Vėjaraupiai: ką daryti, jei suserga vaikas ar kūdikis? (374)

Vėjaraupiais susirgo vaikas ar kūdikis, vėjaraupių bėrimas, briliantinė žaluma Vėjaraupių pradžia - bėrimai ant viso kūno.

Kas yra vėjaraupiai?

Vėjaraupiai yra užkrečiama virusinė liga, kurią sukelia varicella-zoster virusas (herpio viruso porūšis). Susirgus vėjaraupiais, kūnas, gleivinės yra išberiamos niežtinčiomis pūslelėmis.

Persirgus vėjaraupiais, imunitetas įgyjamas visam likusiam gyvenimui (tik labai retais atvejais žmogus jais perserga dar kartą), tačiau varicella-zoster virusas lieka organizme, ir, palankioms sąlygoms susiklosčius, gali sukelti juostinę (juosiančią) pūslelinę.

Kas dažniausiai serga vėjaraupiais?

Imuniteto nebuvimas ir kontaktas su viruso nešiotojais yra pagrindinė priežastis, kodėl šia liga dažniausiai suserga darželius ar mokyklas pradėję lankyti 2-10 metų vaikai.

Tėvai dažnai yra linkę leisti vaikui užsikrėsti ir persirgti vėjaraupiais ankstyvame amžiuje, nes sergant vaikams ligos eiga būna lengvesnė ir komplikacijų tikimybė yra mažesnė: pavyzdžiui, suaugusiems vėjaraupiai gana dažnai komplikuojasi į plaučių uždegimą.

Vėjaraupiai nėštumo metu gali sutrikdyti vaisiaus vystymąsi. Todėl vėjaraupiais nepersirgusiems suaugusiems ir vyresniems nei 12 metų vaikams rekomenduojama nuo šios ligos pasiskiepyti.

Vėjaraupių inkubacinis periodas

Inkubacinis vėjaraupių periodas gali trukti nuo 10 dienų iki trijų savaičių, o kitus užkrėsti žmogus gali likus 2 dienoms iki bėrimo pradžios – taigi iki paaiškėja, kad jis užsikrėtė.

Užkrato nešiotoju sergantysis išlieka iki šašas užtraukia paskutinę pūslelę.

Vėjaraupių eiga ir bėrimas

Pagrindinis simptomas – ant kūno viena po kitos grupelėmis atsirandančios pūslelės, apsuptos paraudimo: pradžioje oda parausta, iškylą mažas gumbelis kuris netrukus virsta vandeninga pūslele.

Bėrimas dažniausiai prasideda ant veido, krūtinės, skalpo ar nugaros srityje ir vyksta „bangomis“ – t.y. vienos pūslelės būna jau iškilusios, o kitos – dar tik pradeda kilti.

Šis bėrimas paprastai tęsiasi apie 4-7 dienas. Pamažu pūslelės išdžiūva, ir jų vietose formuojasi šašai, kurie nukrenta per 1,5-2 savaitės.  

Kartais ligos eiga būna itin lengva: pasirodo vos viena kita pūslelė, tačiau gali išberti ir visą kūną, burnos gleivinę, lytinių organų sritį.

Vėjaraupių bėrimas - pūslelės, po kurių gali likti randai
Vėjaraupių bėrimas. istock.com/Usercce650b4_975.

Kiti vėjaraupių simptomai

Be bėrimo, vėjaraupiams taip pat būdingi šie simptomai:

 • Karščiavimas. Paprastai temperatūra pakyla likus dienai iki bėrimo ir nebūna aukšta (iki 38,5°C).
 • Nuovargis, skausmai (ypač galvos skausmas).
 • Simptomai, panašūs į peršalimo simptomus (pavyzdžiui, sloga, sausas kosulys ar gerklės skausmas).

Vėjaraupių gydymas

Jei ligos eiga nėra ypatingai sunki ir jei negresia komplikacijos, vėjaraupiai praeina savaime be gydymo, tiesiog siekiama palengvinti nemalonius simptomus (niežėjimą, skausmą, karščiavimą).

Sergant vėjaraupiais patariama gerti daug skysčių. Vaiką reikėtų rengti lengvais, orui laidžiais drabužiais.

Nemalonių simptomų palengvinimui galimos šios priemonės:

 • Hidrokortizono arba kalamino losjonai, tepami bėrimų vietose (palengvina niežėjimą).
 • Anti-alerginiai vaistai, jei niežulys yra itin didelis (palengvina niežėjimą).
 • Karščiavimą mažinantys vaistai.
 • Skausmą mažinantys vaistai.

Svarbu

Nevartokite jokių vaistų ir neduokite jų vaikui nepasitarę su gydytoju: kai kurie vaistais gali turėti šalutinių poveikių – pavyzdžiui Aspirinas gali sukelti retą, bet pavojingą ligą – Rėjo sindromą.

Vėsios vonelės ir kompresai sergant vėjaraupiais

Anksčiau, kaip niežėjimą malšinančios priemonės, būdavo rekomenduojami šalti kompresai, vėsios vonelės, tačiau kai kurių specialistų teigimu toks metodas netinka, ypač jei vaikas karščiuoja (šalti kompresai sutraukia kraujagysles odos paviršiuje ir mažylis negali atvėsti).

Briliantinė žaluma ("zelionka") ir vėjaraupiai

Dėl briliantinės žalumos taip pat yra skirtingų nuomonių: manoma, kad jei nėra infekcijos požymių, jos naudoti nereikėtų, nes ji džiovina odą ir lėtina gijimą.

Vėjaraupių randų prevencija

Vėjaraupių bėrimai paprastai praeina nepalikdami randų. Randai gali likti tik tuo atveju, jei besikasant niežtinčias vietas pūslelės yra nudraskomos iki žaizdelių, kurios infekuojasi ir ilgai gyja.

Kad to būtų išvengta, rekomenduojama:

 • Suaugusiems ir didesniems vaikams kuo trumpiau nusikirpti (nukirpti) nagus ir reguliariai plautis rankas.
 • Kūdikiams užmauti plono audinio pirštinėles.

Naujausi komentarai

 1. inguliu
  inguliu prieš 3 d.

  o temperatūra jau neturėjo nukrist? ar kol naujos pūslelės kils, tol ir temperatūra bus?

  Ačiū, truputį nuraminote..

 2. User has not uploaded an avatar
  Mia001 prieš 2 d.

  inguliu parašė:
  o temperatūra jau neturėjo nukrist? ar kol naujos pūslelės kils, tol ir temperatūra bus?

  Būtinai konsultuokitės su gydytoju. Beria ne tik odos paviršių, bet ir ten kur nematote - gleivines, jei vaikas labai kosti, gali būti plaučių uždegimas todėl būtinai konsultuokitės su gydytoju
  Atminkite, bet kokie nesteroidiniai priešuždegiminiai vaistai nuo temperatūros (ten kur yra ibuprofeno ar aspirino) labai blogai sergant vėjaraupiais - Neurofen tikrai netinka. Jei mušate temperatūrą, rinkitės tik tuos vaisus, kur veikli medžiaga paracetamolis.
  Nesteroidiniai priešuždegiminiai vaistai padaro meškos paslaugą - leidžia vėjaraupių virusui pažeisti gilesnius odos sluoksnius (paprastai pūslelės yra negilios, todėl gyja be randų). Kitais atvejais giliomis jos tampa tik jei yra draskomos ar jei oda pažeista egzemos. Gilios pūslelės gresia ne tik randais, bet ir žaizdelių bakterinėmis infekcijomis (odoje gyvena daug bakterijų, kurios nieko blogo nedaro, kol oda nepažeista), o šios gali baigtis sepsiu (kraujo užkrėtimu). Jei vaikui imtų kilti dar aukštesnė temperatūra, tai jau požymis, kad Neurofen pakenkė - į infekciją gilesnėse žaizdose organizmas reaguoja stipriau. Paprastai vėjaraupių virusui nebūdinga aukštesnė nei 38.5 temperatūra.
  Mano kaimynė savo 2 metų vaikui sergant vėjaraupiais Neurofenu prieš naktį numušė 38.5 temperatūrą - ryte temperatūra jau buvo 40 - išvažiavo į ligoninę.
  Jei atrodo, kad Neurofen pakenkė - geriau nusipirkite zeliokos - ji neleidžia spuogeliuose kitoms infekcijoms daugintis. Putos prie gilių odos pažeidimų netinka. Tik zelionka netepkite atvirų zaizdų ir gleivinių.

 3. inguliu
  inguliu prieš 2 d.

  Mia001 parašė:
  Būtinai konsultuokitės su gydytoju. Beria ne tik odos paviršių, bet ir ten kur nematote - gleivines, jei vaikas labai kosti, gali būti plaučių uždegimas todėl būtin…

  Ačiū už tokią išsamią informaciją! vakar gydytoja nusiuntė į santariškes, padarė tyrimus, rentgeną zuikiui dar darė.. tai nieko kito nerado tik vėjaraupius.. o gydyti irgi sakė ne su ibuprofenu, o su paracetamoliu.. ir maudyti po dušu, nors man atrodė prie tokios temp. Nelabai gera mintis..nuprausdavau greituoju būdu, bet pilnai nemaudydavau.. ir nuo niežulio tavegyl naudot, kad mažiau niežtėtų

 4. petukas
  petukas prieš 1 d.

  Laba. Ar galima užsikrėsti nuo treciuju asmenų? Ar tik nuo sergančio žmogaus. Mūsų kaimynė gydytoja ir dažnai būna sergančių vaikučių pas ją. O pas mus tiesiog į svečius ateina retsykiais-kažkaip susimąsčiau ar ji gali atnešti mums virusą :/

 5. Emma
  Emma prieš 1 d.

  petukas parašė:
  Laba. Ar galima užsikrėsti nuo treciuju asmenų? Ar tik nuo sergančio žmogaus. Mūsų kaimynė gydytoja ir dažnai būna sergančių vaikučių pas ją. O pas mus tiesiog į sv…

  Ne.