Vėjaraupiai: ką daryti, jei suserga vaikas ar kūdikis? (447)

Vėjaraupiais susirgo vaikas ar kūdikis, vėjaraupių bėrimas, briliantinė žaluma Vėjaraupių pradžia - bėrimai ant viso kūno.

Kas yra vėjaraupiai?

Vėjaraupiai yra užkrečiama virusinė liga, kurią sukelia varicella-zoster virusas (herpio viruso porūšis). Susirgus vėjaraupiais, kūnas, gleivinės yra išberiamos niežtinčiomis pūslelėmis.

Persirgus vėjaraupiais, imunitetas įgyjamas visam likusiam gyvenimui (tik labai retais atvejais žmogus jais perserga dar kartą), tačiau varicella-zoster virusas lieka organizme, ir, palankioms sąlygoms susiklosčius, gali sukelti juostinę (juosiančią) pūslelinę.

Kas dažniausiai serga vėjaraupiais?

Imuniteto nebuvimas ir kontaktas su viruso nešiotojais yra pagrindinė priežastis, kodėl šia liga dažniausiai suserga darželius ar mokyklas pradėję lankyti 2-10 metų vaikai.

Tėvai dažnai yra linkę leisti vaikui užsikrėsti ir persirgti vėjaraupiais ankstyvame amžiuje, nes sergant vaikams ligos eiga būna lengvesnė ir komplikacijų tikimybė yra mažesnė: pavyzdžiui, suaugusiems vėjaraupiai gana dažnai komplikuojasi į plaučių uždegimą.

Vėjaraupiai nėštumo metu gali sutrikdyti vaisiaus vystymąsi. Todėl vėjaraupiais nepersirgusiems suaugusiems ir vyresniems nei 12 metų vaikams rekomenduojama nuo šios ligos pasiskiepyti.

Vėjaraupių inkubacinis periodas

Inkubacinis vėjaraupių periodas gali trukti nuo 10 dienų iki trijų savaičių, o kitus užkrėsti žmogus gali likus 2 dienoms iki bėrimo pradžios – taigi iki paaiškėja, kad jis užsikrėtė.

Užkrato nešiotoju sergantysis išlieka iki šašas užtraukia paskutinę pūslelę.

Vėjaraupių eiga ir bėrimas

Pagrindinis simptomas – ant kūno viena po kitos grupelėmis atsirandančios pūslelės, apsuptos paraudimo: pradžioje oda parausta, iškylą mažas gumbelis kuris netrukus virsta vandeninga pūslele.

Bėrimas dažniausiai prasideda ant veido, krūtinės, skalpo ar nugaros srityje ir vyksta „bangomis“ – t.y. vienos pūslelės būna jau iškilusios, o kitos – dar tik pradeda kilti.

Šis bėrimas paprastai tęsiasi apie 4-7 dienas. Pamažu pūslelės išdžiūva, ir jų vietose formuojasi šašai, kurie nukrenta per 1,5-2 savaitės.  

Kartais ligos eiga būna itin lengva: pasirodo vos viena kita pūslelė, tačiau gali išberti ir visą kūną, burnos gleivinę, lytinių organų sritį.

Vėjaraupių bėrimas - pūslelės, po kurių gali likti randai
Vėjaraupių bėrimas. istock.com/Usercce650b4_975.

Kiti vėjaraupių simptomai

Be bėrimo, vėjaraupiams taip pat būdingi šie simptomai:

 • Karščiavimas. Paprastai temperatūra pakyla likus dienai iki bėrimo ir nebūna aukšta (iki 38,5°C).
 • Nuovargis, skausmai (ypač galvos skausmas).
 • Simptomai, panašūs į peršalimo simptomus (pavyzdžiui, sloga, sausas kosulys ar gerklės skausmas).

Vėjaraupių gydymas

Jei ligos eiga nėra ypatingai sunki ir jei negresia komplikacijos, vėjaraupiai praeina savaime be gydymo, tiesiog siekiama palengvinti nemalonius simptomus (niežėjimą, skausmą, karščiavimą).

Sergant vėjaraupiais patariama gerti daug skysčių. Vaiką reikėtų rengti lengvais, orui laidžiais drabužiais.

Nemalonių simptomų palengvinimui galimos šios priemonės:

 • Hidrokortizono arba kalamino losjonai, tepami bėrimų vietose (palengvina niežėjimą).
 • Anti-alerginiai vaistai, jei niežulys yra itin didelis (palengvina niežėjimą).
 • Karščiavimą mažinantys vaistai.
 • Skausmą mažinantys vaistai.

Svarbu

Nevartokite jokių vaistų ir neduokite jų vaikui nepasitarę su gydytoju: kai kurie vaistais gali turėti šalutinių poveikių – pavyzdžiui Aspirinas gali sukelti retą, bet pavojingą ligą – Rėjo sindromą.

Vėsios vonelės ir kompresai sergant vėjaraupiais

Anksčiau, kaip niežėjimą malšinančios priemonės, būdavo rekomenduojami šalti kompresai, vėsios vonelės, tačiau kai kurių specialistų teigimu toks metodas netinka, ypač jei vaikas karščiuoja (šalti kompresai sutraukia kraujagysles odos paviršiuje ir mažylis negali atvėsti).

Briliantinė žaluma ("zelionka") ir vėjaraupiai

Dėl briliantinės žalumos taip pat yra skirtingų nuomonių: manoma, kad jei nėra infekcijos požymių, jos naudoti nereikėtų, nes ji džiovina odą ir lėtina gijimą.

Vėjaraupių randų prevencija

Vėjaraupių bėrimai paprastai praeina nepalikdami randų. Randai gali likti tik tuo atveju, jei besikasant niežtinčias vietas pūslelės yra nudraskomos iki žaizdelių, kurios infekuojasi ir ilgai gyja.

Kad to būtų išvengta, rekomenduojama:

 • Suaugusiems ir didesniems vaikams kuo trumpiau nusikirpti (nukirpti) nagus ir reguliariai plautis rankas.
 • Kūdikiams užmauti plono audinio pirštinėles.

Naujausi komentarai

 1. PeČius
  PeČius prieš 6 mėn.

  Sayonara parašė:
  Jūs teisi Jei viskas taip kaip dabar, tai prasirgs lengvai, nes bėrimų proto ribose, jokios temperatūros, guvi ir linksma, tik nevalgo beveik nieko.

  Dėkoju!
  Tai jau persirgo ir mažas. Viskas kaip pagal knyga. Ir labai nieztejo, ir karsciavo, ir.. nieko daugiau apart daug spuogų. Maciau ir be pūslelių spuogų kur šiaip tik į bėrimą panašūs.🙂

 2. User has not uploaded an avatar
  Sauless prieš 1 mėn.

  Kokia butu jusu nuomone. Moteris vaikysteje persirgo vejaraupiais. Ar jai nestumo metu, nebutu pavojaus kontaktuoti su vejaraupiais serganciu vaiku? Ar tikrai yra apsauga? Gydytoja pvz. vienareiksmisko atsakymo neduoda..

 3. User has not uploaded an avatar
  Obuolyne prieš 1 mėn.

  Sauless parašė:
  Kokia butu jusu nuomone. Moteris vaikysteje persirgo vejaraupiais. Ar jai nestumo metu, nebutu pavojaus kontaktuoti su vejaraupiais serganciu vaiku? Ar tikrai yra a…

  Čia jau reiktų pasidaryt antikūnių testą, ar turite jų ar ne. Va, mano pavyzdys. Sirgau vaikystėj 1metų 8mėn. Neypatingai didelis bėrimas ir temp. Dabar laukiuos. Vaikas liepos mėn sirgo vėjaraupiais, tai susirgau ir aš, 21 savaitė buvo. Aišku, nužliumbiau porą kartų. Neseniai važiavau į Kauną, pas perinatologą, tikrino echo išsamesnį, patikino kad viskas normos ribose. Bet vistik, kol negims tol labai rami nebūsiu. Kaip gihekologė mano sakė - turint vaikų, niekada ramus nebebūsi 😄
  Po visų nėštumų, maitinimų pati žadu darytis antikūnių testą, gal man visai nesusidaro imunitetas vėjaraupiams...

 4. PeČius
  PeČius prieš 1 mėn.

  Sauless parašė:
  Kokia butu jusu nuomone. Moteris vaikysteje persirgo vejaraupiais. Ar jai nestumo metu, nebutu pavojaus kontaktuoti su vejaraupiais serganciu vaiku? Ar tikrai yra a…

  As nežinojau ar buvau sirgus ar ne. Nestumo metu galimai kontaktavau su vejaraupiais tai man is kart padare antikuniu testa kuris buvo teigiamas. Vejaraupiais nesusirgau. Praejus metams po gimdymo abu vaikai susirgo vejaraupiais, as ten aisku juos glosčiau ir mylavau bet pati ir vel nesirgau

 5. PeČius
  PeČius prieš 1 mėn.

  Obuolyne parašė:
  Čia jau reiktų pasidaryt antikūnių testą, ar turite jų ar ne. Va, mano pavyzdys. Sirgau vaikystėj 1metų 8mėn. Neypatingai didelis bėrimas ir temp. Dabar laukiuos. V…

  Galit ir dabar pasidaryt testa, ten tik kraujo biski paima. Nekenkia nei nestumui nei zindymui.

  As kalna straipsniu apie tuos vejaraupius priskaiciau tiek LT tiek EN tai pagrinde rasao kad nestumo pabaigoj ir pradzioj jie pavojingesni.