasakot, ką daryt. Pati turiu judėt kartu su visais...

 5. m.viktorija
  m.viktorija prieš 2 mėn.

  Sveikos.
  Ir mes planuojam. Neberukom jau pusmeti, geriu folio rugsti.
  Gal zinote kokius vitaminus vyrams taciau kad sudetyje nebutu gelezies? ;)