Dantų taisymas nėštumo metu (164)

Dantų taisymas nėštumo metu

www.mirklinika.lt Gerda Marcinkevičiūtė Burnos higienistė
www.mirklinika.lt

Gydytojai odontologai dažnai susiduria su atvejais, kai moterys dėl nėštumo atideda dantų gydymą manydamos, kad besilaukiančioms moterims negalima taisyti dantų.

Tai klaidinga nuomonė: burnos higiena ir sveikata nėštumo metu dar svarbesnės nei įprastai, nes laiku nesiėmus priemonių:

 • Išauga priešlaikinio gimdymo rizika. Manoma, kad odontologinės problemos prisideda prie ketvirtadalio visų priešlaikinių gimdymų ir su jais susijusių kūdikio sveikatos sutrikimų.
 • Nėštumo metu odontologinės problemos gali progresuoti sparčiau. Dėl pakilusio hormonų lygio, pykinimo, vėmimo, rėmens, burnos ertmėje gali susidaryti palankesnės sąlygos bakterijoms daugintis, todėl mažos problemos didelėmis gali virsti labai greitai.
 • Kuo ilgiau atidedamas gydymas, tuo jis brangesnis. Kuo ilgiau delsite, tuo labiau tikėtina, kad prireiks ilgo, sudėtingo ir brangaus gydymo.
 • Po gimdymo laiko turėsite dar mažiau. Atidėti apsilankymą pas odontologą po gimdymo ne pati geriausia mintis dar ir todėl, kad pagimdžius atrasti laisvo laiko bus dar sunkiau nei nėštumo metu.

Kada ir kaip dažnai reikia lankytis pas odontologą nėštumo metu?

Žinoma, yra geriausia, jei pas gydytoją odontologą lankotės reguliariai ir burnos ertmės sveikata pasirūpinote dar iki pastojimo.

Jei tam vis pritrūkdavote laiko (ar drąsos), būtinai apsilankykite pas odontologą kuo anksčiau nėštumo pradžioje. Pirmo apsilankymo metu bus nustatyta Jūsų burnos ertmės būklė, ir, jeigu reikia, sudarytas saugus gydymo planas.

Jums taip pat gali būti rekomenduotos prevencinės procedūros (burnos higiena, fluoro aplikacijos), padedančias apsaugoti dantis ir dantenas nuo nemalonių pojūčių bei pažeidimų.

Net jei pas odontologą iki nėštumo lankėtės reguliariai, pastebėjus nėštuminio gingivito simptomus (kraujuojančias, jautresnes dantenas) pas savo gydytoją apsilankyti yra būtina.

Ar galima nėštumo metu taisyti dantis?

Atsakant trumpai – taip. Tiesiog įspėkite savo odontologą apie nėštumą, nes tai gali koreguoti gydymo planą ar naudojamų vaistų parinkimą.

Įprastas dantų gydymas nėštumo metu paprastai yra visiškai saugus, tačiau sudėtingą odontologinį gydymą, tokį kaip dantų implantacija, rovimas ar protezavimas, būtų geriau atidėti po gimdymo.

Palankiausias dantų taisymui yra antrasis nėštumo trimestras, kuomet vaisius jau susiformavęs, o pilvukas dar nedidelis. Trečiojo trimestro metu gydymas taip pat galimas, tačiau gali būti nepatogu praleisti ilgesnį laiką odontologo kėdėje.

Tačiau, net jei nutiktų taip, kad Jums prireiktų skubaus gydymo ar sudėtingų operacijų, kurių atidėti nebūtų įmanoma, padėtį įvertinęs gydytojas parinktų saugiausią problemos sprendimo būdą.

Ar nuskausminimas nėštumo metu yra saugus?

Viena pagrindinių priežasčių, kodėl nėščiosios atideda dantų taisymą yra baimė dėl nuskausminamųjų vaistų poveikio. Pirma, jei danties pažeidimas nėra didelis ar procedūros metu nėra jaučiamas skausmas, terapinis gydymas gali būti atliekamas ir nenaudojant nuskausminamųjų.

Antra, ši baimė yra nepagrįsta: nuskausminimą galima naudoti ir nėščiosioms, nes vaistai veikia vietiškai (tik toje vietoje, kur suleidžiami). Tiesiog nėščiosioms turėtų būti parenkami anestetikai nesukeliantys aukšto kraujo spaudimo.

Ar dantų plombos yra saugios?

Jei nėštumo metu gydymas yra būtinas, dantų plombavimo nereikėtų baimintis. Šiuolaikinės medžiagos ir gydymo metodai neturi neigiamos įtakos nėščiosios sveikatai. Diskusijų kyla tik dėl amalgamos (sidabro ir gyvsidabrio) plombų. Šios plombos, nors ir pigesnės bei patvaresnės, naudojamos vis rečiau ne tik dėl saugumo, bet ir dėl estetinių priežasčių (tamsios spalvos).

Jei spalva Jums vis dėl to nėra problema, kol nėra vienareikšmiškos nuomonės ar tyrimų duomenų dėl amalgamos plombų saugumo, nėštumo metu geriau būtų rinktis stiklojonomerines arba kompozito plombas.

Ar galima nėštumo metu daryti rentgeno nuotrauką?

Šiuolaikiniai rentgeno aparatai yra saugesni, jų apšvitos dozė mažesnė, tad ypatingai baimintis jų nereikėtų. Svarbiausia, perspėkite gydytoją apie savo nėštumą, kad jis turėtų galimybę įvertinti rizikos ir naudos santykį, bei, jei nuotrauka pasirodys esanti būtina, imtųsi maksimalių apsaugos priemonių.

Naujausi komentarai

 1. Jūros_takais
  Jūros_takais prieš 1 mėn.

  Sveikos, gyvenime nebuvo skaudėję dantų, bet nėštumo metu po visų pykinimų supratau, ką tai reiškia per pirmą apsilankymą nuskausmino valė kanalus, uždėjo vaistuką, savaitę viskas buvo gerai, žinoma ta puse negalėjau kramtyti, po savaitės jau be nuskausminamųjų vėl valė ir užplombavo, tą kartą tikrai skaudėjo. Dabar praėjo kelios dienos, bet iki šiol dantis labai jautrus, sukasti negaliu, žinoma nebėra to pirminio aštraus geliancio skausmo, bet visada jį jaučiu, skausmas labiau bukas, pulsuojantis, nebent sukandus suduria, patinimų kaip ir nėra. Klausimas labiau patyrusioms, ar čia normalu? Tikėjausi, kad po plombavimo bus viskas gerai ir nepaklausiau, ko galiu tikėtis. Bet kokiu atveju po savaitės dar laukia viena vizitas

 2. LaimingaMamytee
  LaimingaMamytee prieš 1 mėn.

  Jūros_takais parašė:
  Sveikos, gyvenime nebuvo skaudėję dantų, bet nėštumo metu po visų pykinimų supratau, ką tai reiškia per pirmą apsilankymą nuskausmino valė kanalus, uždėjo vaist…

  O odontologas netikrino po dantim nėra infekcijos ir pūlių, man panašiai buvo lupo lauk plomba pradūrė išvalė pūlius ir susitvarkė viskas. Negalejau nei pavalgyt nei sukast kaip skaudejo.

 3. Jūros_takais
  Jūros_takais prieš 1 mėn.

  LaimingaMamytee parašė:
  O odontologas netikrino po dantim nėra infekcijos ir pūlių, man panašiai buvo lupo lauk plomba pradūrė išvalė pūlius ir susitvarkė viskas. Negalejau nei pavalgyt ne…

  Žinokit neįsivaizduoju, nieko apie tai nesakė, o aš kadangi pirmą kartą susidūrusi, nežinojau, ko ir klausti. O tikrina ne nuotrauką darant?
  Man tiesiog naktį prasidėjo ūmus skausmas, kitą dieną nuėjau iš karto tikrintis, pasakė, kad atviras nervas, pavalė kanalus ir uždėjo vaistuką, o dar po savaitės jau uzplombavo. Tai ir suabejojau ar čia galima reakcija ar kažkas blogai

 4. LaimingaMamytee
  LaimingaMamytee prieš 1 mėn.

  Jūros_takais parašė:
  Žinokit neįsivaizduoju, nieko apie tai nesakė, o aš kadangi pirmą kartą susidūrusi, nežinojau, ko ir klausti. O tikrina ne nuotrauką darant?

  Galima ir per nuotrauką pamatyt, bet man jokios nuotraukos nedare iškart suprato kur reikalas, pagrežiojo ir per tarpą pradūrė dantenas pūlius išleido, ir kažkokį vsistą suleido. Šiaip sutvarkytas užplombuotas dantis jau nebeturetu skaudet ar kelt diskomfortą.

 5. User has not uploaded an avatar
  kuku777 prieš 1 mėn.

  sveikos. vakar testas buvo tuscias. trauke danti, kita numusinejo nerva su nusksusminimais, geriau nimesilio nes skaudejo baisiai. siandien matau vos nezymu vaiduokliuka teste. ar galejau kazkaip pakenkti? ar tiesiog jei kas netaip ivyks persileidimas?