Tymai: simptomai, bėrimas, ligos eiga ir gydymas (52)

Tymų bėrimas ant kūdikio nugaros phichet chaiyabin | Shutterstock.com

Tymai – ūmi, itin užkrečiama infekcinė liga. Tymai pasižymi visą kūną apimančiu bėrimu, prasidedančiu galvos srityje ir plintančiu žemyn link krūtinės, liemens, galūnių.

Tymai iki šiol tebėra viena dažniausių mirties priežasčių tarp visų vakcinomis kontroliuojamų ligų, o dauguma mirusiųjų yra jaunesni, nei 5-erių metų amžiaus.

Kaip užsikrečiama tymais?

Tymus sukelia Paramyxovirus šeimos Morbillivirus genčiai priklausantys virusai.

Tymais užsikrečiama nuo sergančio žmogaus oro lašeliniu būdu, t.y. sergančiajam čiaudint, kostint. Ligonis tymų virusą platina maždaug 4 dienos iki ir dar 4 dienas po bėrimo pradžios.

Tymų virusai, nors aplinkoje gyvybingi išlieka tik iki dviejų valandų, yra labai lakūs – nuo sergančiojo jie greitai keliauja oru ir pasklinda patalpose, ventiliacijos šachtose ir pan.

Kas dažniausiai serga tymais?

Tymai yra labai užkrečiama liga, kuriai yra itin imlūs skirtingo amžiaus, net ir visiškai sveiki žmonės. Skaičiuojama, kad suserga net iki 90-95% imuniteto tymams neturinčių žmonių, patekusių į aplinką, kurioje yra tymus sukeliančių virusų.

Tymų simptomai

Užsikrėtus tymais pirmieji simptomai pasireiškia ne iš karto, inkubacinis periodas dažniausiai trunka 10-12 dienų, kartais - 7-9 dienas, kartais – iki 21 dienos.

Pirmieji tymų simptomai primena daugelį ūmių infekcinių ligų:

 • Aukšta (iki 39°C) temperatūra;
 • Gerklės skausmas;
 • Užkimęs balsas;
 • Sloga;
 • Akių paraudimas, ašarojimas;
 • Vangumas, nuovargis, mieguistumas;
 • Apetito stoka.

Po poros dienų pirmuosius simptomus „papildo“ tymams būdingi bėrimai:

 • Kopliko dėmės. Pirmiausiai baltomis dėmelėmis, taškeliais išberia skruostų gleivinę (vidinę skruostų pusę), vidinę lūpų pusę. Šis bėrimas labai smulkus, trumpalaikis, tad dažnai nepastebimas.
 • Enantema. Gomurio srityje atsiranda smulkus bėrimas raudonais taškeliais.
 • Makulopapulinis bėrimas. Po 3-4 dienų nuo pirmųjų ligos simptomų atsiradimo, prasideda tymams būdingas kūno bėrimas. Visų pirma, išberia galvą, dažniausiai bėrimas prasideda už ausų, plinta veido srityje. Netrukus bėrimas ima leistis žemyn link krūtinės, liemens, galūnių. Beria raudonomis, tarpusavyje susiliejančiomis, neiškilusiomis dėmelėmis.
 • Pigmentacijos laikotarpis. Tymams būdingas kūno bėrimas ima nykti po 5-6 dienų nuo atsiradimo, tačiau blyškesnės, rusvos ar rausvos dėmelės išlieka dar savaitę.

Visi tymų simptomai ima slopti praėjus 4-5 dienoms po bėrimo pradžios, tačiau tymai, net jeigu ligos eiga nėra komplikuota, labai išvargina organizmą, tad pasveikęs žmogus dar kurį laiką jaučiasi silpnas, jam reikia daugiau poilsio, jėgas atstatančios, pilnavertės mitybos.

Tymų nustatymas (diagnozė)

Tymai yra diagnozuojami, visų pirma, pagal klinikinius simptomus – peršalimą primenančius simptomus, karščiavimą, akių paraudimą bei tymams būdingą bėrimą.

Šis diagnozavimo būdas nėra itin tikslus dėl to, kad yra ir kitų ligų, sukeliančių labai panašius simptomus. Be to, tymų atvejai tebėra pakankamai reti, ne kiekvienas, net ir didelę patirtį turintis gydytojas, yra su jais susidūręs „gyvai“.

Kilus bent menkiausiam įtarimui, kad žmogus gali sirgti tymais (nesvarbu ar jis buvo paskiepytas, ar ne), reikėtų atlikti IgM klasės antikūnų prieš tymus tyrimą. Jeigu tyrimo atsakymas teigiamas, žmogus serga tymais arba neseniai jais persirgo.

Tymų gydymas

Susirgus tymais joks specifinis gydymas nėra taikomas, nes nėra sukurta vaistų nuo tymų.

Tymais sergantis ligonis turėtų ilsėtis, gerti daug skysčių, valgyti sveiką, lengvai virškinamą maistą. Ligoniui galima duoti vaistų nuo karščiavimo ir skausmo.

Jeigu prasideda antrinė, bakterinė infekcija, pavyzdžiui, plaučių uždegimas, ligoniui gali būti paskirti antibiotikai.

Labai svarbu, kad tymais susirgęs žmogus būtų izoliuojamas namuose arba ligoninėje. Ligonis izoliuojamas nuo susirgimo pradžios ir dar 4 dienas po bėrimo atsiradimo, t.y. laikotarpiu, kuomet jis gali užkrėsti kitus žmones.

Tymų komplikacijos

Tymai labai pavojingi dėl to, kad jie stipriai nualina organizmą ir sumažina ligonio atsparumą įvairioms infekcijoms. Bakterinės infekcijos ir jų sukeltos ligos yra dažniausia mirties nuo tymų priežastis.

Tymams būdingos komplikacijos:

 • Dažniausia: plaučių uždegimas (pneumonija);
 • Retesnės: ausų uždegimas (otitas); tracheobronchitas; laringitas; viduriavimas; galvos smegenų uždegimas (encefalitas).

Tymai dažniausiai komplikuojasi silpną imunitetą turintiems žmonėms, kūdikiams, mažiems vaikams, ypač tiems, kurių mityba nepilnavertė, stokojantiems vitamino A.

Būtent todėl tymų komplikacijos ir mirtys nuo tymų dažniausiai pasitaiko vargingose, besivystančiose šalyse (daugiau nei 95% mirties atvejų užregistruota žemo socialinio-ekonominio ir silpnos medicinos infrastruktūros šalyse).

Skiepai nuo tymų

Prieš sukuriant skiepus ir prieš pradedant jais masiškai skiepyti žmones, tymai buvo viena dažniausių vaikų mirties priežasčių: nuo tymų sukeltų komplikacijų pasaulyje kasmet mirdavo 6-8 milijonai žmonių. Tymais susirgdavo dauguma vaikų, dažniausiai iki ketverių metų.

Pasaulio sveikatos organizacija (PSO) skelbė, kad iki 2015-ųjų metų Europos regione tymai turėtų išnykti. Deja, to pasiekti nepavyko.

Vis didesniam skaičiui žmonių priimant sprendimą nesiskiepyti ir neskiepyti savo vaikų, o taip pat didėjant globalizacijai, žmonėms vis daugiau keliaujant, tymai Europos Sąjungoje (taip pat ir Lietuvoje) pasireiškia protrūkiais.

PSO duomenimis per pirmąjį 2018-ųjų metų pusmetį Europoje tymais susirgo rekordiškai daug žmonių – net 41 tūkst., 37 žmonės mirė. Lietuvoje tymų rekordas buvo registruotas 2015-aisiais, kuomet susirgo 51 žmogus. 2016-aisias užfiksuoti 22 tymų atvejai, 2017-aisiais – 2, per pirmąjį 2018-ųjų metų pusmetį – 1.

Lietuvoje pagal profilaktinių vaikų skiepijimų kalendorių nuo tymų vaikai skiepijami kombinuota MMR vakcina (skiepai nuo tymų, kiaulytės ir raudonukės). MMR vakcina rekomenduojama skiepyti 15-16 mėnesių kūdikius, pakartotinai – 6-7-erių metų vaikus.

Naujausi komentarai

 1. Lūšiukė
  Lūšiukė prieš 3 d.

  fleur68 parašė:
  Taip, aromaterapija-geras dalykas ir šiaip kitų ligų ar negalavimų profilaktikai🙂. Turiu pati porą knygų, vieną vaikams, kitą suaugusiems, tai žiemos metu, kai daug…

  Tikrai taip! Mūsų jau gyvenimo dalimi tapę. Sūnus ypač pasikeitė juos naudojant. Vaistų itin retai tenka naudoti.

  Kelios dienos vis sukosi mintys apie tymus ir arometarapija. Jei susirgus, kas padėtų ir va netyčia pamačiau ir nusprendžiau pasidalinti

 2. User has not uploaded an avatar
  fleur68 prieš 3 d.

  Lūšiukė parašė:
  Tikrai taip! Mūsų jau gyvenimo dalimi tapę. Sūnus ypač pasikeitė juos naudojant. Vaistų itin retai tenka naudoti.

  Taip, pačiupus pačioj pradžioj peršalimus, slogai, gerklės skausmą, nereikia nei dienos, kad simptomai dingtų. Patys irgi jau nežinau kada rimtus vaistus vartojom nuo ko, šiemet tik va praeitą savaitę didžioji dukra pirmąkart su skaudančia gerkle ryte atsikėlė. Greit EA išsitraukiau, vakare nieko nebebuvo.
  O ir šiaip namai kartas nuo karto citrinų, levandų, mandarinų ar kt EA "kvepia"🙂.
  Mano knygoje, tai labiau rekomendacijos jau susirgus tymais gydytis, simptomams palengvinti.

 3. LiepElija
  LiepElija prieš 3 d.

  fleur68 parašė:
  Taip, pačiupus pačioj pradžioj peršalimus, slogai, gerklės skausmą, nereikia nei dienos, kad simptomai dingtų. Patys irgi jau nežinau kada rimtus vaistus vartojom n…

  Pasidalinkite kokias knygas turite apie EA? Kaip tik tuo labiau domiuosi.

 4. User has not uploaded an avatar
  fleur68 prieš 3 d.

  LiepElija parašė:
  Pasidalinkite kokias knygas turite apie EA? Kaip tik tuo labiau domiuosi.

  Aš prancūzų kalba turiu įsigijus. Jei aktualu, galiu parašyti pavadinimus🙂

 5. LiepElija
  LiepElija prieš 3 d.

  fleur68 parašė:
  Aš prancūzų kalba turiu įsigijus. Jei aktualu, galiu parašyti pavadinimus🙂

  Aciu, tada nereikia. Ieskau lietuviu kalba.