Dantų taisymas nėštumo metu (188)

Dantų taisymas nėštumo metu

www.mirklinika.lt Gerda Marcinkevičiūtė Burnos higienistė
www.mirklinika.lt

Gydytojai odontologai dažnai susiduria su atvejais, kai moterys dėl nėštumo atideda dantų gydymą manydamos, kad besilaukiančioms moterims negalima taisyti dantų.

Tai klaidinga nuomonė: burnos higiena ir sveikata nėštumo metu dar svarbesnės nei įprastai, nes laiku nesiėmus priemonių:

 • Išauga priešlaikinio gimdymo rizika. Manoma, kad odontologinės problemos prisideda prie ketvirtadalio visų priešlaikinių gimdymų ir su jais susijusių kūdikio sveikatos sutrikimų.
 • Nėštumo metu odontologinės problemos gali progresuoti sparčiau. Dėl pakilusio hormonų lygio, pykinimo, vėmimo, rėmens, burnos ertmėje gali susidaryti palankesnės sąlygos bakterijoms daugintis, todėl mažos problemos didelėmis gali virsti labai greitai.
 • Kuo ilgiau atidedamas gydymas, tuo jis brangesnis. Kuo ilgiau delsite, tuo labiau tikėtina, kad prireiks ilgo, sudėtingo ir brangaus gydymo.
 • Po gimdymo laiko turėsite dar mažiau. Atidėti apsilankymą pas odontologą po gimdymo ne pati geriausia mintis dar ir todėl, kad pagimdžius atrasti laisvo laiko bus dar sunkiau nei nėštumo metu.

Kada ir kaip dažnai reikia lankytis pas odontologą nėštumo metu?

Žinoma, yra geriausia, jei pas gydytoją odontologą lankotės reguliariai ir burnos ertmės sveikata pasirūpinote dar iki pastojimo.

Jei tam vis pritrūkdavote laiko (ar drąsos), būtinai apsilankykite pas odontologą kuo anksčiau nėštumo pradžioje. Pirmo apsilankymo metu bus nustatyta Jūsų burnos ertmės būklė, ir, jeigu reikia, sudarytas saugus gydymo planas.

Jums taip pat gali būti rekomenduotos prevencinės procedūros (burnos higiena, fluoro aplikacijos), padedančias apsaugoti dantis ir dantenas nuo nemalonių pojūčių bei pažeidimų.

Net jei pas odontologą iki nėštumo lankėtės reguliariai, pastebėjus nėštuminio gingivito simptomus (kraujuojančias, jautresnes dantenas) pas savo gydytoją apsilankyti yra būtina.

Ar galima nėštumo metu taisyti dantis?

Atsakant trumpai – taip. Tiesiog įspėkite savo odontologą apie nėštumą, nes tai gali koreguoti gydymo planą ar naudojamų vaistų parinkimą.

Įprastas dantų gydymas nėštumo metu paprastai yra visiškai saugus, tačiau sudėtingą odontologinį gydymą, tokį kaip dantų implantacija, rovimas ar protezavimas, būtų geriau atidėti po gimdymo.

Palankiausias dantų taisymui yra antrasis nėštumo trimestras, kuomet vaisius jau susiformavęs, o pilvukas dar nedidelis. Trečiojo trimestro metu gydymas taip pat galimas, tačiau gali būti nepatogu praleisti ilgesnį laiką odontologo kėdėje.

Tačiau, net jei nutiktų taip, kad Jums prireiktų skubaus gydymo ar sudėtingų operacijų, kurių atidėti nebūtų įmanoma, padėtį įvertinęs gydytojas parinktų saugiausią problemos sprendimo būdą.

Ar nuskausminimas nėštumo metu yra saugus?

Viena pagrindinių priežasčių, kodėl nėščiosios atideda dantų taisymą yra baimė dėl nuskausminamųjų vaistų poveikio. Pirma, jei danties pažeidimas nėra didelis ar procedūros metu nėra jaučiamas skausmas, terapinis gydymas gali būti atliekamas ir nenaudojant nuskausminamųjų.

Antra, ši baimė yra nepagrįsta: nuskausminimą galima naudoti ir nėščiosioms, nes vaistai veikia vietiškai (tik toje vietoje, kur suleidžiami). Tiesiog nėščiosioms turėtų būti parenkami anestetikai nesukeliantys aukšto kraujo spaudimo.

Ar dantų plombos yra saugios?

Jei nėštumo metu gydymas yra būtinas, dantų plombavimo nereikėtų baimintis. Šiuolaikinės medžiagos ir gydymo metodai neturi neigiamos įtakos nėščiosios sveikatai. Diskusijų kyla tik dėl amalgamos (sidabro ir gyvsidabrio) plombų. Šios plombos, nors ir pigesnės bei patvaresnės, naudojamos vis rečiau ne tik dėl saugumo, bet ir dėl estetinių priežasčių (tamsios spalvos).

Jei spalva Jums vis dėl to nėra problema, kol nėra vienareikšmiškos nuomonės ar tyrimų duomenų dėl amalgamos plombų saugumo, nėštumo metu geriau būtų rinktis stiklojonomerines arba kompozito plombas.

Ar galima nėštumo metu daryti rentgeno nuotrauką?

Šiuolaikiniai rentgeno aparatai yra saugesni, jų apšvitos dozė mažesnė, tad ypatingai baimintis jų nereikėtų. Svarbiausia, perspėkite gydytoją apie savo nėštumą, kad jis turėtų galimybę įvertinti rizikos ir naudos santykį, bei, jei nuotrauka pasirodys esanti būtina, imtųsi maksimalių apsaugos priemonių.

Naujausi komentarai

 1. A-guste
  A-guste prieš 4 mėn.

  pumpucinas parašė:
  Sveikos, kokios pasėkmės vaisiui darantis burnos higieną? 3 trimestras, odontologė sakė kad nėštukėms vengia daryti. 🤷🏼‍♀️

  Dariausi ne tik higieną 7nėštumo mėnesį, bet ir dantis tvarkiausi, viskas praėjo puikiai.

 2. User has not uploaded an avatar
  Kili prieš 3 mėn.

  Aš dantis pradėjau tvarkytis dar prieš nėštumą , ir dabar dar tvarkausi esu jau 3trimestre odontologas žino, kad laukiuosi taip pat ir higieniste ir visas reikalingas procedūras daro. Jei aš nuogastauju ir pasakau, kad man kelia nerimą kažkokia procedūra visada mane nuramina , kad tai niekaip negali pakenkti vaisiui. Ir stengiuosi jais pasitikėti manau nei vienas prof daktaras nerizikuotu. Darausi ir higiena ir traukiau dantis ir šiuo metu vieno danties kanalai tvarkomi. Jeigu yra reikalingi nuskausminamieji juos taip pat naudoja. Žinoma kartais aplanko abejonės pradedi kažko bijot , bet manau geriau vaikščiot sveikais dantim nei turėt infekcija kuri gali sukelti nemalonias pasekmes. Tikiuosi , kad beibis laikosi gerai ir niekas jam nepakenkė 😊

 3. User has not uploaded an avatar
  Moterys ir tiek prieš 3 mėn.

  Kili parašė:
  Aš dantis pradėjau tvarkytis dar prieš nėštumą , ir dabar dar tvarkausi esu jau 3trimestre odontologas žino, kad laukiuosi taip pat ir higieniste ir visas reikaling…

  Manau svarbu jus neišsigąskite. Tikrai leliukas pajaustu.

 4. User has not uploaded an avatar
  Kili prieš 3 mėn.

  Rasa mama parašė:
  Manau svarbu jus neišsigąskite. Tikrai leliukas pajaustu.

  Jei turit omeny stresą , tai ne kažkaip jo nepatiriu ir tikrai stengiuos rami sedėt kėdėj.

 5. Amadra
  Amadra prieš 3 d.

  Debesėlis777 parašė:
  Sveikos, tik šiandien sužinojau kad laukiuosi ( nėštumas neplanuotas) o iki tol vartojau daug vaistų nuo skausmo, net antibijotikus. Nes prieš pusantros savaitės p…

  Daugybe moteru iki suzinodamos apie nestuma, gyvena iprasta gyvenima ir pagimdo sveikus vaikucius. Zinoma, yra tam tikru vaistu, kurie is tiesu pavojingi vaisiaus vystymuisi, bet nemanau, kad tai jusu atvejis. Kai nueisit pasitikrinti, susakykit visus vartotus vaistus, ligas ir gydytoja tikrai jums isaiskins visas rizikas. Bet bent jau man kiek sake ginekologe, dantu gydymo nauda nestumo metu zenkliai virsija rizikas, nes komplikacijos negydant yra zymiai pavojingesnes. Man paciai pries pat gimdyma teko skubiai tvarkyti viena danti, nors iki nestumo viskas buvo idealu, na, ir nieko nenutiko 😊