Dantų taisymas nėštumo metu (193)

Dantų taisymas nėštumo metu

www.mirklinika.lt Gerda Marcinkevičiūtė Burnos higienistė
www.mirklinika.lt

Gydytojai odontologai dažnai susiduria su atvejais, kai moterys dėl nėštumo atideda dantų gydymą manydamos, kad besilaukiančioms moterims negalima taisyti dantų.

Tai klaidinga nuomonė: burnos higiena ir sveikata nėštumo metu dar svarbesnės nei įprastai, nes laiku nesiėmus priemonių:

 • Išauga priešlaikinio gimdymo rizika. Manoma, kad odontologinės problemos prisideda prie ketvirtadalio visų priešlaikinių gimdymų ir su jais susijusių kūdikio sveikatos sutrikimų.
 • Nėštumo metu odontologinės problemos gali progresuoti sparčiau. Dėl pakilusio hormonų lygio, pykinimo, vėmimo, rėmens, burnos ertmėje gali susidaryti palankesnės sąlygos bakterijoms daugintis, todėl mažos problemos didelėmis gali virsti labai greitai.
 • Kuo ilgiau atidedamas gydymas, tuo jis brangesnis. Kuo ilgiau delsite, tuo labiau tikėtina, kad prireiks ilgo, sudėtingo ir brangaus gydymo.
 • Po gimdymo laiko turėsite dar mažiau. Atidėti apsilankymą pas odontologą po gimdymo ne pati geriausia mintis dar ir todėl, kad pagimdžius atrasti laisvo laiko bus dar sunkiau nei nėštumo metu.

Kada ir kaip dažnai reikia lankytis pas odontologą nėštumo metu?

Žinoma, yra geriausia, jei pas gydytoją odontologą lankotės reguliariai ir burnos ertmės sveikata pasirūpinote dar iki pastojimo.

Jei tam vis pritrūkdavote laiko (ar drąsos), būtinai apsilankykite pas odontologą kuo anksčiau nėštumo pradžioje. Pirmo apsilankymo metu bus nustatyta Jūsų burnos ertmės būklė, ir, jeigu reikia, sudarytas saugus gydymo planas.

Jums taip pat gali būti rekomenduotos prevencinės procedūros (burnos higiena, fluoro aplikacijos), padedančias apsaugoti dantis ir dantenas nuo nemalonių pojūčių bei pažeidimų.

Net jei pas odontologą iki nėštumo lankėtės reguliariai, pastebėjus nėštuminio gingivito simptomus (kraujuojančias, jautresnes dantenas) pas savo gydytoją apsilankyti yra būtina.

Ar galima nėštumo metu taisyti dantis?

Atsakant trumpai – taip. Tiesiog įspėkite savo odontologą apie nėštumą, nes tai gali koreguoti gydymo planą ar naudojamų vaistų parinkimą.

Įprastas dantų gydymas nėštumo metu paprastai yra visiškai saugus, tačiau sudėtingą odontologinį gydymą, tokį kaip dantų implantacija, rovimas ar protezavimas, būtų geriau atidėti po gimdymo.

Palankiausias dantų taisymui yra antrasis nėštumo trimestras, kuomet vaisius jau susiformavęs, o pilvukas dar nedidelis. Trečiojo trimestro metu gydymas taip pat galimas, tačiau gali būti nepatogu praleisti ilgesnį laiką odontologo kėdėje.

Tačiau, net jei nutiktų taip, kad Jums prireiktų skubaus gydymo ar sudėtingų operacijų, kurių atidėti nebūtų įmanoma, padėtį įvertinęs gydytojas parinktų saugiausią problemos sprendimo būdą.

Ar nuskausminimas nėštumo metu yra saugus?

Viena pagrindinių priežasčių, kodėl nėščiosios atideda dantų taisymą yra baimė dėl nuskausminamųjų vaistų poveikio. Pirma, jei danties pažeidimas nėra didelis ar procedūros metu nėra jaučiamas skausmas, terapinis gydymas gali būti atliekamas ir nenaudojant nuskausminamųjų.

Antra, ši baimė yra nepagrįsta: nuskausminimą galima naudoti ir nėščiosioms, nes vaistai veikia vietiškai (tik toje vietoje, kur suleidžiami). Tiesiog nėščiosioms turėtų būti parenkami anestetikai nesukeliantys aukšto kraujo spaudimo.

Ar dantų plombos yra saugios?

Jei nėštumo metu gydymas yra būtinas, dantų plombavimo nereikėtų baimintis. Šiuolaikinės medžiagos ir gydymo metodai neturi neigiamos įtakos nėščiosios sveikatai. Diskusijų kyla tik dėl amalgamos (sidabro ir gyvsidabrio) plombų. Šios plombos, nors ir pigesnės bei patvaresnės, naudojamos vis rečiau ne tik dėl saugumo, bet ir dėl estetinių priežasčių (tamsios spalvos).

Jei spalva Jums vis dėl to nėra problema, kol nėra vienareikšmiškos nuomonės ar tyrimų duomenų dėl amalgamos plombų saugumo, nėštumo metu geriau būtų rinktis stiklojonomerines arba kompozito plombas.

Ar galima nėštumo metu daryti rentgeno nuotrauką?

Šiuolaikiniai rentgeno aparatai yra saugesni, jų apšvitos dozė mažesnė, tad ypatingai baimintis jų nereikėtų. Svarbiausia, perspėkite gydytoją apie savo nėštumą, kad jis turėtų galimybę įvertinti rizikos ir naudos santykį, bei, jei nuotrauka pasirodys esanti būtina, imtųsi maksimalių apsaugos priemonių.

Naujausi komentarai

 1. User has not uploaded an avatar
  Vilmapu89 prieš 3 sav.

  Sveikos. O ką į nėščiosios knygelę įrašo? Nes buvau pas odontologą ir pamiršau ją nusinešti. Man būna daug streso einant, tai skambinausi, sakė ateiti pakartotinai su ta knygele.

 2. LaimingaMamytee
  LaimingaMamytee prieš 3 sav.

  Vilmapu89 parašė:
  Sveikos. O ką į nėščiosios knygelę įrašo? Nes buvau pas odontologą ir pamiršau ją nusinešti. Man būna daug streso einant, tai skambinausi, sakė ateiti pakartotinai …

  Tai įrašo jūsų dantų būklę, ar yra gedimų ir panašiai. Problematiškus dantis reikia tvarkyti kad nebūtų infekcijos, infekcija kenkia vaisiui. Taip pat gali tekti gerti antibijotikus kurie taip pat kenkia.

 3. LaimingaMamytee
  LaimingaMamytee prieš 3 sav.

  Ingri2 parašė:
  Sveikos,man 11+4sav. ar galima darytis burnos higiena,nes ant pora dantu odontologas rado akmenu,sake burnos higienos reikia🙈 vienur raso kad kaip tik reikia susitv…

  Galima. Pas mane problematiški dantys buvo neštumo metu. Tai tvarkiausi iki pat gimdymo ir higiena,ir danties rovimą turėjau, ir plombos.

 4. Amadra
  Amadra prieš 3 sav.

  Ingri2 parašė:
  Sveikos,man 11+4sav. ar galima darytis burnos higiena,nes ant pora dantu odontologas rado akmenu,sake burnos higienos reikia🙈 vienur raso kad kaip tik reikia susitv…

  Ne tik galima, o ir reikia. Kuo geresne burnos ertmes sveikata, tuo mazesne rizika eduoniui, uzdegimams ir panasiai. Man per higiena ko nedare nestumo metu, tai netepe anestetinio tepalo, kuris kazkiek apsaldo dantenas. O daugiau ten viskas su nestumu suderinama.

  Vilmapu89 parašė:
  Sveikos. O ką į nėščiosios knygelę įrašo? Nes buvau pas odontologą ir pamiršau ją nusinešti. Man būna daug streso einant, tai skambinausi, sakė ateiti pakartotinai …

  Na, irasys, kokia procedura atliko, kokius medikamentus naudojo. Siaip as ta knygele visada taseje nesiojausi, jei ir extra atveju kazkas atsitiktu, kad ji butu prie manes ir patekus i gydymo istaiga (su samone ar be jos), medikai ja rastu. Gal ir paranojiska, bet man taip atrode saugiau 🫣😁

 5. LaimingaMamytee
  LaimingaMamytee prieš 3 sav.

  Amadra parašė:
  Ne tik galima, o ir reikia. Kuo geresne burnos ertmes sveikata, tuo mazesne rizika eduoniui, uzdegimams ir panasiai. Man per higiena ko nedare nestumo metu, tai net…

  Nėščiosios kortelė kaip pasas arba telefonas turi būti visada kartu. Jei kaip sako kas nors nutiktų iškart gydytojai galėtų imtis reikiamų veiksmų, nes kol sužiūrės duomenų bazėse gali būti ir šaukštai po pietų. Su abiem neštumais knygelė visada buvo su manim.