Vėjaraupiai nėštumo metu (67)

Vėjaraupiai – užkrečiama virusinė liga dažniausiai plintanti oro-lašeliniu būdu, kuriai būdingas karščiavimas bei pūslelinis odos bei gleivinių bėrimas. Kiti galimi vėjauraupių simptomai: silpnumas, galvos skausmas, niežulys, apetito stoka bei miego sutrikimai.

Ar nėštukei saugu kontaktuoti su sergančiu vėjaraupiais? Jei nėštukė yra persirgusi vėjaraupiais arba yra paskiepyta nuo jų, absoliučia dauguma atvejų šis virusas nekelia pavojaus, nes persirgus šia liga imunitetas įgyjamas visam likusiam gyvenimui (išskyrus labai retus pavienius atvejus), o vakcina apsaugo daugiau kaip 80% ja pasiskiepijusių vieną kartą (antra vakcinos dozė šį procentą padidina).

Jei nėštukė vėjaraupiais nesirgo, tikimybė susirgti po kontakto su užsikrėtusiu yra be galo didelė, ir tai yra pavojinga. Kaip ir bet kurio kito suaugusiojo atveju, yra daug didesnė vėjaraupių komplikacijų rizika (pavyzdžiui, plaučių uždegimo), o ligos eiga yra gerokai sunkesnė. Nėštumo metu, vėjaraupiai kelia pavojų ir būsimam kūdikiui. 

SVARBU: užsikrėsti vėjaraupiais galima ir nuo žmonių, sergančių juostine pūsleline, nes ją sukelia tas pats varicella-zoster virusas, priklausantis Herpes virusų šeimai.

Kokios gali būti vėjaraupių pasekmės nėštumui? Susirgus vėjaraupiais pirmo ir antro trimestro metu yra maža (iki 2%) įgimto vėjaraupių sindromo tikimybė: įvairus apsigimimai (dažniausiai neišsivysčiusios galūnės, odos surandėjimai, regėjimo problemos ir nenormaliai maža galva), taip pat kūdikis gali gimti mažo svorio, turėti raidos sutrikimų. Vėjaraupiai taip pat padidina persileidimo, priešlaikinio gimdymo ir vaisiaus žūties tikimybę.

Susirgus vėjaraupiais trečiojo trimestro pradžioje, tokių skausmingų pasekmių greičiausiai pavyks išvengti, nes nėščiosios organizmo antikūniai bus perduoti ir mažyliui – dėl to gali būti, kad ateityje vaikas taip ir nesirgs vėjaraupiais (tačiau gali būti, kad susirgs mažiau pavojinga to paties viruso sukeliama liga juostine pūsleline).

Pavojingiausi vėjaraupiai kūdikiui yra prieš pat gimdymą ir po jo, nes jis nespėja gauti antikūnių iš mamos. Todėl gali susirgti taip vadinamais naujagimių vėjaraupiais, kurie gali būti labai pavojingi ir net grėsti naujagimio gyvybei. Šios ligos riziką gali sumažinti varicella zoster imunoglobulinas.

Ką daryti, jei nežinau, ar persirgau vėjaraupiais? Ar sirgai vėjaraupiais, gali parodyti kraujo tyrimas – paprašyk savo gydytojo, kad tau jį padarytų. Jei planuojate nėštumą pasidomėkite šiuo klausimu iš anksto, nes skiepijama likus ne mažiau nei mėnesį iki planuojamo pastojimo. 

Ką daryti, jei susirgau vėjaraupiais ar įtariu galėjusi jais užsikrėsti? Tokiu atveju reikėtų nedelsiant kreiptis į prižiūrintį gydytoją, kuris paskirs antivirusinių vaistų. Skiepytis nuo vėjaraupių nėštumo metu negalima. Saugodama kitas nėštukes, perspėk gydytoją ar registratūros darbuotojus telefonu apie savo įtarimus, kad tau paskirtų laiką, kuomet laukiamajame nesibūriuos kitos būsimosios mamos.

Naujausi komentarai

 1. please wait
  please wait prieš 2 sav.

  man tas mazas proc ir gazdina, kad butent as juo ir nebuciau... skaiciau apie kazkoki kraujo tyrima kuris parodo ar uzsikreciai ar ne... ber jei jau uzsikreciau kazi ar kas kuo gales padeti... :/ nors seimos gydytoja sako kad po 16 sav jis nepavojingas, tik prie pat gimdyma butu blogai, bet... tas nerimas..

 2. E.M 2012
  E.M 2012 prieš 2 sav.

  Na zinokit sh tuo mazu procentu... mes is 4asmenu seimos persirgom 2kart net 3 ...

 3. knopkyte
  knopkyte prieš 2 sav.

  E.M 2012 parašė:
  Na zinokit sh tuo mazu procentu... mes is 4asmenu seimos persirgom 2kart net 3 ...

  Na aisku yra ta rizika, bet gi nieko nepakeisi. Kam be reikalo jai nervuotis. Jau bus kaip bus ir tikekimes nesusirgs antra karta

 4. please wait
  please wait prieš 2 sav.

  knopkyte parašė:
  Na aisku yra ta rizika, bet gi nieko nepakeisi. Kam be reikalo jai nervuotis. Jau bus kaip bus ir tikekimes nesusirgs antra karta

  o jeinir sirgsiu, tai bent gal lengviau

 5. E.M 2012
  E.M 2012 prieš 2 sav.

  Labai didele tikimybe , kad nesusirgs, nes kaip pirma kart mano vaikas sirgo as laukiaus ir neuzsikreciau, o db va pagavau