Vėjaraupiai nėštumo metu (47)

Vėjaraupiai – užkrečiama virusinė liga dažniausiai plintanti oro-lašeliniu būdu, kuriai būdingas karščiavimas bei pūslelinis odos bei gleivinių bėrimas. Kiti galimi vėjauraupių simptomai: silpnumas, galvos skausmas, niežulys, apetito stoka bei miego sutrikimai.

Ar nėštukei saugu kontaktuoti su sergančiu vėjaraupiais? Jei nėštukė yra persirgusi vėjaraupiais arba yra paskiepyta nuo jų, absoliučia dauguma atvejų šis virusas nekelia pavojaus, nes persirgus šia liga imunitetas įgyjamas visam likusiam gyvenimui (išskyrus labai retus pavienius atvejus), o vakcina apsaugo daugiau kaip 80% ja pasiskiepijusių vieną kartą (antra vakcinos dozė šį procentą padidina).

Jei nėštukė vėjaraupiais nesirgo, tikimybė susirgti po kontakto su užsikrėtusiu yra be galo didelė, ir tai yra pavojinga. Kaip ir bet kurio kito suaugusiojo atveju, yra daug didesnė vėjaraupių komplikacijų rizika (pavyzdžiui, plaučių uždegimo), o ligos eiga yra gerokai sunkesnė. Nėštumo metu, vėjaraupiai kelia pavojų ir būsimam kūdikiui. 

SVARBU: užsikrėsti vėjaraupiais galima ir nuo žmonių, sergančių juostine pūsleline, nes ją sukelia tas pats varicella-zoster virusas, priklausantis Herpes virusų šeimai.

Kokios gali būti vėjaraupių pasekmės nėštumui? Susirgus vėjaraupiais pirmo ir antro trimestro metu yra maža (iki 2%) įgimto vėjaraupių sindromo tikimybė: įvairus apsigimimai (dažniausiai neišsivysčiusios galūnės, odos surandėjimai, regėjimo problemos ir nenormaliai maža galva), taip pat kūdikis gali gimti mažo svorio, turėti raidos sutrikimų. Vėjaraupiai taip pat padidina persileidimo, priešlaikinio gimdymo ir vaisiaus žūties tikimybę.

Susirgus vėjaraupiais trečiojo trimestro pradžioje, tokių skausmingų pasekmių greičiausiai pavyks išvengti, nes nėščiosios organizmo antikūniai bus perduoti ir mažyliui – dėl to gali būti, kad ateityje vaikas taip ir nesirgs vėjaraupiais (tačiau gali būti, kad susirgs mažiau pavojinga to paties viruso sukeliama liga juostine pūsleline).

Pavojingiausi vėjaraupiai kūdikiui yra prieš pat gimdymą ir po jo, nes jis nespėja gauti antikūnių iš mamos. Todėl gali susirgti taip vadinamais naujagimių vėjaraupiais, kurie gali būti labai pavojingi ir net grėsti naujagimio gyvybei. Šios ligos riziką gali sumažinti varicella zoster imunoglobulinas.

Ką daryti, jei nežinau, ar persirgau vėjaraupiais? Ar sirgai vėjaraupiais, gali parodyti kraujo tyrimas – paprašyk savo gydytojo, kad tau jį padarytų. Jei planuojate nėštumą pasidomėkite šiuo klausimu iš anksto, nes skiepijama likus ne mažiau nei mėnesį iki planuojamo pastojimo. 

Ką daryti, jei susirgau vėjaraupiais ar įtariu galėjusi jais užsikrėsti? Tokiu atveju reikėtų nedelsiant kreiptis į prižiūrintį gydytoją, kuris paskirs antivirusinių vaistų. Skiepytis nuo vėjaraupių nėštumo metu negalima. Saugodama kitas nėštukes, perspėk gydytoją ar registratūros darbuotojus telefonu apie savo įtarimus, kad tau paskirtų laiką, kuomet laukiamajame nesibūriuos kitos būsimosios mamos.

Naujausi komentarai

 1. Margarita.
  Margarita. prieš 5 mėn.

  Bobby parašė:
  aciu dievui tik eilinis nestumo negalavimas tada ir tikuosi kad po 12-21d ir nieko nebus ,aciu uz info net nuotaika pagerejo

  Ramiau, stresas irgi kenkia ;)) ir uzsikrest jau neturejot, nes uzkrecia 5 dienos po paskutinio berimi atsiradimo, tai kazi ar taip anksti paleido is ligonines

 2. User has not uploaded an avatar
  Bobby prieš 5 mėn.

  ce

  Margarita. parašė:
  Ramiau, stresas irgi kenkia ;)) ir uzsikrest jau neturejot, nes uzkrecia 5 dienos po paskutinio berimi atsiradimo, tai kazi ar taip anksti paleido is ligonines</blockqu
  mes anglijoi givenam nieks ligononei nelaiko,kaip tik vakar jam pradejo tie spogai spogineti;[

 3. User has not uploaded an avatar
  Bobby prieš 5 mėn.

  bebriuke83 parašė:
  O nesate sirgusi? Nes mums čia buvo, jog su dukra dalyvavom jos draugės gimtadienyje, o po kelių dienų sužinojau, kad vienas berniukas iš gimtadienio serga vėjaraup…

  nea ,ir labai biju pas daktara tirimus darytis tik antradieni ,ce niekas neskuba,ir sake kad skiepis,bet skiepiti juk negali?

 4. BeFree
  BeFree prieš 5 mėn.

  Bobby parašė:
  nea ,ir labai biju pas daktara tirimus darytis tik antradieni ,ce niekas neskuba,ir sake kad skiepis,bet skiepiti juk negali?

  Gali. As niekada nesirgusi, o pirmo nestumo metu dirbau su pradiniu klasiu mokiniais, vejaraupiai pasitaikydavo itin daznai. Skiepijausi nestumo metu Varilrix vakcina. Taciau sakau, as su vejaraupiais susidurdavau itin artimu kontaktu, todel ivertinusi rizikos faktorius skiepijausi. Dabar, kai kontaktas jau buves, o veliau jo gali ir nebebut - jusu vietoj nesiskiepyciau.

 5. bebriuke83
  bebriuke83 prieš 5 mėn.

  Bobby parašė:
  nea ,ir labai biju pas daktara tirimus darytis tik antradieni ,ce niekas neskuba,ir sake kad skiepis,bet skiepiti juk negali?

  Aš manau, kad nėra tikslo dabar skiepytis, nes jau kontaktavote su sergančiu.