Vėjaraupiai: ką daryti, jei suserga vaikas ar kūdikis? (249)

Vėjaraupiais susirgo vaikas ar kūdikis, vėjaraupių bėrimas, briliantinė žaluma Vėjaraupių pradžia - bėrimai ant viso kūno.

Kas yra vėjaraupiai?

Vėjaraupiai yra užkrečiama virusinė liga, kurią sukelia varicella-zoster virusas (herpio viruso porūšis). Susirgus vėjaraupiais, kūnas, gleivinės yra išberiamos niežtinčiomis pūslelėmis.

Persirgus vėjaraupiais, imunitetas įgyjamas visam likusiam gyvenimui (tik labai retais atvejais žmogus jais perserga dar kartą), tačiau varicella-zoster virusas lieka organizme, ir, palankioms sąlygoms susiklosčius, gali sukelti juostinę (juosiančią) pūslelinę.

Kas dažniausiai serga vėjaraupiais?

Imuniteto nebuvimas ir kontaktas su viruso nešiotojais yra pagrindinė priežastis, kodėl šia liga dažniausiai suserga darželius ar mokyklas pradėję lankyti 2-10 metų vaikai.

Tėvai dažnai yra linkę leisti vaikui užsikrėsti ir persirgti vėjaraupiais ankstyvame amžiuje, nes sergant vaikams ligos eiga būna lengvesnė ir komplikacijų tikimybė yra mažesnė: pavyzdžiui, suaugusiems vėjaraupiai gana dažnai komplikuojasi į plaučių uždegimą.

Vėjaraupiai nėštumo metu gali sutrikdyti vaisiaus vystymąsi. Todėl vėjaraupiais nepersirgusiems suaugusiems ir vyresniems nei 12 metų vaikams rekomenduojama nuo šios ligos pasiskiepyti.

Vėjaraupių inkubacinis periodas

Inkubacinis vėjaraupių periodas gali trukti nuo 10 dienų iki trijų savaičių, o kitus užkrėsti žmogus gali likus 2 dienoms iki bėrimo pradžios – taigi iki paaiškėja, kad jis užsikrėtė.

Užkrato nešiotoju sergantysis išlieka iki šašas užtraukia paskutinę pūslelę.

Vėjaraupių eiga ir bėrimas

Pagrindinis simptomas – ant kūno viena po kitos grupelėmis atsirandančios pūslelės, apsuptos paraudimo: pradžioje oda parausta, iškylą mažas gumbelis kuris netrukus virsta vandeninga pūslele.

Bėrimas dažniausiai prasideda ant veido, krūtinės, skalpo ar nugaros srityje ir vyksta „bangomis“ – t.y. vienos pūslelės būna jau iškilusios, o kitos – dar tik pradeda kilti.

Šis bėrimas paprastai tęsiasi apie 4-7 dienas. Pamažu pūslelės išdžiūva, ir jų vietose formuojasi šašai, kurie nukrenta per 1,5-2 savaitės.  

Kartais ligos eiga būna itin lengva: pasirodo vos viena kita pūslelė, tačiau gali išberti ir visą kūną, burnos gleivinę, lytinių organų sritį.

Vėjaraupių bėrimas - pūslelės, po kurių gali likti randai
Vėjaraupių bėrimas. istock.com/Usercce650b4_975.

Kiti vėjaraupių simptomai

Be bėrimo, vėjaraupiams taip pat būdingi šie simptomai:

 • Karščiavimas. Paprastai temperatūra pakyla likus dienai iki bėrimo ir nebūna aukšta (iki 38,5°C).
 • Nuovargis, skausmai (ypač galvos skausmas).
 • Simptomai, panašūs į peršalimo simptomus (pavyzdžiui, sloga, sausas kosulys ar gerklės skausmas).

Vėjaraupių gydymas

Jei ligos eiga nėra ypatingai sunki ir jei negresia komplikacijos, vėjaraupiai praeina savaime be gydymo, tiesiog siekiama palengvinti nemalonius simptomus (niežėjimą, skausmą, karščiavimą).

Sergant vėjaraupiais patariama gerti daug skysčių. Vaiką reikėtų rengti lengvais, orui laidžiais drabužiais.

Nemalonių simptomų palengvinimui galimos šios priemonės:

 • Hidrokortizono arba kalamino losjonai, tepami bėrimų vietose (palengvina niežėjimą).
 • Anti-alerginiai vaistai, jei niežulys yra itin didelis (palengvina niežėjimą).
 • Karščiavimą mažinantys vaistai.
 • Skausmą mažinantys vaistai.

Svarbu

Nevartokite jokių vaistų ir neduokite jų vaikui nepasitarę su gydytoju: kai kurie vaistais gali turėti šalutinių poveikių – pavyzdžiui Aspirinas gali sukelti retą, bet pavojingą ligą – Rėjo sindromą.

Vėsios vonelės ir kompresai sergant vėjaraupiais

Anksčiau, kaip niežėjimą malšinančios priemonės, būdavo rekomenduojami šalti kompresai, vėsios vonelės, tačiau kai kurių specialistų teigimu toks metodas netinka, ypač jei vaikas karščiuoja (šalti kompresai sutraukia kraujagysles odos paviršiuje ir mažylis negali atvėsti).

Briliantinė žaluma ("zelionka") ir vėjaraupiai

Dėl briliantinės žalumos taip pat yra skirtingų nuomonių: manoma, kad jei nėra infekcijos požymių, jos naudoti nereikėtų, nes ji džiovina odą ir lėtina gijimą.

Vėjaraupių randų prevencija

Vėjaraupių bėrimai paprastai praeina nepalikdami randų. Randai gali likti tik tuo atveju, jei besikasant niežtinčias vietas pūslelės yra nudraskomos iki žaizdelių, kurios infekuojasi ir ilgai gyja.

Kad to būtų išvengta, rekomenduojama:

 • Suaugusiems ir didesniems vaikams kuo trumpiau nusikirpti (nukirpti) nagus ir reguliariai plautis rankas.
 • Kūdikiams užmauti plono audinio pirštinėles.

Naujausi komentarai

 1. crema_fina
  crema_fina prieš 3 mėn.

  Jei neatsiranda plaukuotose vietose (uz ausu, ant galvos), tai nevejeraupiai

 2. User has not uploaded an avatar
  Alionka999 prieš 3 sav.

  kristesl parašė:
  Sveiki, prasirgom vėjaraupiais ir mums liko vesinamuju putų kurios galioja tik iki 2018.02. Gal kam nors reikia, atiduočiau. Vilnius, perkunkiemis.

  o ar padejo sitos putos?

 3. -Egle-
  -Egle- prieš 3 sav.

  Alionka999 parašė:
  o ar padejo sitos putos?

  Ne manes klausiat,bet man labai padejo,pirma para galvojau isgyvensiu ir be putu,bet po baisios kankynes diena ir visiskai nemiegotos nakties paprasiau vyro nuvaziuot nupirkti putu labai gerai nueme niezuli. Paskui gailejausi,kad vaika zelionke tik tepliojau ir vargselis nakti negalejo ramiai miegot

 4. murkle
  murkle prieš 3 sav.

  Alionka999 parašė:
  o ar padejo sitos putos?

  gal kam ir padejo, bet persirgo mano dukros, sesiu vaikai, tai mums nepasiteisinopox clin putos, geriausias dalykas buvo"a derma dziovinamasis losijonas", jis uzdziovina ir neleidziapuslei iskilti, o be to nuima niezuli, nepalieka randu, patogu tepti, nes purski ir viskas, ypac jeigu vaikas mazesnis, o ir nusiplauna gerai.

 5. User has not uploaded an avatar
  kristesl prieš 3 sav.

  Alionka999 parašė:
  o ar padejo sitos putos?

  Nežinau. Maniskes gan lengvai sirgo, daug nesikase, naktimis miegojo. Tai vyresniajai nenaudojau beveik, buvo patogiau zelionka, nes ji ramiai pastovedavo, aš istepdavau ir ji man geriau džiovindavo tuos sasiukus ir plius matydavau kur jau patepta o kur naujas atsirado. O mažoji, kadangi nestovedavo ramiai, tai aš ją visą tom putomis istrindavau, tai gal kiek ramesnė pasidarydavo, bet dažnai trinti jomis reikedavo. Plius atrodo jos nedziovindavo, tik niežėjimą biski nuimdavo. Nes kur didesnis sasiukus vis vien zelioke patepdavau.Tai atsižvelgiant į jų kaina jei vaikas didesnis tikrai neverta. A derma losjono nebandžiau tai šito komentuoti negaliu.