Dantų taisymas nėštumo metu (210)

Dantų taisymas nėštumo metu

www.mirklinika.lt Gerda Marcinkevičiūtė Burnos higienistė
www.mirklinika.lt

Gydytojai odontologai dažnai susiduria su atvejais, kai moterys dėl nėštumo atideda dantų gydymą manydamos, kad besilaukiančioms moterims negalima taisyti dantų.

Tai klaidinga nuomonė: burnos higiena ir sveikata nėštumo metu dar svarbesnės nei įprastai, nes laiku nesiėmus priemonių:

 • Išauga priešlaikinio gimdymo rizika. Manoma, kad odontologinės problemos prisideda prie ketvirtadalio visų priešlaikinių gimdymų ir su jais susijusių kūdikio sveikatos sutrikimų.
 • Nėštumo metu odontologinės problemos gali progresuoti sparčiau. Dėl pakilusio hormonų lygio, pykinimo, vėmimo, rėmens, burnos ertmėje gali susidaryti palankesnės sąlygos bakterijoms daugintis, todėl mažos problemos didelėmis gali virsti labai greitai.
 • Kuo ilgiau atidedamas gydymas, tuo jis brangesnis. Kuo ilgiau delsite, tuo labiau tikėtina, kad prireiks ilgo, sudėtingo ir brangaus gydymo.
 • Po gimdymo laiko turėsite dar mažiau. Atidėti apsilankymą pas odontologą po gimdymo ne pati geriausia mintis dar ir todėl, kad pagimdžius atrasti laisvo laiko bus dar sunkiau nei nėštumo metu.

Kada ir kaip dažnai reikia lankytis pas odontologą nėštumo metu?

Žinoma, yra geriausia, jei pas gydytoją odontologą lankotės reguliariai ir burnos ertmės sveikata pasirūpinote dar iki pastojimo.

Jei tam vis pritrūkdavote laiko (ar drąsos), būtinai apsilankykite pas odontologą kuo anksčiau nėštumo pradžioje. Pirmo apsilankymo metu bus nustatyta Jūsų burnos ertmės būklė, ir, jeigu reikia, sudarytas saugus gydymo planas.

Jums taip pat gali būti rekomenduotos prevencinės procedūros (burnos higiena, fluoro aplikacijos), padedančias apsaugoti dantis ir dantenas nuo nemalonių pojūčių bei pažeidimų.

Net jei pas odontologą iki nėštumo lankėtės reguliariai, pastebėjus nėštuminio gingivito simptomus (kraujuojančias, jautresnes dantenas) pas savo gydytoją apsilankyti yra būtina.

Ar galima nėštumo metu taisyti dantis?

Atsakant trumpai – taip. Tiesiog įspėkite savo odontologą apie nėštumą, nes tai gali koreguoti gydymo planą ar naudojamų vaistų parinkimą.

Įprastas dantų gydymas nėštumo metu paprastai yra visiškai saugus, tačiau sudėtingą odontologinį gydymą, tokį kaip dantų implantacija, rovimas ar protezavimas, būtų geriau atidėti po gimdymo.

Palankiausias dantų taisymui yra antrasis nėštumo trimestras, kuomet vaisius jau susiformavęs, o pilvukas dar nedidelis. Trečiojo trimestro metu gydymas taip pat galimas, tačiau gali būti nepatogu praleisti ilgesnį laiką odontologo kėdėje.

Tačiau, net jei nutiktų taip, kad Jums prireiktų skubaus gydymo ar sudėtingų operacijų, kurių atidėti nebūtų įmanoma, padėtį įvertinęs gydytojas parinktų saugiausią problemos sprendimo būdą.

Ar nuskausminimas nėštumo metu yra saugus?

Viena pagrindinių priežasčių, kodėl nėščiosios atideda dantų taisymą yra baimė dėl nuskausminamųjų vaistų poveikio. Pirma, jei danties pažeidimas nėra didelis ar procedūros metu nėra jaučiamas skausmas, terapinis gydymas gali būti atliekamas ir nenaudojant nuskausminamųjų.

Antra, ši baimė yra nepagrįsta: nuskausminimą galima naudoti ir nėščiosioms, nes vaistai veikia vietiškai (tik toje vietoje, kur suleidžiami). Tiesiog nėščiosioms turėtų būti parenkami anestetikai nesukeliantys aukšto kraujo spaudimo.

Ar dantų plombos yra saugios?

Jei nėštumo metu gydymas yra būtinas, dantų plombavimo nereikėtų baimintis. Šiuolaikinės medžiagos ir gydymo metodai neturi neigiamos įtakos nėščiosios sveikatai. Diskusijų kyla tik dėl amalgamos (sidabro ir gyvsidabrio) plombų. Šios plombos, nors ir pigesnės bei patvaresnės, naudojamos vis rečiau ne tik dėl saugumo, bet ir dėl estetinių priežasčių (tamsios spalvos).

Jei spalva Jums vis dėl to nėra problema, kol nėra vienareikšmiškos nuomonės ar tyrimų duomenų dėl amalgamos plombų saugumo, nėštumo metu geriau būtų rinktis stiklojonomerines arba kompozito plombas.

Ar galima nėštumo metu daryti rentgeno nuotrauką?

Šiuolaikiniai rentgeno aparatai yra saugesni, jų apšvitos dozė mažesnė, tad ypatingai baimintis jų nereikėtų. Svarbiausia, perspėkite gydytoją apie savo nėštumą, kad jis turėtų galimybę įvertinti rizikos ir naudos santykį, bei, jei nuotrauka pasirodys esanti būtina, imtųsi maksimalių apsaugos priemonių.

Naujausi komentarai

 1. Laurute90
  Laurute90 prieš 2 mėn.

  Forumiete parašė:
  Esmė. Išlūžo seniau jau statytas dantis, dabar jau reikia "vilkti" dantį, apmaunant šalia esančius du, kadangi šio danties šaknys jau ištižusios, nelaikytų įstatyto…

  O buvote pas stomatologą konsultacijai? Įvertintų dantų būklę ir situaciją, nes jei yra tikimybė infekcijai geriau tvarkytis, jei galima palaukti, dažniausiai siūlo atidėti.

 2. Forumiete
  Forumiete prieš 2 mėn.

  Laurute90 parašė:
  O buvote pas stomatologą konsultacijai? Įvertintų dantų būklę ir situaciją, nes jei yra tikimybė infekcijai geriau tvarkytis, jei galima palaukti, dažniausiai siūlo…

  Buvau pas stamotologą dėl kitų dantų bėdų (pas mane jų ojojoj...), pažiūrėjo šito šaknis, sako, jas tik traukti reikia. Nesakė, čia galima ar negalima...

 3. Laurute90
  Laurute90 prieš 2 mėn.

  Forumiete parašė:
  Buvau pas stamotologą dėl kitų dantų bėdų (pas mane jų ojojoj...), pažiūrėjo šito šaknis, sako, jas tik traukti reikia. Nesakė, čia galima ar negalima...…

  Gal vertėtų tada užsirašyti pas antrą specialistą dar vienai nuomonei ir su konkrečiu klausimu. Nes jeigu tos šaknys yra ant ribos, kad jums sukelti uždegimą, tai vienareikšmiškai reikia jas traukti, nes bus tik blogiau delsiant. Bet jei galima laukti, tai tada reikėtų įvertinti ar tikrai būtina dabar tai daryti.

 4. Amadra
  Amadra prieš 2 mėn.

  Forumiete parašė:
  Esmė. Išlūžo seniau jau statytas dantis, dabar jau reikia "vilkti" dantį, apmaunant šalia esančius du, kadangi šio danties šaknys jau ištižusios, nelaikytų įstatyto…

  Labai gerai jums patare kitos nares, kad nueitumete pas kita gydytoja nuomones. Kazkaip galvoju, kad jums jau turejo atsakyti tokius dalykus, kokia rizika, jei delsite, kokia rizika, jei salinsite saknis, ar galetu suderinti vaistus su nestumu ir pan. Jei lieka tiek klausimu, tai nepatikimai kazkaip atrodo toks gydytojas, gi zino, kad laukiates. Na, ir pati to uzvilkimo procedura man kazkaip keistai skamba. Minejote, kad turite probleminius dantis. Tai ar tas uzvilkimas nepakenks kitiems sveikiems dviems dantims? Gal geriau jau tuomet susimoket brangiau, bet deti subyrejusio danties vietoj implanta ir tureti normalu pilnaverti danti be riziku, kad ateity vel kazkas ten atsoks ar nulus? Aisku, sitas jau tik po gimdymo butu.

 5. Forumiete
  Forumiete prieš 2 mėn.

  Amadra parašė:
  Labai gerai jums patare kitos nares, kad nueitumete pas kita gydytoja nuomones. Kazkaip galvoju, kad jums jau turejo atsakyti tokius dalykus, kokia rizika, jei dels…

  Tai implantą tik ir dėsiu, kitaip ir neišeis. Be danties juk nevaikščiosiu. Tik jam dėti reikia likusias šaknis išrauti...Va bdėl to klausiu.