Dantų taisymas nėštumo metu (238)
Gerda Marcinkevičiūtė Burnos higienistė
www.mirklinika.lt
Gydytojai odontologai dažnai susiduria su atvejais, kai moterys dėl nėštumo atideda dantų gydymą manydamos, kad besilaukiančioms moterims negalima taisyti dantų.
Tai klaidinga nuomonė: burnos higiena ir sveikata nėštumo metu dar svarbesnės nei įprastai, nes laiku nesiėmus priemonių:
- Išauga priešlaikinio gimdymo rizika. Manoma, kad odontologinės problemos prisideda prie ketvirtadalio visų priešlaikinių gimdymų ir su jais susijusių kūdikio sveikatos sutrikimų.
- Nėštumo metu odontologinės problemos gali progresuoti sparčiau. Dėl pakilusio hormonų lygio, pykinimo, vėmimo, rėmens, burnos ertmėje gali susidaryti palankesnės sąlygos bakterijoms daugintis, todėl mažos problemos didelėmis gali virsti labai greitai.
- Kuo ilgiau atidedamas gydymas, tuo jis brangesnis. Kuo ilgiau delsite, tuo labiau tikėtina, kad prireiks ilgo, sudėtingo ir brangaus gydymo.
- Po gimdymo laiko turėsite dar mažiau. Atidėti apsilankymą pas odontologą po gimdymo ne pati geriausia mintis dar ir todėl, kad pagimdžius atrasti laisvo laiko bus dar sunkiau nei nėštumo metu.
Kada ir kaip dažnai reikia lankytis pas odontologą nėštumo metu?
Žinoma, yra geriausia, jei pas gydytoją odontologą lankotės reguliariai ir burnos ertmės sveikata pasirūpinote dar iki pastojimo.
Jei tam vis pritrūkdavote laiko (ar drąsos), būtinai apsilankykite pas odontologą kuo anksčiau nėštumo pradžioje. Pirmo apsilankymo metu bus nustatyta Jūsų burnos ertmės būklė, ir, jeigu reikia, sudarytas saugus gydymo planas.
Jums taip pat gali būti rekomenduotos prevencinės procedūros (burnos higiena, fluoro aplikacijos), padedančias apsaugoti dantis ir dantenas nuo nemalonių pojūčių bei pažeidimų.
Net jei pas odontologą iki nėštumo lankėtės reguliariai, pastebėjus nėštuminio gingivito simptomus (kraujuojančias, jautresnes dantenas) pas savo gydytoją apsilankyti yra būtina.
Ar galima nėštumo metu taisyti dantis?
Atsakant trumpai – taip. Tiesiog įspėkite savo odontologą apie nėštumą, nes tai gali koreguoti gydymo planą ar naudojamų vaistų parinkimą.
Įprastas dantų gydymas nėštumo metu paprastai yra visiškai saugus, tačiau sudėtingą odontologinį gydymą, tokį kaip dantų implantacija, rovimas ar protezavimas, būtų geriau atidėti po gimdymo.
Palankiausias dantų taisymui yra antrasis nėštumo trimestras, kuomet vaisius jau susiformavęs, o pilvukas dar nedidelis. Trečiojo trimestro metu gydymas taip pat galimas, tačiau gali būti nepatogu praleisti ilgesnį laiką odontologo kėdėje.
Tačiau, net jei nutiktų taip, kad Jums prireiktų skubaus gydymo ar sudėtingų operacijų, kurių atidėti nebūtų įmanoma, padėtį įvertinęs gydytojas parinktų saugiausią problemos sprendimo būdą.
Ar nuskausminimas nėštumo metu yra saugus?
Viena pagrindinių priežasčių, kodėl nėščiosios atideda dantų taisymą yra baimė dėl nuskausminamųjų vaistų poveikio. Pirma, jei danties pažeidimas nėra didelis ar procedūros metu nėra jaučiamas skausmas, terapinis gydymas gali būti atliekamas ir nenaudojant nuskausminamųjų.
Antra, ši baimė yra nepagrįsta: nuskausminimą galima naudoti ir nėščiosioms, nes vaistai veikia vietiškai (tik toje vietoje, kur suleidžiami). Tiesiog nėščiosioms turėtų būti parenkami anestetikai nesukeliantys aukšto kraujo spaudimo.
Ar dantų plombos yra saugios?
Jei nėštumo metu gydymas yra būtinas, dantų plombavimo nereikėtų baimintis. Šiuolaikinės medžiagos ir gydymo metodai neturi neigiamos įtakos nėščiosios sveikatai. Diskusijų kyla tik dėl amalgamos (sidabro ir gyvsidabrio) plombų. Šios plombos, nors ir pigesnės bei patvaresnės, naudojamos vis rečiau ne tik dėl saugumo, bet ir dėl estetinių priežasčių (tamsios spalvos).
Jei spalva Jums vis dėl to nėra problema, kol nėra vienareikšmiškos nuomonės ar tyrimų duomenų dėl amalgamos plombų saugumo, nėštumo metu geriau būtų rinktis stiklojonomerines arba kompozito plombas.
Ar galima nėštumo metu daryti rentgeno nuotrauką?
Šiuolaikiniai rentgeno aparatai yra saugesni, jų apšvitos dozė mažesnė, tad ypatingai baimintis jų nereikėtų. Svarbiausia, perspėkite gydytoją apie savo nėštumą, kad jis turėtų galimybę įvertinti rizikos ir naudos santykį, bei, jei nuotrauka pasirodys esanti būtina, imtųsi maksimalių apsaugos priemonių.
Jūs net nesilaukiat ir net nežinot kada tai darysit, kaip greitai tai pavyks. Tai kam save apkraunat tokiais dalykais?