Pasiruošimas nėštumui (144)

Metimas rūkyti prieš nėštumą R. Kosolapov | Shutterstock.com

Jei nusprendėte pradėti kūdikį, persvarstykite savo gyvenimo įpročius. Net jei kūdikis planuotas, pirmąsias dvi savaites po ovuliacijos galėsite tik spėlioti, pavyko pastoti ar ne. Nėra tiksliai žinoma, kiek ir kaip nėščiosios gyvenimo būdas pirmosiomis savaitėmis paveikia vaisiaus vystymąsi, tačiau, padarę viską, kas priklauso nuo jūsų, jausitės ramiau.

Jei mažos nuodėmės jums nesvetimos, štai ką galite pakoreguoti dar iki nėštumo:

Mityba. Nėštumo metu ir jam ruošiantis iš esmės galioja įprastos sveikos mitybos taisyklės: valgyti įvairų, šviežią ir sveikai paruoštą maistą. Kaip ir visiems kitiems, reiktų vengti perdirbtų, rafinuotų, genetiškai modifikuotų maisto produktų, riebalų ir saldumynų. Infekcinės ligos yra sunkios ir nemalonios bet kuriam, tačiau nėštumo metu jų reikėtų dar labiau vengti, todėl valgykite tik gerai iškepusią ar išvirusią mėsą, atsisakykite nepasterizuotų pieno produktų, žalios žuvies ir žalių kiaušinių. Būtinai laikykitės visų maisto higienos taisyklių. Nors įtikinamų tyrimų nėra, manoma, kad vaikas perima mamos mitybos įpročius, – tai dar viena svari priežastis maitintis tokiais produktais (juk norėsite, kad jis valgytų sveiką maistą!). Labai svarbu atkreipti dėmesį į dienos racioną, nes apetitas nėštumo pradžioje būna labai nevienodas.

Maisto papildai. Mėginant pastoti rekomenduojama vartoti folio rūgštį (0,4 mg per dieną), nes ji mažina kūdikio nervų sistemos, stuburo kanalo defektų riziką.

Rūkymas. Jei mėginate pastoti – meskite rūkyti, nes keliate pavojų ne tik savo, bet ir kūdikio sveikatai. Su kiekvienu užsitraukimu kenksmingomis medžiagomis (nikotinu, dervomis, anglies monoksidu) „dalinatės“ su kūdikiu. Pasyvus rūkymas taip pat kenkia, tad nėštumas galėtų būti puiki paskata mesti rūkyti ir būsimam tėčiui.

Alkoholis. Yra daugybė pavyzdžių iš gyvenimo, kurie rodo, kad taurė šampano (ar net audringas vakarėlis) niekaip nepaveikė vaisiaus vystymosi. Tačiau, iš kitos pusės, daugybė faktų patvirtina, kad alkoholis yra rizikos faktorius vaisiaus vystymuisi. Dideli alkoholio kiekiai gali sukelti ir labai rimtą vaisiaus vystymosi sutrikimą – vaisiaus alkoholinį sindromą. Kadangi nėra nustatyta, kokia alkoholio dozė yra nekenksminga, dėl šventos ramybės būtų geriau alkoholio atsisakyti visai.

Kiti svarbūs dalykai:

 • Jei planuojate nėštumą, apsilankykite pas odontologą: dantys ir dantenos turėtų būti kuo geresnės būklės iki pastojant, nes nėštumo metu dantenų ligų tikimybė išauga dėl hormonų poveikio. Tai yra svarbu, nes dantų ar dantenų ligos yra priešlaikinio gimdymo rizikos faktorius. Be to, dantų gedimų atveju, gali prireikti rentgeno nuotraukos, anestezijos ar vaistų nuo skausmo, o tai gali pakenkti dar negimusiam kūdikiui.
 • Jei jūs ar vyras sergate ir vartojate vaistus, dėl nėštumo planavimo pasitarkite su bendrosios praktikos gydytoju.
 • Jeigu judviejų šeimose buvo genetinių ligų, pasikonsultuokite su šeimos gydytoju. Jei reikės, jis duos siuntimą apsilankyti pas genetikos specialistą.
 • Jei nesirgote raudonuke arba nesate tuo tikra, paprašykite, kad jums atliktų kraujo tyrimą. Jei nesirgote, likus mažiausiai trims mėnesiams iki planuojamo pastojimo rekomenduojama pasiskiepyti, nes raudonukė nėštumo metu gali pakenkti vaisiaus vystymuisi ir sukelti apsigimimus.

Naujausi komentarai

 1. Gaabi
  Gaabi prieš 1 m.

  justyteee parašė:
  O su nutrauktu lyt aktu gali pastot. Daug zinau pastojusiu. Jei pries pat ovuliacija. Tai cia gali ir uzkibt. Aj sakyk nevaisingos vistiek dienos, siandien galima n…

  Zinot atveju, bet ar tai nebuvo jaunuoliai iki 25m kokiu? Nes daznai tai budinga jauniem, kai paleidzia siek tiek spermiuku is pradziu ir tada nutrauktas lytinis aktas tikrai nebeapsaugo. P.s. su mano vyru yra tas pats. Vos pasakau, kad supykino ar blogiau pasijutau, iskart "gal laukies?" ir ziba akys... Kai viena kart jau maniau, kad tikrai yra, tai kartojo "kad laikas jau" ir labai norejo. Bet deja... Bet kai pasakau, kad imam ir darom, jam dar ne laikas ir ta ir ana pasidaryt reikia. O prezervatyvu jau n menesiu nebenaudojam, tik vat nutraukta akta. Laukia jis to "netyciuko". Bet "tyciuko" bijo nors tu ka... Ir nezinau ka daryti...

 2. Gaabi
  Gaabi prieš 1 m.

  viktorijabz parašė:
  Tai jis, kai vieną vaiką jau auginęs, žino, kad tai ne vien džiaugsmas ir kad vyro gyvenimas irgi stipriai pasikeičia, pasikeičia santykiai su moterim. Todėl ir nen…

  Laukiatės?❤

 3. Gaabi
  Gaabi prieš 1 m.

  .

 4. makeila
  makeila prieš 7 mėn.

  Neseniai pagimdziau dukryte, bet jau galvojam apie antra vaikuti, nes norim tarp mazyliu mazo amziaus skirtumo. Dukrytei rytoj bus 8 savaites, o sausio 5 diena - 2 menesiai, todel dar tikrai anksti. Po gimdymo jau atsigavau, tarpvietes beveik nebeskauda ir jau galiu sakyti, kad jauciuosi kaip negimdziusi. Uzvakar pradejau sportuoti. Na, tokia lengva mankstele, bet jau ir po jos raumenis skauda Hemoglobina jau atsistaciau, nes po gimdymo bukle buvo kritine, negalejau net atsistot, buvo laaabai silpna. Puikiai suprantu, kad sveikam antrajam nestumui turiu buti pilnai atsistaciusi ir pasipildziusi atsargas, todel galvoju, kad pries bandymus reiketu palaukti dar bent 3 menesius. Sausio 10d einu pas gine, pakalbesiu, paklausiu jos nuomones, kada anksciausiai galima butu meginti pastoti, kad turetume kazkokius orientyrus.
  Ai dar vienas MAZAS niuanselis. Zindau. Todel ciklas dar negrizes ir nezinia, kada gris. Todel visi tie musu planai gali nueiti suniui ant uodegos

 5. PetreikieneErminaite
  PetreikieneErminaite prieš 7 mėn.

  makeila parašė:
  Neseniai pagimdziau dukryte, bet jau galvojam apie antra vaikuti, nes norim tarp mazyliu mazo amziaus skirtumo. Dukrytei rytoj bus 8 savaites, o sausio 5 diena - 2 …

  Nu Jus ir nekantrus jei tik gydytoja laimina Jusu nestuma ir pati jauciates atsigavus ir pasiruosus tai kibkit i darbus ir tiek. Po gimdymo labai lengva pastot, uzkimba be dideliu vargu. Sakau is savo ir is draugiu patirties. As su antru pastojau praejus 6men. O drauge net nesulauke m nes maitino mp ir pastojo kaskur po 7 men. Maitindama.