Vėjaraupiai: ką daryti, jei suserga vaikas ar kūdikis? (289)

Vėjaraupiais susirgo vaikas ar kūdikis, vėjaraupių bėrimas, briliantinė žaluma Vėjaraupių pradžia - bėrimai ant viso kūno.

Kas yra vėjaraupiai?

Vėjaraupiai yra užkrečiama virusinė liga, kurią sukelia varicella-zoster virusas (herpio viruso porūšis). Susirgus vėjaraupiais, kūnas, gleivinės yra išberiamos niežtinčiomis pūslelėmis.

Persirgus vėjaraupiais, imunitetas įgyjamas visam likusiam gyvenimui (tik labai retais atvejais žmogus jais perserga dar kartą), tačiau varicella-zoster virusas lieka organizme, ir, palankioms sąlygoms susiklosčius, gali sukelti juostinę (juosiančią) pūslelinę.

Kas dažniausiai serga vėjaraupiais?

Imuniteto nebuvimas ir kontaktas su viruso nešiotojais yra pagrindinė priežastis, kodėl šia liga dažniausiai suserga darželius ar mokyklas pradėję lankyti 2-10 metų vaikai.

Tėvai dažnai yra linkę leisti vaikui užsikrėsti ir persirgti vėjaraupiais ankstyvame amžiuje, nes sergant vaikams ligos eiga būna lengvesnė ir komplikacijų tikimybė yra mažesnė: pavyzdžiui, suaugusiems vėjaraupiai gana dažnai komplikuojasi į plaučių uždegimą.

Vėjaraupiai nėštumo metu gali sutrikdyti vaisiaus vystymąsi. Todėl vėjaraupiais nepersirgusiems suaugusiems ir vyresniems nei 12 metų vaikams rekomenduojama nuo šios ligos pasiskiepyti.

Vėjaraupių inkubacinis periodas

Inkubacinis vėjaraupių periodas gali trukti nuo 10 dienų iki trijų savaičių, o kitus užkrėsti žmogus gali likus 2 dienoms iki bėrimo pradžios – taigi iki paaiškėja, kad jis užsikrėtė.

Užkrato nešiotoju sergantysis išlieka iki šašas užtraukia paskutinę pūslelę.

Vėjaraupių eiga ir bėrimas

Pagrindinis simptomas – ant kūno viena po kitos grupelėmis atsirandančios pūslelės, apsuptos paraudimo: pradžioje oda parausta, iškylą mažas gumbelis kuris netrukus virsta vandeninga pūslele.

Bėrimas dažniausiai prasideda ant veido, krūtinės, skalpo ar nugaros srityje ir vyksta „bangomis“ – t.y. vienos pūslelės būna jau iškilusios, o kitos – dar tik pradeda kilti.

Šis bėrimas paprastai tęsiasi apie 4-7 dienas. Pamažu pūslelės išdžiūva, ir jų vietose formuojasi šašai, kurie nukrenta per 1,5-2 savaitės.  

Kartais ligos eiga būna itin lengva: pasirodo vos viena kita pūslelė, tačiau gali išberti ir visą kūną, burnos gleivinę, lytinių organų sritį.

Vėjaraupių bėrimas - pūslelės, po kurių gali likti randai
Vėjaraupių bėrimas. istock.com/Usercce650b4_975.

Kiti vėjaraupių simptomai

Be bėrimo, vėjaraupiams taip pat būdingi šie simptomai:

 • Karščiavimas. Paprastai temperatūra pakyla likus dienai iki bėrimo ir nebūna aukšta (iki 38,5°C).
 • Nuovargis, skausmai (ypač galvos skausmas).
 • Simptomai, panašūs į peršalimo simptomus (pavyzdžiui, sloga, sausas kosulys ar gerklės skausmas).

Vėjaraupių gydymas

Jei ligos eiga nėra ypatingai sunki ir jei negresia komplikacijos, vėjaraupiai praeina savaime be gydymo, tiesiog siekiama palengvinti nemalonius simptomus (niežėjimą, skausmą, karščiavimą).

Sergant vėjaraupiais patariama gerti daug skysčių. Vaiką reikėtų rengti lengvais, orui laidžiais drabužiais.

Nemalonių simptomų palengvinimui galimos šios priemonės:

 • Hidrokortizono arba kalamino losjonai, tepami bėrimų vietose (palengvina niežėjimą).
 • Anti-alerginiai vaistai, jei niežulys yra itin didelis (palengvina niežėjimą).
 • Karščiavimą mažinantys vaistai.
 • Skausmą mažinantys vaistai.

Svarbu

Nevartokite jokių vaistų ir neduokite jų vaikui nepasitarę su gydytoju: kai kurie vaistais gali turėti šalutinių poveikių – pavyzdžiui Aspirinas gali sukelti retą, bet pavojingą ligą – Rėjo sindromą.

Vėsios vonelės ir kompresai sergant vėjaraupiais

Anksčiau, kaip niežėjimą malšinančios priemonės, būdavo rekomenduojami šalti kompresai, vėsios vonelės, tačiau kai kurių specialistų teigimu toks metodas netinka, ypač jei vaikas karščiuoja (šalti kompresai sutraukia kraujagysles odos paviršiuje ir mažylis negali atvėsti).

Briliantinė žaluma ("zelionka") ir vėjaraupiai

Dėl briliantinės žalumos taip pat yra skirtingų nuomonių: manoma, kad jei nėra infekcijos požymių, jos naudoti nereikėtų, nes ji džiovina odą ir lėtina gijimą.

Vėjaraupių randų prevencija

Vėjaraupių bėrimai paprastai praeina nepalikdami randų. Randai gali likti tik tuo atveju, jei besikasant niežtinčias vietas pūslelės yra nudraskomos iki žaizdelių, kurios infekuojasi ir ilgai gyja.

Kad to būtų išvengta, rekomenduojama:

 • Suaugusiems ir didesniems vaikams kuo trumpiau nusikirpti (nukirpti) nagus ir reguliariai plautis rankas.
 • Kūdikiams užmauti plono audinio pirštinėles.

Naujausi komentarai

 1. Lūšiukė
  Lūšiukė prieš 1 mėn.

  Lb priklauso nuo vaiko imuniteto. Mano trys sirgo vienas nuo kito ir visi skirtingai. Ir manau, kad gydytojų priežiūra lb svarbi. Gerai jei vaikui prie vejaraupiu kokiu kitokiu bėdų nėra. Mes švenčiame mažojo berniuko porą gimtadienių. Sirgo plaučių uždegimu, uk medikams atrodė tiesiog eilinis kosulys. Laimei buvom gryze į Lt ir is vakaro buvo paskirtas nuo plaučių uždegimo gydymas. Jei ne jis, būtų buvęs garantuotas sepsis. Lb sunkiai sirgo. Išorėje mažai palyginus isbertas buvo, bet dideli ir gilūs spuogai, nedraske, tačiau randai liko. Gleivinę Lb isbere buvo. Pati būčiau į gydytojus UK kreipusis manau per vėlai, nes kol vaikas nekarsciuoja tris paras, nėra net ko eiti pas juos, nes tiesiog niekas ir nežiūrės rimtai. Taiva greičiausiai būtume turėję lb rimtų komplikacijų ir skaitytusi, kad jos dėl vejaraupiu.

 2. fenix
  fenix prieš 1 mėn.

  Mia001 parašė:
  Mums, kai mažoji sirgo irgi liepė antialerginių sirupų nusipirkti ir kažkokių putų, kad neniežėtų. Nuo tų putų mano vaikas pasidarė raudonas kaip vėžys, tai grįžau …

  Na - galima spiritą ir be dažų naudoti. Poveikis tas pats, ir nereikia paskui laukti, kol oda išsivalys nuo pramoninių dažų.

  "Vaisto sudėtis
  Buteliuke (10 ml tirpalo) yra 0,1 g briliantinės žalumos ir toks 60 % etanolio tirpalo tūris, kad iš viso būtų 10 ml."

  Tas 0.1 g yra medvilnei skirti dažai (su metalais, beje), kurie buvo pridėti į dezinfekcijai naudotiną spiritą, kad jo ligoninėse, vaistinėse ir kitur, nenupilinėtų ir neskiestų pilstuko gamybai. Tai buvo daroma tik sovietinėse šalyse. Įdomu kodėl

  Bet kaip istoriškai ir socialiai įdomiai gaunasi - žmonės pripranta prie koncepcijos (kad žalias spiritas yra vaistas, ir jis yra geresnis už švarų spiritą), pamiršta to pradines priežastis, ir va jau kelinta karta - niekaip negali to atsisakyti

 3. Jurgita. J
  Jurgita. J prieš 1 mėn.

  Pamenu kaip sunus susirgo vejaraupiais tai gydziau su biciu pikiu(pikis uzpiltas med.spiritu) seip sirgo lengvai temp laikesi tik 1d. Ir daug mazu puslyciu tik ant nugaros ir pilvo,isipildavau biciu pikio i purkstuka ir nupurksdavau palaukdavau kol nudziudavo ir aprenkdavau.
  Dukra dar nesirgusi,gal parsines is darzelio siemet,prie bendro ir maziukas prasirgtu.

 4. Liustra prieš 1 mėn.

  fenix parašė:
  O dabar įdomu pasidarė - Lietuvoje vėjaraupiai visdar negydomi? Gal netgi visdar "briliantine žaluma" dažomi?

  O gal pamenat, koki raminanti tepala skyre? 🤔 (profesinis cekavumas 🙈😄)

 5. ieva_u
  ieva_u prieš 3 sav.

  murkle parašė:
  gal kam ir padejo, bet persirgo mano dukros, sesiu vaikai, tai mums nepasiteisinopox clin putos, geriausias dalykas buvo"a derma dziovinamasis losijonas", jis uzdzi…

  O sakykit jum gydytoja leido si losjona naidot? Nes ten aprasyme ko kreciai vejaraupiu nemini. Nes musiskei netinka putos, baisus spiegimas rekimas kai tept bandom. Gal purskiamas butu issigelbejimas