Pasiruošimas nėštumui (136)

Jei nusprendėte pradėti kūdikį, persvarstykite savo gyvenimo įpročius. Net jei kūdikis planuotas, pirmąsias dvi savaites po ovuliacijos galėsite tik spėlioti, pavyko pastoti ar ne. Nėra tiksliai žinoma, kiek ir kaip nėščiosios gyvenimo būdas pirmosiomis savaitėmis paveikia vaisiaus vystymąsi, tačiau, padarę viską, kas priklauso nuo jūsų, jausitės ramiau.

Jei mažos nuodėmės jums nesvetimos, štai ką galite pakoreguoti dar iki nėštumo: 

Mityba. Nėštumo metu ir jam ruošiantis iš esmės galioja įprastos sveikos mitybos taisyklės: valgyti įvairų, šviežią ir sveikai paruoštą maistą. Kaip ir visiems kitiems, reiktų vengti perdirbtų, rafinuotų, genetiškai modifikuotų maisto produktų, riebalų ir saldumynų. Infekcinės ligos yra sunkios ir nemalonios bet kuriam, tačiau nėštumo metu jų reikėtų dar labiau vengti, todėl valgykite tik gerai iškepusią ar išvirusią mėsą, atsisakykite nepasterizuotų pieno produktų, žalios žuvies ir žalių kiaušinių. Būtinai laikykitės visų maisto higienos taisyklių.  Nors įtikinamų tyrimų nėra, manoma, kad vaikas perima mamos mitybos įpročius, – tai dar viena svari priežastis maitintis tokiais produktais (juk norėsite, kad jis valgytų sveiką maistą!). Labai svarbu atkreipti dėmesį į dienos racioną, nes apetitas nėštumo pradžioje būna labai nevienodas.

Maisto papildai. Mėginant pastoti rekomenduojama vartoti folio rūgštį (0,4 mg per dieną), nes ji mažina kūdikio nervų sistemos, stuburo kanalo defektų riziką. 

Rūkymas. Jei mėginate pastoti – meskite rūkyti, nes keliate pavojų ne tik savo, bet ir kūdikio sveikatai. Su kiekvienu užsitraukimu kenksmingomis medžiagomis (nikotinu, dervomis, anglies monoksidu) „dalinatės“ su kūdikiu. Pasyvus rūkymas taip pat kenkia, tad nėštumas galėtų būti puiki paskata mesti rūkyti ir būsimam tėčiui. 

Alkoholis. Yra daugybė pavyzdžių iš gyvenimo, kurie rodo, kad taurė šampano (ar net audringas vakarėlis) niekaip nepaveikė vaisiaus vystymosi. Tačiau, iš kitos pusės, daugybė faktų patvirtina, kad alkoholis yra rizikos faktorius vaisiaus vystymuisi. Dideli alkoholio kiekiai gali sukelti ir labai rimtą vaisiaus vystymosi sutrikimą – vaisiaus alkoholinį sindromą.  Kadangi nėra nustatyta, kokia alkoholio dozė yra nekenksminga, dėl šventos ramybės būtų geriau alkoholio atsisakyti visai. 

Kiti svarbūs dalykai:

 • Jei planuojate nėštumą, apsilankykite pas odontologą: dantys ir dantenos turėtų būti kuo geresnės būklės iki pastojant, nes nėštumo metu dantenų ligų tikimybė išauga dėl hormonų poveiko. Tai yra svarbu, nes dantų ar dantenų ligos yra priešklaikinio gimdymo rizikos faktorius. Be to, dantų gedimų atveju, gali prireikti rentgeno nuotraukos, anestezijos ar vaistų nuo skausmo, o tai gali pakenkti dar negimusiam kūdikiui.  
 • Jei jūs ar vyras sergate ir vartojate vaistus, dėl nėštumo planavimo pasitarkite su bendrosios praktikos gydytoju.
 • Jeigu judviejų šeimose buvo genetinių ligų, pasikonsultuokite su šeimos gydytoju. Jei reikės, jis duos siuntimą apsilankyti pas genetikos specialistą.
 • Jei nesirgote raudonuke arba nesate tuo tikra, paprašykite, kad jums atliktų kraujo tyrimą. Jei nesirgote, likus mažiausiai trims mėnesiams iki planuojamo pastojimo rekomenduojama pasiskiepyti, nes raudonukė nėštumo metu gali pakenkti vaisiaus vystymuisi ir sukelti apsigimimus.

Naujausi komentarai

 1. Orkide
  Orkide prieš 6 d.

  justyteee parašė:
  O su nutrauktu lyt aktu gali pastot. Daug zinau pastojusiu. Jei pries pat ovuliacija. Tai cia gali ir uzkibt. Aj sakyk nevaisingos vistiek dienos, siandien galima n…

  Nėra kvailas jisai ir aš niekaip neapgausiu. Pirmą vaikelį iš pirmos santuokos jisai planavo. Greit bus pirmokas. Be proto myli, visaip kaip rūpinasi. Matant tiesiog atrodo tobulas tėvas. Ir mažiukas vaikus nešioja. Dabar kaip tik paskutiniu metu lankomų šeimyną su 4 mėn mergyte. Tai abu ir žaidžiam, ir paimam, ir džiaugiamės. Ir kai kas pasako, kad jau laikas, jisai iškart atkerta, kad nereikia skubėti, dar yra laiko, pakeliauti ir pan. aš suprantu, kad gal jei neturėtų vaiko ir būtų mūsų pirmagimis, būtų kitaip. Bet šiuo atveju aš jau noriu labai, o jam tokio didelio noro nėra, nes vieną atžalą į pasaulį paleido gaila, mano mama mirusi ir neturiu kam kitam pasiguosti...

 2. justyteee
  justyteee prieš 6 d.

  Orkide parašė:
  Nėra kvailas jisai ir aš niekaip neapgausiu. Pirmą vaikelį iš pirmos santuokos jisai planavo. Greit bus pirmokas. Be proto myli, visaip kaip rūpinasi. Matant tiesi…

  Siaip idomiai, ko cia jis toks.

 3. User has not uploaded an avatar
  viktorijabz prieš 6 d.

  Tai jis, kai vieną vaiką jau auginęs, žino, kad tai ne vien džiaugsmas ir kad vyro gyvenimas irgi stipriai pasikeičia, pasikeičia santykiai su moterim. Todėl ir nenori. Ir niekas čia neįtikins, nes jis jau žino, o jūs dar ne. Jam vaikų auginimas gal psichologiškai per sunkus. Manau, jei pasirįžtų vienam, antro tikrai nebus. Gal ieškokite kito vyro. Požiūris į vaikus turi sutapti, tai labai svarbu.

 4. Orkide
  Orkide prieš 5 d.

  viktorijabz parašė:
  Tai jis, kai vieną vaiką jau auginęs, žino, kad tai ne vien džiaugsmas ir kad vyro gyvenimas irgi stipriai pasikeičia, pasikeičia santykiai su moterim. Todėl ir nen…

  Kažkaip sunku tikėtis, kad jam vaiką augint kančia. Mes emigracijoje, vaikas gyvena Lt su mama ir kai jisai grįžta į Lt, vaikas gyvena su juo apie 6 savaites. Mama vargais negalais išprašo vaiką vykti su ja ar pan. Pati mačiau savo akimis abu verkiančius, kai reikia išsisikirti.
  Pabandysiu dar pakalbėti ir argumentuotai išsiaiškinti kame kas, gal trūko supratimo.

 5. User has not uploaded an avatar
  PetreikieneErminaite prieš 5 d.

  Papasakokit vyrui kaip jauciates, kad jum jau norisi vaikelio, manau kad jei jis tikrai toks kaip jus pasakojate tai turetu suprasti, kad jis negali vienas spresti laikas ar ne jau vaikams. Dar karta viska aptarkit, gal jis kasko nepasako, kodel jis delsia, gal yra kaskas daugiau.