Kraujuojančios dantenos nėštumo metu (43)

Kraujuojančios dantenos nėštumo metu bbernard| Shutterstock.com

Daugiau nei pusė nėščių moterų kenčia nuo dantenų jautrumo, kraujavimo, todėl kruopšti burnos higiena nėštumo metu yra dar svarbesnė.

Kodėl dantenos nėštumo metu yra jautrios, kraujuoja?

Dantenų jautrumas, kraujavimas nėštumo metu yra siejamas su hormonų poveikiu. Veikiant hormonams moters kūne cirkuliuojančio kraujo tūris padvigubėja, daugiau kraujo priplūsta ir į burnos audinius, dantenas.

Dėl to dantenos patinsta, tampa jautrios, yra lengviau pažeidžiamos ir greičiau ima kraujuoti.

Jei iki nėštumo jūsų dantenos buvo linkusios į uždegimą, kraujuodavo, didelė tikimybė, kad nėštumo metu problema dar labiau paūmės.

Kodėl burnos higiena nėštumo metu yra labai svarbi?

Labai prasta burnos higiena gali paskatinti priešlaikinį gimdymą: iš uždegimo židinio, dantų apnašų ar supūliavusio danties bakterijos bei jų išskiriami toksinai per kraujotaką gali nukeliauti iki kūdikio ir sukelti priešlaikinį gimdymą.

Teigiama, kad dantenų ligos priešlaikinio gimdymo tikimybę padidina net septynis kartus. Kai kurios uždegimo formos yra siejamos net su nėštumo komplikacijomis, tokiomis kaip preeklampsija.

Kokių burnos ertmės ligų rizika išauga nėštumo metu?

Pats savaime nėštumas dantims nekenkia: tai tik mitas, kad kiekvienas vaikas „atima“ po dantį. Jei dėl nevisavertės mitybos mažylio vystymuisi trūksta kalcio, organizmas jo pasiima iš kaulų, o ne iš dantų.

Nėštumas neturi įtakos ir ėduoniui, tačiau dėl rytinio pykinimo, vėmimo, rėmens, padažnėjusio noro užkąsti ko saldaus, gali susidaryti palankesnės sąlygos jam atsirasti.

Nėštumo metu gerokai išauga ir dantenų ligų rizika: organizme padidėjus hormonų estrogeno ir progresterono kiekiui, dantenos tampa jautresnės, lengviau pažeidžiamos apnašų, burnoje susidaro palankesnė terpė periodontito bakterijoms.

Jeigu besilaukianti moteris turi dantenų ligų (pvz., gingivito) požymių, nėštumas gali juos dar labiau sustiprinti.

Gingivitas (dantenų uždegimas)

Gingivitas – bakterijų sukeltas dantenų uždegimas, kuriam būdingos jautrios, kraujuojančios dantenos, blogas burnos kvapas.

Tai dažniausiai pasitaikanti dantenų liga nėštumo metu, kuri vystosi kaip atsakas į organizmo hormoninius pokyčius. Stebėjimų duomenimis, nuo jo kenčia daugiau kaip pusė besilaukiančiųjų, todėl kartais jis vadinamas nėštuminiu gingivitu.

Negydomas dantenų uždegimas gali peraugti į periodonto ligas (periodontitą).

Periodontitas (liaud. paradontozė)

Periodontitas (paradontozė) – apydančio ir danties audinių ligų grupė. Šios ligos gali turėti įvairias priežastis ir eigą, negydomos gali baigtis danties netekimu.

Dantenų uždegimas, aštrus skausmas, blogas burnos kvapas yra būdingi šios ligos požymiai, tačiau kartais periodontitas vystosi nepastebimai, jį gali išduoti tik kartais atsirandantis bukas ar aštresnis skausmas, danties jautrumas karščiui ar šalčiui.

Dantų ėduonis (kariesas)

Dantų ėduonis arba kariesas yra viena labiausiai paplitusių ligų pasaulyje, pažeidžianti net 90% visų pasaulio gyventojų dantis.

Kariesas atsiranda dantų emalio pažeidimo vietose. Nėštumo metu jo rizika išauga dėl pasikartojančio pykinimo, vėmimo ir iki burnos ertmės pakylančių skrandžio rūgščių, t.y. rėmens (refliukso).

Taip pat skaitykite:

Kai prižiūrėti dantis ir dantenas nėštumo metu?

Nėštumo metu rekomenduojama bent vieną kartą apsilankyti pas odontologą (net jeigu neturite nusiskundimų). Kasdienė dantų ir burnos higiena nėštumo metu yra tokia pati, kaip ir nesilaukiant:

 • Kruopščiai prižiūrėkite dantis ir dantenas viso nėštumo metu. Valykite juos bent du kartus per dieną dantų šepetėliu ir kartą per dieną - tarpdančių siūlu. Tai labai svarbu norint išvengti dantenų uždegimo.
 • Po valgio, atsigėrimo (ypač jeigu gėrimas rūgštus arba saldus), vėmimo ar pakilus rūgštims, būtinai gerai prasiskalaukite burną vandeniu, tačiau dantis išsivalykite (jeigu yra poreikis) tik po 30 min.
 • Jei dantenos kraujuoja, naudokite kuo minkštesnį dantų šepetėlį, o dantų siūlą naudokite itin atsargiai. Jei yra polinkis į dantenų uždegimą, skalaukite burną antibakteriniu burnos skalavimo skysčiu (be alkoholio).
 • Jei dantenos kraujuoja nuolat, būtina kreiptis į specialistą.

Svarbu

Dantų balinimas (taip pat ir buitinėmis dantų balinimo priemonėmis) nėštumo metu nerekomenduojamas.

Susiję straipsniai

Nemiga nėštumo metu: ar ji kelia pavojų ir ką daryti?

Nemigą nėštumo metu lemia hormonų ir fiziniai kūno pokyčiai, nėštumo nulemti negalavimai ir kt.

Plaukų slinkimas po gimdymo

Plaukai slinkti pradeda po vaikelio gimimo praėjus vidutiniškai apie 3 mėn. ir tai gali tęstis dar maždaug iki 6 mėn. Tai visiškai normalu ir laikina.

Kaip nėštumas negrįžtamai pakeičia moters kūną?

Ko gero, esame girdėjusios, kad po nėštumo moteris niekada nebebūna tokia pat, kaip anksčiau. Dažniausiai taip kalbama apie psichologinius pokyčius.

Naujausi komentarai

 1. Sypsenele10
  Sypsenele10 prieš 4 m.

  Ruduo23 parašė:
  Pas mane irgi dantenos kraujuoja bet nekreipiu dėmesio jau. Tik noriu paklausti vieno dalyko, kadangi labai pergyvenu. Mane baisiai pykina nuo dantų pastos ir kelis…

  Viskas ok. Nepergyvenkit. Toks mažas kiekis skrandžiui ir organizmui jokios neigiamos įtakos nedaro. O pas odontologą lankėtės? Ką pasakė dėl dantenų uždegimo? Ar jus pykina nuo dantų pastos ar dantų šepetėlio?

 2. Neegzistuojantis vartotojas
  prieš 4 m.

  Sypsenele10 parašė:
  Viskas ok. Nepergyvenkit. Toks mažas kiekis skrandžiui ir organizmui jokios neigiamos įtakos nedaro. O pas odontologą lankėtės? Ką pasakė dėl dantenų uždegimo? Ar j…

  Eisiu kita sav pas dantistę, kad profilaktiskai patikrintų. Man dantenos kraujavo ir ne nėštumo metu, buvo praėję kažkiek o nėštumo metu vėl atsirado kraujavimas. Valyt bandžiau ir su dantenas gydancia pasta Parodontax, ji ziauriai neskani, tai dar labiau vimde. Mane pykina labiausiai nuo sepetelio tai šiek tiek pravalau dantis ir viskas nes negaliu kitaip.

 3. Sypsenele10
  Sypsenele10 prieš 4 m.

  Ruduo23 parašė:
  Eisiu kita sav pas dantistę, kad profilaktiskai patikrintų. Man dantenos kraujavo ir ne nėštumo metu, buvo praėję kažkiek o nėštumo metu vėl atsirado kraujavimas. V…

  Jums kraujuoja nes yra dantenu uždegimas. Ji būtina gydyti nes visas užkratas bakterijų patenka į kraują. O uždegimą sukelia apnašas ant dantų kuris nepasalinamas valant dantis. Rekomenduoju naudoti švelnia kokia pasta kuri patiktų skoniu ir pan bei nusipirkti vieno d. Sepeteli. Su juo valykite ten kur pykina, jis su labai maža galvutė man jis tobulas nėštumo metu. Aišku laiko atžvilgiu dantų valymas pailgėja.

 4. User has not uploaded an avatar
  mjonik prieš 2 m.

  Natūralus dantų kremukas (kraujuojančioms dantenoms, dantų jautrumui, skausmui malšinti), kreipkitės, galiu padėti ;)
  https://www.facebook.com/Bright-smile-LT-557596161820541

 5. User has not uploaded an avatar
  Nesakysiu1 prieš 1 m.

  Sveiki ar jums irgi pajautrėjo dantys neštumo metu ,nes man pastovei skauda nors niekomet neskaudėjo su liežuviu priliečiu irgi skauda?