Vėjaraupiai: ką daryti, jei suserga vaikas ar kūdikis? (440)

Vėjaraupiais susirgo vaikas ar kūdikis, vėjaraupių bėrimas, briliantinė žaluma Vėjaraupių pradžia - bėrimai ant viso kūno.

Kas yra vėjaraupiai?

Vėjaraupiai yra užkrečiama virusinė liga, kurią sukelia varicella-zoster virusas (herpio viruso porūšis). Susirgus vėjaraupiais, kūnas, gleivinės yra išberiamos niežtinčiomis pūslelėmis.

Persirgus vėjaraupiais, imunitetas įgyjamas visam likusiam gyvenimui (tik labai retais atvejais žmogus jais perserga dar kartą), tačiau varicella-zoster virusas lieka organizme, ir, palankioms sąlygoms susiklosčius, gali sukelti juostinę (juosiančią) pūslelinę.

Kas dažniausiai serga vėjaraupiais?

Imuniteto nebuvimas ir kontaktas su viruso nešiotojais yra pagrindinė priežastis, kodėl šia liga dažniausiai suserga darželius ar mokyklas pradėję lankyti 2-10 metų vaikai.

Tėvai dažnai yra linkę leisti vaikui užsikrėsti ir persirgti vėjaraupiais ankstyvame amžiuje, nes sergant vaikams ligos eiga būna lengvesnė ir komplikacijų tikimybė yra mažesnė: pavyzdžiui, suaugusiems vėjaraupiai gana dažnai komplikuojasi į plaučių uždegimą.

Vėjaraupiai nėštumo metu gali sutrikdyti vaisiaus vystymąsi. Todėl vėjaraupiais nepersirgusiems suaugusiems ir vyresniems nei 12 metų vaikams rekomenduojama nuo šios ligos pasiskiepyti.

Vėjaraupių inkubacinis periodas

Inkubacinis vėjaraupių periodas gali trukti nuo 10 dienų iki trijų savaičių, o kitus užkrėsti žmogus gali likus 2 dienoms iki bėrimo pradžios – taigi iki paaiškėja, kad jis užsikrėtė.

Užkrato nešiotoju sergantysis išlieka iki šašas užtraukia paskutinę pūslelę.

Vėjaraupių eiga ir bėrimas

Pagrindinis simptomas – ant kūno viena po kitos grupelėmis atsirandančios pūslelės, apsuptos paraudimo: pradžioje oda parausta, iškylą mažas gumbelis kuris netrukus virsta vandeninga pūslele.

Bėrimas dažniausiai prasideda ant veido, krūtinės, skalpo ar nugaros srityje ir vyksta „bangomis“ – t.y. vienos pūslelės būna jau iškilusios, o kitos – dar tik pradeda kilti.

Šis bėrimas paprastai tęsiasi apie 4-7 dienas. Pamažu pūslelės išdžiūva, ir jų vietose formuojasi šašai, kurie nukrenta per 1,5-2 savaitės.  

Kartais ligos eiga būna itin lengva: pasirodo vos viena kita pūslelė, tačiau gali išberti ir visą kūną, burnos gleivinę, lytinių organų sritį.

Vėjaraupių bėrimas - pūslelės, po kurių gali likti randai
Vėjaraupių bėrimas. istock.com/Usercce650b4_975.

Kiti vėjaraupių simptomai

Be bėrimo, vėjaraupiams taip pat būdingi šie simptomai:

 • Karščiavimas. Paprastai temperatūra pakyla likus dienai iki bėrimo ir nebūna aukšta (iki 38,5°C).
 • Nuovargis, skausmai (ypač galvos skausmas).
 • Simptomai, panašūs į peršalimo simptomus (pavyzdžiui, sloga, sausas kosulys ar gerklės skausmas).

Vėjaraupių gydymas

Jei ligos eiga nėra ypatingai sunki ir jei negresia komplikacijos, vėjaraupiai praeina savaime be gydymo, tiesiog siekiama palengvinti nemalonius simptomus (niežėjimą, skausmą, karščiavimą).

Sergant vėjaraupiais patariama gerti daug skysčių. Vaiką reikėtų rengti lengvais, orui laidžiais drabužiais.

Nemalonių simptomų palengvinimui galimos šios priemonės:

 • Hidrokortizono arba kalamino losjonai, tepami bėrimų vietose (palengvina niežėjimą).
 • Anti-alerginiai vaistai, jei niežulys yra itin didelis (palengvina niežėjimą).
 • Karščiavimą mažinantys vaistai.
 • Skausmą mažinantys vaistai.

Svarbu

Nevartokite jokių vaistų ir neduokite jų vaikui nepasitarę su gydytoju: kai kurie vaistais gali turėti šalutinių poveikių – pavyzdžiui Aspirinas gali sukelti retą, bet pavojingą ligą – Rėjo sindromą.

Vėsios vonelės ir kompresai sergant vėjaraupiais

Anksčiau, kaip niežėjimą malšinančios priemonės, būdavo rekomenduojami šalti kompresai, vėsios vonelės, tačiau kai kurių specialistų teigimu toks metodas netinka, ypač jei vaikas karščiuoja (šalti kompresai sutraukia kraujagysles odos paviršiuje ir mažylis negali atvėsti).

Briliantinė žaluma ("zelionka") ir vėjaraupiai

Dėl briliantinės žalumos taip pat yra skirtingų nuomonių: manoma, kad jei nėra infekcijos požymių, jos naudoti nereikėtų, nes ji džiovina odą ir lėtina gijimą.

Vėjaraupių randų prevencija

Vėjaraupių bėrimai paprastai praeina nepalikdami randų. Randai gali likti tik tuo atveju, jei besikasant niežtinčias vietas pūslelės yra nudraskomos iki žaizdelių, kurios infekuojasi ir ilgai gyja.

Kad to būtų išvengta, rekomenduojama:

 • Suaugusiems ir didesniems vaikams kuo trumpiau nusikirpti (nukirpti) nagus ir reguliariai plautis rankas.
 • Kūdikiams užmauti plono audinio pirštinėles.

Naujausi komentarai

 1. PeČius
  PeČius prieš 3 mėn.

  Sayonara parašė:
  Ačiū. Skaičiau, kad gali būt ant genitalijų, arba man čia pirmiausiai pasimatė, išgasdino. Radau ir plaukuose, už ausies. Vienur pūslės didesnės, kitur tik maži maž…

  Jo, galvoj ir už ausu ir pilna buvo, kai braukdavau per plaukus tai toks jausmas kad katina kupina prisiurpusiu erkiu ciupinciau. Dabar tik sudziuve sasai liko, taip nagus niesti man jai pakrapstyt juos bet nesileidzia 🙄

  Nu lyg ir visur pusleles maziau, jeigu dar nera tai gal veliau bus. Kazkur buvau uzmacius Google kad aplamai be spuogu buna vejaraupiais praserga. Nu zodziu vienodo standarto nera 🙂

 2. Sayonara
  Sayonara prieš 3 mėn.

  Supratau. Pas mus kolkas padoriai, ryt bus trečia diena, matysim ar bus "sprogimas".
  Bet labiausiai liūdina, kad žiauriai numuša imunitetą, kai dabar tos koronos reik saugotis.
  Aš niekaip nesuvokiu kur mes sužvejojom šitą bjaurią ligą. Sveikatos visiems!

 3. PeČius
  PeČius prieš 3 mėn.

  Sayonara parašė:
  Supratau. Pas mus kolkas padoriai, ryt bus trečia diena, matysim ar bus "sprogimas".

  Tai gal bet kur kur su vaikais bendravot, jie nebūtinai spuoguoti turėjo būt. Mum po savaitės laiko po darželio uždarymo spuogai pasirodė. Taip lyg ir džiaugiausi kad būtent dabar kai vis tiek niekur neinam ta liga. Nes vis tiek gal gerai prasirgt tais vėjaraupiais, paskui suaugus nereiks sukt galvos.

  As kai antro laukiausi 38 sav man darželį pasakė kad mergaitei vejaraupius įtaria, tris spuogus pamatę, tai apturėjau strioko dėl savęs nes nežinojau ar aš prasirgus, bet ten jai ne vejaraupiai ta kart buvo, šiaip tik trys, nereikšmingi spuogai, o man iš kraujo tyrimo rado imunitetą.

  Tai va. Vieną tolimą dieną jūsų mergaitė praneš jums nuostabią žinia, kad laukiasi, ir pokšt! vėjaraupiais nesirgus! Ir drebink kinka paskui 9 mėn.

  As laukiu kada berniukas mano dabar susirgs, šalia viens kito miega ir pan. Bet jokiu ženklų kol kas.

  Na taip, ta Korona gąsdina... Kažkiek. Labai nepalankus metas sirgti. Tiek dėl ligos tiek dėl prisibeldimo pas gydytojus jei kas nors rimčiau būtų.

 4. Sayonara
  Sayonara prieš 3 mėn.

  PeČius parašė:
  Tai gal bet kur kur su vaikais bendravot, jie nebūtinai spuoguoti turėjo būt. Mum po savaitės laiko po darželio uždarymo spuogai pasirodė. Taip lyg ir džiaugiausi k…

  Jūs teisi Jei viskas taip kaip dabar, tai prasirgs lengvai, nes bėrimų proto ribose, jokios temperatūros, guvi ir linksma, tik nevalgo beveik nieko.
  Iš savo poliklinikos gavau patarimą - tepti oktaniseptu. Viskas Eisiu ieškot pati ką nuo niežulio ar diskomforto tepti. Gydytoja gal paskambins, gal ne. Vat laikas tikrai nedėkingas sirgti.
  Jeigu jūsų mažylis pasigaus, linkiu, kad praeitų lengvai!

 5. PeČius
  PeČius prieš 2 mėn.

  Sayonara parašė:
  Jūs teisi Jei viskas taip kaip dabar, tai prasirgs lengvai, nes bėrimų proto ribose, jokios temperatūros, guvi ir linksma, tik nevalgo beveik nieko.

  Dėkoju!
  Tai jau persirgo ir mažas. Viskas kaip pagal knyga. Ir labai nieztejo, ir karsciavo, ir.. nieko daugiau apart daug spuogų. Maciau ir be pūslelių spuogų kur šiaip tik į bėrimą panašūs.🙂